• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار خودرو , حوادث » آسایش مردم سنندج زیر چرخ های خودرو/ پیاده روهای سنندج در تسخیر نمایشگاه داران اتومبیل
  کد خبر : 1997900

  آسایش مردم سنندج زیر چرخ های خودرو/ پیاده روهای سنندج در تسخیر نمایشگاه داران اتومبیل

  آسایش مردم سنندج زیر چرخ های خودرو/ پیاده روهای سنندج در تسخیر نمایشگاه داران اتومبیلReviewed by Aryan♥ on Feb 2Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آفتاب دل، مشکلات، کمبودها و نارسایی‌های شهری سنندج از موضوع‌هایی است که نسبت به سایر موضوع‌ها، مردم را رنجورتر و…

  آسایش مردم سنندج زیر چرخ های خودرو/ پیاده روهای سنندج در تسخیر نمایشگاه داران اتومبیلReviewed by Aryan♥ on Feb 2Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آفتاب دل، مشکلات، کمبودها و نارسایی‌های شهری سنندج از موضوع‌هایی است که نسبت به سایر موضوع‌ها، مردم را رنجورتر و خسته‌تر کرده است. برخی از این موضوع‌ها که شاید به نظر بسیاری از مسئولان مربوط پیش پا افتاده و کمتر نیاز به پیگیری و رفع داشته باشد، برای بسیاری از شهروندان امری خسته‌کننده و نفسگیر شده است.

   صاحبان نمایشگاه‌های اتومبیل که برای به اصطلاح کار و درآمدشان و با ابتکارات شخصی خود همه اتومبیل‌های ‌ریز و درشت خود را از درون نمایشگاه‌هایشان بیرون کشیده و با انتقال آنها به خیابان‌های اصلی و حتی کوچه‌های مجاور سعی در فروش آنها دارند، از مشکلات موجود در سنندج به شمار می‌روند.
  تنها گشت و‌گذاری کوتاه در سنندج کفایت می‌کند تا مصادیق متعددی از این موضوع را مشاهده کنید. البته این موارد و مصادیق محصول کم توجهی مسئولان کنونی نیست و از ابتدا نیز چنین بوده است، اما از مسئولان انتظار می‌رود نسبت به رفع این تعرض‌ها نسبت به حقوق شهروندان سنندجی که هم نمای خیابان‌ها را نامناسب جلوه داده است و هم اسباب آزار آنها را فراهم کرده است، اقدامی عاجل را در دستورکار خود قرار دهند.
  محل نمایشگاه‌های اتومبیل در سنندج بدون تأمین زیرساخت‌های لازم، سبب ایجاد مشکلات عدیده‌ای برای شهروندان شده است. در سال‌های اخیر برخی صاحبان نمایشگاه‌های خودرو در سنندج با پارک غیراصولی خودروها در پیاده‌رو و خیابان مقابل نمایشگاه، سبب ایجاد سد معبر و سنگین‌تر شدن ترافیک شده‌اند و همچنین نمایشگاه‌های اتومبیل در داخل شهر مشکلات زیادی از جمله ترافیک سنگین و نزاع‌های خیابانی را برای عموم مردم به وجود آورده است. برای بررسی این مشکل سری به نمایشگاه‌های اتومبیل در سنندج زدیم تا از نزدیک با مشکلات آنها آشنا شویم.

  نمایشگاه‌های اتومبیل؛ صنوف آلاینده بصری
  یکی از شهروندان سنندجی که در خیابان «سید قطب» نمایشگاه اتومبیل دارد، اظهار می کند: با توجه به اینکه نمایشگاه‌های اتومبیل نیز جزو اصناف دردسرساز و ازنظر بصری، آلاینده به شمار می‌رود، مدتی پیش طرح جابه‌جایی این نمایشگاه‌ها ازسوی مسئولان استانی مطرح شد.

  «اکبر رستم‌پور» ادامه می‌دهد: اتحادیه این صنف برای ساماندهی و خارج کردن این نمایشگاه‌ها از شهر، اقدام‌های اولیه اعم از خریداری زمین برای ساخت نمایشگاه‌های جدید را انجام داده است، اما با این وجود، پیگیری‌های لازم ازسوی مسئولان انجام نشده است.

  وی می‌افزاید: مطمئناً اگر این اتحادیه از حمایت مسئولان برخوردار باشد، طرح جابه‌جایی نمایشگاه‌ها با سرعت بیشتری اجرایی می‌شود.

  رستم‌پور ادامه می‌دهد: گسترده بودن نمایشگاه‌ها در شهر سبب نوعی بی‌نظمی می‌شود و تنها راهکار رفع این مشکل نیز تجمیع نمایشگاه‌ها در سنندج است که مسئولان باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

  پیاده‌روها در اشغال خودرو
  یکی از شهروندان سنندجی نیز که منزلش در مسیر خیابان سید قطب قرار دارد اظهارمی‌کند: این نمایشگاه‌ها علاوه بر خیابان‌ها، پیاده‌رو‌ها را نیز به تصرف خود درآورده‌اند و اشغال شدن این پیاده‌روها ازسوی خودروها، مشکلاتی را برای مردم به‌خصوص پیرمردان، زنان سالخورده و کودکان به وجود می‌آورد.

  «مریم رنجبر» می‌افزاید: این افراد برای‌ تردد در پیاده‌روها همواره نگران هستند تا خطری جان آنان را تهدید نکند. وی ادامه می‌دهد: هیچ‌گاه جرأت نمی‌کنم فرزندم را به تنهایی به بیرون از خانه بفرستم، چون هر لحظه احتمال می‌دهم با یکی از همین خودروهای نمایشگاه‌ها که بی‌خیال در پیاده‌روها پارک شده و‌گاه نیز کسی پشت فرمان نشسته است، تصادف کند.

  رنجبر همچنین اظهارمی کند: صدمه‌های جسمی و روحی ناشی از تخلفات این افراد در برخی از موارد غیرقابل جبران است و پشیمانی نیز هیچ سودی برای مصدومان ندارد. وی ادامه می‌دهد: ما مردم این منطقه انتظار داریم که این نمایشگاه‌ها هرچه زود‌تر از این مسیرها منتقل شده و به خارج از شهر برده شوند تا ما هم بتوانیم نفس راحتی بکشیم.

  این شهروند می‌گوید: روز به روز بر تعداد اتوگالری‌ها در این مسیرها افزوده می‌شود، این موضوع درحالی است که تعدد آن سبب ایجاد بی‌نظمی در مرکز سنندج می‌شود و در آینده نیز معضلاتی را برای مدیریت شهری پدید می‌آورد.

  بی انضباطی ترافیکی و آلودگی هوا
  یکی دیگر از شهروندان نیز درباره حضور نمایشگاه‌های اتومبیل در این بخش از شهر اظهار می کند: وجود این نمایشگاه‌های اتومبیل برای ما دردسرساز شده است و واقعاً دیگر نمی‌دانیم چه باید بکنیم.

  «جمیله ناصری» می‌گوید: بارها هنگام‌ تردد در این محله و راه رفتن در پیاده‌رو، با مشکل مواجه شده‌ام، چراکه تعداد زیادی از خودروها در این معابر پارک شده‌اند و به ما اجازه عبور نمی‌دهند.

  وی ادامه می‌دهد: پس در چنین شرایطی به ناچار مجبور می‌شویم از کنار خیابان‌ها عبور کنیم که‌گاه نیز حوادث تلخی رقم زده می‌شود.

  ناصری می‌افزاید: بی انضباطی ترافیکی، آلودگی هوا و آزار شهروندان نیز از دیگر تخلف‌هایی است که مالکان این اتوگالری‌ها و همچنین کارکنان آن به دلیل رعایت نکردن قوانین رقم می‌زنند. این شهروند همچنین اظهارمی کند: لایی کشیدن و عبور در مسیر خلاف جهت، گذشتن از چراغ قرمز و انجام سایر تخلفات ازسوی برخی از افرادی که در این نمایشگاه‌ها مشغول خرید و فروش هستند نیز سبب برهم خوردن نظم عبور و مرور شده و چهره نازیبایی به خیابان‌ها و معابر عمومی بخشیده است و باید فکری به حال این موضوع کرد.

  وی همچنین ادامه می‌دهد: با وجود همه مشکلاتی که این صنف برای مردم و ساکنان این منطقه ایجاد کرده است و شکایات متعددی که در این زمینه وجود دارد، به نظر می‌رسد کسی نمی‌خواهد به این موضوع حتی نگاهی هم بیندازد.  ناصری اظهارمی کند: متولیان این حوزه در سال‌های اخیر اقدام‌هایی را برای ساماندهی این معضل انجام نداده‌اند و هنوزهم شاهد انجام تخلف‌های فراوانی از این افراد در مناطق مختلف شهر به‌ویژه نقاط مرکزی سنندج هستیم.

  مشکلات دلالان
  کسبه‌ای که در خیابان بیمارستان توحید صاحب نمایشگاه اتومبیل است نیز اظهارمی کند: ما هم در این زمینه مشکلاتی داریم. خرید و فروش خودرو در سنندج بیش از اینکه به‌طور معمول در نمایشگاه‌های اتومبیل صورت گیرد، بیشتر در اختیار دلالان و واسطه‌هایی است که در مقابل این نمایشگاه‌ها مشغول خرید و فروش خودرو هستند.

  «رستم علی مرادی» می‌افزاید: این نمایشگاه‌ها معمولاً پر از جمعیت و مملو از خودروهای جدید و قدیمی است که در دو ردیف در کنار هم پارک شده‌اند و باید چاره‌ای اندیشیده شود. به بیان دیگر این دلالان باید جایی داشته باشند تا بتوانند به خرید و فروش بپردازند.

  وی ادامه می‌دهد: ازسوی دیگر حضور دلالان در نمایشگاه‌های خودرو و اتوگالری‌ها سبب بدبینی مشتریان نسبت به این مراکز می‌شود، زیرا برخی از آنها برای کسب سود بیشتر به مسائل اخلاقی در معامله توجه نمی‌کنند.

  این مدیر نمایشگاه خرید و فروش اتومبیل می‌افزاید: البته لازم است اشاره کنم که دربازار همه نوع معامله‌گری وجود دارد و در کنار دلالان، افراد بااخلاق نیز مشغول فعالیت هستند و بیشتر به‌صورت مشتری ثابت معامله می‌کنند. این صاحب نمایشگاه اتومبیل اضافه می‌کند: به هر حال اگر مشکلات ما حل شود، به نوبه خود معضلات مردم و ساکنان این منطقه نیز کمرنگ‌تر می‌شود.

  نمایشگاه‌ها تجمیع شوند
  یکی دیگر از شهروندان نیز در این باره می‌گوید: برای ساماندهی فعالیت نمایشگاه‌های خودرو، انتظار بیشتری از پلیس راهنمایی و رانندگی داریم.

  «اقبال رحیمی» می‌افزاید: مأموران پلیس باید با هرگونه توقف خودرو در مقابل نمایشگاه‌ها که سبب مسدود شدن خیابان یا کند شدن رفت و آمد سایر خودروها می‌شوند، برخورد کنند.  وی ادامه می‌دهد: در بعضی از ساعات که اوج ترافیک شهری است حضور بیش ازحد اتومبیل در این مناطق، مسدود شدن خیابان را به دنبال دارد و در این مواقع نیز کسی جوابگو نیست.

  رحیمی می‌گوید: حال شما تصور کنید کسی در چنین شرایطی نیاز اضطراری به پزشک یا سایر کمک‌های امدادی از جمله آتش‌نشانی داشته باشد. درچنین موقعیتی چطور می‌توان توقع داشت که این نیروها به داد فرد مصدوم یا آسیب دیده برسند؟ پس به این‌ترتیب دامنه حادثه بیشتر می‌شود و نمی‌توان خدمات شایسته‌ای به مردم ارائه داد.

  این شهروند اظهارمی کند: برای رفع این مشکلات، در همه شهرهای بزرگ اقدام به تأسیس و تجمیع نمایشگاه‌ها کرده‌اند، اما در سنندج، با وجود وعده‌های ارائه شده از سوی مسئولان، هنوز این مشکل لاینحل مانده و این وعده، محقق نشده است.

  رحیمی می‌افزاید: همه ما به خوبی می‌دانیم که با تجمیع نمایشگاه‌ها، بسیاری از مشکلات رفع می‌شود و بسیاری از معضلات از جمله آلودگی‌های صوتی و بصری در این مناطق رفع می‌شود. وی ادامه می‌دهد: از مسئولان انتظار داریم که برای رفع مشکلات و دغدغه‌های شهروندان، بیش از گذشته تلاش کنند تا شهروندان در امنیت و آسایش بیشتری زندگی کرده و روزگار را سپری کنند. رحیمی ادامه می‌دهد: به هر حال ما هم شهروند محسوب می‌شویم و باید به حقوق ما احترام گذاشته شود.

  رکود در بازار خرید و فروش خودرو
  یکی از فعالان صنف فروش اتومبیل در مسیر جاده بیمارستان سنندج، اظهار می‌کند: حدود ۲۰ سال است که به خرید و فروش خودرو مشغول هستنم و از این راه مخارج زندگی خود و خانواده را تأمین می‌کنم. «صابر جوادیان» می‌افزاید: به این شغل علاقه مندم و خرید و فروش را دوست دارم، اما این کار دیگر کفاف مخارج زندگی را نمی‌دهد. وی با گلایه‌ از وضع بازار ادامه می‌دهد: در گذشته، هر هفته ۲خودرو خرید و فروش می‌شد، اما اکنون در طول یک ماه حتی نمی‌توان یک دستگاه خودرو را نیز فروخت، چون کسی رغبتی برای انجام معامله ندارد. البته شاید انتشار خبر توافق هسته‌ای، سبب رونق این بازار شود.

  این بازاری می‌افزاید: بازار مدتی است که به این صورت راکد مانده‌ است و به نظر می‌رسد این روند ادامه می‌یابد، زیرا بازار به‌صورت زنجیره‌وار به هم گره خورده است، مگر اینکه توافق جدید، سبب ایجاد تغییر و تحولاتی شود.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.