• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تقویت ازبکستان در سیستم اینترنتی راه مبارزه با افراطگرایی است
  کد خبر : 1997850

  تقویت ازبکستان در سیستم اینترنتی راه مبارزه با افراطگرایی است

  تقویت ازبکستان در سیستم اینترنتی راه مبارزه با افراطگرایی استReviewed by on Feb 2Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند به نقل از «1نیوز»، رئیس جمهور ازبکستان در تاریخ ۲۵ دیماه در سخنانی به مناسبت روز مدافعان میهن ۱۴ گفت: امروز در منطقه و جهان اوضاع سیاسی و نظامی…

  تقویت ازبکستان در سیستم اینترنتی راه مبارزه با افراطگرایی استReviewed by on Feb 2Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند به نقل از «1نیوز»، رئیس جمهور ازبکستان در تاریخ ۲۵ دیماه در سخنانی به مناسبت روز مدافعان میهن ۱۴ گفت: امروز در منطقه و جهان اوضاع سیاسی و نظامی در حال تغییر است، تهدیدات و ستیزه‌جویی‌ها به اوج خود رسیده است و برای ایجاد امنیت ملی و مبارزه با هرگونه اقدام تهاجمی بایستی آماده بود.

  «شوکت میرضیایف» افزود: بالا بردن امنیت ملی ازبکستان در اولویت کار دولت است و در این زمینه ما با شفاف سازی سیاست خارجی و همچنین روابط حسنه با دیگر کشورها جهان و منطقه این موضوع را تامین کرده‌‌ایم.

  رئیس جمهور ازبکستان تاکید کرد: با توجه به سیر رشد ناامنی در منطقه و جهان بر ما لازم است تا علاوه بر قوی ساختن نیروهای امنیتی دکترین دفاعی ازبکستان‌ را نیز بازنگری کنیم.

  به گفته «میرضیایف»، امروز مدرنیزه نیروهای مسلح ازبکستان با تجهیزات روز ضامن مطمئن تامین امنیت ملی این کشور است.

  در همین زمینه کارشناسان نظامی و سیاسی ازبک و منطقه به دیدگاههای در مورد سخنان رئیس جمهور و همچنین دلائل رشد افراط‌گرایی در این کشور پرداخته اند.

  «جلال حسن‌اف» افسر بازنشسته خدمات امنیت ملی ازبکستان با اشاره به مسائل تامین امنیت ملی در این کشور گفت: ۲۰ سال پیش تهدید اصلی برای ازبکستان از جانب گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان بود.

  وی افزود: در شرایط فعلی و پیشرفت‌های فنی، تروریست‌ها در حال حاضر نیاز ندارند تا از مرزهای یک کشور عبور کنند و اهداف خود را در آنجا پیاده کنند، بلکه این افراد از طریق شبکه‌های اجتماعی در اینترنت اقدامات لازم جهت جذب نیروهای لازم را به کار می‌گیرند.

  «حسن‌اف» اظهار داشت: با توجه به تقویت گروههای افراطی در منطقه از طریق شبکه‌های اجتماعی، دولت تاشکند نیز جهت تامین امنیت ملی خود باید در زمینه‌های اینترنتی و مخابراتی تجهیز شود.

  این افسر بازنشسته خدمات امنیت ملی یادآور شد: ترکیب شبه نظامیان ازبک در خارج از کشور نیز نشان‌دهنده تغییرات موجود در زمینه نفوذ افراط گرایان به خصوص داعش در ترکیب آنها است.

  «حسن‌اف» گفت: تروریست‌ها جوانان ازبک‌ از ۲ طریق یا زمانی که آنها در خارج از کشور مشغول کارهای کم درآمد هستند و یا وقتی که نمی‌توانند در ازبکستان کاری پیدا کنند، استخدام می‌کنند.

  وی افزود: مقامات ازبکستان معتقدند بیشترین مناطق گرایش شهروندان به گروههای افراط گرا در منطقه «وادی فرغانه» هم مرز با قرقیزستان و تاجیکستان می‌باشند.

  یک تحلیلگر خدمات امنیت ملی نیز بدون افشای نام خود گفت: در صفوف داعش در کشور سوریه حدود هزار تبعه ازبک در حال جنگ هستند.

  وی با اشاره به این که شبه نظامیان ازبک در افغانستان نیز حضور دارند، افزود: ازبک‌های موجود در سوریه کسانی هستند که ۲۰ سال پیش به حرکت اسلامی ازبکستان و «حزب التحریر» پیوستند و تعدادی از آنها در سال‌های اخیر از طریق اینترنت افراطگرا شدند.

  این مقام امنیتی ازبک نیز خواستار هماهنگی قوانین ملی در زمینه تامین امنیت ملی، مبارزه با تروریسم و تامین کارآیی اقدامات ضد‌تروریسم تصویب شده در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.