• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » تولید کودهای بیولوگ کشاورزی/اولین طرح دانش بنیان حائز رتبه برتر جشنواره کارآفرینی کرمان
  کد خبر : 1997761

  تولید کودهای بیولوگ کشاورزی/اولین طرح دانش بنیان حائز رتبه برتر جشنواره کارآفرینی کرمان

  تولید کودهای بیولوگ کشاورزی/اولین طرح دانش بنیان حائز رتبه برتر جشنواره کارآفرینی کرمانReviewed by on Feb 2Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از  کارگران کرمان جبران کمبود موادغذایی خاک ها با استفاده از کودهای آلی از جمله بقایای گیاهی و فضولات حیوانی موضوعی است که از گذشته…

  تولید کودهای بیولوگ کشاورزی/اولین طرح دانش بنیان حائز رتبه برتر جشنواره کارآفرینی کرمانReviewed by on Feb 2Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از  کارگران کرمان جبران کمبود موادغذایی خاک ها با استفاده از کودهای آلی از جمله بقایای گیاهی و فضولات حیوانی موضوعی است که از گذشته فکر بشر را به خود مشغول کرده است اما از آن‌جایی که امکان تولید مقادیر زیاد این کودها به آسانی فراهم نبوده و از سوی دیگر انسان قادر به کنترل مشکلات بهداشتی نیست، در نتیجه به نسل دوم کودها یعنی کودهای شیمیایی روی آورد.

  اما آسیب‌های زیست محیطی و تغییر بافت شیمیایی، فیزیکی و زیستی خاک‌ها و مشکلات بهداشتی، بشر را مجبور کرد که به فکر جایگزین دیگری باشد. این دلایل عامل بازگشت به کودهای آلی با تغییراتی در قالب کشاورزی آلی یا ارگانیک بود و در گام بعدی نسل سوم کودها به نام کودهای زیستی پا به عرصه کشاورزی گذاشت.

  امروزه با توجه تاثیر مصرف کودهای شیمیایی در ایجاد آلودگی‌های محیط‌ زیست‌ و بهداشتی، تولید و مصرف کودهای بیولوژیک به عنوان مهمترین رویکرد در زمینه بیوتکنولوژی خاک، مورد توجه سیاست‌گذاران و سرمایه‌گذاران بخش کشاورزی قرار گرفته است.

  بیوتکنولوژی خاک در عرصه توسعه پایدار سیستم‌های تولید در کشاورزی از نقش کلیدی برخوردار است و هدف این شاخه از بیوتکنولوژی، استفاده از پتانسیل ارگانیزم‌ها و میکروارگانیزم‌های مفید خاکی به منظور تولید بهینه محصول با توجه به بهبود کیفیت خاک و رعایت بهداشتی و ایمنی محیط‌ زیست همراه با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی‌های روز است و از آخرین فنون توسعه یافته و تکنیک‌های نوین برای اعمال مدیریت پایدار در تولیدات کشاورزی بهره می‌گیرد.

   

  تولید و کاربرد کودهای بیولوژیک یکی از مولفه‌های اساسی در مدیریت تلفیقی تغذیه گیاه محسوب می‌شود. به‌طوری که کودزیستی را می‌توان فرآورده‌ای دانست که شامل مواد نگهدارنده با انبوه متراکم یک یا چند نوع میکروارگانیزم مفید خاک‌سازی و یا مواد متابولیک این موجودات می‌باشد که صرفاً به منظور تامین عناصر غذایی مورد نیاز گیاه تولید می‌شوند.

  کشاورزی ارگانیک در دهه گذشته رشد بسیاری یافته است و در بسیاری از کشورها اکنون به عنوان صنعت در حال رشد سریع محسوب می‌شود؛ این نوع کشاورزی از لحاظ مصرف کودهای شیمیایی و سموم آفات نباتی در جلوگیری از آلودگی محیط زیست بسیار موثر بوده است؛ به‌ طوری‌که برای تقویت حاصلخیزی زمین‌های زراعی به‌جای کودهای شیمیایی از عوامل بیولوژیک استفاده می‌شود.

  در کشورهای اروپایی در چند سال اخیر فروش کودهای شیمیایی کاهش یافته و در مقابل فروش کودهای آلی و معدنی افزایش یافته است؛ زیرا مصرف کودهای زیستی موجب افزایش جمعیت موجودات خاک و تحریک ریشه و افزایش مقاومت گیاه به بیماری‌‌های گیاهی می‌شود. همه این عوامل در کشاورزی پایدار اهمیت دارد.

   

  از آنجاکه کود زیستی حاوی باکتری موجود در خاک است، بنابراین با افزودن آن، تعادل دینامیک خاک به‌هم نمی‌خورد، اما استفاده از کودهای شیمیایی موجب سخت‌تر شدن بافت خاک و در نتیجه مشکل شدن نفوذ اکسیژن و سخت‌تر شدن عمل شخم می‌شود و به‌ طور کلی به دلیل افزایش میزان برداشت محصول، استفاده از کودهای زیستی موجب صرفه‌ جویی اقتصادی در کشاورزی خواهد شد .از جمله مضرات مصرف کودهای شیمیایی می‌توان به تحمیل هزینه زیاد به اقتصاد کشور، برهم خوردن تعادل دینامیک خاک، آلودگی منابع آب آشامیدنی و خاک، کاهش کیفیت و عطر و طعم محصولات، تجمع نیترات و ایجاد بیماری‌ در انسان و دام و برهم زدن تعادل اکوسیستم‌ها می‌شود.

  همچنین مزایای کاربرد کودهای زیستی شامل عدم وابستگی به صنایع نفت و پتروشیمی، صرفه‌ جویی در هزینه تامین نهاده‌های تولید، کاهش در پرداخت یارانه کودهای شیمیایی، مزایای زیست‌محیطی و بهداشتی، حفظ و توسعه باروری خاک، تولید محصول سالم و بدون آلودگی شیمیایی، عدم ایجاد آلودگی در آب و خاک، افزایش حاصل‌خیزی خاک، ایجاد تعادل پایدار در سیستم‌های تولید کشاورزی و کاهش حجم کود مورد نیاز تا ۳۶ درصد می‌باشند.

  کودهای زیستی فراوردهای حاوی تراکم زیاد از یک یا چند میکروارگانیزم مفید برای گیاه، همراه با مواد نگهدارنده است که در تولید آن ضوابط و معیارهای فنی رعایت شده است. به طور کلی امروزه با توجه به مشکلاتی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی به‌وجود آورده است، استفاده از کودهای زیستی با بیولوژیک به عنوان فرآورده‌ای دوستدار طبیعت و کمک‌کننده به کشاورزان برای تولید محصولات سالم، مورد توجه قرار گرفته است.

   

  بدون تردید کاربرد کودهای بیولوژیک علاوه بر داشتن اثرات مثبت بر خاک، از جنبه‌های اقتصادی، زیست‌محیطی و اجتماعی نیز با اهمیت بوده و می‌تواند به عنوان جایگزینی مناسب و مطلوب برای کودهای شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد.

   

  دکتر روح ا… صابری عضو  هیات علمی دانشگاه ولی عصرعج که برای اولین بار در کشور "ترکیبات بیولوگ" به نام خود  به ثبت رسانده است در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری تحلیلی کارگران کرمان گفت : طرح "ترکیبات بیولوگ"ازبین ۹۰۰ طرح کارآفرینی  توانست بعنوان ؛اولین طرح دانش بنیان حائز رتبه برتر کارآفرینی در استان کرمان و باشرکت در جشنواره نوآوری و فن آفرینی دانشگاه تهران طرح برتر کشاورزی ایران شناخته و جایزه شهید دکتر چمران را ازآن خود کند،  این طرح در جشنواره علم تا عمل نیز که از طرف بنیاد ملی نخبگان برگزارشد، رتبه نخست را از آن خود کرد .

   

  دکترصابری تصریح کرد :  از ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۹طی تحقیقات خود با استفاده از یک باکتری افزایش دهنده رشد گیاهان بر روی گیاهان مختلف مشخص کرد که این باکتری قابلیت جذب و کلاته نمودن برخی از عناصر مورد نیاز گیاهان را دارا است ، در این طرح با استفاده از تکنیک های جدید شرایط بهینه تکثیر باکتری مذکور در محیط فرمانتور مشخص شده و در قسمتی از پژوهش که در دانشگاه لوزان سوئیس انجام گردید نسبت به سایر باکتری های استفاده شده در دنیا نتایج قابل توجهی نشان داده است.

   

  وی ادامه داد : ماده سیدروفور یک ترکیب کاملاً طبیعی بوده که توسط یک باکتری مفید تولید می شود و قابلیت جذب عناصر مهم از قبیل آهن، روی و … را در گیاهان بالا می برد ،به اضافه اینکه مقاومت گیاه را نسبت به برخی عوامل آفات ، بیماریهای گیاهی و تنش های شوری و خشکی بیشتر می نماید ،ترکیب سیدروفوریک حاضر حاوی پایوردین ، پایوکلین و سالیسیسک اسید می باشد که هر کدام نقش بسیار مهمی در افزایش رشد ، عملکرد و مقاومت گیاهان ایفا می کند.

   

  روح الله صابری افزود : این تکنولوژی برای اولین بار در دنیا ارایه شده و در حال حاضر با نام های تجاری        Biolog و Emerald به نام شرکت پرشین بنیان آریا عرضه شده است.

   

  وی درباره شرکت پرشین بنیان آریا که در جشنواره تعاونی های برتر هم عنوان طرح برتر در عرصثه کشاورزی را به خود اختصاص داده است گفت : شرکت پرشین بنیان آریا در تاریخ ۹۰/۰۲/۱۳ به ثبت رسید. موضوع فعالیت این شرکت تولید کلیه کودهای شیمیایی مجاز بیولوژیک، ارگانیک بیولوژیک، مطالعه، تحقیق و بررسی در زمینه انواع کودهای شیمیایی، بیولوژیکی، ارگانیکی و همچنین کلیه عملیات بازرگانی و تجاری مربوط به موضوع فوق می‌باشد.

   

  صابری ادامه داد :شرکت پرشین بنیان آریا با هدف ساخت محصولات جدید با فرمولاسیون برتر و با استفاده از سیستم های نوین دانشگاهی تأمین کننده تولیدات شاخص کشاورزی است از جمله محصولات تولیدی این شرکت، ترکیبات بیولوژیکی است که امروزه ایده‌آلترین ترکیبات جهت استفاده در کشاورزی می‌باشند.

   

  شرکت پرشین بنیان آریا توانسته است با تولید طیف متنوعی از کودهای ارگانیک را جایگزین کودهای شیمایی وارداتی کند

   

  روح الله صابری مدیرعامل شرکت پرشین بنیان آریا، تولید کودهای شیمیایی مجاز بیولوژیک، ارگانیک بیولوژیک را عمده فعالیت این شرکت فناور عنوان کرد و افزود: علاوه بر تولید این محصولات مطالعه، تحقیق و بررسی در زمینه انواع کودهای شیمیایی، بیولوژیکی، ارگانیکی و همچنین تبادل محصول و تبادلات تجاری در این حوزه از دیگر فعالیت‌های این شرکت است.

   

  این فعال فناور ساخت محصولات جدید با فرمولاسیون برتر با استفاده از سیستم‎های نوین دانشگاهی برای تأمین نیاز شاخص کشاورزی را هدف این شرکت برشمرد و گفت: از جمله محصولات تولیدی این شرکت، ترکیبات بیولوژیکی است که امروزه ایده‌آل ترین ترکیبات جهت استفاده در کشاورزی به شمار می‌روند. صابری به تولید کود ویژه برنج با ویژگی‌های ارگانیک اشاره کرد و افزود: کود ویژه برنج Emerald با عناصر ماکرو و میکرو و نیز اسیدهای آمینه و همچنین میزان مناسبی از عنصر سیلیسیم برای گیاه برنج حائز اهمیت بالایی است.

   

  وی همچنینی از بیولوگ آهن به عنوان یکی دیگر از تولیدات این شرکت نام برد و افزود: بیولوگ اهن کودی است با کلات آهن که با پیشرفته‌ترین فناوری به منظور تامین آهن مورد نیاز گیاهان مختلف در سریع‌ترین زمان ممکن به کار برده می‌شود.

   

  مدیرعامل پرشین بنیان اریا افزایش عملکرد تولید، جلوگیری از ریزش گل و میوه و افزایش فتوسنتز گیاه را از ویژگی‌های این کود برشمرد و افزود: این کود ارگانیک با دارا بودن ۹ درصد آهن موردنیاز گیاهان، ضمن کاهش زردی برگ‌ها موجب تولید میوه‌های خوش رنگ و گل‌های شاداب‌تر می‌شود.

   

  صابری ز بیولوگ ویژه ذرت، گندم و جو، خرما، نخود، بیولوگ روی، بیولوگ کلسیم، بیولوگ زیتون و نیز بیولوگ ویژه دانه‌های روغنی کلزا به عنوان دیگر محصولات این شرکت نام برد. وی افزود: این شرکت برای تضمین تولید محصولات با کیفیت برتر، ضمن انجام آزمون‌های متعدد روی مواد اولیه در آزمایشگاه‌های دانشگاهی تخصصی، فرمولاسیون نهایی را با مجموعه‌ای از کودهای موجود در بازار مقایسه و در صورت تأثیر مطلوب و تأیید شده، محصول خود را معرفی می‌کند.

   

  کودهای ارگانیک بیولوژیک + عکس، بیولوگ ویژه برنج، شرکت پرشین بنیان آریا، ساخت ایران

   

  کودهای ارگانیک بیولوژیک + عکس، بیولوگ آهن (صد در صد محلول در آب)، شرکت پرشین بنیان آریا، ساخت ایران

   

  روح اله صابری مدیر عامل شرکت پرشین بنیان آریا می گوید:پرورش گیاهان در بدترین شرایط آب و هوایی و اقلیمی یکی از آرزوهای بزرگ بشر بوده است اینکه بتوان گیاه را در خاکی که از نظر املاح معدنی فقیر و غیر قابل کشت است پرورش داد و کمبودهای آن را جبران نمود و از گزند خشکی، شوری و دیگر آفات محیطی در امان نگه داشت و خطرات صنعت کشاورزی را به صفر رساند؛ همیشه آرزوی محققان رشته گیاه شناسی و گیاه پزشکی بوده است؛ آرزویی که روح اله صابری محقق رشته گیاه پزشکی، عضوهیئت علمی دانشگاه ولی عصر (عج) و مدیرعامل شرکت پرشین بنیان آریا به آن جامه عمل پوشانده است.

   

  برای وی این امر دیگر یک آرزو نیست بلکه نتیجه سال ها تحقیق و پژوهش است که چکیده آن در رساله دکتری وی گنجانده شده است و در حال حاضر سراسر ایران از کودها و سموم تولید شده وی  که ثمره سالها تحقیقات است برای رشد بهتر گیاهان خود بهره می برند.

   

  صابری علاوه بر اینکه پژوهشگر و استاد نمونه بوده است به عنوان یک تولیدکننده و کارآفرین برتر نیز شناخته شده است. او از معدود افرادی است که موفق شده است در زمانی اندک با جذب سرمایه دانش و پژوهش خود را به تولید انبوه برساند و نتیجه مطلوب آزمایشات خود را در دل خاک سراسر ایران به نظاره بنشیند.

   

  وی ادامه داد : در نتیجه تحقیقات به عمل آمده در دوران دانشجویی موفق به کشف ماده ای در یکی از استرین باکتریایی بومی ایران به نام سیدروفور شدیم که تکنولوژی استفاده از آن به صورت کاربردی برای اولین بار توسط بنده صورت می گرفت این ماده قادر است عناصر موجود در خاک را برای گیاهان به صورت قابل جذب در بیاورد و همچنین مقاومت گیاهان را نسبت به تنشهای محیطی از جمله  شوری، خشکی و همچنین آفات بیماری ها بالاتر ببرد.

   

  به زبان ساده همانطور که می دانید عناصر در خاک وجود دارد؛ مشکل گیاهان، جذب این عناصر است به صورتی که گاه عناصر در خاک موجود است ولی گیاه قادر به جذب آن نیست. این ماده عناصر را برای گیاهان به صورت قابل توجهی قابل جذب می کند و کمبود عناصر را در گیاهان برطرف می کند. این تحقیقات بعدها منجر شد که اولین ثبت اختراع ترکیبات بیولوگ در ایران از سوی بنده در سال ۱۳۹۲ صورت گیرد.

   

  صابری در رابطه با چگونگی انبوه سازی این محصول گفت : هدف شرکت، این بود که ترکیب سیدروفور، با توجه به اثرات آن برای گیاه هم از لحاظ جذب عناصر و هم از جنبه بالا بردن مقاومت گیاه به تولید انبوه برسد؛ لذا از سال ۱۳۹۰ شروع به کاربردی کردن این ایده نمودیم که با تولید و فروش سیدروفور و استفاده کشاورزان از این ماده، عناصر موجود در خاک سریعتر جذب گیاه شود و کمبود عناصر در گیاه برطرف گردد. این هدف ما در آن دوران بود که با طرح این ایده، وارد مرکز رشد شدیم و در همان سال کار خود را با یک تیم حرفه ای تحقیقاتی آغاز نمودیم.

   

  وی ادامه داد : سال ۱۳۹۱ به تولید نیمه انبوه رسیدیم در این مرحله به بررسی بازخوردهای موجود در بازار نسبت به محصول خود پرداختم و محصول خود را در سراسر ایران به صورت رایگان توزیع کردیم به این شکل که در هر استان یک نماینده فروش برگزیدیم و مقداری از این محصول را به استان ها ارسال کردیم که میزان استقبال مشتریان  را بسنجیم؛ بعد از سه یا چهار ماه متقاضیان شروع به سفارش محصول در سطح وسیع نمودند و از آن پس با یکی از بزرگترین شرکت های توزیع کننده سم و کود در ایران قرارداد بستیم تا وظیفه توزیع انحصاری محصول را برعهده گیرد. بازار داخلی از سوی آن شرکت هدایت می شود. از سوی دیگر با یک شرکت کانادایی هم در حال عقد قرارداد هستیم که صادرات محصولات  شرکت را از سوی این واسطه انجام دهیم.

   

  صابری اذعان کرد : ما در واقع از سال  1392به تولید انبوه دست یافتیم و در سال ۱۳۹۳ از مرکز رشد وارد پارک علم و فناوری استان شدیم و در حال حاضر کارخانه تولیدی شرکت در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان بنا شده و تولید انبوه این ترکیبات انجام می شود،  متقاضی برای محصولات ما که تعداد آنها به بیش از ۱۰ نوع  می رسد؛ زیاد است تقاضا در سال گذشته به اندازه ای زیاد بوده است که گاه زمان کافی برای تولید و توان جوابگویی به نیاز کشاورزان را نداشتیم.

   

  وی در خصوص ایجاد مراکز رشد گفت : این مراکز  برای تامین هزینه های شرکت ها نیست، هدف مراکز رشد باید ایجاد فرهنگ کارآفرینی و ایجاد فرهنگ تبدیل نوآوری و خلاقیت به عمل باشد و گرنه هیچ دولتی آنقدر بودجه در اختیار ندارد که بتواند متقاضیانی که قصد ایجاد شرکت را دارند حمایت مادی کند لذا شایسته است که ایجاد کارگاه های آموزشی، ایجاد انگیزه خط دهی و کمک مشاوره ای جزو مهم ترین اهداف مراکز رشد باشد.

   

  صابری افزود : به نظر بنده هنوز مراکز رشد برای درصدی از جامعه ناشناخته است و نیاز به اطلاع رسانی بیشتری در ارتباط با شناخت مراکز رشد و پارک های علم و فناوری وجود دارد. صدا و سیما و مطبوعات می توانند در این زمینه نقش موثری داشته باشند که هنوز آن نقش درست ایفا نشده است و مسئله بعدی این است که شعار مراکز رشد، اصلا نباید حمایت مادی باشد اگر کارگروه هایی در مراکز رشد باشد که از لحاظ روانشناسی خیلی قوی عمل کنند و در افرادی که می خواهند ایده را به فناوری تبدیل کنند انگیزه را حفظ و تقویت کنند؛ این کلیدی ترین کار مرکز رشد محسوب می شود.

   

  این فناور در خصوص مشکلات و موانعی که  از مرحله پیش تولید تا تولید انبوه با آن روبرو بوده است گفت : برای تبدیل یک ایده به عمل، نوآوری و خلاقیت از اهمیت بالایی برخوردار است و برخلاف تصور اینکه برای انجام یک کار تولیدی، سرمایه، مهم ترین فاکتور است به نظر بنده داشتن سرمایه در اولویت های بعدی است،  قطعا در پروسه تولید موانع وجود دارد و هیچ تولیدی بدون موانع نبوده و نخواهد بود ، منتها پشتکار، تصمیم گیری قاطع و داشتن تیم کاری مناسب می تواند مشکلات و موانع تولید را حل کند به نظر من اگر یک نوآوری منحصر به فرد باشد امکان جذب سرمایه گذار خیلی بالا است در کار ما سرمایه گذاران خوبی بودند که حاضر به سرمایه گذاری شدند.

   

  وی ادامه داد : در واقع مشکل مالی به عنوان یک معضل گریبانگیر کار ما نشد چرا که علی رغم وجود مشکلات، انگیزه زیاد و قاطعیت لازم برای رسیدن به هدف را داشتم، البته موانعی هم پس از تولید وجود دارد از قبیل کارشکنی ها و تنگ نظری ها که اگر کار منحصر به فردی باشد می تواند در مقابل مشکلات ایستادگی کند.

   

  صابری د ر پایان به برنامه های پیش رو برای توسعه و پیشرفت شرکت اشاره کرد و گفت : شرکت هایی هستند که بخش تحقیق و توسعه (R&D) خیلی قوی ای دارند ما سعی کردیم بیشترین سرمایه گذاری را در بخش تحقیق و توسعه انجام بدهیم لذا بیشتر تحقیقات دانشگاهی که دانشجویان تحصیلات تکمیلی زیر نظر بنده انجام می دهند در راستای کارهای کاربردی باشد که بتواند نتیجه ای از این پژوهش ها حاصل شود.

   

  وی خاطر نشان کرد : شرکت هایی که نتوانند نوآوری های خود را ادامه دهند و به عبارت دیگر تک محصولی باشند ممکن است بعد از مدتی از بازار حذف شوند، شرکت های تولیدی موفق دنیا اصولا بخش تحقیق و توسعه قوی دارند،ما نیز  با یک محصول بیولوگ آهن شروع کردیم و در حال حاضر بیش از ۱۰محصول، توسط این شرکت تولید می شود.

   

  روح الله صابری به صاحبان ایده و طرح پیشنهاد کرد :افرادی که صاحب ایده هستند و احساس می کنند شرایط برای عملی کردن آن ایده وجود ندارد  باید بدانند که اگر پشتکار وجود داشته باشند و آگاهانه هدف خود را انتخاب کنند قطعا  خواهند توانست به اهداف بزرگ خود دست یابند زیرا خواستن، توانستن است.

   

  انتهای پیام /

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.