• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  کد خبر : 1997539

  امام را تنها نگذارید

  امام را تنها نگذاریدReviewed by Aryan♥ on Feb 2Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بهجت نیوز؛ معلم‌ شهید ابراهیم‌ جعفری‌ بویینی‌ فرزند محمد در سال‌ ۱۳۲۶ در روستای‌ بویین شهرستان فومن‌ در خانواده‌ای‌ مذهبی‌ دیده‌ به‌ جهان‌ گشود. دوره‌ ابتدایی‌ تا ششم را در زادگاه‌…

  امام را تنها نگذاریدReviewed by Aryan♥ on Feb 2Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بهجت نیوز؛ معلم‌ شهید ابراهیم‌ جعفری‌ بویینی‌ فرزند محمد در سال‌ ۱۳۲۶ در روستای‌ بویین شهرستان فومن‌ در خانواده‌ای‌ مذهبی‌ دیده‌ به‌ جهان‌ گشود. دوره‌ ابتدایی‌ تا ششم را در زادگاه‌ خود به‌ پایان‌ برد و پس‌ از آن‌، دوره‌ متوسطه‌ را در شهر فومن‌ گذراند و موفق‌ به‌ أخذ مدرک‌ دیپلم‌ طبیعی‌ گردید. پس‌ از گرفتن‌ دیپلم‌، به‌ خدمت‌ مقدس‌ سربازی‌ اعزام‌ شد و در یکی‌ از روستاهای‌ آذربایجان‌ غربی‌، خدمت‌ خود را به‌ پایان‌ رساند. بعد از خدمت‌، مدتی‌ بعنوان‌ آموزگار، در مدارس‌ روستاها به‌ تدریس‌ پرداخت‌ و بدنبال‌ آن،‌ موفق‌ به‌ أخذ لیسانس‌ بازرگانی‌ گردید و بعنوان‌ دبیر، در دبیرستان‌های‌ رشت‌ تدریس‌ نمود.

  شهید جعفری‌ درطی‌ دوران‌ تحصیل‌، دردها و رنج‌های‌ مردم‌ ستمدیده‌ را از نزدیک‌ لمس‌ نمود و ازهمان‌ سالها، به‌ فعالیت‌های‌ سیاسی‌ پرداخت‌. در آن‌ سالهای‌ خفقان‌ و فشار، به‌ ویژه‌ از سال‌ ۱۳۴۳ در بیداری‌ و افشای‌ جنایت‌ رژیم‌ پهلوی‌، روز و شب‌ فعالیت‌ می‌کرد، تا جایی‌ که‌ در سال‌ ۱۳۵۳، سازمان‌اطلاعات‌ و امنیت‌ کشور (ساواک‌) و مامورین‌ امنیتی‌ شاه‌، در تعقیب‌ وی‌ بودند تا او را دستگیر کرده‌ و زندانی‌ نمایند.

  او در سالهای‌ پیش‌ از انقلاب‌، در راهپیمایی‌ها و تشکیل‌ سخنرانی‌ها، نقش‌ عمده‌ای‌ داشت‌ و درمحیط‌ خفقان‌ رشت‌ و دیگر شهرهای‌ گیلان‌ مانند: فومن‌، صومعه‌سرا و بندرانزلی،‌ بر علیه‌ رژیم‌طاغوت‌ به‌ سخنرانی‌ می‌پرداخت‌ و فعالیت‌های‌ انقلابی‌ می‌کرد. این‌ معلم‌ مبارز، تا سالهای‌ انقلاب‌ به‌ مبارزه‌ خود با رژیم‌ پهلوی‌ ادامه‌ داد، تا اینکه‌ سرانجام‌ در روزپنج‌شنبه‌ هفتم‌ دی‌ سال‌ ۱۳۵۷، به هنگام‌ راهپیمایی‌ در خیابان‌ لاکانی‌ رشت‌، براثر ضربات‌ پی‌ در پی‌ باتون‌ مامورین‌ امنیتی‌، بیهوش‌ شد که‌ پس‌ از انتقال‌ به‌ بیمارستان‌ کوروش ‌سابق‌ (دکتر حشمت‌ کنونی‌) و بعد از عمل‌ جراحی‌، بعلت‌ خونریزی‌ زیاد جان‌ به‌ جان‌آفرین‌ تسلیم ‌نمود و بدین‌ طریق‌ به‌ شهادت‌ رسید.

  فردای‌ آنروز به‌ خاطر اعتراض‌ نسبت‌ به‌ شهادت‌ او، تظاهرات‌پراکنده‌ای‌ در سطح‌ رشت‌ صورت‌ گرفت‌ و اجتماعی‌ مقابل‌ بیمارستان‌ دکتر حشمت‌ تشکیل‌ شد. مردم‌ خواستار تحویل‌ پیکر این‌ دبیر جوان‌ شدند، اما پلیس‌ به‌ مخالفت‌ با آنان‌ پرداخت‌ که‌ به‌ دنبال‌آن‌، تظاهراتی‌ از محل‌ کارخانه‌ پپسی‌ کولا در خیابان‌ امام‌ خمینی‌ فعلی‌ (پهلوی‌ سابق‌)، میدان‌ فرهنگ‌ (۲۴ اسفند سابق‌)، چهارراه‌ میکاییل‌ صورت‌ گرفت‌ که‌ در این‌ روز نیز دوتن‌ شهید و تعدادی‌ مجروح‌ شدند. پس‌ از این‌، پیکر مطهر شهید جعفری‌ که‌ اولین‌ معلم‌ شهید گیلان‌ و اولین‌ شهید‌ انقلاب‌ رشت‌ تلقی‌ می‌شد، توسط‌ آمبولانس‌ به‌ فومن‌ منتقل‌ و در زادگاهش‌ به‌ خاک‌ سپرده‌ شد. روحش‌ شاد وراهش‌ مستدام‌ باد.

  شهید جعفری‌ در آموختن‌ تعلیم‌ و تربیت‌ دانش‌آموزان‌، بسیار کوشا و حریص‌ بودند. صداقت‌ وصمیمیت‌ و اخلاص‌ در کارها، از ویژگیهای‌ بارز ایشان‌ بود. تا جایی‌ که‌ در توان‌ داشتند، به‌ محرومان‌جامعه‌ کمک‌ می‌کردند. دارای‌ اخلاق‌ اسلامی‌ خوبی‌ بودند و در عمل‌ به‌ احکام‌ اسلامی‌، اهمیت ‌زیادی‌ می‌دادند. اوقات‌ فراغت‌ خود را با‌ کارهای‌ بیهوده‌ و بی‌ارزش‌ سپری‌ نمی‌کردند، بلکه‌ به ‌مطالعه‌ی‌ کتابهای‌ مذهبی‌ و نهج‌البلاغه‌ و همچنین‌ به‌ حفظ‌ آیات‌ قرآن‌ می‌پرداختند.

  «خاطرات پسر عموی شهید»

  روز تاسوعای سال ۱۳۵۷ امام اعلامیه صادر فرموده بودند. که مردم در راهپیمایی سراسری کشور شرکت نمایند، من به اتفاق شهید جعفری و دوستانش به راهپیمایی رفتیم در هنگام راهپیمایی شهید جعفری رو به من نمود و همچنین به یکی از دیگر از دوستانش گفتند که در طرفین من قرار بگیرید زیرا ساواک و ماموران شاه مرا زیر نظر دارند و می خواهند مرا دستگیر نموده یا ضربه ای به من وارد نمایند در جوابش فرمودم مگر شما از شهید شدن می ترسید گفت: نخیر اما من می خواهم خوب بمیرم تا اینکه چند روز بعد شنیدم که در هنگام سخنرانی در راهیمایی به آرزویش رسید و دیگر اینکه در زمان طاغوت در آن جو فشار و خفقان که در مملکت حاکم بود ایشان فعالیت مذهبی و سیاسی زیادی بر علیه حکومت شاه داشتند و شدیدا رژیم کمونیستی را محکوم می کردند و می فرمودند به حرفهای اینان گوش ندهید اینها می خواهند دین در جامعه نباشد و می خواهند به هر صورتی شده در جامعه نفوذ کنند تا به اسلام ضربه بزنند ایشان قاطعانه در مقابل عقاید کفر و الحاد ایستادگی می کردند و مرا از اوضاع احوال کشوردر تاریخ اسلام آشنا می ساختند و دیگر اینکه رو به من فرمودند گفتند: اگر من سکوت کنم و تو سکوت کنی چه کسی می خواهد برخیزد اگر همه با هم باشیم و گوش به فرمان امام خمینی(ره) بدهیم انشاءا… طاغوت سرنگون می شود، و دیدیم اصولا حرکت در گیلان از شهادت شهید جعفری اوج گرفت و روند حرکت کلا تغییر کرد حقیقت این موضوع برای همه مشخص است و سراسر مطبوعات را متوجه امت انقلابی مردم مسلمان در گیلان نمود و شهرستانهای مختلف گیلان جهت سرنگون نمودن رژیم خشم و انزجار خود را نسبت به شهادت شهید جعفری ابراز نمودند.

  فعالیتهای قبل و حین انقلاب معلم شهید ابراهیم جعفری بوئینی

  شهید جعفری در سالهای خفقان از سال ۱۳۴۳ در بیداری و افشای جنایات پهلوی شب و روز فعالیت می کرد، وی دانش آموزان و دوستانش را به مکتب انسان ساز اسلام و به خواندن کتاب های مذهبی آشنا می کرد و در موقع انقلاب فرصت را غنیمت می شمرد و در تشکیل راهپیماییها و سخنرانیها نقش بسیار عمده ای داشت و در محیط خفقان رشت و در چندین شهر دیگر استان نظیر فومن ـ بندرانزلی ـ صومعه سرا بر علیه رژیم طاغوت به سخنرانی پرداخت و در پخش اعلامیه هایی که از جانب امام خمینی(ره) صادر می شد نقش فعال داشت. ـ هر گونه خاطره و نکته جالبی را که در رابطه با ایشان بنظر می رسد برای ثبت در تاریخ خونبار انقلاب اسلامی و ارائه الگو و اسوه به نسل های آینده مرقوم فرمائید. در آموختن تعلیم و تربیت دانش آموزان بسیار کوشا و حریص بود، صداقت و صمیمیت و اخلاص در کارها از ویژگیهای بارز ایشان بود تا آنجایی که در توان داشتند به محرومان جامعه کمک می کردند وی اوقات فراغت خودشان را به مطالعه کتابهای مذهبی و حفظ آیات قرآن مجید، نهج البلاغه، و احادیث می پرداختند، دارای اخلاق اسلامی خوبی بودند و در عمل به احکام اسلامی از واجبات، تا مستحبات اهمیت زیادی می دادند و در مجالس مذهبی و اجتماعی شرکت فعال داشتند و مقلد امام خمینی(ره) بودند و با شهادت خود عملا آنرا به اثبات رساندند.

  آخرین صحبتهایی که از ایشان (قبل از شهادت بیادمانده)

  خطاب به پدر و مادرش کرد، و گفت از من راضی باشید دیگر تحمل زنده ماندن را ندارم من می دانم که شهید خواهم شد، امام را تنها نگذارید به فرمان و پیام های او گوش کنید و در راهپیماییها حضور فعال داشته باشد و در عمل به احکام اسلام و قرآن غفلت نکنید و همچنین به مادرش گفت شما ۶ پسر دارید نمی خواهید یکی را در راه خدا قربانی کنی، انشاءا… به یاری خدا حکومت طاغوت به زودی سرنگون می شود، امام خمینی(ره) به ایران می آید و حکومت اسلامی تشکیل می دهد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.