• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » اصلاح طلبان و حربه پوششی حذف روحانی در انتخابات ۹۶
  کد خبر : 1997511

  اصلاح طلبان و حربه پوششی حذف روحانی در انتخابات ۹۶

  اصلاح طلبان و حربه پوششی حذف روحانی در انتخابات ۹۶Reviewed by on Feb 2Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از "منبری ها" چندماه ماه دیگر تا دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی مانده و هنوز هیچ گزینه ای رسما از سوی دو جریان فعال سیاسی کشور…

  اصلاح طلبان و حربه پوششی حذف روحانی در انتخابات ۹۶Reviewed by on Feb 2Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از "منبری ها" چندماه ماه دیگر تا دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی مانده و هنوز هیچ گزینه ای رسما از سوی دو جریان فعال سیاسی کشور معرفی نشده است.

  اما تحرکات انتخاباتی آنها آغاز شده است  در روزهایی که سپری شد، دورخیزهای ماراتن سنگین و نفس گیر انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ شروع شده است؛ خبر تشکیل کمیته های استانی توسط شورای عالی اصلاح طلبان  از سوی اصلاح طلبان و تشکیل جبهه مردمی نیروهای انقلابی از طرف اصولگرایان سرو صداهای زیادی به همراه داشته است که می توان از  جمله این تحرکات دانست.

  در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آتی ، بگومگوهای سیاسی در میان اصلاح‌طلبان بالا گرفته است. آنها  که بعد از انتخابات سال ۸۸، در نتیجه غفلت ، کم بصیرتی و بعضا" تعمدانه و آگاهانه خیمه شب بازی  و بازیگران  آن فتنه عمیق شدند، از حضور در سطو ح بالای قدرت ناامید شده اند و به همین دلیل بدنبال احیا خود ازآن بازی دوسر باخت افتادند.  احیا برای حفظ خود در لایه های میانی قدرت از تصمیم گیری های آنها برای ادامه حیات سیاسی بود.

  تجدید نظر طلبان بعد از پایان دولت اصلاحات در هیچ انتخاباتی به موفقیت چشمگیری دست نیافتند و از سال ۹۲ با ترفند "کاندیدا نیابتی" یا  "نامزد ائتلافی" با جریان محافظه کار و کم رمق همگصدا شدند که امروز از آن ها به عنوان اعتدال گراها  یاد می شود.

  باید گفت که هنوز در اردوگاه اصلاح طلبان هیچ چیزی قطعی نشده، ولی بحث  داغ این روزهای آنها اینست که اولا" برای حمایت محکم تر و ثانیا"  به منظوراحتیاط بیشتر می بایستی کاندیدای دیگری هم به عنوان کاندیدای علی البدل یا الترناتیو پوششی  داشته باشیم. بنابراین حمایت از روحانی توسط بخشی از این جریان  و معرفی کاندیدی دیگر به جای وی از سوی بخشی دیگراز آنها در گفتمان اصلاح‌ات راه یافته است، دو معضلی که جریان اصلاحات این روزها درحال دست و پنجه نرم کردن با آن است.

  نقدهای  جدی اصلاح طلبان باژن عبور  از روحانی روز به روز بیشتر شده و  جملاتی  عجیب از سوی آنها  بیان می شود،  از دولت «گرفتار» گرفته تا «پوپولیست» ،((دولت یک میلیونی» و «تصادفی»؛ اما آنچه  به نظر می رسد آنها راه حمایت از روحانی برای حفظ و تقویت خود در ساختار قدرت  را سرلوحه کار قرار داده اند.
  دولت اعتدال با محوریت روحانی با توجه به عملکرد خود و شعارهایی که در طول این ایام  داشته است، نشان داده که  بیشترین  بخش پایگاه رأی خود را در میان اصلاح طلبان پیدا کرده است موضوعی که اصلاح طلبان نیز در صحبت هایشان آن را مطرح می کنند؛ اما آنچه بیشتر اذهان رو  به خود جلب کرده  این است که اصلاح طلبان با ادبیاتی تردید آمیز و محتاطانه هم در مورد حمایت از روحانی و هم معرفی جایگزین برای او اظهار نظر می کنند.این تغییر فیگور اصلاح طلبی در قالب  الترناتیو پوششی می تواند دلایلی را به همراه  داشته باشدکه کمتر از زبان آنها شنیده شده است.

  این دلایل عبارت است از:
  ۱-  وجود یک کاندیدای تمام اصلاح طلب در انتخابات  به جهت مانایی این برند در ادبیات سیاسی ایران.
  ۲-   بروزاحتمالی یا قطعی شدن ردصلاحیت روحانی،
  ۳-   خودداری وی از حضور در انتخابات به دلیل نداشتن جریان سیاسی حامی  
  ۴-  ریزش محسو س رای  روحانی و نارضایتی وکم اقبالی عمومی از عملکرد ضعیف دولت  وی
  ۵-   معرفی "کاندید حامی " به جهت زبان دوم  روحانی در مناظرات و تبلیغات ،را می توان در انتخابات ۹۶ عنوان کرد.

  مطرح کردن پروژه «عبور احتمالی از روحانی» نیز  شبیه سازی اتفاقات  انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ را نیز  به اذهان متواتر می سازد ،وقتی  که مرحوم هاشمی رفسنجانی روحانی و عارف به وزارت کشور رفتند و نامزد انتخابات ریاست جمهوری شدند و یکی رد صلاحیت شد و دو نامزد دیگر، به عنوان کاندیدای پوششی عمل کردند و در نهایت  از سوی جریان مرحوم هاشمی و  فتنه گر ممنوع التصویر روحانی مورد حمایت قرار گرفت.

  حال باید منتظر نشست و دید که آیا این روشن کردن کلید عبور ازکلید (شیخ کلید) با تاکتیک التر ناتیو پوششی یا علی البدلی باعث حذف روحانی از کارزار انتخابات ۹۶ خواهد شد یا خیر که بعید است این بازگشت موزیانه اصلاح طلبی به سطح بالای قدرت کشور رقم خورد حتی با وجود اینکه طبق نظرسنجی ها روحانی کمترین شانس در رای  آوری دوره دوم از بین ریاست جمهوری ها گذشته را داشته باشد.  محمد شهبازی

  / انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.