• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصادی » گزارش عملکرد وزارت علوم در زمینه اقتصاد مقاومتی ارائه شد
  کد خبر : 1996926

  گزارش عملکرد وزارت علوم در زمینه اقتصاد مقاومتی ارائه شد

  گزارش عملکرد وزارت علوم در زمینه اقتصاد مقاومتی ارائه شدReviewed by Aryan♥ on Feb 1Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی کشور در راستای ارزش‌آفرینی و کارآفرینی، طراحی و پیاده‌سازی نظام آمایش آموزش عالی و پژوهش به منظور مأموریت‌گرا کردن فعالیت‌های موسسات آموزش عالی…

  گزارش عملکرد وزارت علوم در زمینه اقتصاد مقاومتی ارائه شدReviewed by Aryan♥ on Feb 1Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی کشور در راستای ارزش‌آفرینی و کارآفرینی، طراحی و پیاده‌سازی نظام آمایش آموزش عالی و پژوهش به منظور مأموریت‌گرا کردن فعالیت‌های موسسات آموزش عالی و پژوهش کشور، تبدیل پنج دانشگاه و واحد پژوهش برتر کشور به تراز بین‌المللی و طراحی الگوی تغییر و ارتقای دانشگاه‌ها در حل مشکلات کلان دستگاهی و بنگاه‌های اقتصادی کشور در قالب گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی از جمله پروژه‌های اولویت‌دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده است.

  در این زمینه گزارش عملکرد وزارت علوم در مورد چهار پروژه اقتصاد مقاومتی ارائه شد.

  *بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی کشور در راستای ارزش‌آفرینی و کارآفرینی

  بر اساس نظر مرکز پژوهش‌های مجلس این پروژه که منطبق بر بند یک سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است در صورت پیاده‌سازی صحیح می‌تواند در رفع چالش‌های متعدد مفید باشد که در زمینه اجرای این پروژه هنوز گزارش مشخصی ارائه نشده است و شواهد نشان می‌دهد که اقدامات ملی سازمان یافته و منظمی در این حوزه به مرحله اجرا نرسیده است.

  *طراحی و پیاده‌سازی نظام آمایش آموزش عالی و پژوهش به منظور مأموریت‌گرا کردن فعالیت‌های موسسات آموزش عالی و پژوهش

  بر اساس نظر مرکز پژوهش‌های مجلس، پیاده‌سازی صحیح این پروژه می‌تواند بهره‌برداری از پتانسیل‌های پراکنده کشور را میسر سازد و در راستای بهبود برخی از چالش‌‌های موجود در بخش تحقیقات مانند پراکندگی تحقیقات و مسئله محور نبودن پژوهش‌ها موثر باشد.

  اواخر اسفندماه سال ۹۴ طرح آمایش آموزش عالی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و بر همین اساس انتظار می‌رفت این پروژه در سال جاری وارد فاز اجرایی شود اما مسئولان وزارت علوم همچنان در حال برنامه‌ریزی درباره شیوه اجرای آن هستند.

  در همین راستا وزارت علوم در حال بررسی طرح ادغام دو دانشگاه مهارتی کشور است و بنابراین در مجموع می‌توان گفت که برخی برنامه‌های این پروژه در حال انجام است ولی در نیمه نخست امسال به کندی پیش رفته است.

  *تبدیل پنج دانشگاه و واحد پژوهش برتر کشور به تراز بین‌المللی

  بین‌المللی سازی آموزش عالی یکی از اولویت‌های اصلی وزارت علوم است که این وزارتخانه این مسئله را به طور جدی پیگیری می‌کند و بر اساس نظر مرکز پژوهش‌های مجلس این پروژه منطبق بر بخشی از بند دو سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است و تحقق آن می‌تواند در مقابله با چالش‌هایی مانند ضعف روابط بین‌الملل و کاهش فرصت‌های مطالعاتی اساتید موثر باشد.

  همچنین رساندن تراز پنج دانشگاه به سطوح بین‌المللی امکان‌پذیر است و این کار در میان مدت قابل اجراست.

  هنوز گزارش مشخصی از وضعیت فعلی و روند این پروژه ارائه نشده است.

  *طراحی الگوی تغییر و ارتقای دانشگاه‌ها در حل مشکلات کلان، دستگاهی و بنگاه‌های اقتصادی کشور

  بر اساس نظر مرکز پژوهش‌های مجلس،‌این پروژه مکمل پروژه اول وزارت علوم و منطبق بر اهداف اقتصاد مقاومتی است زیرا موضوع اقتصاد مقاومتی به عنوان الگوی اقتصادی کشور می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

  این پروژه می‌تواند چالش‌هایی مانند ضعیف بودن ارتباط لازم بین مراجع تحقیقاتی، صنایع و اجرایی با دانشگاه‌ها را برطرف کند.

  در این زمینه گزارش مشخصی از وضعیت اقدامات انجام شده وجود ندارد و نمی‌توان در زمینه اقدامات صورت گرفته اظهار نظر کرد.

  اقدامات وزارت علوم در اجرای پروژه‌های طراحی و پیاده‌سازی نظام آمایش آموزش و بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی در راستای ارزش‌آفرینی کارآفرینی تاکنون بیشتر در فاز برنامه‌ریزی بوده و اطلاع مشخصی از اجرایی شدن آن ارائه نشده است.

  البته بر اساس گفته وزیر علوم برنامه‌های اقدام و عمل مربوط به پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در حال تدوین است و به ستاد اقتصاد مقاومتی برای تثبیت و تأمین اعتبار ارائه می‌شود و زمانی که اعتبار لازم برای اجرای پروژه‌ها تأمین شود اجرای آن آغاز می‌شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.