• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » بار سنگین مالیاتی بردوش زنجانی‌ها/رشد ۲۸درصدی درآمد دولت از استان
  کد خبر : 1996770

  بار سنگین مالیاتی بردوش زنجانی‌ها/رشد ۲۸درصدی درآمد دولت از استان

  بار سنگین مالیاتی بردوش زنجانی‌ها/رشد ۲۸درصدی درآمد دولت از استانReviewed by on Feb 1Rating: خبرگزاری مهر-گروه استانها: طی روزهای گذشته خبری در فضای مجازی به سرعت دست به دست شد با این عنوان که درآمدهای مالیاتی استان زنجان در لایحه بودجه سال آتی ۲۰ درصد رشد داشته که این موضوع موجی از نارضایتی در بین…

  بار سنگین مالیاتی بردوش زنجانی‌ها/رشد ۲۸درصدی درآمد دولت از استانReviewed by on Feb 1Rating:

  خبرگزاری مهر-گروه استانها: طی روزهای گذشته خبری در فضای مجازی به سرعت دست به دست شد با این عنوان که درآمدهای مالیاتی استان زنجان در لایحه بودجه سال آتی ۲۰ درصد رشد داشته که این موضوع موجی از نارضایتی در بین اقشار مختلف جامعه ایجاد کرد.

  البته موضوع مطرح شده در واقع افزایش سهم درآمدهای استانی در لایحه بودجه بود که با تفسیر افزایش سهم مالیات استان مطرح شدکه البته این موضوع موجب شد مسئولان استانی نیز به آن اشاره کنند.

  یکی از بخش های مهم در سهم درآمدهای استانی بخش مالیاتی است که عمده موضوع مهم برای عموم مردم در سطح استان زنجان بود و عدم روشنگری مسئولان نیز بر دامنه این ابهامات افزودیکی از بخش های مهم در سهم درآمدهای استانی بخش مالیاتی است که عمده موضوع مهم برای عموم مردم در سطح استان زنجان بود و عدم روشنگری مسئولان نیز بر دامنه این ابهامات افزود؛ به گونه ای که سهم درآمدهای مالیاتی از سهم کل درآمدهای استانی در لایحه بودجه، ساز و کار افزایش این میزان سهم درآمدها در لایحه بودجه و افزایش تعهدات استانی در این بخش و سهم وصولی درآمدها به نسبت سهم پیش بینی و مسائل مرتبط دیگر در هاله ای از ابهام قرار گرفت.

  به نظر می رسد سرنخ افزایش درآمدهای استانی و مالیات استان زنجان در لایحه بودجه سال آتی را باید از زمان حضور محمد حسین مقیمی، قائم مقام وزیر کشور بعد از تودیع و معارفه استاندار زنجان در جمع خبرنگاران جست و جو کرد.

  نشستی که در آن سوالی مرتبط با همین موضوع در خلال خودشیرینی های سیاسی برخی حاضرین از قائم وزیر کشور شد مبنی بر اینکه دلایل تغییر استانداران، شاخص های معرفی افراد جدید و شائبه ارتباط انتخاب استاندار غیربومی در راستای افزایش سهم وصولی درآمدهای مالیاتی به نسبت پیش بینی و افزایش سهم مالیاتی استان در آینده، که هرچند پاسخ داده شد اما تشریح مصداقی نشد!.

  گذر زمان نشان داد برخی نگرانی‌ها در این خصوص بیراه نبود. وقتی جمعی از فعالان اقتصادی، اصناف و کسبه زنجان در محل اتاق بازرگانی به سخنان اعتراضی پرداختند، موضوع ابعاد جدی به خود گرفت. در همین راستا و همزمان با تعطیلی برخی اصناف همچون صنف طلافروشان نشان داد فشار مالیاتی برای نزدیک شدن به سهم وصولی درآمدهای مالیاتی به نسبت سهم پیش بینی شده استان جدی است!.

  افزایش سهم درآمدهای مالیاتی استان زنجان از رویا تا واقعیت

  در نشستی که عنوان آن عملکرد نمایندگان اتاق های سه گانه در هیئت های حل اختلاف مالیاتی استان و هم اندیشی در این خصوص بود علی وقفچی، نماینده مردم زنجان و طارم لب به انتقادات بی سابقه از رویه وصول درآمدهای مالیاتی استان با توجه به شرایط رکود در اقتصاد زنجان پرداخت.

  وی خطاب به نماینده امور مالیاتی در جلسه گفت: خوش حسابی شما اقتصاد استان را فلج کرده است. برای خود بنده نیز سوال است که چرا سهم مالیاتی استان در لایحه بودجه ۹۶ کشور با رشد ۲۸ درصدی همراه شده است.

  نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در این جلسه خواستار پاسخگویی مسئولان استانی در خصوص چرایی این موضوع شد و تاکید کرد: باید دلایل و ساز و کارهای منطقی این موضوع برای مردم بازگو شود چرا که اعتراضات در این خصوص زیاد است.

  وی در ادامه سخنان خود از بیکاری جوانان و فشارهای اقتصادی بر مردم سخن گفت و تاکید کرد: در شرایط اقتصادی فعلی افزایش سهم مالیاتی استان موجب اعتراضات زیادی شده است.

  این اعتراضات در آن مقطع با هیچ واکنشی از سوی مسئولان استانی مواجه نشد و جای تعجب داشت که بعدها با افزایش دامنه اعتراضات توجیحات جالبی نیز در خصوص این موضوع از سوی مسئولان استانی طرح شد.

  این فرایند روند طبیعی خود را طی می کرد که خبر افزایش ۲۰ درصدی سهم مالیاتی استان در فضای مجازی و کانال ها و گره های تلگرامی استان زنجان منتشر  شد. هرچند مشخص نبود این عدد و سهم استان چگونه محاسبه شده اما مصاحبه نمایندگان استان در مجلس به نوعی بر آن صحه گذاشت. این سخنان در حالی طرح شد که اصولا در لایحه بودجه کشور ستون و بندی در خصوص این سهم نیست و این سهم در داخل ستون درآمدهای استانی گنجانده شده که بخش عمده آن سهم مالیاتی است.

  این موضوع موجب شد که استاندار زنجان نیز در جلسه ای به آن اعتراض کند و این افزایش را ناشی از افزایش سهم درآمدهای استانی دانست که تنها بخشی از آن سهم درآمدهای مالیاتی است. پیرو همین دفاعیات مدیر کل امور اقتصادی و دارایی و مدیر کل امور دارایی استان توجیحاتی برای این اقدام آورد که نه تنها قانع کننده نبود بلکه به سوالات صریح خبرنگار مهر نیز پاسخ داده نشد!

  اگر بنا به جو سازی بود باید سال قبل را لحاظ می‌کردند

  استاندار زنجان در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان بعد از اظهارات معاون سیاسی و امنیتی خود برای نخستین بار در این زمینه اظهارنظر رسمی کرد و گفت: به افزایش نامتعارف سهم درآمدی استان زنجان در لایحه بودجه سال آینده اعتراض شده است. بخشی از این حجم انتقادات به دلیل نامهربانی به دولت و مدیریت فعلی استان است.

  درآمدهای استانی در سال ۹۴ رشد ۲۷.۸ درصدی داشته ولی این میزان برای استان استان زنجان ۳۴.۵ درصد بوده استاسدالله درویش امیری به مقایسه سال های گذشته نیز پرداخت و تاکید کرد: میزان رشد درآمدهای استانی در سراسر کشور در سال ۹۴ رشد ۲۷.۸ درصد داشته و این میزان برای استان استان زنجان ۳۴.۵ درصد بوده است. اگر بنا به جو سازی بود باید سال قبل را لحاظ می‌کردند. رشد سال ۹۵ نیز میانگین کشور ۱۶.۹ درصد و استان ۱۷.۵ درصد بوده است.

  درویش امیری از پیشنهاد درآمدهای استانی در مردادماه به تهران خبر داد و گفت: زمانی که از این رشد غیرمتعارف مطلع شدم به صورت مکتوب به سازمان مالیاتی کشور اعتراض شد. خواستار دیده شدن رشد بر اساس واقعیت ها شدیم به گونه ای که امکان تحقق داشته باشد.

  وی با بیان اینکه اگر حتی این سهم اصلاح هم نشود چه اتفاقی خواهد افتاد، افزود: تعرفه مالیاتی در سراسر کشور ضرایب یکسان دارد و مبتنی بر اسناد و مدارک وصول مالیات محقق می شود. بستگی به عملکرد مودی مالیاتی دارد و بنا نیست همه درآمدهای پیش بینی شده وصول شود.

  استاندار زنجان با بیان اینکه پیگیری های لازم در این خصوص صورت گرفته است، افزود: رایزنی لازم با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی نیز صورت گرفته و قول هایی برای تعدیل این افزایش داده شده است. درآمدهای استانی منابع مختلفی دارد که یکی از آن ها بخش مالیات است.

  جای هیچ نگرانی نیست!

  در همین راستا ابوالفضل عباسچیان، مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان نیز در جلسه شورای برنامه ریزی به این موضوع اشاره کرد و گفت: جای هیچ نگرانی نیست. درآمدهای وصولی بر اساس ظرفیت های واقعی استان است و هیچ فشاری بر مودیان نخواهد بود.

  وی از شناسایی منابع جدید مالیاتی در استان خبر داد و گفت: سه هزار و ۹۰ پرونده به عنوان منابع جدید در استان شناسایی شده که این فشار بر روی مودیان بالفعل در استان نخواهد بود. همچنین رتبه استان در وصول درآمدهای مالیاتی ۱۷ کشوری است.

  عباسچیان سهم درآمدهای مالیاتی استان را به نسبت متوسط درآمدهای مالیاتی کشور ۶۶ صدم درصد عنوان کرد و اظهار داشت: سهم مالیات در بخش مشاغل استان به کشور به صورت  متوسط در بررسی ۶ سال اخیر رتبه  ۲۵ و این سهم ۷۳ صدم است.

  رتبه استان در این بخش ۲۵ کشور و سهم این بخش ۶.۲۲ درصد است. همچنین سهم درآمدهای مالیاتی شرکت ها به مالیات استان ۳۸ درصد استاین مسئول سهم مالیات شرکت های استانی را در کشور ۸۷ صدم عنوان و خاطرنشان کرد: رتبه استان در این بخش ۱۵ کشور و ۵۰ درصد آن مربوط به شرکت های عمده حاضر در بورس است.

  وی سهم درآمدهای مالیاتی در بخش مشاغل به نسبت کل درآمدهای مالیات استان را یادآور شد و گفت: رتبه استان در این بخش ۲۵ کشور و سهم این بخش ۶.۲۲ درصد است. همچنین سهم درآمدهای مالیاتی شرکت ها به مالیات استان ۳۸ درصد است.

  عباسچیان به پیش بینی درآمدهای استان در سال آتی اشاره کرد و گفت: درآمدهای عمومی در استان دارای ۶ ردیف بودجه ای است. این درآمدها شامل ردیف هایی همچون درآمدهای مالکیت دولت، درآمدهای مالیاتی، خدمات و فروش کالا، جرائم و خسارات، واگذاری درآمدهای سرمایه و ردیف های متفرقه می شود.

  مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان با بیان اینکه کل درآمدهای وصولی در استان هزینه می شود، افزود: این اداره کل در پایان هر سال درآمد سال بعد را پیش بینی می کند که در سال جاری نیز درآمدهای معقول پیش بینی و به تهران اعلام شد. رقم پیشنهاد شده کم تر از رقم اعلامی دولت در لایحه بودجه سال آتی بوده است.

  وی به دستور استاندار زنحان در این خصوص اشاره کرد و گفت: استاندار زنجان دستور به تدوین و ارائه گزارش های تحلیلی برای دفاع از این موضوع دادند که این اقدام انجام و مطابق با این مستندات اعتراضات لازم صورت گرفت و نشست های لازم نیز با نمایندگان استان در مجلس برگزارش شد.

  زنجان جزو پنج استان در بیشترین رشد درآمدهای استانی

  در همین زمینه اما عضو مجمع نمایندگان استان زنجان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص سهم درآمدهای استانی، اظهار داشت: سهم درآمدهای استانی زنجان در لایحه بودجه سال آتی ۲۸.۴ درصد رشد دارد که این میزان افزایش بسیار نامتعارف و غیرمنطقی بود.

  جزو استان هایی بودیم که بیشترین رشد را در این بخش داشتیم. در واقع جزو پنج استان در بیشترین رشد محسوب می شدیممحمدی عزیزی  با بیان اینکه این میزان رشد موجب شد جزو استان های با درآمد بالا محسوب شویم، افزود: جزو استان هایی بودیم که بیشترین رشد را در این بخش داشتیم. در واقع جزو پنج استان در بیشترین رشد محسوب می شدیم.

  عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از اهمیت تامین درآمدها از بخش مالیات گفت و تاکید کرد: در غالب کشورهای دنیا ۷۰ درصد درآمدها از بخش مالیات تامین می شود و با این رویکرد در اقتصاد کشور موافق هستیم اما با توجه به رکود و شرایط اقتصادی افزایش درآمدهای مالیاتی را مناسب نمی دانیم چرا که این افزایش موجب فشار به اقتصاد خرد جامعه می شود.

  عزیزی این رشد درآمدها در بخش مالیات را برای استان زنجان غیرمنطقی عنوان کرد و گفت: با این وضعیت رکود فشار زیاد به اقشار مختلف مردم وارد می شود.

  عزیزی تاکید کرد: در لایحه دولت باید مسئولان استان از این افزایش غیرمتعارف دفاع می کردند و دلایل توجیحی لازم را می آورند که این اتفاق محقق نشد. با این رویه فشار کار بر روی نمایندگان مردم استان در مجلس افتاده است.

  عضو مجمع نمایندگان استان زنجان به اقدامات نمایندگان استان در کمیسیون تلفیق اشاره کرد و گفت: با همه این مسائل دلایل منطقی در خصوص این افزایش نامتعارف مطرح شد که موجب کاهش ۸ درصدی سهم درآمدهای استانی در لایحه بودجه شد. امیدواریم در سال آتی با اهتمام مدیران استانی این اتفاق تکرار نشود.

  از اظهارنظرهای یکطرفه تا حرف‌های ناگفته لایحه بودجه

  با سپری شدن ماه های پراسترس در ارائه لایحه بودجه سال آتی و بررسی مجلس و کمیسیون تلفیق در این خصوص حال به نقطه ای رسیدیم که بهتر است در آن ابتدا با مردم زنجان صادقانه و منطقی سخن بگوییم و قطعا مردم سخن منطقی و کارشناسی را ولو به ضرر منافع شخصی خواهند پذیرفت.

  مسئولان استان هرچند در این ماه ها از برگزاری نشست های خبری با رسانه ها به صورت اختصاصی برای شفاف سازی افزایش درآمدهای استانی پرهیز کردند و به صورت یکطرفه به اظهار نظر پرداختند و نه تنها مردم بلکه نمایندگان افکار عمومی نیز نسبت به این شرایط قانع نشدند.

  حال به نظر با همه موارد طرح شده بهتر است مسئولان استانی چه در حوزه استانداری و چه دستگاه های اقتصادی همچون اقتصاد و دارایی در خصوص تحلیلی و ارائه شفاف شرایط درآمدهای استانی و مسائل مربوط به آن به افکار عمومی پاسخگو باشند.

  امیدواریم بی تدبیری مسئولان استان در سال آتی تکرار نشود چرا که سخن در خصوص جزئیات لایحه بودجه سال آتی فارغ  از ستون درآمدهای استانی بسیار زیاد است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.