• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » حکومت پهلوی کوچکترین انتقاد را با انگ فعال سیاسی پاسخ می داد
  کد خبر : 1996762

  حکومت پهلوی کوچکترین انتقاد را با انگ فعال سیاسی پاسخ می داد

  حکومت پهلوی کوچکترین انتقاد را با انگ فعال سیاسی پاسخ می دادReviewed by on Feb 1Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یکی از بازماندگان کمیته انقلاب اسلامی شهرستان سنندج در گفت و گو با پیشمرگ روح الله گفت: رژیم پهلوی از هر فرصتی برای به هرزه بردن استعدادهای…

  حکومت پهلوی کوچکترین انتقاد را با انگ فعال سیاسی پاسخ می دادReviewed by on Feb 1Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یکی از بازماندگان کمیته انقلاب اسلامی شهرستان سنندج در گفت و گو با پیشمرگ روح الله گفت: رژیم پهلوی از هر فرصتی برای به هرزه بردن استعدادهای جوانان این مملکت استفاده می کرد. به گونه ای که اکثر جوانان به کارهای باطل مشغول بودند و با سرگرم شدن به کارهای بیهوده دیگر فرصتی برای پیگیر امور مملکت را نداشتند و در هیچ موردی هیچ گونه مطالبه ای از مسئولین کشور نداشتند.

   

  تعدادی از جوانان هم که پیگیر وضعیت نابسامان شهرها و روستاها بودند، به بهانه های مختلف در زندان های رژیم به سر می بردند. در واقع حکومت ستم شاهی تمام امکانات لهو و لعب ـ که موجبات سرگردانی یک جوان را فراهم می آورد ـ را با هزینه ای اندک در اختیار جوانان قرار داده بودند تا با سرگرم شدن جوانان به کارهای بیهوده، احدی جرأت مطالبه حداقل های یک جامعه انسانی را هم نداشته باشد.

   

  حکومت پهلوی با ترویج فساد و بی بند و باری در سطح جامعه، جوانان را به لذت های زودگذر و آنی مشغول کرده بود و با هر گونه زیاده روی در این زمینه ها هیچ مشکلی نداشت، ولی از طرف دیگر کوچکترین نقدها را با بی رحمانه ترین شکنجه ها پاسخ می داد.

   

  بسیاری از جوانان انقلابی شهر سنندج که به دلیل اعتراض به اوضاع نابسامان جامعه، از زندان های ساواک سر بیرون می آوردند. در واقع کوچکترین انتقاد نسبت به معیشت مردم، بیکاری جوانان و وضعیت رفاهی نامناسب سطح جامعه با انگ فعال سیاسی روبرو می شد و سر و کارش با بازجوهای جلاد ساواک بود.

   

  برای نمونه شهید صدیق جماران آب غیر قابل شرب شهر سنندج را به نمایندگان دربار که به سنندج سفر کرده بودند نشان می داد، ولی به خاطر همین انتقادش مجبور بود چند ماهی را در زندان های ساواک به سر ببرد.

   

  مشروبات الکلی با مارک های مختلف به صورت آزاد در مغازه های سطح شهر سنندج به فروش می رسید و حتی گاهی عمال رژیم برای اینکه امنیت مشروب فروشی ها را تأمین کنند، نگهبانی را در مقابل درب مشروب فروشی می گماردند، ولی از طرف دیگر مردم مجبور بودند آبی را مصرف کنند که رنگ و مزه اش به کلی عوض شده بود. در واقع نقاط دور افتاده شهر سنندج اصلاً آب شرب تصفیه شده نداشتند.

   

  دربار پهلوی کالاهای تجملی را از دور دست ترین نقاط جهان خریداری می کرد و آن کالاها را که مورد استفاده اقشار پر درآمد جامعه بود به هزینه سنگین در اختیار آن ها قرار می داد، ولی از طرف دیگر مردم ضعیف و کم درآمد در تهیه ضروری ترین کالاهای مورد نیازشان در سختی بودند.

   

  سازمان ها و ادارات سطح استان کردستان که مسئولان غیر بومی بر مسند ریاست آن تکیه زده بودند، در فساد بیشتری غوطه ور بودند. چون فضای شهرهای استان کردستان یک فضای مذهبی بود و جوانان تعصب و غیرت داشتند، اجازه نمی دادند که یک زن با پوشش نامناسب در محیط کار حاضر شود، ولی مسئولین غیر بومی که با برنامه از پیش طرح ریزی شده به استان می آمدند، به کارمندان زن دستور می دادند که با دامن کوتاه ـ من خود شاهد بودم که چند نفر از زنان کُرد به دلیل اینکه رییس اداره به آن ها دستور داده به دامن روی زانو در محل کار حاضر شوند، محل کارشان را ترک کردند و خانه نشین شدند ـ در محل کار حاضر شوند.

   

  فساد در زمان حکومت پهلوی از دربار شروع می شد و تا لایه های زیرین جامعه هم ادامه داشت. چون خود شاه و اطرافیانش غرق در فساد بودند، دیگر کسی جرأت نمی کرد که با فساد مبارزه کند. در واقع اصلاً سازمان و نهادی برای مبارزه با فساد آن هم در زمینه های مختلف از اقتصاد و فرهنگ گرفته تا سیاست و اخلاق، ادارات و سازمان ها را کنترل نمی کرد و اگر کسی هم که اهل رشوه و فساد اخلاقی و اقتصادی نبود و در سازمانی به استخدام در می آمد، نمی توانست محیط فساد خیز سازمانش را تحمل کند. به نظر من سیاست رژیم بر این اصل استوار بود که با ترویج فاسد و بی بند و باری به بهترین روش می توان دهان منتقدین را بست؛ چون کسی که به فساد مبتلاست، نمی تواند از آن انتقاد کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.