• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » آن هنگام که در مازندران پول برای ایجاد اشتغال هست اما اشتغال ایجاد نمی‌شود
  کد خبر : 1996639

  آن هنگام که در مازندران پول برای ایجاد اشتغال هست اما اشتغال ایجاد نمی‌شود

  آن هنگام که در مازندران پول برای ایجاد اشتغال هست اما اشتغال ایجاد نمی‌شودReviewed by on Feb 1Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بلاغ، جلسه شورای اشتغال استانداری که قرار بود با ریاست استاندار برگزار شود، به ریاست خیریان‌پور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه…

  آن هنگام که در مازندران پول برای ایجاد اشتغال هست اما اشتغال ایجاد نمی‌شودReviewed by on Feb 1Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بلاغ، جلسه شورای اشتغال استانداری که قرار بود با ریاست استاندار برگزار شود، به ریاست خیریان‌پور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی و مدیران بانک‌های عامل استان برگزار شد.

  در این نشست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران با انتقاد از عملکرد کمیته امداد در بهره گیری از اعتبار تخصیص یافته تسهیلات اشتغال زایی اظهار کرد: کمیته امداد مازندران ۴۱ میلیارد تومان اعتبار ابلاغی داشت که ۳۶ میلیارد آن تخصیص یافت اما از این مقدار تا به الان ۳۳ میلیارد تومان جذب شده که برای ۲۵۰ نفر تسهیلات اشتغال زایی داشته است.

  حسن خیریان‌پور گفت: چرا باید شاهد اختلاف ۳ میلیارد تومانی باشیم و این قابل قبول نیست.

  وی گفت: از مجموع ۳۳ میلیارد تومان طرح‌های اشتغال زایی مددجویان کمیته امداد که به بانک‌ها معرفی شده، فقط ۲۱ میلیارد تومان توسط بانک‌ها پرداخت شده چرا کمیته امداد اهمال شعب برخی بانک‌ها را در وصول تسهیلات به استانداری اعلام نکرده اند.

  خیریان‌پور تصریح کرد: انتظار می‌رفت کمیته امداد جلسات متعددی در رفع این مشکل برگزار می‌کرد و این موضوع اصلاً قابل قبول نیست.

  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران با بیان اینکه عدم همکاری شعبات بانک‌ها را به صورت مصداقی اعلام کنید تا برخورد شود، اظهار کرد: پرداخت این تسهیلات طبق تبصره ۲۶ قانون بودجه کشور یک الزام قانونی است و عدم اجرای آن یک تقابل غیر قانونی است و با آن طبق قانون برخورد می‌شود.

  وی خطاب به مسئولان کمیته امداد گفت: چرا شعباتی که همکاری نکردند را به ما معرفی نکردید ما آماده ایم به صورت موردی نیز ورود پیدا کنیم. این مسئول با اشاره به پیگیری پرونده‌های تسهیلاتی اتاق بازرگانی مازندران گفت: ما برای ۵۷ پرونده تسهیلاتی اعضای اتاق بازرگانی استان ۱۱ ساعت متوالی جلسه گذاشتیم و به صورت موردی نیز مشکلات را بررسی کردیم.

  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران گفت: باید دانست اهمال در پرداخت تسهیلات اشتغال زایی قابل قبول نیست.

  *بانک‌ها اعتبار ابلاغی را تخصیص نمی‌دهند
  پس از خیریان‌پور، مدیرکل بهزیستی مازندران از جذب ۸۰ درصدی اعتبار تسهیلات اشتغال زایی این نهاد خبر داد و گفت: ۹۳۸ طرح اشتغال زایی توسط بهزیستی معرفی شده که بیش از ۷۰۰ طرح اشتغال زایی تا به الان جذب شده است و عمده طرح‌ها تا پایان هفته بعد جذب اعتبار خواهند داشت.

  سید سعید آرام گفت: مشکل اصلی ما عدم تخصیص اعتبارهای ابلاغی توسط بانک‌های عامل معرفی شده است به طوری که بانک تجارت، مسکن و قوامین اعتباری را به ما تخصیص نداده اند و مابقی بانک‌های عامل معرفی شده مانند بانک کشاورزی و سپه نیمی از اعتبار ابلاغی را تخصیص دادند.

  *اجرای یک طرح اشتغال زایی در دو هزار روستای استان
  پس از سخنان مدیرکل بهزیستی مازندران، خیریان‌پور به ظرفیت‌های اقتصادی روستاهای استان اشاره کرد و گفت: ۲ هزار روستا در مازندران دارای دهیاری هستند که می‌توانند در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نقش مهمی را ایفا کنند. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران گفت: طرحی در ستاد اقتصاد مقاومتی استان مطرح شد که اگر هر دهیاری یک طرح اشتغال زایی ایجاد کند ۲ هزار طرح در استان ایجاد می‌شود. وی جذب منابع مردمی روستا و صندوق خرد روستایی را موجب ایجاد ظرفیت‌های مناسب در اشتغال روستا دانست و تاکید کرد: اگر روی این طرح متمرکز شویم یقینا اتفاق مثر ثمری در اشتغال زایی روستاها رخ می‌دهد.

  *اجرای هزار طرح اشتغال روستایی
  مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران با بیان اینکه تفاهم نامه‌های در حوزه اشتغال روستایی با بانک‌های عامل استان به امضا رسیده است، اظهار کرد: صندوق کارآفرینی امید به عنوان صندوق عامل تسهیلات اشتغال زایی روستاییان معرفی شد.

  جان الله عبدی افزود: با توجه به طرح ایجاد ۲ هزار شغل در ۲ هزار روستای استان توانسته ایم تا به الان هزار طرح را برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی کنیم.

  وی با بیان اینکه تاکنون ۱۲ میلیارد تومان طرح اشتغال روستایی به صندوق کارآفرینی امید معرفی شد، اظهار کرد: از منابع داخلی بانک سینا ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال زایی با نرخ سود ۸ درصد پرداخت کرده‌ایم.

  مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران گفت: در بازدیدهایی که از طرح‌های اشتغال زایی روستایی داشتیم این پروژه‌ها ۲۰ تا ۵۰ درصد پیشرفت کاری داشته‌اند.

  عبدی افزود: ۳۱۸ میلیارد ریال طرح اشتغال روستایی به بانک سینا معرفی شده که تاکنون ۲۰۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.

  مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران با بیان اینکه ۴۲ پرونده اشتغال زایی روستایی در صندوق کارآفرینی امید تشکیل شده است، اظهار کرد: ۳۶ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی از این محل پرداخت شده است. عبدی منابع تسهیلات را کم دانست و گفت: استقبال مردم بسیار خوب بوده است اما منابع محدود اجازه فعالیت بیشتر را نمی‌دهد. وی از سامان دهی صندوق‌های خرد روستایی خبر داد و تاکید کرد: ۹۰ صندوق خرد روستایی در حال بررسی است اما ۴۰ صندوق به صورت فعال در حال فعالیت می‌باشد.

  *تقابلی دولتی تدافع بانکی
  نکته جالب این جلسه ارائه عملکرد مدیر شعب بانک سینا مازندران بود که دو نکته در میان سخنان او موجب واکنش معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و رئیس اتاق بازرگانی مازندران شد. در میان سخنان عزیزی مواردی همچون دریافت وثیقه املاک شهری برای ارائه تسهیلات اشتغال روستایی و مراجعه حداقلی روستاییان به شعبات بانک سینا استان موجب شد تا برخی از مسئولان حاضر سخنان او را قطع کرده و معترض شوند.

  ابتدا معاون اقتصادی استانداری از شرط شعب بانک سینا برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی منوط به ارائه وثیقه املاک شهری انتقاد کرد که همزمان با او دلاور حیدرپور رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت: مواردی داشته ایم که بارها به بانک رفته و جواب نگرفته اند چطور شما از حضور حداقلی در بانک سخن می‌گویید چگونه یک روستایی وثیقه شهری برای دریافت تسهیلات ارائه کند؟

  معاون اقتصادی استاندار نیز در تکمیل سخنان حیدرپور گفت: درست نیست که وثیقه روستایی را کم در نظر بگیرید و به دنبال وثیقه شهری باشید.

  رئیس اتاق بازرگانی مازندران نیز با طرح این پرسش که این تسهیلات کمک به روستاییان است چرا بانک وثیقه و مستندات شهری می‌خواهد، اظهار کرد: باید از امکانات روستایی به عنوان وثیقه استفاده کرد و این درست نیست کسی که در روستا زندگی می‌کند برای دریافت تسهیلات اشتغال زایی، املاک او بی اعتبار و یا کم اعتبار تلقی شوند.

  *تقابل شوالیه‌ای و تقدیر شاهانه!
  هرچند پس از این خرده فرمایشی مسئولان به مدیر شعب بانک سینا، دیگر بانک‌ها سکوت اختیار کردند اما مدیر شعب بانک کشاورزی در قامت یک شوالیه برآمد و اعلام کرد بانک کشاورزی آمادگی خود را برای پرداخت صددرصدی اعتبارهای ابلاغی سال آینده اعلام کرد.

  معاون اقتصادی استاندار نیز که از این حرکت وی خرسند شده بود او را مدیری نمونه در بین سرپرستی‌های بانک کشاورزی کشور در پرداخت تسهیلات اشتغال زایی معرفی کرد.

  به نظر این جلسه بیشتر به گزارش ایران ویج به نقل از عملکرد و بررسی نوع ارتباط با بانک‌های عامل سپری شد هرچند جدیت خیریان‌پور در مطالبه از نهاد‌های دولتی و بانکی قابل تحسین بود.  

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.