• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , حوادث » زندگی در کنار مخاطرات طبیعی با مدیریت بحران/ طرح ژاپن برای مدیریت بحران در هنگام وقوع زلزله در تهران
  کد خبر : 1996577

  زندگی در کنار مخاطرات طبیعی با مدیریت بحران/ طرح ژاپن برای مدیریت بحران در هنگام وقوع زلزله در تهران

  زندگی در کنار مخاطرات طبیعی با مدیریت بحران/ طرح ژاپن برای مدیریت بحران در هنگام وقوع زلزله در تهرانReviewed by Aryan♥ on Feb 1Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از طبس نیوز، بهنام سعیدی سه شنبه شب در همایش ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات…

  زندگی در کنار مخاطرات طبیعی با مدیریت بحران/ طرح ژاپن برای مدیریت بحران در هنگام وقوع زلزله در تهرانReviewed by Aryan♥ on Feb 1Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از طبس نیوز، بهنام سعیدی سه شنبه شب در همایش ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در طبس با تشریح وضع کنونی ایران در خصوص مخاطرات طبیعی گفت: ۹۷ درصد از پهنه سرزمینی ما در معرض خطر زلزله با شدتهای مختلف قرار دارد.

  وی ادامه داد: بیش از ۸۰ درصد از مراکز جمعیتی ما در معرض خطر سیل است و بیش از ۷۵ درصد از کشور ما در مناطق خشک قرار دارد.

  معاون پیش‌بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: وضعیت خشکسالی در طبس بسیار نگران کننده است.

  وی افزود: ۱۱ میلیمتر بارش در اینجا یعنی صفر چرا که پس از ۱۸ سال خشکی و بی بارانی این آب در سطح خاک نفوذ نمی کند و تنها جاری می شود.

  وی بیان کرد: ۴۵ مخاطره طبیعی در کل دنیا وجود دارد که حدود ۳۳ شکل از این مخاطرات در ایران امکان حدوث دارد و اگر قرار باشد ۱۰ کشور مخاطره آمیز دنیا را نام ببرند ایران یکی از آنهاست و در رتبه چهارم قرار می گیرد.

  وی در خصوص تعریف علم مدیریت بحران گفت: در تعریف علم مدیریت بحران گفته می شود که این علم یک علم کاربردی است که با به کار بردن علم و تجربه، تجزیه و تحلیل اتفاقات گذشته و استفاده از علم و فن آوری و به کارگیری امکانات و تجهیزات دو هدف پیش بینی و پیشگیری را دنبال می کند.

  سعیدی برخی حوادث طبیعی را قابل پیشبینی و بخشی دیگر را غیرقابل پیشبینی دانست و افزود: پیش بینی زمان رخ داد گاهی سخت و غیر ممکن است اما با استفاده از علم و تجهیزات میتوان با این مخاطرات زندگی کرد و نگران نبود و مشکلات ناشی از آن را به حداقل رساند.

  وی با اشاره به مدت زمان طولانی لرزه در زلزله طبس ۳۰ تا ۴۵ ثانیه افزود: با یک سری امکانات و پیش بینی ها میتوان تلفات و مشکلات را به حداقل رساند
  کاری که امروز ژاپن انجام داده است.

  وی ادامه داد: این کشور با انجام یک سری اقدامات و تجزیه و تحلیل اتفاقات گذشته توانست تلفات ناشی از زلزله های پی در پی را کاهش دهد.

  معاون پیش‌بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور گفت: هنگام وقوع زلزله دو موج فرعی و اصلی وجود دارد و در ابتدا موج فرعی و سپس موج اصلی رخ می دهد که فاصله زمانی بین این دو موج بین ۳ تا ۳۰ ثانیه است.

  وی افزود: در ژاپن پس از وقوع موج اول زلزله برق و گاز قطع، مترو توقف و در آسانسورها باز می شوند و بسیاری اقدامات دیگر که همه آن ها در فاصله زمانی کوتاه بین دوموج فرعی و اصلی زلزله انجام می شود.

  وی تصریح کرد: این کارها کمک میکند تلفات ثانویه کمتر شود چرا که گاهی مشکلات جانبی بیش از خود اتفاق موجب خسارات و تلفات می شود.

  معاون پیش‌بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور گفت: نگرانی های زلزله در تهران بیشتر برای حوادث ثانویه است و ممکن است خود زلزله میزان تلفات کمتری داشته باشد و حوادث جانبی مثل انفجار گاز و غیره بیشتر آسیب رسانده و میزان تلفات را بیشتر کند.

  وی افزود: در حال حاضر ژاپن در تهران طرحی را در حال اجرا دارد که ما بتوانیم از مدت زمانی که پس از موج اول زلزله در اختیار ما قرار می گیرد میزان تلفاتمان را به حداقل ممکن برسانیم.

  وی تاکید کرد: در ساخت خانه ها تجمل کنار گذاشته شود و به جای ساختن یک خانه بزرگ یک خانه ایمن بسازیم.

  وی یادآور شد: بحث نظارت را جدی بگیریم مصالح استاندارد استفاده کنیم، کار گر ماهر بگیریم و جنس خاک را آزمایش کنیم و… اگر این موارد رعایت شود زلزله دیگر آنقدر وحشتناک نخواهد بود.

  وی با اشاره به ساعت زمان وقوع رخدادهای طبیعی در ایران و دیگر کشورها گفت: اکثر زلزله ها و رخدادها در ساعات بامداد اتفاق افتاده است و این به ما نشان می دهد که همیشه باید آماده باشیم.

  سعیدی با اشاره به تبعات زلزله و بلایای طبیعی گفت: آثار این بلایا جبران ناپذیر و بسیار غم انگیز است.

  وی با تاکید بر اینکه تنها مسئولین نمی توانند کمک کننده باشند افزود: بهترین امدادگران مردم هستند و آموزش باید جزو لاینفک زندگی مردم قرار بگیرد.

  وی با قدردانی از برگزاری این همایش ها گفت: همایشها نباید مخصوص مسئولین باشد و باید برای مردم برگزار شود و شایسته است تمام مسئولین و روحانیون نیز بخشی از فعالیت های خود را به آموزش مدیریت بحران اختصاص دهند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.