• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی , مطالب برگزیده سایت » وزیرخارجه فرانسه: صدور روادید برای ایرانیان را تسهیل می‌کنیم
  کد خبر : 1995872

  وزیرخارجه فرانسه: صدور روادید برای ایرانیان را تسهیل می‌کنیم

    وزرای خارجه ایران و فرانسه صبح امروز با حضور در اتاق بازرگانی ایران با تجار و بازرگانان کشورمان و تجار فرانسوی نشستی برگزار کردند. به گزارش ایران ویج، محمد جواد ظریف و ژان مارک آیرو وزرای خارجه ایران و فرانسه صبح امروز با حضور در اتاق بازرگانی ایران با تجار و بازرگانان کشورمان و…

  ۱۸

   

  وزرای خارجه ایران و فرانسه صبح امروز با حضور در اتاق بازرگانی ایران با تجار و بازرگانان کشورمان و تجار فرانسوی نشستی برگزار کردند.

  به گزارش ایران ویج، محمد جواد ظریف و ژان مارک آیرو وزرای خارجه ایران و فرانسه صبح امروز با حضور در اتاق بازرگانی ایران با تجار و بازرگانان کشورمان و تجار فرانسوی نشستی برگزار کردند.

  غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و فرانسه با اشاره به سومین سال برگزاری این نشست ابراز امیدواری کرد که این نشستها تداوم داشته باشد و دستاوردهای مستمری داشته باشد.

  وی افزود: روابط ایران و فرانسه با فراز و نشیبهایی همراه بوده و متأسفانه تحت تأثیر برنامه هسته‌ای قرار گرفت ولی امیدواریم که چشم‌انداز خوبی پیش روی روابط باشد. ما شاهد پیشرفتهای خوبی در بخشهای صنعتی کشورمان بوده‌ایم.

  شافعی با اشاره به حضور هیئت تجاری ایران در پاریس و تجار فرانسوی در ایران گفت: شرکت‌های مختلفی از فرانسه در ایران حضور داشتند که این حضور از اکتشاف خارج شده و رنگ سرمایه گذاری به خود می‌گیرد.

  رئیس اتاق بازرگانی کشورمان شرط اساسی روابط دو کشور را تسهیل نقل و انتقال بانکی و مالی دانست و گفت: امیدواریم این موضوع در دستور کار و مد نظر مقامات دو کشور قرار بگیرد.

  وی افزود: پیشنهاد می‌کنم تجار دو کشور ضمن سفر به شهرهای دو کشور از نزدیک با زمینه‌های سرمایه گذاری آشنا شوند. ایران مهمترین و امن‌ترین راه برای حضور و سرمایه گذاری در آسیای میانه و شرق است، و امیدواریم شاهد حضور شرکتهای فرانسوی در ایران باشیم.

  تمایل فرانسه برای همکاری درازمدت با ایران

  ژان مارک آیرو وزیر امور خارجه فرانسه سخنران بعدی این نشست بود و گفت: به‌دنبال همکاری درازمدت با ایران در بخشهای ریلی و بندری و انرژی هستیم. ما از امضای قرارداد وین وارد مرحله جدیدی شدیم و این تفاهم برای ما بسیار مهم است.

  وی گفت: ایران در آموزش عالی در تمام دنیا خوشنام است و ما می‌خواهیم تعامل دانشگاهی داشته باشیم. ١٧ تفاهم برای همکاری دانشگاه‌ها در گذشته امضا شده که به‌سود دو کشور است. ما از همکاری دوجانبه استقبال می‌کنیم. امروز بسیار خوشحالم که روابط بین اتاق اقتصادی ایران و مدف [اتحادیه کارفرمایان فرانسه Medef] امضا شد.

  آیرو افزود: روابط ایران و فرانسه طی این مدت بیش از ۲۰۰ درصد شده است. رنو و پژو در ایران فعال شده‌اند و این شرکتها در ایران ایجاد کار می‌کنند.

  وزیر خارجه فرانسه درباره تحویل هواپیمای ایرباس نیز گفت: امیدوارم سایر قراردادها به همین سرعت تحویل شود.

  وی ادامه داد: در ایران خودرو هم قراردادی امضا شد تا همکاری فراهم شود. کمپانی توتال هم خرید نفت ایران را آغاز کرده است. همکاری درباره آب و هوا بسیار مهم است و می‌توانیم با استفاده از تخصصمان در راستای توسعه انرژی پاک در ایران کار کنیم. همکاری‌های زیادی را در آینده شاهد خواهیم بود؛ راه‌آهن، بندر و هواپیما و بازسازی فرودگاه مشهد از جمله آنهاست.

  آیرو گفت: همکاری دو کشور آینده خوبی دارد اما تا زمانی که مسائل مالی اجرا نشود یک مشکل اساسی است. ما باید راهها را هموار کنیم و ایران هم باید دسترسی به بازارهای خود را تسهیل کند. فرانسه در زمینه گارانتی صادرات به ایران فعال بوده که بانکهای فرانسوی نقش داشته‌اند که نشان از اعتماد فرانسه به تجارت با ایران است و تلاش می‌کنیم بانکهای بیشتری را وارد این عرصه کنیم. هرچند پیشرفتهای زیادی داشته‌ایم اما تجار ما تصور می‌کنند حضور در ایران کمی پیچیده است، باید قفلهای مالی در روابط برداشته شود.

  وزیر خارجه فرانسه درباره روادید نیز تأکید کرد: ما تلاش می‌کنیم برای روادید تسهیلات بیشتری داشته باشیم و صدور ویزا را راحت‌تر کنیم و این موضوع را به سفارتمان اعلام کرده‌ام و سفیر ما در این خصوص فعالیت بیشتری دارد.

  وی در پایان سخنانش گفت: دو کشور برای مبارزه با تروریسم نیز همکاری‌هایی انجام داده‌اند.

  برجام برای همه کشورها از جمله ایران و فرانسه فرصت‌ساز بود

  محمدجواد ظریف سخنرانی بعدی این نشست بود و گفت: ٣٨ سال پیش در چنین روزی یک مهمان از فرانسه به کشور بازگشت و آغاز دهه فجر را رقم زد. یاد و خاطره شهدا و دوستی ایران و فرانسه برای ما گرامی است.

  وزیر خارجه ایران گفت: دیدگاه مشابهی در ایران برای گسترش روابط با فرانسه در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی و سیاسی و مبارزه با افراط و همکاری‌های منطقه‌ای وجود دارد.

  ظریف افزود: برگزاری اولین کمیسیون مشترک اقتصادی که حاصل سفر روحانی به فرانسه است با حضور همکار خوبم بیش از هرچیز بیانگر وجود اراده سیاسی در دو کشور برای ارتقای روابط دوجانبه به‌ویژه در حوزه اقتصادی است. ما در طول سال گذشته تحول چشمگیری در روابط اقتصادی داشته‌ایم. مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته به بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید. البته ظرفیت دو کشور بسیار بیش از این است.

  وی گفت: شرایط پسابرجام فرصتها و ظرفیتهای جدیدی را برای هر دو کشور داشته است. خوشبختانه در سایه امنیت موجود در ایران این امکان بیش از پیش برای حضور فرانسه فراهم است. وزارتخانه‌های دو کشور به‌عنوان مسئولان کمیسیون مشترک اقتصادی وظیفه دارند این روابط را افزایش دهند اما وظیفه ما تسهیل است و کار اصلی با تجار است که بر اساس سیاستهای دولت موتور محرک پیشرفت اقتصادی هستند. روند همگرایی و همکاری با کشورها در دوره کنونی با چالشهایی مواجه شده که تحولات در اروپا و تحول سیاسی در آمریکا از جمله آنهاست.

  وزیر امور خارجه کشورمان همچنین ادامه داد: ایران آماده همکاری مشترک با اروپا به‌ویژه فرانسه است و در این مسیر کنشگران اقتصادی نقش زیادی دارند. اقتصاد درون‌زا و برون‌گرا محور اصلی راهبرد اقتصادی ایران برای دهه‌های آینده است.

  ظریف افزود: مهمترین مزیت بازار ایران امنیت بی‌نظیر ناشی از اعتماد مردم و حضور آنها در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و فناوری است که نه‌تنها امنیت ایران را در محیطی ناامن فراهم کرده و تلاشها برای ناامنی آن را ناکام کرده بلکه پویایی علمی و اقتصادی آن را در برابر هرگونه فشار خارجی تضمین کرده است. با جمعیت جوان، رشد علمی، منابع طبیعی و رشد اقتصادی ایران به‌عنوان شریکی قابل اعتماد برای تولید مشترک برای صادرات فراهم شده که در آینده نزدیک اولین محصولات ایران و فرانسه برای بازار داخلی و صادرات تولید خواهد شد.

  وی گفت: در گذشته نزدیک تورم بالای ۴٢ درصد و رشد منفی نزدیک منفی ٧ درصد به‌گونه‌ای مدیریت شد که به تورم ٩ درصد و رشد ٧ درصدی رساند. مقدار زیادی از این توفیق علی‌رغم تحریمهای ظالمانه حاصل شد که این نمایانگر اصل قابل اتکا بودن ایران است. در چارچوب برنامه ششم حوزه‌های نفت و گاز صنایع معدنی و توسعه منابع آب و محیط زیست و علم و فناوری مورد توجه ماست.

  وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: وزارت خارجه به‌عنوان رئیس ایرانی کمیسیون به توسعه بخش خصوصی با محوریت اتاق بازرگانی توجه ویژه‌ای دارد. برجام برای همه کشورها از جمله ایران و فرانسه فرصت‌ساز بود و موانع را از پیش روی تجار ایرانی و فرانسه تا حدودی برداشته است. پس از برجام شرکتهای زیادی برای حضور در ایران اعلام آمادگی کردند. این فرصتها باید در جهت انتفاع همگان مورد بهره برداری قرار گیرد.

  ظریف در پایان گفت: احتیاطهایی بی‌مورد توسط برخی بانکهای بزرگ اروپایی سبب بهره برداری کمتری از برجام شده اما اطمینان دارم با فرانسه به‌عنوان یک شریک مهم ایران بتوانیم با تلاش مشترک و ورود بانکهای بزرگ این روند را تسهیل کنیم.

  در انتهای این نشست چهار سند همکاری با حضور ظریف و همتای فرانسوی وی امضا شد که شامل فرودگاه‌ها و تجهیزات آنها (توسعه فرودگاه مشهد)، تأسیس کارخانه بایو اتانول کرمانشاه، شیلات و خاویار و هلدینگ دو کشور است.

  منبع: تسنیم
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.