• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مردمی بودن؛مهمترین ویژگی انقلاب اسلامی
  کد خبر : 1995614

  مردمی بودن؛مهمترین ویژگی انقلاب اسلامی

  مردمی بودن؛مهمترین ویژگی انقلاب اسلامیReviewed by on Jan 31Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل ازترنم دشتی،پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن‌ماه بزرگ‌ترین رویداد تاریخی سیاسی جهان در سال ۱۳۵۷ بود که توانست نگاه رسانه‌های جهان را معطوف خود سازد و این رویداد ازآن‌جهت مورد اهمیت قرار دارد…

  مردمی بودن؛مهمترین ویژگی انقلاب اسلامیReviewed by on Jan 31Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل ازترنم دشتی،پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن‌ماه بزرگ‌ترین رویداد تاریخی سیاسی جهان در سال ۱۳۵۷ بود که توانست نگاه رسانه‌های جهان را معطوف خود سازد و این رویداد ازآن‌جهت مورد اهمیت قرار دارد که انقلابی مردمی با رهبریت یک روحانی توانست با دست‌های خالی اما اراده‌ای آهنین حکومتی کاملاً مسلح را با تمامی ابزارها شکست دهد.

  چگونگی نفوذ،‌ حضور و سلطه استعمار و جابه‌جایی دو امپراتوری استعماری و چگونگی برخورد جریان‌های فکری مختلف با مسائل سیاسی و فرهنگی و همچنین نقش مردم از زمانه‌ای مختلف و تأثیر حضور آنان در تحولات سیاسی ـ اجتماعی، برای سیاست گزاران و مدیران کشور به‌شدت موردنیاز هست.

  اگرچه بسیاری سعی کرده‌اند این انقلاب را در ردیف سایر انقلاب‌ها و تحولات معمول دنیا بدانند اما در عمل نظرات آنان با واقعیت‌ها فاصله زیادی دارد، زیرا نیروی این انقلاب مردمی و اسلامی بدون هیچ‌گونه مرزبندی طبقاتی و گروهی بوده و ایدئولوژی آن اسلام ناب محمدی صلی‌الله علیه و آله هست که سازش با نظام‌های رایج دنیا ندارد و رهبری آن توسط یکی از مردان کم‌نظیر تاریخ حضرت امام خمینی (رحمت‌الله علیه) با ویژگی‌های خاص خود بود.

  به همین دلیل جریانات و تحولات قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مخالف غالب تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های سیاستمداران تحلیل گران سیاسی بود.

  مردمی بودن در انقلاب‏های دیگر هم کم‌وبیش دیده می‏ شود، ولی در انقلاب اسلامی ایران بسیار برجسته ‏تر است.

  در این انقلاب، بیشتر مردم به صحنه آمدند و خواستار سرنگونی رژیم شاهنشاهی و برقراری نظام اسلامی شدند، نظامی، کارگر، کارمند، کشاورز، روحانی، دانشجو و معلم، همه و همه در این انقلاب سهیم بودند.

  این وجه از مردمی بودن انقلاب شاخص است. در بیشتر انقلاب‏های دیگر، عنصر اصلی مبارزه، نیروهای متشکل حزبی و شبه‏ نظامی بودند که از راه جنگ مسلحانه کار را تمام کردند و نقش مردم بیشتر حمایت و پشتیبانی از آن‌ها بود، ولی در انقلاب ما، همه مردم نقش داشتند و در سراسر کشور با یک شدت و قدرت با رژیم پهلوی به مبارزه برخاستند.

  از ویژگی‏های مهم انقلاب اسلامی ایران که از ویژگی الهی بودن انقلاب سرچشمه می‏ گیرد، نقش دین، عالمان دینی و رهبری و هدایت انقلاب است.

  همه انقلاب‏های دیگر به‌نوعی در مقابل دین و مذهب بودند، ولی این انقلاب با رهبری و هدایت عالمان دینی آغاز شد و به سرانجام رسید. در رأس این بزرگان، شخص امام خمینی رحمه ‏الله قرار داشت که بالاترین جایگاه دینی، یعنی مرجعیت را دارا بود.

  حال پس از گذشت ۳۸ سال از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان این انقلاب با سکانداری یک روحانی جلیل‌القدر (حضرت آیت‌الله خامنه‌ای) همچنان در جهان از قدرت‌های بزرگ به شمار می‌رود و هیچ‌کس جرات نزدیکی و تعرض به این نظام را ندارد.

  نگارنده:وحید ابراهیمی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.