• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بهداشت و سلامت » گزارشی از بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان در شهرضا نداشته‌ایم
  کد خبر : 1995520

  گزارشی از بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان در شهرضا نداشته‌ایم

  گزارشی از بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان در شهرضا نداشته‌ایمReviewed by on Jan 31Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شهرضانیوز، فرماندار شهرضا در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان که با هدف بررسی و پیشگیری از خطرات و خسارات احتمالی آنفولانزای فوق حاد پرندگان…

  گزارشی از بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان در شهرضا نداشته‌ایمReviewed by on Jan 31Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شهرضانیوز، فرماندار شهرضا در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان که با هدف بررسی و پیشگیری از خطرات و خسارات احتمالی آنفولانزای فوق حاد پرندگان برگزار شد، با اشاره به وقوع حادثه آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو، اظهارداشت: وقوع این حادثه هشداری برای همه ما است تا نسبت به تجهیز مراکز مدیریت بحران و رعایت نکات ایمنی توجه بیشتری داشته باشیم.

  محسن گلابی افزود: حوادث غیر مترقبه به طور ناگهانی ایجاد و همه جوانب فردی و اجتماعی یک جامعه را تحت الشعاع قرار می‌دهد به همین جهت باید همواره تیمهای مسئول در این زمینه آمادگی کافی را داشته باشند.

  مورد مشکوکی از بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان در شهرضا مشاهده نشده است

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا در ادامه جلسه با اشاره به شیوع اپیدمی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در بخش‌های زیادی از کشور، بیان کرد: این نوعآنفلوانزا یکی از بیماری‌های به شدت واگیردار و کشنده درپرندگان است که توسط ویروس نوع A که تمایل زیادی به سلول‌های مخاطی و دستگاه تنفس و دستگاه گوارش دارد، ایجاد می‌شود.

  حجت‌الله تنهایی گفت: متأسفانه این بیماری در برخی از شهرستان‌های استان اصفهان نیز شایع شده، اما خوشبختانه با توجه به تدابیر پیشگیرانه انجام شده تاکنون هیچ موردی از این بیماری در شهرضا مشاهده نشده است.

  وی افزود: با وجود اینکه مورد مشکوکی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این شهرستان مشاهده نشده، ولی نباید از خطرات این بیماری در منطقه غافل شویم.

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا بیان کرد: تجربیات کسب شده از شیوع این بیماری در سایر نقاط دنیا و کشور در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که کوچکترین غفلت از انجام موارد پیشگیرانه، سبب شیوع آن شده و خسارت‌های مالی سنگینی متحمل شده است.

  وی با تشریح انواع آنفلوآنزای پرندگان و نوع انسانی آن از منظر علمی و ژنتیکی تصریح کرد: از نظر علمی در صورتی که نوع انسانی و حیوانی ویروسآنفلوآنزای با یکدیگر پیوند بخورد امکان ایجاد نوع جدیدی از آن وجود دارد بنابراین باید در هر شرایطی با رعایت موازین بهداشتی از شیوع هر نوع از اینبیماری جلوگیری شود.

  تنهایی افزود: با اقدامات پیشگیرانه در مرغداری‌ها، دامداری‌ها و اماکن نگهداری طیور بومی، باید مردم را از عوارض و خطرات این بیماری با استفاده از وسایل اطلاع رسانی رسمی آگاه کرد.

  وی با اشاره به اینکه رعایت نکات بهداشتی به ویژه برای کودکان و افراد مسن به طور جدی مورد تاکید قرار گرفته است، چرا که این گروه‌ها بیشتر در معرضمبتلا به این بیماری هستند، گفت: شهرستان شهرضا یکی از بزرگترین قطب‌های پرورش طیور و تولید محصولات آن در استان محسوب می‌شود و از طرف دیگر استقرار این شهرستان در مسیر جاده ترانزیت شما ـ جنوب کشور موقعیت حساسی برای آن ایجاد کرده است.

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا اظهارداشت: تماس با مرغ و پرندگان آلوده یا محیط پرورش مرغ و پرندگان آلوده، پرکنی و ذبح پرندگان اهلی و وحشی آلوده، تماس با فضولات پرندگان اهلی و وحشی آلوده، خوردن گوشت نیم پز پرندگان و تخم مرغ نیم پز آلوده و تماس با پرندگان وحشی و پرندگان آبزی آلوده، راه‌های انتقال بیماری آنفلوانزای پرندگان است.

  وی با تأکید بر اینکه تخم مرغ و مواد پروتئینی تولید شده در شهرستان کاملاً سالم هستند، بیان کرد: مردم باید بدانند که تنها مرجع رسمی برای اعلام هر نوع بیماری در بخش دام و طیور شهرستان، شبکه دامپزشکی است.

  تنهایی افزود: لازم است دانش عمومی شهروندان درباره این بیماری افزایش یابد تا افراد در هر زمانی بدانند چگونه می‌توانند با رعایت موازین بهداشتی از شیوع بیماری‌ها جلوگیری کنند.

  وی تصریح کرد: شهروندان در صورت مشاهده هر نوع لاشه پرنده‌ای باید مراتب را به شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع دهند و صنوفی که با طبخ و توزیع گوشت طیور در ارتباط هستند نیز باید آموزش‌های لازم را دیده و همچون گذشته موارد بهداشتی را رعایت کنند.

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا گفت: رعایت بهداشت فردی نخستین گام برای حفظ سلامتی افراد است، علاوه بر این شهروندان باید دقت کنند که قبل از مصرف هر نوع گوشت مرغ آن را کاملاً پخته و اصناف فروشنده گوشت مرغ و تخم مرغ نیز باید این اقلام را در یخچال نگهداری کنند.

  استان اصفهان حدود ۲۰ درصد تخم مرغ مصرفی کشور را تولید می‌کند

  رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا در ادامه جلسه، بیان کرد: با شروع فصل سرما و مهاجرت پرندگان آبزی آزاد پرواز، احتمال شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به وجود می‌آید که در صورت بروز می‌تواند منجر به خسارات مادی زیاد و به خطر افتادن سلامت آحاد جامعه شود.

  حمیدرضا امیری با بیان اینکه بیماری آنفلوانزای طیور یکی از بیماری‌های ویروسی و واگیردار تنفسی طیور است و دارای قدرت انتشار سریع است، گفت: طرح پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از حدود یک ماه قبل در شهرستان آغاز شده و تاکنون گزارشی مبنی بر وجود این بیماری در شهرستان دریافت نشده است.

  وی با اشاره به اینکه این پایش براساس دستورالعمل‌‌های سازمان بهداشت جهانی دام هر ساله اجرا می‌‌‎شود، افزود: این طرح هر ساله با آغاز فصل مهاجرت پرندگان به منظور جلوگیری از بروز و گسترش ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان برای بررسی از وضعیت پرندگان انجام می‌‌شود.

  رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا گفت: این بیماری خسارت‌های جبران ناپذیری به دامداران و فعالان بخش کشاورزی وارد می‌کند و به همین دلیل باید قبل از ایجاد کانون‌های این بیماری برای مبارزه با آن اقدام شود.

  وی بیان کرد: روستاییان و دهیاران شهرستان لازم است در صورت مشاهده تلفات گسترده و ناگهانی طیور در مناطق روستایی بلافاصله مراتب را به این اداره اطلاع دهند.

  امیری بیان کرد: استان اصفهان حدود ۲۰ درصد تخم مرغ مصرفی کشور را تولید می‌کند و در این راستا لازم است نظارت دقیق بر همه مراحل تولید، توزیع و مصرف این محصول در استان انجام شود.

  وی تصریح کرد: دامپزشکی شهرضا در راستای عمل به رسالت‌های ذاتی خود به بهترین شکل ممکن نظارت بر حوزه دام و فراورده‌های این بخش را اجرایی و عملیاتی می‌کند.

  رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا با اشاره به نظارت‌های مستمر دامپزشکی شهرضا بر کشتارگاه های مرغ در شهرستان، افزود: از مردم درخواست می‌شود از خرید مرغ زنده خودداری کنند چرا که این کار سبب بروز مشکلات زیادی در بحث تامین امنیت گوشت سالم می‌شود.

  وی اظهارداشت: با وجود استقرار شهرستان شهرضا در مسیر جاده ترانزیت شمال – جنوب کشور، به دلیل رعایت موارد بهداشتی و نظارت مستمر کارشناسان شبکه دامپزشکی بر مرغداری‌ها و مراکز پرورش طیور، تاکنون موردی از شیوع آنفولانزای پرندگان در آن مشاهده نشده است.

  امیری با تأکید بر اینکه مردم بهتر است از فرآورده‌های بسته‌بندی شده استفاده کرده و به تاریخ تولید و مشخصات روی بسته‌بندی تخم‌مرغ دقت داشته باشند، گفت: همه مواد پروتئیتی، قبل از توزیع در شهرستان شهرضا از سوی کارشناسان شبکه دامپزشکی مورد بازرسی قرار گرفته و پس از اطمینان از سلامت، مجوز توزیع برای آنها صادر می‌شود.

  وی افزود: صاحبان مرغداری‌ها و پرورش‌دهندگان مرغ بومی در روستاها نیز باید برای پیشگیری و گسترش این بیماری اصول بهداشتی و قرنطینه‌ای را رعایت کنند و هرگونه تلفات غیرعادی را برای انجام به موقع اقدامات پیشگیرانه و کنترلی به شبکه دامپزشکی اطلاع دهند.

  رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا افزود: حدود ۲ هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی پرورش طیور و ۱۹ میلیون قطعه پرنده در استان اصفهان وجود دارد که از این نظر این استان را در موقعیت خاصی قرار داده و به همین منظور آموزش مجدد پرورش دهندگان طیور در دستور کار شبکه دامپزشکی استان قرار گرفته است.

  وی گفت: تمام مرغداران واحدهای صنعتی و طیور بومی باید از ذبح مرغ زنده در منازل و معابر عمومی خودداری کنند و به منظور تامین سلامت مصرف کنندگان مرغ تولیدی خود را در کشتارگاه‌های صنعتی طیور و در شرایطی کاملا بهداشتی تحت نظات مسئولان فنی بهداشتی استحصال و بسته‌بندی کنند

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.