• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » وجود ۱۵ میلیون پرونده در محاکم بار سنگینی بر دوش قوه قضاییه است
  کد خبر : 1994613

  وجود ۱۵ میلیون پرونده در محاکم بار سنگینی بر دوش قوه قضاییه است

  وجود ۱۵ میلیون پرونده در محاکم بار سنگینی بر دوش قوه قضاییه استReviewed by on Jan 30Rating: حسین میرزایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار کرد: در سال ۲۰۰۵ سازمان ملل متحد طی گزارشی اعلام کرد نسبت نرخ جمعیت در دنیا یک درصد و نسبت نرخ جرایم ۵ درصد است  در این…

  وجود ۱۵ میلیون پرونده در محاکم بار سنگینی بر دوش قوه قضاییه استReviewed by on Jan 30Rating:

  حسین میرزایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار کرد: در سال ۲۰۰۵ سازمان ملل متحد طی گزارشی اعلام کرد نسبت نرخ جمعیت در دنیا یک درصد و نسبت نرخ جرایم ۵ درصد است  در این رابطه اقداماتی زیادی انجام شد و به توصیه این سازمان در هر کشور یک سازمان در راستای پیشگیری از جرایم  تشکیل شد.

  جانشین اداره امنیتی و وضعی قوه قضاییه ادامه داد: در سال ۱۳۸۹ معاونت  حفاظت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در بالاترین سطح یعنی  به عنوان معاون رئیس کل قوه قضاییه در ایران تشکیل شد.

  این مسؤول در زمینه با نقش پیشگیری از وقوع جرم افزود: پیشگیری مجموعه پیشبینی‌ها و ارزیابی‌ها در خصوص وقوع جرایم و اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم در برای رفع آسیب‌ها اجتماعی است.

  وی بیان کرد: متخصصین پیشگیری از جرم اعتقاد دارند که جرم یک فرایند است که در ابتدا در ذهن فرد نیت ارتکاب جرم شکل می‌گیرد، فرصت و ابزار ارتکاب را دارد و فقدان محافظین را در خصوص آماج جرم می‌بیند و جرم را محقق می سازد.

  جانشین اداره امنیتی و وضعی قوه قضاییه با اشاره به دسته بندی  ادارات معاونت پیشگیری از وقوع جرم گفت: ۳ اداره کل در این معاونت شکل  گرفته که بر طبق پیشگیری های اولیه که مبتنی بر ذهن و روان افراد است  اداره کل پیشگیری‌های فرهنگی، اجتماعی و مردمی شکل گرفته  دومین حوزه اداره پیشگیری‌ها وضعی، امنیتی و انتظامی است که از طریق ۵ تکنیک به دنبال پیشگیری از جرایم در کالبد شهری است و حوزه سوم اداره پیشگیری های حقوقی و قضایی است که قصد دارد از طریق اصلاح  قوانین، باز اجتماعی کردن مجرمین در زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی  احتمال بازگشت مجرم را به سمت جرم کم کند.

  این مسئول خاطر نشان کرد: طبق تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس ایران  در ۱۱۰ سال گذشته حدود ۱۱ هزار قانون مصوب کرده ولی کشور فرانسه در ۲۰۰ سال گذشته ۲ هزار قانون را به ثبت رسانده است و این نشان دهنده این است که مشکل ما فقدان قانون نیست بلکه مشکل ما اجرای قانون است.

  وی با بیان اینکه دستگاه‌ها در اجرای وظایف خود کوتاهی می‌کنند، ابراز داشت: وجود بیش از ۱۵میلیون پرونده در محاکم قضایی بار سنگینی بر دوش قوه قضاییه است که تنها پیشگیری از جرم  است که میتواند آمار ورودی پرونده‌های را کاهش دهد.

  میرزایی با بیان اینکه ناجا و قوه قضاییه  پیشانی  مقابله با جرایم است،  تصریح کرد: در بحث پیشگیری از وقوع جرم نیز این دو دستگاه در خط مقدم قرار دارند.
  جانشین اداره امنیتی و وضعی  قوه قضاییه گفت: ۱ هزار و ۹۸۰ عنوان مجرمانه را در معاونت حفاظت اجتماعی  احصا کرده  که با برسی های به عمل آمده از این تعداد۱۰ جرم اولویت دار در سطح کشور شناسایی شده است.

  استان سیستان و بلوچستان جز استان‌های امن کشور است

  وی با اشاره به اینکه  استان سیستان و بلوچستان جز استان های امن کشور است، گفت: در خصوص سرقت مستوجب تعزیر این استان رتبه۱۹،  در خصوص ضرب و جرح عمدی رتبه۳۱، در خصوص ضرب و جرح غیر عمدی رتبه ۲۹، در خصوص جرم تهدید رتبه ۳۰، در خصوص توهین به اشخاص عادی رتبه ۳۱، در خصوص جرم خیانت در امانت رتبه۲۷ و در خصوص نگهداری و مالکیت مواد مخدر علی رقم تصورات رتبه ۲۸ را در بین سایر استان ها کسب کرده است.

  میرزایی با اشاره به نرم کشوری بیان کرد: استان سیستان و بلوچستان  در نرم کشوری جایگاه بسیار خوبی دارد اما متاسفانه با وجود امنیت حاکم بر استان احساس امنیت کمتری در استان احساس می شود که امید است با همکاری مسئولین امر این حس نا امنی که از این استان در ذهن مردم وجود دارد از بین برود و شاهد رشد و شکوفایی روز افزون استان باشیم.

  وی  با اشاره به اقدامات حوزه امنیتی و انتظامی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ادامه داد: از مهمترین اقدامات این حوزه تشکیل کارگروه مرکزی پیشگیری از گسترش بافت های ناکار آمد شهری ، تشکیل و راه اندازی ستاد های پیشگیری از جرایم انتخاباتی، کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز و پیشگیری از جرایم سایبری است.

  این مسئول  در ادامه افزود: در مقوله پیشگیری های سایبری راه اندازی سامانه استعلام  تعداد سیم کارت های ثبت شده به نام افراد، ایجاد نماد الکترونیک برای پیشگیری از سوءاستفاده سایت های فروش محصولات و در حوزه بانک اطلاعاتی اقدام به تهیه بانک  ژنتیک مجرمین سابقه دار شده است.

  وی با بیان اینکه سالانه ۱۷ هزار نفر در جاده های کشور جان خود را از دست می دهند، خاطر نشان کرد: در این راستا نیز به نصب دوربین های پلاک خان در جاده های کشور اقدام شده است.

  میرزایی گفت: طی چند سال اخیر با حجم زیادی از کلاهبرداری‌ها در حوزه پیش فروش منازل رو به رو بوده ایم که در این زمینه نیز با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی به صورت انلاین می‌توان در زمینه با این منازل استعلام و امار کلی مالک و خریداران را ارزیابی کرد. 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.