• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , سیاسی » این از نتایج کدخداباوری است!
  کد خبر : 1994453

  این از نتایج کدخداباوری است!

  این از نتایج کدخداباوری است!Reviewed by Aryan♥ on Jan 30Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس «عباس حاجی‌نجاری» در روزنامه «جوان» نوشت: سال‌های قبل در فضای سیاسی و نخبگی کشور سخن گفتن از دشمنی امریکایی‌ها با ایران دشوار بود و دشوارتر از آن این بود که کسی بتواند ضعف…

  این از نتایج کدخداباوری است!Reviewed by Aryan♥ on Jan 30Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس «عباس حاجی‌نجاری» در روزنامه «جوان» نوشت:

  سال‌های قبل در فضای سیاسی و نخبگی کشور سخن گفتن از دشمنی امریکایی‌ها با ایران دشوار بود و دشوارتر از آن این بود که کسی بتواند ضعف و ناتوانی را به قدرت امریکا منسوب کند، چراکه از دید آنها امریکا کعبه آمال، مدینه فاضله و نقطه امیدی برای آینده بود و شاید به همین دلیل بود که امریکا به عنوان قدرتی بلامنازع و کدخدای جهان تجلی یافته بود، اما آنچه که این روزها از تریبون‌های کاخ سفید و دستگاه‌های رسانه‌ای امریکا شنیده می‌شود فروپاشی این باورهاست.

  دونالد ترامپ که این روزها به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور امریکا کار خود را آغاز کرده است، در مراسم آغاز ریاست‌جمهوری‌اش با اشاره به اوضاع اقتصادی نامناسب امریکا می‌گوید: « مردم ما مدارس مناسب برای فرزندان خود می‌خواهند. زمان زیادی، صنایع ما کشورهای دیگر را ثروتمند کرد. ارتش ما به جای دفاع از این سرزمین، به دفاع از کشورهای دیگر پرداخت. سرمایه‌های فراوان در کشورهای دیگر خرج شد، در حالی که ساختارهای اساسی کشور خود ما رو به خرابی گذارده بود. صنایع و کارخانجات ما هر روز از میان می‌رفت.» ترامپ چند ماه پیش نیز در جریان تبلیغات انتخاباتی گفته بود: «با هزینه‌های جنگ عراق و افغانستان می‌شد دو بار خرابی‌های اقتصادی امریکا را بازسازی کرد».
  در روند اثبات ناتوانی و ضعف امریکا پیرامون تحولات منطقه نیز آنچه که در کنفرانس آستانه گذشت بهترین گواه است. ایران مخالف دعوت امریکا به این گفت‌وگو‌ها بود و به همین دلیل از امریکا دعوتی نشد و نهایتاً در پی اصرار دو طرف دیگر مذاکرات یعنی روس‌ها و ترک‌ها سفیر امریکا به عنوان ناظر و بدون سخنرانی در اجلاس حضور یافت.

   بهترین تفسیر این نوع حضور را جان مک‌کین، سناتور امریکایی دارد که با توجه به به‌حاشیه رانده شدن امریکا در ماجرای سوریه می‌گوید: «چه بر سر امریکا آمده که روسیه، ایران و ترکیه باید واشنگتن را به این نشست دعوت کنند؟!» این سناتور ارشد کنگره امریکا در گفت‌وگو با شبکه «ام. اس. ان. بی‌. سی» اظهار داشت: « موضوعی از این مهم‌تر نیست که روس‌ها، ایرانی‌ها و سران ترکیه ما را برای حضور در کنفرانس صلح (آستانه) دعوت می‌کنند. امریکا دیگر در حال ایفای نقش رهبری نیست. امریکا حتی بخشی از آن (کنفرانس آستانه) هم نیست. ما را دعوت می‌کنند. چطور به اینجا رسیده‌ایم!»
   اما در سوی دیگر صحنه، امریکای ترامپ وقتی به موضوع ایران می‌رسد در اولین گام با القای ایران‌هراسی، دستور ایجاد سپر موشکی برای مقابله با توان موشکی ایران را صادر و در دومین گام ورود ایرانی‌ها به امریکا را به همراه اتباع شش کشور دیگر ممنوع می‌کند. اعمال ممنوعیت برای ورود ایرانیان به امریکا در دولت ترامپ، یادآور قرار گرفتن ایران در محور شرارت در دولت  بوش است. در آن هنگام هم مدعیان اصلاحات با این تصور که عقب نشستن در مقابل دشمن، دل او را نرم خواهد کرد، دست به عقب‌نشینی زدند. دولت اصلاحات به جرج بوش نامه زد و اعلام آمادگی کرد که هر چه او می‌خواهد در حوزه حقوق بشر و موشک و انرژی هسته‌ای و خلع سلاح مقاومت را بپذیرد و پاسخ بوش هم در قبال این «انعطاف» و همکاری با امریکایی‌ها در صحنه افغانستان قرار دادن ایران در صدر فهرست کشور‌های «محور شرارت» بود و در این دوره هم اعتدالگراها (متحدین اصلاحات) که همه سیاست خارجی ایران را به نگاه امریکایی‌ها پیوند زده و تمام ظرفیت دستگاه دیپلماسی و نقاط قوت و ظرفیت‌های ایران در عرصه هسته‌ای ‌را در برجام هزینه کرده‌اند، پاداش آنها هم ممنوع‌الورودی اتباع ایرانی به امریکاست، امریکایی‌هایی که ذره‌ای برای امضا و تعهدات خود اعتبار قائل نیستند و جالب هم این بود که قرار بود پس از هسته‌ای، توان موشکی و نیروهای جبهه مقاومت و… نیز در قالب برجام‌های ۲و۳ برای رضایت طرف امریکایی به مسلخ برده شوند! و البته مبنایی هم برای تصمیم‌سازی مراکز نظریه‌پردازی امریکایی علیه ایران باشد.

  شورای روابط خارجی امریکا مبتنی بر همین برآورد در گزارشی در نشریه «فارین افرز» خط مشی‌ و سیاست‌های مورد نیاز واشنگتن را به ترامپ پیشنهاد داده و در یادداشتی با عنوان «زمان سخت‌گیری به ایران فرا رسیده است» بر سه راهبرد در مواجهه با ایران تأکید می‌کند؛ راهبردهای ۱)اصلاح و ارائه مجدد برجام ۲)اجبار و انزوا علیه ایران ۳) عقب‌گرد ایران در منطقه.
   شورای روابط خارجی امریکا در ادامه پیشنهاد می‌دهد: «با توجه به جنبه‌های نگران‌کننده‌ای که در برجام وجود دارد، رئیس‌جمهور بعدی امریکا باید آن را اصلاح کند. ایالات متحده علاوه بر تجدیدنظر در برجام، باید ایران را به‌خاطر اقداماتش در منطقه، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر تنبیه نماید. باید با بازگشت تحریم‌ها تا جایی که ممکن است ایران را از اقتصاد جهانی جدا نماییم. واشنگتن هنگامی که در حال اجرای فشار اقتصادی و تفرقه‌افکنی در جامعه ایران است، نباید از پس زدن نفوذ این کشور در خاورمیانه غافل بماند» اکنون به نظر می‌آید که در مواجهه با این سردرگمی سیاسی امریکایی‌ها که برخی از فعالان و نخبگان این کشور از آن به مقدمات فروپاشی همچون دوران روسیه در زمان گورباچف و یلتسین یاد می‌کنند و البته درماندگی و شرمساری دلدادگان داخلی امریکا، ما در ایران بیش از هرچیز به بازخوانی گفتمان انقلاب و فاصله‌گیری با گفتمان کدخدا باوری امریکا نیاز داریم. 

   مقام معظم رهبری تابستان امسال و قبل از اینکه خیلی از این مسائل روشن شده باشد، در دیدار خانواده‌های شهدای هفتم تیر و جمعی از خانواده‌های شهدای مدافع حرم (۱۳۹۵/۴/۵) فرمودند: «ما هرجا به انقلاب تکیه کردیم، به روحیه‌ انقلابی تکیه کردیم، پیش رفتیم؛ هرجا از ارزش‌ها کوتاه آمدیم، انقلاب را ندیده گرفتیم، از این گوشه‌اش زدیم، از آن گوشه‌اش زدیم، تأویل و توجیه کردیم، برای خوشایند عناصر استکبار که دشمنان اصلی اسلام و دشمنان اصلی این نظامند، مدام حرف را جویدیم، حرف را خوردیم، عقب ماندیم؛ قضیه این‌جوری است. راه پیشرفت ایران اسلامی، احیای روحیه‌ انقلابی و احیای روحیه‌ مجاهدت است.»

  تردیدی نیست که نهادینه شدن گفتمان و روحیه انقلابی‌گری ضمن خنثی کردن توطئه دشمن منجر به حل مشکلات کشور شده و در نهایت برای کشور و ملّت «تولید قدرت» می‌کند. این منطق را برخی از بیگانگان بهتر از داخلی‌ها درک کرده‌اند. اخیراً روزنامه لیبراسیون با اشاره به تحولات هفته‌های اخیر در موصل عراق و حلب سوریه و حضور سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در این مناطق، ایران را به عنوان بازیگری مهم در منطقه معرفی کرده که دیگر نمی‌توان نقشش را در تحولاتی که در خاورمیانه رخ می‌دهد، نادیده گرفت. لیبراسیون می‌افزاید: « پیشروی‌های قاطع ایران در میدان نبرد موضع این کشور را به عنوان بازیگر سیاسی و نظامی غیرقابل انکار تقویت کرده است، حتی ترامپ رئیس‌جمهور جدید امریکا هم با وجود اظهارات نمایشی‌اش نخواهد توانست این معادله جدید را تغییر دهد.»

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.