• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , حوادث » با اعتمادسازی در جامعه و مشارکت مردم بحران‌ها حل می‌شود
  کد خبر : 1993857

  با اعتمادسازی در جامعه و مشارکت مردم بحران‌ها حل می‌شود

  با اعتمادسازی در جامعه و مشارکت مردم بحران‌ها حل می‌شودReviewed by Aryan♥ on Jan 29Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، نشست مدیریت بحران شهری با نگاهی به حادثه ساختمان پلاسکو صبح امروز برگزار شد. در این نشست ایرج سلطانی با اشاره به لزوم وجود اصول کلیدی برای موفقیت…

  با اعتمادسازی در جامعه و مشارکت مردم بحران‌ها حل می‌شودReviewed by Aryan♥ on Jan 29Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، نشست مدیریت بحران شهری با نگاهی به حادثه ساختمان پلاسکو صبح امروز برگزار شد.

  در این نشست ایرج سلطانی با اشاره به لزوم وجود اصول کلیدی برای موفقیت در بحران گفت:‌ کاهش ترس، به دست آوردن بیشترین یا کمترین، حرکت با سرعت و اعتماد و همچنین اجرای اولویت‌ها به بهترین شکل باید مدنظر همه مسئولین باشد.

  وی با اشاره به خطرهای مختلف در بحران‌های سرمایه انسانی افزود: بحران اعتماد، شکست در اجرای برنامه‌های مدیریت، ترس فراگیر و همچنین فقدان تمرکز این خطرهای عمده محسوب می‌شود.

  این استاد دانشگاه تصریح کرد:‌اگر با استفاده از شیوه مسئله‌نگر به هر بحرانی نگاه کنیم قطعا شکست خواهیم خورد چرا که این شیوه به دنبال مقصر می‌گردد در حالی که شیوه راه‌حل‌نگر تلاش می‌کند با راه‌حل‌های مناسب مسئله را با دید باز و انعطاف‌پذیر فرآیندهای مطلوب را به دست آورد و با تولید راه حل‌های جدید مسئله را بررسی کند.

  وی خاطر نشان کرد:‌در حین بروز هر بحران مفاهیم مختلفی ایجاد می‌شود که در این بین می‌توان به بی‌نظمی‌در کار ، وحشت‌زدگی، به هم خوردن آرامش،‌بروز خسارت موقتی، بروز بی‌قوارگی، تغییر ناگهانی، بهم خوردن پایداری و فشار بیش از اندازه به سازمان اشاره کرد.

  سلطانی گفت:‌وقتی اعتمادسازی در جامعه وجود آمده باشد این موضوع می‌تواند کمک زیادی به حل بحران‌ها کند ضمن اینکه با گشودگی در کارها و افزایش مشارکت مردمی و حضور همگان در حل بحران می‌توان آن را تمام شده دانست.

  وی در پایان افزود:‌سه رفتار اعتمادساز می‌تواند حین بحران پاسخ مناسبی را به افکار عمومی داده باشد که گسترش درونی اعتماد، عمل به تعهدات خود و همچنین ایجاد شفافیت بخشی از این اعتمادسازها است.

  حسنی: اگر بودجه شهرداری‌ را کامل ندهند مجبور به فروش تراکم می‌شود 

  در ادامه این نشست حسنی با اشاره به آتش‌سوزی ساختمان آلومینیوم و فوت دو نفر در آن گفت:‌ از حادثه آتش‌سوزی این ساختمان تجربه نگرفتیم و متأسفانه فقط به دیر رسیدن نردبان توجه کردیم در حالی که می‌توانستیم عبرت خوبی از این ساختمان و عمر بنای نیم‌قرنی آن می‌گرفتیم.

  این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه درجه حرارت در بخش‌هایی از آهن ساختمان پلاسکو به ۵۰۰ درجه رسیده که در این مواقع فولاد وا می‌رود،‌گفت: به نظر می‌رسد که ریزش این ساختمان هم به دلیل افزایش حرارت آتش‌سوزی بوده است چرا که فیلم‌های موجود هم نشان‌دهنده این امر است البته گفته می‌شود که در برخی نقاط ساختمان پلاسکو هم درجه حرارت آتش‌سوزی به ۲ هزار درجه هم رسیده است که معنایش ذوب شدن فولاد است.

  وی با انتقاد از عدم بی‌توجهی به عمر مفید ساختمان‌های مسکونی تجاری در ایران گفت: در حادثه ریزش ساختمان پلاسکو بیش از ۲۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح و ۱۵۰۰ میلیارد تومان خسارت به بار آمد ضمن اینکه بیش از ۴ هزار نفر هم بیکار شدند. در حالی که اگر به عمر مفید این ساختمان توجه می‌شد این حادثه رخ نمی‌داد.

  حسنی با اشاره به اعطای وام ۳۰۰ میلیونی به هر واحد تجاری که بعد از ریزش ساختمان پلاسکو از سوی برخی بانک‌های دولتی اعلام شده، گفت:‌ آیا نمی‌شد که این وام ۳۰۰ میلیونی را قبل از بروز حادثه به واحدهای تجاری می‌دادند تا آنها واحد به واحد و به صورت مستمر از پلاسکو خارج شده تا امنیت این ساختمان پس از بازسازی مجدد آن و تأمین ایمنی بیشتر حفظ شود.

  وی افزود:‌باید به اساس مدیریت در شرایط عادی دقت کرد تا در شرایط بحران و اضطرار بتوان آن را جمع و جور کرد.

  این استاد دانشگاه با بیان اینکه اگر برای ساختمان‌های فرسوده طرح و فکر اساسی نداشته باشیم، در مواقع بحران نیز دچار مشکل خواهیم شد، اظهار داشت: باید بحث ایمنی در فرهنگ و تفکر مردم گنجاند.

  وی تصریح کرد:‌ اگر بودجه شهرداری تهران به صورت کامل داده می‌شد، این سازمان نیاز نبود تا برای مسائل روزمره خود به دنبال فراخوان‌فروشی برود.

  حسنی در پایان خاطر نشان کرد: اگر به سرمایه‌های انسانی ارج نهیم و آموزش‌های لازم را به آنها بدهیم آنها را به سرمایه‌های اجتماعی تبدیل کرده‌ایم که با این کار می‌توانیم نقاط ضعف را پوشش داده و معایب را رفع کنیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.