• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » ایجاد دو هزار شغل در استان روی کاغذ/ نسخه کاغذی اشتغال برای درد بیکاری کهگیلویه وبویراحمد
  کد خبر : 1993815

  ایجاد دو هزار شغل در استان روی کاغذ/ نسخه کاغذی اشتغال برای درد بیکاری کهگیلویه وبویراحمد

  ایجاد دو هزار شغل در استان روی کاغذ/ نسخه کاغذی اشتغال برای درد بیکاری کهگیلویه وبویراحمدReviewed by on Jan 29Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح زاگرس درد بیکاری در استان کهگیلویه و بویراحمد سالهاست که هر روز شدیدتر از دیروز می شود، نبود صنایع و…

  ایجاد دو هزار شغل در استان روی کاغذ/ نسخه کاغذی اشتغال برای درد بیکاری کهگیلویه وبویراحمدReviewed by on Jan 29Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح زاگرس درد بیکاری در استان کهگیلویه و بویراحمد سالهاست که هر روز شدیدتر از دیروز می شود، نبود صنایع و فعال نبودن معادن در این استان غنی موجب شده تا تحصیکرده ها و فارغ التحصیلان هم استانی لباس های کارگری را در کیسه های برنج خارجی جا بدهند و بر سر خیابان ها برای کارگری روزمزد بایستند.
  درد بیکاری در استان کهگیلویه و بویراحمد با آغاز دهه ۹۰ و توقف و رکود بی سابقه در طرح های عمرانی به اعلی ترین حد خود رسید و با توقف پروژه هایی چون جاده پاتاوه – دهدشت و مسکن مهر تعداد زیادی از نیروهای شاغل در این پروژه ها به جمع دیگر بیکاران استان اضافه شدند. از طرف دیگر رکود بی سابقه در صنایع استان و غیر فعال شدن تعداد زیادی از آنها و فعالیت با درصد پایینی از ظرفیت توسط فعال ها نیروهای بیکار شده فراوانی را به جامعه تحمیل کرد.
  ماجرای حل معضل بیکاری در استان اما در دولت تدبیر و امید نیز ناکام ماند و این داستان پرغصه به پایان خوش نرسید. معدن فسفات چرام که قرار بود انقلاب اشتغال در منطقه کهگیلویه را ایجاد نماید گرفتار حرف و حدیث های فراوانی شد و سرمایه گذار آن با دلی پر غم از دست مسئولان و نمایندگان کوله بارش را بست و رفت (بهتر است بگوییم فرار کرد) و امروز نیز خبر از در دستور کار قرار گرفتن و نگرفتن آن، آغاز مطالعات دوباره و به صرفه نبودن عیار این معدن امیدها را از آن ناامید کرده است.
  منطقه آزاد اقتصادی گچساران که قرار بود تکانی جدی به حوزه اشتغال بدهد، در میان وعده های پرزرق و برق نماینده گچساران و باشت برای ساخت شهر گچساران رویایی گم شد و سر آخر هم معلوم نشد که چه آخر و عاقبتی در انتظار این پروژه مهم و با ارزش است.
  پتروشیمی های استان مانند رشته های یک زنجیر به هم وابسته اند، پتروشیمی دهدشت به پتروشیمی گچساران و پتروشیمی گچساران به پتروشیمی بیدبلند که تا بید بلند سر راست نکند و فعال نشود، امیدی به فعال شدن پتروشیمی در گچساران نیست و تا پتروشیمی گچساران ایجاد نشود، پتروشیمی دهدشت به هیچ دردی نمی خورد. هر چند عدل هاشمی پور سعی کرد برای آغاز فعالیت پتروشیمی دهدشت به آب و آتش بزند اما تاجگردون برای پتروشیمی بر طبل ناامیدی می کوبد و حتی در جمع صنعتگران بخش خصوصی استان به شدت از احداث و ایجاد پتروشیمی در استان انتقاد کرد و معتقد بود که جاده های گچساران، باشت و دهدشت حتی ظرفیت کامیون های پتروشیمی ها را ندارند تا اینگونه دو طرح کلان دیگر برای ایجاد اشتغال ناکام بماند.
  کارخانه سیمان مارگون دیگر طرح بزرگ استان برای ایجاد اشتغال است که مدت های مدیدی است درصد پیشرفت فیزیکی بالایی دارد اما انگار چند درصد باقیمانده برای تکمیل این پروژه طلسم شده است. در آخرین وضعیت این پروژه نیز عده ای مقابل آن تجمع کرده بودند و از سرمایه گذار لبنانی سهم خواهی اشتغالی داشتند، نماینده سرمایه گذار نیز بارها در جلسات مسئولان ارشد استانی با بخش خصوصی، مشکل آب را مانع تکمیل  و راه افتادن پروژه عنوان کرده بود اما آنگونه که پیداست شاید تنها سرمایه گذار خارجی استان نیز همچون سرمایه گذار معدن فسفات چرام از ادامه کار خسته شده و منتظر فرصتی باشد که فرار را بر قرار ترجیح دهد.
  در حوزه گردشگری نیز که اولین نقطه عطف مهم برای توسعه یاسوج و سی سخت است، اوضاع چندان بر وفق مراد نیست و اشتغال خاصی در این بخش مهم و کم دردسرتر نسبت به بخش صنعت و معدن، اتفاق نیفتاده است. زیرساخت های گردشگری هر ساله داد تمام مسئولان و مردم را در می آورد و از آن طرف گردشگر را نیز ناراضی بدرقه می کند و تاثیری هم در توسعه استان و توسعه اشتغال در آن ندارد.
  با این وضعیت کهگیلویه و بویراحمد در جایگاه های بالایی در جدول بیکاری در استان های کشور ایستاده است و البته با تعطیل بودن پروژه های مهمی که می تواند اشتغال را تکان دهد، طبیعی است که این استان از جایگاه خود در جدول بیکاری تکانی نخورد.

  تابستان رشد اشتغال، زمستان بیکار

  استاندار کهگیلویه و بویراحمد در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ و در شورای ورزش استان نرخ بیکاری در بین جمعیت جوان کهگیلویه و بویراحمد را ۴۴ درصد عنوان می کند. رقمی نگران کننده برای جوانان در سن اشتغال استان که چیزی قریب به نصف آنها از داشتن شغل محروم اند.
  در آمارهای فصلی از بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد، تابستان وضعیت بهتری دارد مثلا در تابستان امسال این استان در جایگاه دهم کشوری در زمینه بیکاری قرار می گیرد و نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۰٫۹ درصدی بیکاری با ضریب ۱۳ درصد بازهم نرخ بیکاری در استان بالاتر از میانگین کشوری است.
  این آمار را معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه کهگیلویه و بویراحمد بیان می کند و آن را نتیجه تلاش مجموعه اقتصادی استان در یک سال گذشته می داند و از روند کاهشی بیکاری در استان خبر می دهد. اما علی شهابی با بیان نرخ ۴۰٫۶ برای مشارکت اقتصادی در استان به واقعیت تلخ تقاضای بالای مردم برای اشتغال در کهگیلویه و بویراحمد نیز اشاره می کند.
  بهرحال وضعیت کهگیلویه و بویراحمد در زمینه اشتغال به علت رونق گرفتن شغل های فصلی در بهار و تابستان بهتر از پاییز و زمستان است. در زمستان ۱۳۹۴ نرخ بیکاری استان ۱۷٫۷ درصد اعلام شد در حالی که در بهار سالجاری این نرخ به ۱۶٫۴ درصد رسید که هرچند مسئولان استان سعی کردن آن را به تلاش های خود گره بزنند اما این تغییر آمارهای فصلی ناشی از فعال شدن ساخت و سازهای ساختمانی، رونق گرفتن اشتغال های موقت و کاذب است.

  دو هزار شغل کاغذی

  «تا پایان دی ماه  با پرداخت ۲۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون  تسهیلات دو هزار و ۱۰۷ فرصت شغلی در روستاهای استان ایجاد شده که رشد ۵۸٫۶ درصد را نشان می‌دهد و عملکرد دستگاه‌های استان در این زمینه مطلوب است.» این سخنان پژمان نیک اقبالی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، است که در نشست ارتقای تولید و اشتغال پایدار روستایی آنها را بیان کرد.
  ایجاد بیش از دو هزار شغل در روستاهای استان چیزی بیشتز از یک آمار کاغذی نیست چون در روستاها هیچ طرح بزرگی برای ایجاد این حجم از اشتغال ایجاد نشده است. طرح خوشه های کسب و کار در استان با شکست جدی مواجه شده است و مسئولان استان سرپوش بزرگی را بر آن گذاشته اند، طرحی که اگر اجرای موفقی داشت، بخشی از منافع آن به روستاها می رسید. تعاونی های بزرگ روستایی هم که در سایر استان ها توانسته است به تولید بیانجامد در استان با سکوت اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی مواجه شده که این سکوت نشان می دهد، کار خاصی انجام نشده وگرنه الان آن را در بوق و کرنا کرده بودند.
  طرح های کشاورزی بزرگی هم در استان اجرایی نشده است، همواره بحث طرح های آبیاری تحت فشار و عدم اختصاص اعتبارات ماده ۱۸۰، کم آبی و عدم کاشت محصولاتی مانند هندوانه و برنج که تخصص روستاییان است، مطرح بوده و نشان می دهد که تحرکی در روستاها برای تولیدهای بزرگی و ایجاد اشتغال های بزرگ دیده نمی شود.
  نیک اقبالی با اشاره به اینکه از مجموع ۹ دستگاه،‌ ۷ دستگاه استان اقدامات مناسبی انجام دادند و پیشرفت مناسبی در این زمینه دارند، می گوید: طرح‌های کمیته امداد ۹۴ درصد، امور عشایر  ۱۰۰ درصد، بنیاد شهید ۱۰۰ درصد و بسیج سازندگی ۳۰ درصد پیشرفت دارند و تنها دو دستگاه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و قرارگاه قرب کوثر به دلیل عدم استقبال کارفرمایان و عدم آغاز رسمی فعالیت قرارگاه قرب کوثر اقداماتی مناسبی هنوز انجام نشده است.
  این هم آمار و ارقام تفکیکی دستگاه هاست که معاون استاندار به آنها اشاره می کند اما در میان همین دستگاه ها نیز خبری از طرح های بزرگ اقتصادی و تولیدی و سرمایه گذاری های بخش خصوصی نیست که کاغذی بودن آمار دو هزار شغل را بیش از پیش روشن می کند.
  بهرحال منتظر می مانیم که در بهار سال آینده آمار اشتغال استان از سوی نهادهایی چون مرکز آمار ایران منتشر شود تا مشخص شود که ایجاد دو هزار شغل در روستاها و بیش از ۴ هزار شغل در استان واقعیت داشته یا اینکه همچون سابق نسخه کاغذی برای درد بیکاری بوده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.