• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , اقتصادی » اعمال متقلبانه کلاهبرداران در جلب اعتماد افراد در فضای سایبر
  کد خبر : 1993629

  اعمال متقلبانه کلاهبرداران در جلب اعتماد افراد در فضای سایبر

  اعمال متقلبانه کلاهبرداران در جلب اعتماد افراد در فضای سایبرReviewed by Aryan♥ on Jan 29Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای سرخه، مهدی لالاییان از کارشناسان ارشد حقوق جزا و جرم شناسی در خصوص آسیب های فضای سایبری یادداشتی را به رشته تحریر در آورده…

  اعمال متقلبانه کلاهبرداران در جلب اعتماد افراد در فضای سایبرReviewed by Aryan♥ on Jan 29Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای سرخه، مهدی لالاییان از کارشناسان ارشد حقوق جزا و جرم شناسی در خصوص آسیب های فضای سایبری یادداشتی را به رشته تحریر در آورده است که شرح آن در ذیل آمده است.

  آسیب رسانی فضای سایبری

  آسیب‌رسانی به حیثیت و آبروی فردی،‌ خانوادگی و اجتماعی افراد مانند تجاوز به حریم خصوصی در فضای فیزیکی و سایبری، افشای اسرار خانوادگی و حیثیتی افراد، تمسخر، توهین،‌ تهمت، افترا و تبعیض از جمله مواردی است که کرامت انسانی را نشانه رفته و در  اسناد مختلف حقوق بشری به مبارزه با آن تأکید شده است.

  همچنین امروزه فناوری اطلاعات ایجاد ارزش‌های جدیدی را در جامعه باعث می‌شود که حمایت از آنها نیازمند ضمانت اجراهای کیفری است؛ اما طبق اصول کلی حاکم بر سیاست جنایی، همواره پیشگیری و ارائه راهکارهای غیرکیفری مؤثرتر و سودمندتر از مجازات است

  در پیشگیری اجتماعی از بروز جرائم ابتدا باید مخاطبان و انگیزه مجرمانه آنها شناسایی تا بتوان راهکارهای مناسبت‌تری برای مقابله ارائه کرد.

  پیشگیری اجتماعی در جرائم سایبری زمانی ثمربخش خواهد بود که الگوی جامعه شناختی سایبری به خوبی شناخته شود و سیاست‌های پیشگیرانه و اخلاقی بر مبنای آنها طرح‌ریزی شوند و به اجرا درآیند

  با عنایت به پیشرفت روزافزون فناوری اطلاعات مخصوصاً‌در حوزه سایبر مسئولان می بایست راهکارهای مناسبی را برای کلیه افرادی که به نحوی با این فضای مجازی ارتباط دارند ارائه داده تا آنها حتی الامکان در معرض تهدیدات کمتری از سوی سوء استفاده کنندگان قرار بگیرند؛‌ چرا که امروزه استفاده از فضای مجازی به عنوان یکی از ضروری‌ترین نیازهای جامعه بشری به شمار می‌رود؛‌لذا تدابیر پیشگیرانه از سوی مسئولان این امر از اهمیت ویژه و بسزایی برخوردار است.

  انواع جرایم سایبری

  برای پیشگیری از جرایم سایبری بعد از تعریف اصطلاعات مربوط به جرایم سایبری باید به بیان برخی از جرائم سایبری پرداخته شود. نظر به اینکه جرائم مزبور بسیار گسترده و متنوع است و هر روزه به تعداد و انواع آن افزوده می شود. تنها چند مورد از این جرائم پرداخته تا با شناخت عوامل مادی و نحوه ارتکاب آنها بتوانیم به ارائه راهکارهای پیشگیری از آنها بپردازیم.

  کلاهبرداری سایبری

  هر کس به طور غیرمجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو،‌ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه،‌وجه،‌مال،‌منفعت، خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند،‌ علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک ماه تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون ریال(۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰) یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

  در ماده قانون مزبور اگر چه تعریفی از کلاهبرداری رایانه ای ارائه شده است؛ لیکن با توجه به آن می توان کلاهبرداری رایانه ای را تحصیل وجه،‌ منفعات، خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری از طریق وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه دانست تعریفی که تا حدود زیادی به تعریف کلاهبرداران سنتی(کلاسیک) نزدیک است.

  در کلاهبرداری رایانه ای فرد کلاهبردار با اعمال متقلبانه و روش های گوناگون جلب اعتماد افراد در فضای سایبر باعث به دست آوردن وجه غیرمجاز از آنها می شود و نظر به اهمیت کلاهبرداری رایانه ای نیاز است که جرایم و مجازات این نوع کلاهبرداری نسبت به کلاهبرداری به روش سنتی بیشتر باشد؛‌ چرا که این روش خطرات بیشتری برای افراد یک جامعه در پی دارد.

   کمیته تخصصی شورای اروپا در این خصوص تعریفی را مقرر داشته و کلاهبرداری رایانه ای را وارد کردن،‌ تغییر، محو یا موقوف سازی داده ها یا برنامه های کامپیوتری یا دیگر مداخلات در پردازش  داده ها می داند که در نتیجه پردازش اثر بگذارد و موجب ضررهای اقتصادی یا هر تصرفی در اموال شخصی دیگر به قصد تحصیل منفعت اقتصادی غیرقانونی برای خود یا دیگری شود، این کلاهبرداری می تواند بر روی کارت های اعتباری انجام پذیرد و شخص کلاهبردار از این طریق،‌ منافع مادی و اقتصادی را برای خود و یا دیگری تحصیل کند یا اینکه بدون تغییر در کارت و در همان فضای مجازی با تغییر در داده ها انجام پذیرد. 

  کارتهای به کار رفته برای ارتکاب کلاهبرداری،‌ عموماً‌ سرقت شده یا مفقودی اند که ممکن است بدون اینکه در آن تغییری ایجاد شود، مورد استفاده قرار گیرد یا از طریق علامت گذاری و رمز گذاری مجدد، دچار تغییر یا جعل شوند. طریق انجام شده معمول بر روی کارت ها برای سوء استفاده‌،‌ شامل رمزگذاری، روخوانی کارت و کلاهبرداری از طریق درخواست، کلاهبرداری از طریق شماره شناسایی شخصی می باشند.

  در فضای سایبر اگر افراد مقدماتی ترین مسائل امنیتی را رعایت کنند هیچ گاه مورد سوء‌استفاده و کلاهبرداری های سایبری واقع نمی شوند؛‌ چرا که در این فضا افراد سودجو و فرصت طلب با استفاده از کوچکترین ضعف های ما به اطلاعات حساب شخصی ما دسترسی پیدا کرده و در مواردی تبعات جبران ناپذیری برای ما به جای می گذارند.

  مهدی لالاییان

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.