• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , توریسم و گردشگری » ایرانیها ۶۵ میلیون سفر در تابستان ۱۳۹۳ انجام دادند
  کد خبر : 1993594

  ایرانیها ۶۵ میلیون سفر در تابستان ۱۳۹۳ انجام دادند

  ایرانیها ۶۵ میلیون سفر در تابستان ۱۳۹۳ انجام دادندReviewed by Aryan♥ on Jan 29Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز آمار ایران، طرح آمارگیری از گردشگران ملی یکی از طرح‌های مرکز آمار ایران است که با هدف تهیه آمار و اطلاعات مربوط به سفرهای گردشگری خانوارهای کشور، برای…

  ایرانیها ۶۵ میلیون سفر در تابستان ۱۳۹۳ انجام دادندReviewed by Aryan♥ on Jan 29Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز آمار ایران، طرح آمارگیری از گردشگران ملی یکی از طرح‌های مرکز آمار ایران است که با هدف تهیه آمار و اطلاعات مربوط به سفرهای گردشگری خانوارهای کشور، برای بررسی‌های اقتصادی و تصمیم‌گیری مدیران و برنامه‌ریزان در حوزه گردشگری، توسط مرکز آمار ایران به اجرا در می‌آید.

  در این طرح با مراجعه به خانوارهای نمونه، اطلاعاتی در مورد ویژگی‌های سفر از جمله تعداد سفر، نوع سفر( با اقامت شبانه و بدون اقامت شبانه)، هدف اصلی سفر، شیوه سفر، نوع اقامتگاه گردشگران، نوع وسیله نقلیه مورد استفاده، تعداد شب اقامت و هزینه‌های سفر و همچنین اطلاعاتی در مورد ویژگی‌های اجتماعی اعضای خانوار مانند سن، ‌جنس، وضع سواد و وضع اشتغال جمع‌آوری می‌شود. 

  نتایج این طرح آماری درفصل تابستان سال ۱۳۹۳ نشان می‌دهد: 

  در فصل تابستان سال ۱۳۹۳، حدود ۵۴ درصد خانوارهای کشور که معادل ۱۲۴۵۲۶۴۸ خانوار می‌باشند، حداقل یک سفر داشته‌اند که نسبت به تابستان ۱۳۹۲ به میزان ۲.۸۴ درصد افزایش داشته است.

  در تابستان سال ۱۳۹۳، تعداد ۶۵۸۷۰۸۱۷ سفر انجام شده است که نسبت به تابستان ۱۳۹۲ به میزان ۱.۵۷ درصد افزایش داشته است.

  تعداد سفرهای داخلی در فصل تابستان، ۶۵۵۴۹۶۹۳ سفر بوده است. ۵۷ درصد از سفرهای داخلی در فصل تابستان، با اقامت شبانه و ۴۳ درصد بدون اقامت شبانه بوده است.   

  بیش‌ترین سفرهای با اقامت شبانه فصل تابستان در سال ۱۳۹۳، با هدف دیدار دوستان و بستگان (۵۷ درصد) و سپس با هدف‌های گردش و تفریح (۲۲ درصد) و زیارت (۱۳درصد) انجام پذیرفته است.

  سفرهای با اهداف فوق در مجموع ۹۲ درصد از سفرها را تشکیل داده است. حدود ۸ درصد از سفرها در فصل تابستان با اهدافی نظیر درمان، آموزش، خرید و کسب و کار صورت گرفته است.

  در فصل تابستان، ۳۴ درصد از سفرهای بدون اقامت شبانه با هدف گردش و تفریح، ۲۶ درصد با هدف دیدار دوستان و بستگان، ۱۷ درصد با هدف درمان و ۹ درصد با هدف زیارت انجام شده است. ۱۵ درصد سفرهای بدون اقامت شبانه، با اهدافی نظیر آموزش، خرید و کسب و کار صورت گرفته است.

  اقامتگاه اصلی مورد استفاده در سفرهای داخلی با اقامت شبانه خانوارها در فصل تابستان سال ۱۳۹۳، خانه بستگان و آشنایان با ۶۸ درصد، ویلا و آپارتمان اجاره‌ای با ۱۰ درصد و ویلا و آپارتمان شخصی با ۸ درصد، اقامتگاه عمومی و چادر و کمپ شخصی هر یک با ۵ درصد، اقامتگاه سازمانی با ۳ درصد و سایر اقامتگاه‌ها با ۲ درصد بوده است.

  ده استان خراسان رضوی، مازندران، تهران، گیلان، فارس، اصفهان، سیستان و بلوچستان، اردبیل، کرمان و آذربایجان شرقی مقصد بیشترین سفرهای با اقامت شبانه در فصل تابستان ۱۳۹۳ بوده‌اند.

  ده استان گیلان، فارس، قزوین، مازندران، کرمان، گلستان، اصفهان، اردبیل، ایلام و خراسان رضوی مقصد بیشترین سفرهای بدون اقامت شبانه بوده‌اند.

  ده شهرستان مهم گردشگرپذیر کشور در تابستان سال ۱۳۹۳، شامل مشهد، تهران، رشت، شیراز، قزوین، اصفهان، قم، ساری، کرمان و بندرانزلی بوده است که دارای بیش‌ترین تعداد سفر بوده‌اند. توجه به این نکته ضروری است که الگوی گردشگری از لحاظ نوع سفر، در این شهرستان‌ها با هم متفاوت است.

  عمده سفر‌ها در شهرستان‌های مشهد، تهران، شیراز، اصفهان، قم و ساری از نوع سفرهای با اقامت شبانه و عمده سفرها در شهرستان‌های رشت، قزوین، کرمان و بندرانزلی از نوع سفرهای بدون اقامت شبانه بوده است.

  نتایج تفصیلی طرح مذکور در قالب نشریه در دست چاپ و انتشار است، کاربران می‌توانند از طریق سایت مرکز آمارایران به آدرس www.amar.org.ir و یا از طریق واحد اطلاع رسانی به آن دسترسی داشته باشند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.