• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » اندر حکایت سیل و بی کفایتی مسئولان سیستان و بلوچستان در مدیریت بحران/ از بی‌تدبیری مدیریت بحران تا تأسف نمایندگان برای سوء مدیریت
  کد خبر : 1993580

  اندر حکایت سیل و بی کفایتی مسئولان سیستان و بلوچستان در مدیریت بحران/ از بی‌تدبیری مدیریت بحران تا تأسف نمایندگان برای سوء مدیریت

  اندر حکایت سیل و بی کفایتی مسئولان سیستان و بلوچستان در مدیریت بحران/ از بی‌تدبیری مدیریت بحران تا تأسف نمایندگان برای سوء مدیریتReviewed by on Jan 29Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از تفتان ما، کشور ایران اسلامی از نظر موقعیت جغرافیایی، کشوری حادثه خیزطبیعی است…

  اندر حکایت سیل و بی کفایتی مسئولان سیستان و بلوچستان در مدیریت بحران/ از بی‌تدبیری مدیریت بحران تا تأسف نمایندگان برای سوء مدیریتReviewed by on Jan 29Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از تفتان ما، کشور ایران اسلامی از نظر موقعیت جغرافیایی، کشوری حادثه خیزطبیعی است و از ۴۳ نوع حادثه طبیعی شناسایی شده  در کل دنیا ۳۳ مورد حادثه در کشور ایران تجربه شده است و بیش از هفت سال است که از تشکیل آزمایشی سازمان مدیریت بحران ایران می گذرد و این سازمان که هنوز نقش آن در مدیریت بحران و حوادث طبیعی ایران چندان مشخص نیست و مسئولان نیز زیاد توجه ای به آن ندارند.

  فی الواقع عدم هماهنگی و همکاری میان دستگاه های عضو ستاد بحران در مدیریت بحران وضعیت را بحرانی تر می کند همانطور که در سیلاب چندروز اخیر در استان سیستان و بلوچستان شاهد بودیم که چندی شهروند جان باختند و هزاران خانه و مدرسه تخریب شده و سقف آن ریزش کرد و بسیاری از دام ها تلف شدند و زندگی مردم با اختلال مواجه شد و بازهم سریال تکراری مقصر دانستن دستگاه های مختلف از سوی مسئولان کلید خورد.

  طبق نظریه بسیاری از کارشناسان، سالانه هزینه های هنگفتی جهت برگزاری مانورهای امدادرسانی در شرایط و زمان های حساس در کشور پرداخت می شود تا مدیران امادگی نسبی را در مواقع حساس داشته باشند اما بازهم متاسفانه شاهد بروز حوادث واقعی و عدم مدیریت بحران از سوی مسئولان هستیم و در مدیریت بحرانی که هر دستگاه ساز ناکوک خود را میزند.

  علی ای حال هماهنگی و مدیریت واحد حلقه مفقوده ای مدیریت بحران است و در سیلاب سیستان  و بلوچستان و علی الخصوص شهرستان خاش شاهد بودیم که برخی از مدیران با گذشت اینهمه سال هنوز تجربیات لازم را جهت پیشگیری و پیش بینی حوادث ندارند و بدون شک این اخرین بحران طبیعی در این شهر نیست بلکه بحران های بسیار بزرگتری را نیز در آینده خواهیم داشت که باید مسئولان تدبیری برای پیشگیری و کاهش خسارات داشته باشند.

  متاسفانه این روزها مقصر دانستن دستگاه های مختلف و به قول معروف توپ را توی زمین دیگری انداختن تنها راه نجات و یا بهترین راه نجات صندلی های مدیریتی است که پس از باران و سیل سیستان و بلوچستان از اظهارنظرهای متعدد مدیران مشخص می شود.

  این بلاهای طبیعی و سیلاب همه ساله با آغاز فصل زمستان در استان سیستان و بلوچستان با یک مشکل جدی مواجه می شود و نبود زیرساخت های لازم جهت کاهش اثرات نیز معضلی است که مردم این استان سالیان متمادی با آن دست و پنجه نرم می کنند و این مشکل امسال و پارسال نیست بلکه بخش کشاورزی و دیگر اقتصاد منطقه از سالیان بسیار است که متحمل خسارات بسیار سنگین و غیرقابل جبران می شود.

  متاسفانه افزایش چندین برابر بسیاری از موادغذایی در استان سیستان و بلوچستان و به ویژه شهر خاش سبب نارضایتی و گلایه مردم از مسئولان استانی شد.

   

   

  البته نکته قابل توجه در مواجهه با سیل حضور به هنگام و به موقع گروه های بسیج و سپاه سیستان و بلوچستان در خیابان ها و روستاها بود که در ساعات اولیه شروع سیل حاضر و اقدام به بازگشایی مسیرها کردند.

  علی ای حال سیلاب بسیار بزرگ در استان سیستان و بلوچستان را در یک نگاه و با یک دوربین می توان به عمق خسارات آن پی برد اما مسئولان مثل همیشه هرگز نمیخواهند باور کنند که سیلی آمده و بسیاری از منازل تخریب و زندگی مردم مختل شده است.

  * مسئولان سیستان و بلوچستان مرد روزهای سخت نیستند

  حسین زهی یکی از شهروندان خاشی در این خصوص به خبرنگار تفتان ما گفت: متاسفانه سالیان متمادی است که عدم توانایی دولتمردان در روزهای سخت به ما ثابت شده است و به خوبی نشان می دهد که مسئولان دولتی مرد روزهای سخت نیستند و یعنی اینکه اگر ۴ ساعت بارندگی داشته باشیم مسئولان جزء تعطیلی مدارس و ادارات فکر دیگری به ذهنشان نمی رسد.

   

   

  وی با بیان اینکه اگر مدیران در مواقع اضطراری و بحران تنها به تعطیلی ادارات اکتفاء کنند پس همه شهروندان مدیر بحران هستند، گفت: سیل سیستان و بلوچستان یکی از مهمترین خبرهای کشور در تمامی شبکه های خبری سیما و سایت ها و روزنامه ها شده بود اما متاسفانه مسئولان ارشد و نمایندگان دولت در برابر این سیل خواب بودند و هیچ اقدامی در شان مردم انجام ندادند.

  * اگر مسئولان استان توانایی مدیریت بحران را ندارند به دست افراد کاردان بسپارند

  نصرالله محمودزهی یکی دیگر از شهروندان خاشی ساکن روستای میرزاآباد که سقف منزلش براثر بارندگی چندروز اخیر کامل فروریخته بود با انتقاد از مسئولان دولتی، بیان کرد:  اگر مسئولان توانایی اداره بحران را ندارند بهتر است این امور را به دست افراد کاردان و باتجربه و خبره بسپارند و یا درنهایت مسئولیت را به بسیج مردمی واگذار کنند تا مردم براثری بی تدبیری مسئولان جان ندهند و زیر آوار نروند.

  وی ادامه داد: استان ما فاقد زیرساخت های استاندارد است و بیشتر جاده ها فروریخته است و انگار زلزله آمده و زندگی مردم را مختل کرده است و مسئولان باید چاره اندیشی کنند.

  * در مدیریت بحران اکثر مسئولان استان کوتاهی کردند

  نسرین معینی زاده یکی از شهروندان خاشی و فعال اجتماعی به خبرنگار ما گفت: در مدیریت بحران اکثر مسئولان استان کوتاهی کردند و عمق فاجعه در برخی از شهرهای جنوب سیستان و بلوچستان  بسیار فجیع بود که این مسئله سبب نارضایتی و گلایه مردم از ستاد بحران شده است.

  وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از معابر و خیابان های شهر خاش با سنگ پوشیده شده است و در خصوص پاکسازی آن نیز کوتاهی می شود و مردم از این امر بسیار نگران هستند.

   

   

  معینی زاده خاطرنشان کرد:  متاسفانه بارها شاهد بودیم که با شروع بارندگی برق و اینترنت و آب شهر خاش نیز قطع می شود و این نشان از بی توجهی و عدم توانایی ستاد بحران دارد و مسئولان شهرستان خاش باید چاره ای برای این مشکلات بیاندیشند تا دیگر در بحرانهای آتی شاهد اینگونه مشکلات نباشیم چرا که مردم به اندازه کافی با مشکلات و خسارات های مالی دست و پنجه نرم می کنند و دیگر تحمل قطعی برق و آب و اینترنت را ندارند.

  * حجم و گستردگی سیلاب سیستان و بلوچستان بسیار بزرگ بوده است

  نماینده مردم شهرستان خاش در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با بیان اینکه حجم و گستردگی سیلاب سیستان و بلوچستان بسیار بزرگ بوده است، اظهار کرد: این سیلاب به حدی بوده است که برخی از معابر و خیابان های چابهار و کنارک را نیز کاملاً تخریب و مشکلات بسیاری را برای شهروندان این مناطق نیز به وجود آورده است.

  علی کرد با بیان اینکه متاسفانه در این سیبلاب جان چند شهروند نیز براثر بی تدبیری مسئولان گرفته شد، تصریح کرد: متاسفانه در بحران و سیلاب چندروز اخیر سیستان و بلوچستان شاهد بی برنامگی و عدم هماهنگی برخی از دستگاه های عضو مدیریت بحران بودیم.

   

   

  وی خاطرنشان کرد: پیشگیری از وقوع بحران و سیلاب یکی از ضروریات مدیریت بحران است که با توجه به موقعیت حساس استان سیستان و بلوچستان باید ستاد مدیریت بحران به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشد.

  * سیلاب به بخش کشاورزی صدمات و آسیب های بسیاری وارد کرده است

  کرد گفت: متاسفانه سیلاب چندروز اخیر به بخش کشاورزی صدمات و آسیب های بسیاری وارد کرده است که باید بیمه به کشاورزان خسارت دیده پرداخت تا آسیب ها و خسارات های وارد شده به محصولاتشان تا حدودی جبران شود.

  وی با بیان اینکه باید بودجه مشخصی برای حوادث طبیعی تخصیص داده شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه بارها مشاهده شده است که مسئولان پس از وقوع حادثه به محل حوادث می رسند و باید در این خصوص امکانات و وظایف تقسیم شود تا شاهد ایجاد مشکلات برای شهروندان باشیم.

  * مدیریت بحران بسیار ضعیف عمل کرده است

  نماینده مردم شهرستان خاش با بیان اینکه در استان سیستان و بلوچستان با یک سیل جزئی جان چندتن از هم وطنانمان گرفته می شود، ادامه داد: مدیریت بحران باید در این خصوص تعامل و ارتباط بیشتری با رسانه ها داشته باشد تا در هنگام وقوع حوادث اطلاع رسانی گسترده تری صورت بگیرد.

  وی گفت: سازمان مدیریت بحران کشور در شان و اندازه یک کشوری با جمعیت بالغ بر ۸۰ میلیون نفر نیست و ضروری است برای این سازمان برنامه ریزی بهتری انجام شود.

  * مسئولان مدیریت بحران در مواقع بحرانی خوابند

  عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئولان مدیریت بحران در مواقع بحرانی خوابند، تصریح کرد: از ریاست جمهور و مسئولان ارشد درخواست داریم که به موضوع سیلاب سیستان و بلوچستان توجه ویژه داشته باشند و در دستور و اولویت کاری خود قرار دهند.

   

   

  وی با اشاره به تخریب پوشش گیاهی براثر سیلاب، گفت: متاسفانه مشاهده شده است که پوشش گیاهی مزارع و باغات شهرستان خاش از بین رفته است و شهرخاش یک حلقه حفاظتی ندارد و تمامی این موارد سبب می شود با اندکی بارندگی شهرستان خاش به شهری بی دفاع تبدیل شود.

  کرد با اشاره به اقدامات ضروری در مواقع حساس و بحران، خاطرنشان کرد: باید در مواقع حساس هلال احمر نسبت به تامین پوشاک، غذا و سرپناه اقدام کند.

  وی افزود: بسیاری از راه های روستایی در مواقع بحران و بارندگی در شهر خاش غیر تردد و عبور است و نیاز ضروری است که ماشین های مکانیکی شامل گریدر، بولدزر و بیل مکانیکی به منطقه اعزام شود.

  نماینده مردم شهرستان خاش در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه خسارات بسیاری به بندها و پشته های خاکی شهرستان خاش وارد شده است که باید آبخیزداری استان نسبت به ترمیم آنها جهت آبگرفتگی و ذخیره اقدام کند.

  * باید تعداد کف کش های شهرداری بیشتر شود

  وی با بیان اینکه باید تعداد کف کش های شهرداری بیشتر شود، افزود: دیوار حفاظتی در حاشیه تفتان و رودخانه ها خسارات و آسیب های بسیاری دیده است و باید هرچه زودتر ترمیم شود.

   

   

  کرد گفت: بسیاری از تاسیسات برق خاش آسیب دیده است و برق منطقه با توجه به برودت هوا در حاشیه تفتان قطع است.

  * ۸۰درصد از مدارس خشتی و گلی دچار خسارت شده اند

  وی ادامه داد: ۸۰درصد از مدارس خشتی و گلی دچار خسارت شده اند که نیاز مبرم به مساعدت ستاد بحران است.

  عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برودت هوا باعث شده تا مردم نیاز به سوخت خانگی داشته باشند که نیاز است یک شماره نفت سفید فوق العاده اعلام شود.

  وی با بیان اینکه متاسفانه حتی یک بالگرد در سطح استان جهت انتقال حادثه دیدگان وجود ندارد، اظهار کرد: وزیر کشور باید در این خصوص اعتبارات لازم را برای این استان در نظر بگیرد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.