• خرید vpn
  • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

    صفحه اصلی » اقتصادی » تعطیلی خرید کشمش در خنداب/کشاورزان انتظار تدبیر مسئولین را می‌کشند
    کد خبر : 1993534

    تعطیلی خرید کشمش در خنداب/کشاورزان انتظار تدبیر مسئولین را می‌کشند

    تعطیلی خرید کشمش در خنداب/کشاورزان انتظار تدبیر مسئولین را می‌کشندReviewed by on Jan 29Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری نسیم خنداب، نزدیک ۹۰ درصد مردم شهرستان خنداب در عرصه کشاورزی مشغول هستند و معیشت خود را از رطیق دسترنج خود در بخش کشاورزی…

    تعطیلی خرید کشمش در خنداب/کشاورزان انتظار تدبیر مسئولین را می‌کشندReviewed by on Jan 29Rating:

    به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری نسیم خنداب، نزدیک ۹۰ درصد مردم شهرستان خنداب در عرصه کشاورزی مشغول هستند و معیشت خود را از رطیق دسترنج خود در بخش کشاورزی می‌گذرانند.

    شهرستان خنداب قطب تولید انگور استان مرکزی است و هر ساله رتبه نخست تولید انگور استان را به خود اختصاص داده است. بسیاری از کشاورزان با تولید و فروش کشمش زندگی را می گذرانند. کشاورزان این منطقه هر ساله مشکلات فراوانی را متحمل می‌شوند. اما این دغدغه و مشکلات زمانی به اوج خود می رسد که محصول آنها در بازار به حراج گذاشته می شود و خریدار واقعی برای خرید دسترنج آنان وجود ندارد.

    علی روستا مسئول تعاون روستایی شهرستان خنداب با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان کشمش در شهرستان خنداب گفت: به علت نبود انبار، خرید کشمش در این شهرستان انجام نمی‌شود. ولی باغداران برای فروش محصول کشمش خود می‌توانند محصول خود را به مرکز استان انتقال دهند.

    وی افزود: تعاون روستایی تا اواخر بهمن‌ماه کار خرید کشمش را با قیمت هر کیلو ۳ هزار تومان به صورت نقد خریداری انجام می‌دهد. تاکنون ۳۴۰ تُن کشمش از باغداران شهرستان خندابی خریداری شد.

     یارانه ۵۰۰ تومانی به همه باغداران تعلق می‌گیرد

    علیرضا جلالوندی مدیرکل تعاون روستایی استان مرکزی در ارتباط با این موضوع گفت: قیمت خرید کشمش بین خریدار و فروشنده از ۳۰۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان توافقی است. با توجه به اینکه قیمت خرید این محصول از سوی تعاون روستایی ۶۰ درصد نقد و ۴۰ درصد سه ماهه تعیین شده تاکنون وجه خرید نقدی خرید این محصول به کشاورزان پرداخت شده است.

    مدیر تعاون روستایی خاطرنشان کرد: یارانه ۲۰۰ تومانی به ۵۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است و از ابتدای خرید کشمش تا پایان بهمن ماه این افزایش یارانه به باغدارانی که از قبل کشمش خود را فروخته‌ یا به فروش می‌رسانند تعلق می‌گیرد.

    مسئولان از ابتدای سال جلسات متعددی برای هماهنگی خرید کشمش از کشاورزان برگزار کردند، اما متاسفانه خرید کشمش در شهرستان خنداب چند روزی بیشتر، طول نکشید.

    پیگیری مسائل کشمش از اواخر پاییز

    حمید غیاثی فرماندار شهرستان خنداب در این خصوص گفت: از اوایل خردادماه، پیگیر مسائل مربوط به کشمش بوده‌ایم و در این زمینه با خرید تضمینی کشمش مکاتبات فراوانی با استانداری، نمایندگان مجلس، جهاد کشاورزی، سازمان تعاون روستایی و سازمان صنعت و معدن داشتیم، طبق آخرین جلسه ای که در فرمانداری برگزار شد، کشمش تا پایان بهمن‌ماه با قیمت ۳۰۰۰ تومان و یارانه ۵۰۰ از باغداران خریداری می‌شود.

    غیاثی اظهار کرد: کسانی که از مهرماه تاکنون کشمش خود را به فروش رسانده‌اند، با در اختیار داشتن تاییدیه جهاد می‌توانند یارانه ۵۰۰تومان را دریافت کنند.

    بازی با افکار کشاورزان و پریشان کردن آنها توسط دست اندکاران خرید محصولات کشاورزی و رسمی شدن دلالی در خنداب باعث شده تا بسیاری از کشاورزان از خریدهای تضمینی دولت قطع امید کنند، امیدی که از ابتدای فصل بهار به کشاورزان توان کار کردن و سرمایه‌گذاری بیشتر روی محصولات را ایجاد کرده بود این روزها به یاس و ناامیدی تبدیل شده است.

    نبود انبار کافی در شهرستان، مشکلی است که بارها و بارها مطرح شده است. اما هر سال با عدم توجه به این مسئله مهم از سوی مسئولین خرید محصولاتی نظیر کشمش و گندم در این شهرستان تعطیل می‌شود و انتقال کشمش و گندم به مرکز استان هزینه اضافی به کشاورزان تحمیل می کند.

     ۲۵ دی ۱۳۹۵/دسترنج کشاورزان بازیچه دست دولتمردان/افزایش یارانه کشمش اجرا نشده، متوقف شد 

    گفتگویی با چند کشاورز خندابی در این مراکز خرید داشتیم که در میان گفته‌هایشان دست کم یک دغدغه مشترک بود و آن هم عدم حمایت دولت از کشاورزان.

    دلسرد شدن کشاورزان از حمایت‌های بی‌رنگ دولت

    محمود شعبانی کشاورزی از روستای جوشیروان گفت: ۱۰ تُن کشمش داشتم، محصولم ۴ ماهی در انبار خوابیده است.

    شعبانی افزود: قرار است دولت ۶۰ درصد پول محصول را نقداً و ۴۰ درصد آن را در مدت ۹۰ روزه پرداخت کند. متاسفانه این راهی که دولت در پیش گرفته، موجب خواهد شد تا چند سال دیگر کشاورزان، کار را رها کنند.

    این کشاورز گفت: حمایت مسئولین، حمایتی نیست که بتواند کشاورزان را دلخوش و سرپا نگه دارد، حداقل حمایت دولت از کشاورز، خرید تضمینی و پرداخت نقد است، نه اینکه بعد از یک‌سال انتظار برای تولید محصول، ۳ الی ۴ ماه منتظر پرداخت وجه باشیم.

     اسماعیل غفاری یکی دیگر از کشاورزان این روستا گفت: من در ابتدای فصل برداشت انگور، کشمش تولیدی را به قیمت ۳۵۰۰ تومان بدون افت و آن هم خرید نقدی به کارخانه فروختم و وجه آن را هم دریافت کردم.

    وی افزود: گرچه دولت محصول کشمش را ۲۰۰ تومان بیشتر از دلال می‌خرد، ولی تعاون روستایی کمترین افتی که برای کشمش ها می زند، ۵ درصد است و سودی برای کشاورز ندارد. از سوی دیگر پرداخت ۶۰ درصد وجه نقد کشمش، ۱ ماه به طول می انجامد.

    چرخ زندگی‌ام با فروش کشمش می چرخد

    کشاورزی دیگر گفت: تمام درآمد من تولید کشمش و فروش آن است که با این درآمد زندگی یکساله‌ام می گذرد، کشمشی که برای فروش به اینجا آوردم، شامل ۱۰ درصد افت شده که ۵ درصد آن را تخفیف می دهند.

    دولت با تعیین قیمت کم کشمش، عملا خرید تضمینی که می توانست پشتوانه‌ای برای کشاورز باشد را قطع کرد و مسئولین نیز با منت گذاشتن بر سر کشاورزان که ما خرید را توافقی و بیشتر از قیمت تضمینی دولت انجام می دهیم، چنین داستان تلخی را برای آنها رقم می زنند، کشاورزی که با تولید بیشتر انگور، زحمت زیادی را متحمل شده، انتظار داشت نتیجه کارش را در برابر زحمتش برداشت کند ولی…

    افزایش هزینه های کشاورزی و کاهش قیمت محصولات نسبت به سال قبل، چیزی نیست که بتوان به راحتی آن را فراموش کرد، چرا که کشمش در شهرستان خنداب، یک محصول استراتژیک است و زندگی بسیاری از مردم با تولید و فروش این محصول می چرخد.

    برای خواندن خبر اینجا کلیک کنید

    کشمش بعد از خریداری در انباری ذخیره می‌شد که نصف آن از گندم پر شده بود و جای زیادی برای ذخیره کشمش نداشت.

    انتظار می‌رفت که دولت یازدهم که از تصمیم‌های به جا و اقدامات انجام شده خود سخن می‌گوید، در خرید کشمش و گندم در خنداب نیز تدبیری جدی اتخاذ می‌کرد و دستاوردی برای کشاورزان این منطقه از خود به جای بگذارد.

     

    کلیدواژه ها :
    دوره های نوروزی عصر شبکه

    مطالب مرتبط

    ویژه های ایران ویج

    دیدگاهها (۰)    ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

    آخرین اخبار و مطالب

    پربحث ترین های هفته

    Sorry. No data so far.