• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تفویض اختیارات ریاست جمهوری قزاقستان عامل تقویت استقلال دولت است
  کد خبر : 1993464

  تفویض اختیارات ریاست جمهوری قزاقستان عامل تقویت استقلال دولت است

  تفویض اختیارات ریاست جمهوری قزاقستان عامل تقویت استقلال دولت استReviewed by on Jan 29Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، پیام اخیر «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان در خصوص تفویض اختیارات ریاست جمهوری به دولت و پارلمان این کشور در آینده نزدیک، واکنش‌های مختلفی را در میان جامعه کارشناسان…

  تفویض اختیارات ریاست جمهوری قزاقستان عامل تقویت استقلال دولت استReviewed by on Jan 29Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، پیام اخیر «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان در خصوص تفویض اختیارات ریاست جمهوری به دولت و پارلمان این کشور در آینده نزدیک، واکنش‌های مختلفی را در میان جامعه کارشناسان قزاقی در پی داشته است.

  «داسیم ساتپایف» مدیر گروه ارزیابی ریسک قزاقستان در تشریح پیام تلویزیونی نظربایف در خصوص توزیع اختیارات میان شاخه‌های قدرت در این کشور، چند نکته را مهم عنوان کرد.

  به گفته وی، در مرحله اول به نظر می‌رسد نظربایف از پوشاندن اشتباهات پارلمان و دولت این کشور که به خصوص طی سال گذشته بسیار چشمگیر بوده، خسته شده است. بنابراین می‌خواهد به همگان این نکته را یادآوری کند که اشتباهات گذشته از طرف مقامات و مسئولین قزاقستان بوده که کشور را دچار مشکلاتی نموده است.

  ساتپایف در ادامه توزیع اختیارات میان شاخه‌های قدرت در قرقیزستان را مانند «دست به گریبان شدن ۲ کچل برای شانه» دانسته و افزود: در این مورد، «کچل‌ها» دولت و پارلمان هستند که هم از نظر واکنش به اوضاع بحرانی و هم فعالیت مناسب قانونی، بهره‌وری ضعیفی از خود به نمایش گذاشته‌اند.

  وی تصریح کرد: در اصل، مشکل بر سر چگونگی توزیع اختیارات نیست، بلکه در این است که این اختیارات به چه کسی منتقل می‌شوند. این یک مسئله دشوار است که در همه سیستم‌هایی که قدرت در دست رئیس جمهور و تحت کنترل نهادهای اداری وی متمرکز شده است (super presidentialism) وجود دارد که راه برای توسعه در آن بسته و صرف نظر از تجربیات، انستیتوهای قوی سیاسی نمی‌توانند در آن وجود داشته باشند.

  ساتپایف ادامه داد: در ضمن، چند سال پیش حزب «نور آتن» به عنوان حزبی که در انتخابات پارلمانی اکثریت آرا را کسب کرده بود، امکان تشکیل دولت جدید را به دست آورد این در حالی است که پارلمان همچنان مانند «اداره ثبت اسناد» وابسته به دولت و دفتر ریاست جمهوری باقی مانده است که حوادث سال گذشته قزاقستان نیز بیانگر همین واقعیت است.

  این کارشناس قزاق در ادامه سخنان خود اظهار داشت: قبل از توزیع اختیارات بایستی نهادهای سیاسی که با دریافت این اختیارات می‌توانند کاری انجام دهند، تقویت شوند. اما در حال حاضر می‌توان با اطمینان گفت که توزیع قدرت در چنین شرایطی باز هم «ارابه را جلوی اسب قرار دادن» است.

  وی افزود: بنابراین الزامی است که نخست سیستم حزبی و انتخاباتی برای پاکسازی پارلمان از احزابی بدون قدرت تصمیم‌گری مستقل و نمایندگانی که به سرعت باورها و نگرش‌های خود را تغییر می‌دهند اصلاح و به جای آنها افرادی با اراده و پرقدرت وارد مجلس شوند.

  ساتپایف با بیان این که پارلمان باید نه تنها از یک حزب خاص بلکه از اکثریت احزاب مختلف تشکیل شود، گفت: تنها در این صورت قوه مقننه می‌تواند به وزنه‌ای تبدیل شود که توان تضمین ثبات سیاسی در کشور را داشته باشد.

  وی اضافه کرد: در این صورت است که بازی قدرت در چارچوب قانونی صورت می‌گیرد و هرگونه مناقشه و زد و بندی بین گروه‌های مختلف نخبگان سیاسی کشور از بین می‌رود.

  ساتپایف در پایان با تأکید بر این نکته که همزمان لازم است توزیع قدرت در سطوح پایین، در سطح دولت‌های محلی نیز صورت گیرد، گفت: اگرچه در مورد راه‌اندازی این مدل به دلیل کمبود منابع مالی در سطوح پائین تا سال ۲۰۱۸ زمان لازم است، اما اجرایی شدن آن بدون تصویب قانون مدیریت محلی برای جداسازی اختیارات حکامی که از سوی رئیس جمهور و حاکمیت محلی تعیین شده‌اند دشوار به نظر می‌رسد.

  «ایرلان کارین» مدیر مرکز مطالعات استراتژیک قزاقستان نیز در این خصوص گفت: رئیس جمهور در پیام‌های خود بندرت از قالب «پیام به مردم» استفاده می‌کند و معمولا برنامه‌های نظربایف از تریبون نشست‌های سیاسی، برای مثال از جلسات پارلمان، دولت، کنگره حزب حاکم و … اعلام می‌شوند.

  به گفته وی، این شکل از پیام‌های تلویزیونی بیشتر به تجربه‌های سیاسی کشورهای اروپایی و آمریکایی مرتبط است که در آنجا از چنین قالب‌هایی به عنوان ابزار رساندن مستقیم پیام یک رئیس جمهور به شهروندان در مورد مسائل و موضوعات مهم و یا برای معرفی ابتکارات سیاسی استفاده می‌شود.

  کارین ادامه داد: بنابراین به نظر می‌رسد که رئیس جمهور قزاقستان رویکردهای سیاسی جدیدی را تجربه می‌کند. برای مثال، در ماه دسامبر سال گذشته نیز نظربایف طی مراسمی عمومی قانون عفو عمومی را امضا و پس از آن از طریق شبکه‌های تلویزیونی آن را شرح داد.

  وی افزود: فکر می‌کنم نظربایف عمدا چنین قالبی را برای تأکید بر اهمیت ابتکارات سیاسی جدید خود انتخاب کرده است.

  کارین در ادامه با تأکید بر اهمیت زیاد محتوای پیام رئیس جمهور قزاقستان، گفت: نظربایف به طور کامل جزئیات طرح اصلاحات قانون اساسی را شرح داد. در واقع این طرح یک نوع اصلاحات واقعی سیاسی می‌باشد، چرا که اصول اساسی تعامل میان شاخه‌های قدرت را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

  وی تصریح کرد: از این پس، دولت نه در قبال رئیس جمهور بلکه در برابر پارلمان جدید نیز پاسخگو بوده و در صورت کم‌کاری، وزرا مورد استیضاح قرار خواهند گرفت. همچنین امتناع رئیس جمهور از حق لغو و یا تعلیق اقدامات دولت و نخست وزیر کشور از جمله اصلاحات دیگر می‌باشند.

  کارین اضافه کرد: این نه تنها به معنی افزایش موقعیت پارلمان و تقویت استقلال دولت بلکه در واقع راه‌اندازی مجدد سیستم روابط قدرت در کشوری است که رئیس جمهور در آن همیشه کانون سیاسی مطلق به شمار می‌رفته است.

  این کارشناس سیاسی قزاق تصریح کرد: با این حال باید گفت که قزاقستان همچنان کشوری با نظام ریاست جمهوری باقی می‌ماند و نقش رئیس جمهور به عنوان داور عالی میان شاخه‌های قدرت حفظ می‌شود. اما از این به بعد، رئیس جمهور بیشتر بر روی مسائل استراتژیک، سیاست خارجی و امنیت ملی تمرکز خواهد کرد.

  وی در پایان گفت: در هر صورت «آستانه» به تدریج از مدل قدیمی سیستم روابط قدرت فاصله گرفته و با شرایط جدید منطبق می‌شود و در این خصوص اصلاحات آتی بدون تردید روند مثبتی است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.