• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , سیاسی » تغییرات سیاسی سرزمین ژرمنها؛ آیا سیاست خارجی آلمان تغییر می کند؟
  کد خبر : 1992897

  تغییرات سیاسی سرزمین ژرمنها؛ آیا سیاست خارجی آلمان تغییر می کند؟

  تغییرات سیاسی سرزمین ژرمنها؛ آیا سیاست خارجی آلمان تغییر می کند؟Reviewed by Aryan♥ on Jan 28Rating: خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-شقایق لامع زاده: تغییرات در کابینه آلمان این روزها توجه رسانه ها و محافل سیاسی را به خود معطوف کرده است. انتخابات درون حزبی آلمان با هدف رسیدن به کاندیدای حائز شرایط برای عهده داری…

  تغییرات سیاسی سرزمین ژرمنها؛ آیا سیاست خارجی آلمان تغییر می کند؟Reviewed by Aryan♥ on Jan 28Rating:

  خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-شقایق لامع زاده: تغییرات در کابینه آلمان این روزها توجه رسانه ها و محافل سیاسی را به خود معطوف کرده است.

  انتخابات درون حزبی آلمان با هدف رسیدن به کاندیدای حائز شرایط برای عهده داری سکان صدارت اعظمی آلمان نتوانست راهگشای خوبی باشد، بگونه ای که آخرین انتخابات حزبی در آلمان نشان داد که حزب محافظه ‌کار دموکرات‌ مسیحی به رهبری «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، پس از احزاب آلترناتیو و سوسیال دموکرات‌ در این انتخابات در رده سوم قرار دارد.

  توجه به این نکته مهم است که حزب آلترناتیو برای آلمان به عنوان سرسخت‌ترین مخالف سیاست‌های مرکل با شعار «مرکل باید کنار برود» وارد مبارزات انتخاباتی شد. همین ناهماهنگی در انتخاب و کاندیداتوری صدراعظمی در آلمان سبب شد تا احزاب پر قدرت دست به کار شوند.با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری در آلمان و عدم کاندیداتوری «یوآخیم گواک» رئیس جمهوری فعلی برای دور آتی به علت کهولت سن تعیین گزینه مناسب برای کرسی ریاست جمهوری نیز علاوه بر انتخاب صدراعظمی دغدغه دیگری برای برلین محسوب شد.

  هفته گذشته «زیگمار گابریل» پس از اعلام انصراف از شرکت در رقابت با «آنگلا مرکل» برای دور آتی صدارت اعظمی از سمت دبیرکلی حزب سوسیال دموکرات آلمان نیز کناره گرفت. وی دلیل این امر را پیش بینی شکست در رقابت با مرکل قلمداد و خاطر نشان کرده بود که در نهایت این امر به شکست سوسیال دمکرات ها در این کشور منجر می شد.

  چیدن مهره های پازل در تغییرات کابینه آلمان به راحتی قابل تصور بود، تا جایی که گابریل پس از اعلام استعفا از حزب جایگاه بعدی خود را تکیه بر مسند دیپلماسی آلمان اعلام کرد. چرا که از مدتها پیش قرار بود که کرسی ریاست جمهوری در اختیار «فرانک والتر اشتاین مایر» قرار بگیرد.

  گابریل که از ذکاوت خاصی در میان سیاستمداران آلمان برخوردار است، با نشانه گرفتن «مارتین شولتز» رئیس سابق پارلمان اروپا به عنوان مناسب ترین گزینه برای رقابت با مرکل اظهار داشت که وی تنها گزینه مناسب حزب سوسیال دمکرات ها که حائز شرایط لازم برای رویارویی با مرکل در صحنه انتخابات آتی است.

  در همین راستا «ماتیاس میرش» سخنگوی پارلمانی حزب سوسیال دموکرات تصریح کرد که در شرایط سیاسی حاکم بر آلمان گابریل بهترین و سنجیده ترین تصمیم را گرفته است. خط مشی گابریل می تواند بهترین راهکار دیپلماتیک در این میان بشمار آید.

   شولتز نیز با هدف وارد شدن در صحنه رقابت با مرکل خود را برای سومین بار متوالی برای کسب کرسی ریاست پارلمان اروپا نامزد نکرد. پارلمانی که شولتز همواره از آن به عنوان «قلب دموکراسی اروپایی» یاد می کرد. این در حالی است که انتظار می‌رود بعد از نشست ویژه ۱۹ مارس (۲۹ اسفند) حزب سوسیال دموکرات، شولتز رسما ریاست این حزب را برعهده گرفته و نامزدی وی برای تصدی پست صدارت ‌اعظمی فدرال نیز بطور رسمی اعلام شود.

  «آنگلا مرکل» نیز در این میان با برکناری گابریل از پست وزارت اقتصاد،  زمینه را برای تغییرات سیاسی در آلمان فراهم آورد. وی با فاصله یک روز با حکم رئیس جمهوری عهده دار پست وزارت خارجه در این کشور شد. یعنی درست همان چیزی که خود وی پیش بینی کرده و در گفتگو با رسانه های داخلی به آن اشاره کرده بود.

  حال با روی کار آمدن «گابریل» به عنوان وزیر امورخارجه می توان انتظار پاره ای تغییرات در رویکردهای آتی این کشور در حوزه سیاست خارجی را داشت. گرچه «گابریل» و «اشتاین مایر» برآمده از حزبی واحد در سیاست آلمان بودند، اما به هر روی بدنبال هر جابجایی اعمال تغییر در سیاست ها نیز دور از تصور نیست. ضمن اینکه این دو همسویی زیادی در سیاست و خط مشی خود نداشته و ندارند.

  در همین اثنا «یورگن هارت» هماهنگ کننده روابط دو سوی آتلانتیک در دولت آلمان در شرایط کنونی معتقد است که بزودی با تغییرات قابل توجهی در رویکرد این کشور روبرو هستیم.

  از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت که گابریل در قالب وزیر جدید امور خارجه و مرکل با چالش های زیادی روبرو خواهند بود. موضوع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بحران اوکراین، انتخابات آتی ریاست جمهوری در فرانسه و تحولات داخلی اروپا از جمله این موارد هستند.

  ضمن آنکه در بعد مسائل جهانی نیز می تواند به تنش های احتمالی با دولت جدید آمریکا با توجه به روی کار آمدن «دونالد ترامپ» اشاره کرد.

  گابریل در زمان عهده داری وزارت اقتصاد در کابینه آلمان و همزمانی آن با پست معاون صدراعظمی سفرهای متعددی را به همراه هئیت های بلندپایه به کشورهای متعدد از جمله ایران و برخی دیگر از کشورهای حساس به لحاظ دیپلماتیک مانند مصر داشت.

  سفر تابستانی گابریل به ایران نکته های زیادی را بدنبال داشت. وی پیش از عزیمت به تهران اعلام کرده بود که یکی از راههای تعمیق مناسبات برلین- تهران برسمیت شناختن اسرائیل از سوی ایران است.

  اظهارات مداخله جویانه وی تا حدی خشم مقامات ایران را بر انگیخت که «جواد ظریف» وزیر امورخارجه و «علی لاریجانی» رئیس پارلمان ایران از دیدار وی سر باز زدند.

  حال باید دید که وی با تحویل پست وزارت خارجه و تغییرات احتمالی در زیردست های خود چه سیاستی را در سیاست خارجی اعمال خواهد کرد. آنچه مسلم است وی باید محتاطانه در این راه گام بردارد، زیرا جانشین کسی شده که نه تنها در میان مردم آلمان از محبوبیت برخوردار است که در منظر روابط خارجی نیز وزنه قابل قبولی بشمار آمده و می آید.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.