• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصاد داخلی » رکود بازار لبنیات “دامداری نمونه” پاکدشت را به تعطیلی کشاند
  کد خبر : 1992862

  رکود بازار لبنیات “دامداری نمونه” پاکدشت را به تعطیلی کشاند

  رکود بازار لبنیات “دامداری نمونه” پاکدشت را به تعطیلی کشاندReviewed by on Jan 28Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اگری پرس عمو حبیب کشاورز پاکدشتی در پاسخ به خبرنگار ما درباره دامداری‌های تعطیل شده می‌گوید: حاج اکبر یکسال است که دامداری‌اش را جمع کرده است پسر من هم…

  رکود بازار لبنیات "دامداری نمونه" پاکدشت را به تعطیلی کشاندReviewed by on Jan 28Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اگری پرس عمو حبیب کشاورز پاکدشتی در پاسخ به خبرنگار ما درباره دامداری‌های تعطیل شده می‌گوید: حاج اکبر یکسال است که دامداری‌اش را جمع کرده است پسر من هم پلاکارد فروش بالای دامداری اش زده است ؛ دامداری ای که۲۰ سال برایش زحمت کشیده و همه زندگیش را در آن سرمایه گذاری کرده بود. علت را از پسر عمو حبیب صاحب این دامداری ۵۰ راسی جویا  می شویم. وی که عنوان دامدار نمونه پاکدشتی را در سال ۱۳۸۹ از آن خود کرده است؛ اکنون برای سرپا نگه داشتن این واحد تولیدی که ۸ نفر به طور مستقیم در آن اشتغال دارند، به جان فروش سایر دارایی هایش افتاده است. دامداری ای که در سال های گذشته جزو برترین ها بوده است اکنون با بی تدبیری دولتمردان دیگر توجیه اقتصادی ندارد و زیاندهی می‌کند.

  علنا به ما می گویند تولید تعطیل؛ سرمایه تان را ببرید بانک سرماه سودش را بگیرید

  دامدار نمونه پاکدشتی با اشاره به این مطلب که تعداد زیادی از دامداری های پاکدشت در پی عدم وصول طلب هایشان از دولت و کارخانه های شیر ورشکسته شده اند، می گوید: مسئولان اجرایی وبانکی که ادعا می کنند خودشان روزی چوپان بوده اند تا زمانی که در سرما کنار بخاری نشسته و در گرما زیر باد کولرهستند درک نمی کنند یک کیلو شیر با چه زحمتی به دست می آید؛ اگر سرمای استخوان سوز یک روز برفی دامداری را چشیده بودند یا  فقط یک روز تابستانی قدم در دامداری گذاشته بودند و هجوم مگس های دامداری به سرو کله و گوششان را به چشم دیده بودند، به ضرر من دامدار راضی نمی شدند که من مجبورشوم  چندین تن شیر را روی آسفالت خالی کنم؛ چرا تولید کنم؟ با این زحمت؟ کاری که نه شب دارد نه روز، نه مرخصی دارد نه تعطیلات؛می توانی به گاو بگویی شیر نده بازار خراب است؟؟  این کار از اساس برای من ضرر است چرا ادامه دهم؟ دامداری را بفروشم پولش را بگذارم بانک ماهی حداقل ۱۷ میلیون سود بی دردسر به من می دهد اما اگر تا این لحظه استقامت کردم فقط به خاطر این بوده است که اعتقادی به این سودهای بانکی نداشتم و مهم  تر از آن چندین خانواده از کنار این سفره ایی که پهن است  روزی  می خورند.

  تصمیمات لحظه ایی دولت دردی از ما دوا نمی کند

  وی در انتقاد به به طرح های حمایتی دولت برای خروج از رکود و جلوگیری از تعطیلی دامداری ها می گوید: دولت سه سال پیش قیمت شیر را ۱۴۴۰ تومان تعیین کرد، اگر این عملی می شد می توانستیم وام هایی که از بانک گرفته بودیم را بپردازیم ؛ اما ضعف دولت در تنظیم بازار موجب شده است نه تنها از عهده تسویه وام ها یمان بر نمی آییم، بلکه مجبوریم شیری که با این زحمت تولید می کنیم را زیر قیمت بفروشیم آن هم چه فروشی ؟به جای پول چک  تحویلمان می دهند برای ۱۰ماه دیگر! من دامدار هزینه خوراک روزانه  دام ها را با کدام پول تامین کنم؟ ضرر دامداران در این سه چهار سال اخیر نه تنها کم نشده است بلکه سه برابر شده است.

  دولت در تامین نهاده‌های دامی چه می‌کند؟

  این تولید کننده باانتقاد از نحوه عملکرد شرکت های تعاونی روستایی تامین کننده خوراک دام، وجود تشکلی قوی برای تامین نهاده های دامی را برای حل بخشی از مشکلات دامداران موثر می داند . وی در این زمینه می گوید: تاخت وتاز مافیای قدرت بر بازار نهاده های دامی هر روز قیمت ها را بالا و پایین می کند؛ برای مثال “جو” که عمده خوراک دام را تشکیل می دهد ،امروز قیمتش ۷۰۰ تومان است دو روز نایاب می شود قیمتش بالای ۱۰۰۰ تومان کشیده می شود. چرا؟!چون این نهاده های دامی وارداتی است وقتی وارد کننده آن را دو روز در بندر نگه دارد، جو در بازار نایاب می شود  ومن دامدار مجبور می شوم به هرقیمتی شده جو را از دلال بخرم تا دام هایم تلف نشوند. این قصه در مورد کنجاله سویا و تخم پنبه و سایر نهاده های دامی صدق می کند.

  این دامدار پاکدشتی با اجرای برنامه اصلاح نژاد در بازه زمانی  ۱۸ ساله  موفق به  اصلاح نژاد ۱۰۰ درصدی گله اش شده است و امید به بازگشت سرمایه ای داشت که بابت ۱۰۰ شدن HF   گله اش خرج کرده است!

  محسن گل محمدی کارشناس علوم دامی و مهندس ناظر دامداری های پاکدشت در این زمینه می گوید: دامداری که برنامه اصلاح نژاد را در گله اش پیاده می کند در حقیقت با اهداف بلند مدت در گله اش سرمایه گذاری می کند ؛ ما همواره دامداران را به انجام اصلاح نژاد توصیه می کنیم؛ گله ایی که HF    آن ۱۰۰ است یعنی  گاوی که ۱۷ سال پیش در این گله  شیر تولیدی اش ۱۰ کیلو بوده،  اکنون ۴۰ – ۴۵ کیلو شیر می دهد  و این به طور طبیعی باید به نفع دامدار باشد ولی متاسفانه از یک طرف کارخانه ، شیر را زیر قیمت می خرد؛ از طرف دیگر دامدار نیاز های دامداری را نقدا خرید می کند و محصولش را نسیه می فروشد و بدین ترتیب دیگر رمقی برای تولید کننده نمی ماند و نتیجه این می شود که شاهد افزایش فروش دامداری ها هستیم.

  به گزارش ایران ویج به نقل از اگری پرس رونق در بازار نتیجه اعتمادی است که بین تولید کننده و مصرف کننده به وجود می آید؛ اگر اکنون تقاضا در بازار لبنیات کم شده است، می شود دلیل آن را در سودجویی کارخانه جاتی  جستجو کرد که پالم، این ماده سیاه صنعتی را وارد شیر این نوشیدنی سفید پرفایده کردند. دود زیاده خواهی عده ایی اندک به چشم  هزاران  دامداری می رود که در خط مقدم زنجیره تولید قراردارند و با مشقت بسیار شیر پاک و سالم را به دست نااهلانی چون برخی کارخانه داران می رسانند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.