• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , اقتصادی » بررسی تاثیر مشاغل کاذب بر چرخه اقتصاد
  کد خبر : 1992764

  بررسی تاثیر مشاغل کاذب بر چرخه اقتصاد

  بررسی تاثیر مشاغل کاذب بر چرخه اقتصادReviewed by Aryan♥ on Jan 28Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیرافلاک؛ در سالهای اخیر با افزایش نرخ بیکاری و کمتر شدن فرصت های شغلی در کشور شاهد افزایش روز افزون مشاغل شاغل هستیم. شغل کاذب به فعالیتی گفته می‌شود…

  بررسی تاثیر مشاغل کاذب بر چرخه اقتصادReviewed by Aryan♥ on Jan 28Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیرافلاک؛ در سالهای اخیر با افزایش نرخ بیکاری و کمتر شدن فرصت های شغلی در کشور شاهد افزایش روز افزون مشاغل شاغل هستیم.

  شغل کاذب به فعالیتی گفته می‌شود که از نگاه قانون غیر رسمی بوده قابل ردیابی نیست و از سوی دولت و هیچ سازمانی مورد حمایت قرار نمی‌گیرد.

  خط نگهدار تاکسی،دوره‌گردی،دست فروشی،پخش تراکت،جارچی و دادزن،فال گیر،گریه کن مراسمات عزا و … از جمله مشاغل کاذی در جامعه ما بشمار می‌روند که علی رغم غیر رسمی  بودنشان روزانه آن ها را لمس می‌کنیم.

  مشاغل کاذب همانگونه که از نامشان قابل پیش بینی است دارای تبعات و مشکلاتی هم برای جامعه و دولت و هم برای افراد فعال در این مشاغل دارد.

  در این یادداشت به برخی از مهمترین مشکلات و تبعاتی که مشاغل کاذب دارند اشاره می‌کنیم؛

   

  عدم امنیت شغلی

  از آنجایی که شغل کاذب تحت حمایت هیچ نهاد و ارگانی قرار نمی‌گیرد  در وهله اول امنیت شغلی را از فعالین در این عرصه سلب می‌کند و در حقیقت افرادی که دارای شغل کاذب هستند نمی‌توانند از چتر حمایتی بیمه ها استفاده کنند و لذا در صورتی که حادثه و پیشامدی در حین کار برای آنها بوجود بیاید دولت هیچ حمایتی از آنها نمی‌کند.

  از طرفی فردی که دارای شغل کاذب است تعریفی برای بازنشستگی و دریافت مستمری و یا بیمه از کار افتادگی وی وجود ندارد .

  از سوی دیگر برخی مشاغل کاذب به دلیل نوع فعالیتی که در آنها صورت می‌گیرد گاها از سوی دولت نفی شده و آیین نامه ها و بخشنامه‌های مختلفی برای از بین بردن آنها صادر می‌شود.

   

  سهم تهی دولت از مالیات در مشاغل کاذب

   در دنیای امروز مالیات بعنوان مهمترین راه درآمد دولت ها نقش بسیار مهمی در توسعه جوامع و شکوفایی اقتصادی و افزایش رفاه دارد.

  یکی از مهمترین مشکلات موجود در کشور ما مربوط به افزایش مشاغل کاذب و به طبع کاهش درآمد دولت است.

  از آنجایی که مشاغل کاذب هیچ شناسنامه و معرفی ندارند و دولت نیز کنترلی بر آنها ندارد در حقیقت دریافت مالیات نیز از آنها به نوعی غیر ممکن است .

   این درحالی است که گردش مالی بسیار زیادی در این نوع مشاغل وجود دارد و گاها درآمد برخی شغل های کاذب چند برابر شغل های رسمی است.

  افراد فعال در مشاغل کاذب با وجود اینکه از امکانات عمومی و دولتی استفاده می کنند، اما  در حقیقت مصرف کننده‌هایی بشمار می‌روند که هیچ سهمی در کمک به دولت برای توسعه و افزایش سطح رفاه و آسایش جامعه ندارند.

   

  رابطه مستقیم مشاغل کاذب با افزایش واردات و کاهش تولید داخلی

   بدون شک منابع انسانی از مهمترین عناصر توسعه و شکوفایی جوامع هستند .

  البته منابع انسانی زمانی می‌توانند در این راستا حرکت کنند که از علم،تجربه،انرژی و تخصص آنها در راستای پیشرفت جامعه و افزایش تولید داخلی و علم آموزی استفاده شود.

  آنچه مسلم است این است که  افزایش مشاغل کاذب موجب لطمه زدن به روند رشد اقتصادی کشور و مانع توسعه کشور می‌شوند،؛چرا که نیروی انسانی فعال در شغل کاذب بجای اینکه ابزاری برای افزایش تولید داخلی و سرعت بخشیدن به چرخ توسعه کشور شود،صرفا به یک مصرف کننده تبدیل می‌شود.

  از طرفی در برخی از مشاغل کاذب به منظور کسب سود بیشتر حاصل فروش،از اجناس قاچاق و وارداتی استفاده می‌شود که این خود از جهات مختلفی تاثیر منفی بر اقتصاد کشور می‌گذارد.

  از طرفی واردات کالای قاچاق باعث می شود دولت نتوان از طریق قانونی مالیات بر کالاهای خارجی وضع کند که این تاثیر مساقیم بر درآمد دولت و در پی آن روند خدمات دهی دولت به مردم دارد.

  متاسفانه هم اکنون بسیاری از دست فروش ها و دوره گردها برای اینکه سود بیشتری نصیبشان شود استفاده از کالای بی کیفیت وارزان قیمت قاچاق را بر تولید داخلی ترجیح می‌دهند که این موجب تضعیف اقتصاد کشور می شود.

   

  ناتوانی دولت در جمع‌آوری اطلاعات واقعی برای برنامه ریزی مناسب

  از آنجایی که مشاغل کاذب تحت تاثیر حمایت هیچ نهادی قرار نمی‌گیرند به طبع اطلاعات دقیقی نیز در مورد آنها وجود ندارد و لذا نهادهای برنامه ریز دلت زمانی که بخواهند برنامه ریزی انجام دهند اطلاعات و درک درستی از مشاغل کاذب ندارند و نمی توانند برنامه ریزی دقیق و جامعی داشته باشند.

  عدم اطلاعات از مشاغل کاذب آماری چون نرخ بیکاری،ظرفیت منابع انسانی،درآمد و هزینه و … را تحت تاثیر قرار می‌دهد می‌شود.

   

  مشاغل کاذب و تاثیر روانی منفی بر جامعه

  یکی دیگر از تبعات منفی مشاغل کاذب بدنبال دارند مربوط به تاثیر بد به بعد روحی و روانی جامعه است .

  از آنجایی که بسیاری از مشاغل کاذب چون فال گیری،جارزنی،دلالی و واسطه گری،گل فروشی و … احساسات مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد ، افزایش این نوع مشاغل موجب لطمه زدن به بعد روحی و روانی جامعه می شود که این موضوع خود می تواند زمینه ساز مشکلات بسیاری در جامعه باشد.

   در مجموع این ها بخشی از تبعات منفی افزایش شغل کاذب در جامعه است .

  بر این اساس با توجه به اینکه افزایش نرخ بیکاری و کاهش فرصت های شغلی رسمی مهمترین عامل افزایش شغل‌های کاذب در جامعه است، انتظار می‌رود دولت و سایر نهاد های برنامه ریز و تصمیم گیرنده با اتخاذ تدابیر لازم و با عزمی جزم و راسخ تلاش خود را برای از بهبود شرایط اقتصادی کشور و به طبع کاهش نرخ بیکاری و همچنین مشاغل کاذب بکار بگیرند تا زمینه استفاده از نیروی انسانی فعال موجود در کشور در جهت توسعه و پیشرفت کشور فراهم شود.

   نگارنده؛داریوش یکتا

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.