• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصاد داخلی » یک بام و دو هوای ملاردی ها/تقسیماتی که مردم را سردرگم کرده است
  کد خبر : 1992657

  یک بام و دو هوای ملاردی ها/تقسیماتی که مردم را سردرگم کرده است

  یک بام و دو هوای ملاردی ها/تقسیماتی که مردم را سردرگم کرده استReviewed by on Jan 28Rating: خبرگزاری مهر، گروه استان ها-ناصر رمضانی:ملارد از نمونه شهرستان هایِ استان تهران به شمار می رود که در  عرصه منابع طبیعی و وسعت منطقه ای، از پهنه قابل توجهی برخوردار است و یکی از بزرگترین شهرستان های خطه…

  یک بام و دو هوای ملاردی ها/تقسیماتی که مردم را سردرگم کرده استReviewed by on Jan 28Rating:

  خبرگزاری مهر، گروه استان ها-ناصر رمضانی:ملارد از نمونه شهرستان هایِ استان تهران به شمار می رود که در  عرصه منابع طبیعی و وسعت منطقه ای، از پهنه قابل توجهی برخوردار است و یکی از بزرگترین شهرستان های خطه غربی استان تهران محسوب می شود.

  در سال های نه چندان دور گذشته، ملارد یکی از بخش های تابعه شهرستان شهریار محسوب می شد که قریب به هشت سال پیش، پیرو مصوبه دولت وقت، از بخش به شهرستان ارتقا یافت اما در این تغییر و تحول، توجه چندانی به امکانات و زیرساخت های لازم نشد و به تعبیر استاندار تهران(سید حسین هاشمی) در مواردی تغییر انجام شده فقط به تعویض یک تابلو انجامید.

  از عدم تأمین زیرساخت ها تا ضعف در ارائه خدمات عمومی

  در این میان، عدم تأمین و فراهم ساختن الزامات و ضروریات مقتضی و متناسب با تغییرات لحاظ شده در طول قریب به هشت سال گذشته، باعث بروز نارسایی های جدی در ارائه خدمات به عموم  مردم شده است.

  استیجاری بودن ادارات و تحمیل هزینه های سنگین به شهرداری ملارد برای پرداخت اجاره بهای املاکی که به منظور استقرار ارگان ها در نظر گرفته شده، مدیریت برخی از ادارات به صورت اشتراکی در بین دو شهرستان ملارد و شهریار در حوزه هایی همچون پخش فرآورده های  نفتی، پزشکی قانونی، امور آب و…تنها نمونه ای از نارسایی هایی است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم، ارائه کمی و کیفی خدمات جاری به عموم مردم این شهر را تحت الشعاع قرار داده است.

   عدم تأمین و فراهم ساختن الزامات و ضروریات مقتضی و متناسب با تغییرات لحاظ شده در طول قریب به هشت سال گذشته، باعث بروز نارسایی های جدی در ارائه خدمات به عموم مردم ملارد شده است

  با پیگیری های انجام شده در طول سالیان اخیر، استقلال لازم شهرستانی در برخی حوزه ها فراهم و ایجاد شده، اما همچنان مشکلاتی در عرصه مذکور وجود دارد که باعث بروز نارسایی هایی برای مردم ساکن در این شهرستان می شود.

  عدم تأمین زیرساخت های لازم از حیث امکانات و قرار داشتن شهرستان ملارد در سایه مدیریتی شهریار در برخی حوزه ها پس از گذشت هشت سال از یک سو و اِعمالِ مدیریت دوگانه در برخی موارد، زمینه و بسترِ طرح برخی گلایه ها و انتقادات عمومی از شرایط موجود را فراهم ساخته است.

  یوسف خوشرو یکی از ساکنان محدوده شهرک جعفریه در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به وجود کانالی در این نقطه و قرار گرفتن سمت راست کانال در حوزه حریم شهریار و سمت چپ آن در ملارد اظهار داشت:متأسفانه برخی از دوگانگی های مدیریتی، پیگیری امور را از سوی مردم ساکن در این نقطه دچار مشکل کرده است.

  شهرک جعفریه و کانالی که باعث مدیریت دوگانه می شود

  وی افزود:متأسفانه در برخی مواقع مجبور هستیم برای پیگیری امور به ادارات مستقر در شهرستان شهریار و در مواردی نیز به ارگان ها و دستگاه های خدمات رسانِ ملارد مراجعه کنیم.

  خوشرو گفت:انتظار می رود مسئولان تدبیری را اتخاذ کنند که این دوگانگی برای همیشه حل و فصل و خط کشی های مدیریتی به نحوی لحاظ شود که این یک بام و دو هوا مرتفع شده و ساکنان این نقطه مجبور نباشند در پاره ای از امور به ادارات شهریار و در مواردی نیز به ادارات مستقر در ملارد مراجعه کنند.

  شهرک گل ها از استقرار در حوزه شهرستان ملارد تا وابستگی به برخی ادارات استان البرز

  شهرک گلها از نمونه نقاطی به شمار می رود که در تقسیمات کشوری در حوزه شهرستان ملارد تعریف می شود اما قرارگرفتن آن در مرز میان این شهرستان و فردیس در استان البرز، باعث برخی از دوگانگی ها در این ناحیه شده است.

  پروانه محمدی یکی از ساکنان شهرک مذکور در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به عدم وجود یکپارچگی کافی در برخی از عرصه ها گفت:به عنوان مثال، خدمات برق رسانیِ این نقطه بر عهده شهرستان ملارد بوده اما حوزه گازرسانی این ناحیه به استان البرز(مشکین دشت) وابسته است.

  وی افزود:چندی پیش بنده با هدف تقدیر و اعلام تشکر از مأموران انتظامی شهرستان ملارد با شماره ای که برای انعکاس پیشنهادات، نظرات، انتقادات و قدردانی از فعالان حوزه انتظامی در نظر گرفته شده، از این نقطه(شهرک گلها) تماس حاصل کردم اما ارتباط بنده با دفتر نظارت همگانی بازرسی فرماندهی انتظامی استان البرز برقرار شد.

  این ساکن شهرک گلها گفت:مشابه همین موضوع را در خصوص سامانه ارتباطی حوادث گاز نیز تجربه کردم و می طلبد با اتخاذ راهکارهایی موثر نسبت به رفع این دوگانگی ها، تمهیدات و اقدامات لازم در این خصوص عملیاتی شود.

  ارائه خدمات بانکی در ملارد، اعمال نظارت از استان البرز

  در حوزه ارائه خدمات بانکی نیز نمونه هایی از این دوگانگی مدیریتی وجود دارد که امکان پیگیری امور مربوطه را با کندی و موانعی مواجه می سازد.

  مهدیه صولتی کارمند یکی از شرکت های خصوصی و  ساکن شهرستان ملارد در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به وجود برخی نارسایی ها در حوزه خدمات رسانی بانک  ها در شهرستان مذکور(ملارد) گفت:چندی پیش پس از برخورد نامتعارف و غیرحرفه ایِ یکی از کارمندان بانک های فعال در شهرستان ملارد، در صدد انتقاد و شکایت از فرد خاطی برآمدم، اما در حین پیگیری روال اداری برای انعکاس و طرح مسأله، به این موضوع پی بردم که باید به سرپرستی بانک مذکور در استان البرز مراجعه کنم.

  وی افزود:مشخص نیست براساس کدام دلیل و منطق، بانکی که در حوزه شهرستان ملارد ارائه خدمات می کند و در تقسیمات لحاظ شده می بایست در حوزه استان تهران ایفای نقش کند، همچنان پس از گذشت سال ها برخی وابستگی های سازمانی به استان البرز را حفظ کرده و رفع این دوگانگی ضرورتی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

  این دوگانگی نه تنها در حوزه خدماتی، بلکه در پیگیری های اداری و هماهنگی های بین دستگاهی نیز به بروز مشکلاتی منتهی می شود.

  بهمن خطیبی فرماندار ملارد در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به ضرورت تجدید نظر در این خصوص گفت:مراکز بانکی از مجموعه هایی به شمار می روند که در بسیاری از امور و مناسبات روزمره مردم تأثیر گذار هستند و در دو بخش ملارد و صفادشت این شهرستان تعدادی از بانک ها ارائه خدمات می کنند که هر روز با بخش قابل توجهی از عموم مردم ساکن در ملارد مراوده و تعامل دارند.

  وی افزود:یکی از مشکلات عمده و جدی در حوزه فعالیت بانک های فعال در این منطقه، به محل استقرار سرپرستی این مراکز معطوف می شود که در شهر کرج و استان البرز قرار گرفته اند.

  خطیبی گفت:امیدواریم ساز وکاری اندیشیده شده تا در قالب آن، مدیریت و سرپرستی بانک ها به غرب استان تهران منتقل شود و بدون تردید با حصول این امر و در چارچوب هماهنگی  و همسویی و انسجام هر چه بیشتری که ایجاد خواهد شد، پیگیری امور به نحو شایسته تری محقق می شود و خروجی چنین نظم و انتظامی در تأمین رضایتمندی هر چه بیشر مردم تأثیر گذار خواهد بود.

  مدیریت دوگانه پیگیری امور را کند می کند

  احمد امینی نایب رئیس شورای اسلامی شهرستان ملارد درگفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به بروز برخی نارسایی ها در سایه چنین دوگانگی هایی گفت:با برنامه ریزی اصولی، مدون و اتخاذ تدابیر موثر و هوشمندانه، عبور از بحران ها، چالش ها، انسدادها و نارسایی ها تسهیل خواهد شد وهمسویی  و یکپارچگی مدیریتی به مثابه حلقه ای مکمل، تحقق این امر خطیر را تسریع می کند.

  وی افزود:این قاعده در خصوص شهرستان ملارد نیز مصداق دارد و به طور طبیعی در شرایط و بستری که یکپارچگی و همسویی مدیریتی با تقویت و افزایش بیشتری همراه شود، به همان میزان شاهد حصول موفقت های بیشتری خواهیم بود و در فقدان چنین مولفه ای، بروز نارسایی در پیگیری امور دور از انتظار نیست.

  نایب رئیس شورای اسلامی شهرستان ملارد عنوان کرد:مدیریت دوگانه در برخی نقاط این شهرستان از مشکلاتی به شمار می رود که بعد از تعریف و اِعمالِ تقسیمات شهرستانی و تبدیل این منطقه از بخش تابعه شهریار به شهرستانی مستقل، به نحوی ملموس تر قابل احساس است.

  وی افزود:امیدواریم با چاره اندیشی لازم در این خصوص، شاهد مدیریت واحد و همسویی و یکپارچگی هر چه بیشتری در این عرصه باشیم که بدون تردید با حصول این امر، روند پیگیری امور برای ادارات و مردم، توأمان با یکدیگر تسهیل خواهد شد.

  اقدامات جزیره ای در برخی امور نتیجه نمی دهد

  امیر یقین لو معاون فنی و عمرانی فرمانداری ملارد با اشاره به وجود برخی از نارسایی ها با گره خوردنِ برخی از مسائل میان دو محدوده و شهرستان اظهار داشت:در برخی مواقع با مشکلاتی روبرو می شویم که حل و فصل آن مستلزم یک همگرایی و هم افزایی ویژه است وفقط با اقدامات جزیره ای نمی توان به توفیق چندانی نائل شد.

  وی افزود:همجواری دو شهرستان و استقلال اداری آن از یکدیگر، امری طبیعی و غیر قابل اجتناب است، اما در پاره ای از مواقع، حل و فصل مسائل فقط با هماهنگی و همیاری فراشهرستانی میسر خواهد شد.

  معاون فرماندار ملارد گفت:به عنوان نمونه در موضوع ساماندهی سگ های ولگرد، امکان محصور کردن مرز میان دو شهرستان و ایجاد مانع در مسیر تردد سگ ها وجود ندارد و در برخی موارد شاهد هستیم علیرغم اِعمالِ برخی تدابیر و اقدامات شهرستانی، خروجی و دستاورد چشمگیری در این خصوص حاصل نمی شود که به نظر بنده با پیگیری مسائل به صورت استانی و کشوری، شاهد حصول توفیقات هر چه بیشتری در این امور خواهیم بود.

  یقین لو گفت:در ارتباط با هماهنگی و همسویی دستگاه های فعال در شهرستان ملارد و برخی از وابستگی هایی که در خصوص اداره امور به مناطقی خارج از شهرستان و استان تهران وجود دارد(همچون مدیریت بانک ها)، چندی پیش مصوبه ای در شهرستان ملارد مد نظر قرار گرفت، که در چارچوب آن، ادارات موظف و مکلف هستند خدمات و امور مربوطه را منطبق با تقسیمات کشوری که برای شهرستان در نظر گرفته شده، پیگیری کنند.

  وی افزود:لازم به ذکر است که الزامات مالی و اعتباری لازم برای استقلال ادارت نیز از موارد حائز اهمیتی به شمار می رود که  با عنایت به محدودیت هایی که دولت از حیث اعتباراتی با آن مواجه است، تأسیس و راه اندازی ادارات مستقل، مستلزم تامین هزینه های خاصی خواهد بود که تحقق و حصول آن در فرآیند زمانی کوتاه مدت دشوار به نظر می رسد.

  یقین لو گفت:در خصوص مرز میان دو شهرستان، بلاتکلیفی خاصی وجود ندارد و محدوده و حریم به صورتی مشخص تعیین شده، اما به هر ترتیب در مواردی نیز شاهد بروز مشکلاتی هستیم که رفع و حل و فصل آن در دستور کار قرار دارد.

  لزوم در نظر گرفتن نیازهای مردمی و اقتضائات جمعیتی در تقسیمات کشوری احساس می شود

  محمد محمودی شاه نشین نماینده مردم ملارد، شهریار و قدس در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به وجود برخی ناهمگونی ها در تقسیمات کشوری اظهار داشت:توجه به مولفه هایی همچون جهات توسعه، نیازهای مردمی و الزامات جمعیتی در تقسیمات تعریف شده، امری ضروری به نظر می رسد که متأسفانه در مواردی به نحوی مطلوب و شایسته  مد نظر قرار نگرفته است.

  وی افزود:به تعبیری باید گفت، تقسیمات در قالب های سیاسی، تعیین و تعریف شده و همین موضوع مسبب و عامل بروز برخی اشکالات در روند عادی اداره امور می شود.

  نماینده مردم ملارد، شهریار و قدس عنوان کرد:بنده به اصل تقسیمات و قانون مرتبط با این امر قائل هستم و ایرادی را به آن وارد نمی دانم، لذا آنچه که مردم را در برخی نقاط دچار مشکل کرده به تقسیمات ناهمگونی معطوف می شود که با در نظر گرفتن آمایش سرزمینی، روند برون رفت از چنین مسائلی، تسهیل خواهد شد.

  وی افزود:چندی پیش در قالب نامه ای به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، بر این موضوع تاکید داشته ام که توجه به آمایش سرزمینی از ضروریاتی است که باید با پرداختن و لحاظ کردن مطالعات و کارشناسی های لازم، به صورتی ویژه مد نظر قرار گیرد.

  محمودی شاه نشین عنوان کرد:در عرصه شهرستانی نیز رایزنی ها و مذاکراتی برای حل و فصل مسائل اشاره شده همچون استقرار ادارات و ارائه خدمات منطبق با تقسیمات کشوری در حوزه انتخابیه بنده، در دستور کار قرار گرفته و در برخی موارد همچون بیمه، تعاون و…به توفیقاتی نیز نائل شده ایم.

  نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد یادآور شد:وجود چنین مشکلاتی فقط به شهرستان ملارد خلاصه نمی شود و متأسفانه در دیگر شهرستان های غرب استان تهران نیز مواردی از این دست وجود دارد که تلاش ما به رفع و حل و فصل آن استوار است و تردیدی در این خصوص وجود ندارد که برخی از تقسیمات لحاظ شده باعث آذیت مردم در پیگیری امور می شود و بدون شک، تمامی ادارات موظف هستند منطبق با تقسیمات کشوری ارائه خدمات کنند.

  امید آن می رود دستگاه ها و نهادهای فرادستی با تلاش و جدیت هر چه بیشتری حل و فصل چنین مسائل و ناهمگونی هایی را در دستور کار قرار دهند و بدون تردید با برون رفت از چنین مشکلاتی زمینه ارائه خدمات به مردم ساکن در نقاط اشاره شده  به نحو شایسته تری فراهم خواهد شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.