• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » توسعه روابط با کشورهای آسیای مرکزی اولویت سیاست خارجی «تاشکند»
  کد خبر : 1992636

  توسعه روابط با کشورهای آسیای مرکزی اولویت سیاست خارجی «تاشکند»

  توسعه روابط با کشورهای آسیای مرکزی اولویت سیاست خارجی «تاشکند»Reviewed by on Jan 28Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «جولان وهاب‌اف» معاون وزیر امور خارجه ازبکستان در یک نشست مطبوعاتی با حضور سفرای کشورهای خارجی مقیم این کشور، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی و رسانه‌های گروهی داخلی و خارجی به…

  توسعه روابط با کشورهای آسیای مرکزی اولویت سیاست خارجی «تاشکند»Reviewed by on Jan 28Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «جولان وهاب‌اف» معاون وزیر امور خارجه ازبکستان در یک نشست مطبوعاتی با حضور سفرای کشورهای خارجی مقیم این کشور، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی و رسانه‌های گروهی داخلی و خارجی به تبیین راهبرد توسعه ازبکستان برای سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ پرداخت.

  وهاب‌اف در این نشست گفت: در میان مهمترین برنامه‌های تنظیم شده توسط رئیس جمهور ازبکستان، توسعه بیش از پیش روابط با کشورهای همسایه‌ از جمله کشورهای آسیای مرکزی‌ در اولویت سیاست خارجی تاشکند قرار دارد.

  معاون وزیر امور خارجه ازبکستان در ادامه اظهار داشت: تاشکند همچنین در پی توسعه بیش از پیش مناسبات خود با روسیه و دیگر کشورهای «جامعه مستقل مشترک‌المنافع» از جمله کشورهای اروپایی و آسیایی بر پایه احترام متقابل است.

  وهاب‌اف خاطرنشان کرد: همچنین موضع اصولی تاشکند پایبندی به خط‌مشی عدم پیوستن به هرگونه بلوک‌‌ نظامی و سیاسی، عدم استقرار پایگاه‌های نظامی خارجی در خاک ازبکستان و عدم حضور نظامیان در عملیات صلح‌آمیز در خارج از کشور است.

  به گفته وی، راهبرد فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی خارجی ازبکستان برای سال‌ 2017 میلادی تدوین شده است. از جمله ۲ «نقشه استراتژیک» در زمینه گسترش همکاری‌های تاشکند با همکاران خارجی در زمینه سیاسی و دیپلماسی و همچنین در اجرای اقدامات تعیین شده در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی، مالی و سرمایه‌گذاری، علمی و آموزشی در دست تنظیم هستند.

  وی افزود: نقشه استراتژیک اول در خصوص مسائل سازماندهی سفرها، دیدارها و گفت‌وگوها در سطوح عالی کشور است. همچنین برگزاری رایزنی‌های سیاسی در سطح دیگر وزارتخانه‌ها و ادارات و همچنین اقدامات لازم در زمینه ابتکارات و پیشنهادات ارائه شده از سوی رئیس جمهور این کشور در حوزه سیاست خارجی نیز شامل نقشه اول می‌باشد.

  وهاب‌اف ادامه داد: در چهارچوب نقشه استراتژیک دوم اقدامات عملی در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی، مالی و سرمایه‌گذاری، علمی و آموزشی اجرا می‌شود.  

  این مقام ازبک در ادامه گفت: توسعه صادرات، تنوع‌بخشی به اقلام کالاهای بومی صادراتی برای خارج از کشور، حضور کشورهای خارجی در طرح‌های سرمایه‌گذاری ازبکستان و جلب آنها به روند بومی‌سازی نیز از جمله وظایف یادشده می‌باشند.   

  طرح راهبرد توسعه ازبکستان برای سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ میلادی جهت بررسی عمومی اعلام شده است و شامل ۵ بخش اولویت‌دار از جمله سیاست خارجی، مدرنیزه مدیریت دولتی، سیستم قضائی، لیبرالیزه اقتصاد و انجام اصلاحات در بخش‌های اجتماعی است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.