• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » دود بی توجهی به ساماندهی کودکان خیابانی در خوزستان به چشم چه کسی خواهد رفت ؟
  کد خبر : 1990627

  دود بی توجهی به ساماندهی کودکان خیابانی در خوزستان به چشم چه کسی خواهد رفت ؟

  دود بی توجهی به ساماندهی کودکان خیابانی در خوزستان به چشم چه کسی خواهد رفت ؟Reviewed by on Jan 26Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بانوپرس : با توجه به این که عامل پایدار ماندن هر جامعه ای وابسته به توجه همه جانبه به کودکان است…

  دود بی توجهی به ساماندهی کودکان خیابانی در خوزستان به چشم چه کسی خواهد رفت ؟Reviewed by on Jan 26Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بانوپرس : با توجه به این که عامل پایدار ماندن هر جامعه ای وابسته به توجه همه جانبه به کودکان است به همین دلیل حفظ کلیه حقوق کودکان و زمینه سازی رشد و پیشرفت فردی و اجتماعی این دسته از افراد جامعه اهمیت بسیار زیادی دارد .

  در هر جامعه باید مسولین تلاش کنند تا کودک این مرحله از رشد خود را با سلامت سپری کند و برای داشتن آینده ای روشن زمینه های مختلف تحصیلی ، شغلی ، شخصیتی و … را فراهم کنند .

  اما در جامعه به دلیل بوجود آمدن برخی آسیب های اجتماعی  مثل فقر ، مهاجرت ، حاشیه نشینی ، ناعدالتی و … تعدادی از کودکان امکان استفاده از امکانات و زندگی طبیعی را از دست می دهند و دچار مشکلاتی مانند کار در سنین کودکی ، کارتن خوابی ، ترک تحصیل ، وضعیت بد تغذیه و بهداشت ، سو استفاده جنسی از این کودکان و حتی گاهی مرگ می شوند .

  به دنبال مشکلات بوجود آمده برای کودکان خیابانی قطعا جامعه هم دچار مشکلات و آسیبهای خواهد شد . اما برای حل این مشکل و جلوگیری از پیدایش کودکان خیابانی چه باید کرد ؟

  بخش نامه ساماندهی کودکان خیابانی در دولت نهم به تصویب رسید و قرار شد با همکاری دستگاهها و سازمان های مربوط در زمینه جمع آوری و ساماندهی این کودکان، اقدامات مثبت و مهمی انجام شود اما متاسفانه طی چند سال گذشته هیچ اتفاق مثبتی حد اقل در خوزستان رخ نداده است و همچنان پشت چراغ قرمزها و کنار پیاده رو ها شاهد حضور کودکان خیابانی هستیم .

  با توجه به مطالعات انجام شده یازده دستگاه موظف به ساماندهی کودکان خیابانی هستند . از جمله شهرداری، نیروی انتظامی، سازمان های بهزیستی، خدمات درمانی و زندان ها ، استانداری و کمیته امداد و …

  %d9%86%d9%88%d8%aa%d9%88

  یکی از اصلی ترین سازمان هایی که وظیفه اصلی ساماندهی کودکان خیابانی را بر عهده دارد سازمان بهزیستی است که براساس بخش نامه مذکور باید زمینه نگهداری و آموزش این کودکان را برعهده بگیرد.

  معاونت اجتماعی سازمان بهزیستی که مسئول اصلی ساماندهی کودکان خیابانی در سازمان بهزیتس است دفتر آسیب های اجتماعی ، امور زنان و خانواده ، کودکان و نوجوانان و شبه خانواده را زیر مجموعه خود دارد که همگی به نوعی به کودکان خیابانی مرتبط هستند .

  نهایتا اتفاقی که برای این قشر معصوم می افتد این است که بهزیستی کودکانی را که جمع آوری می شوند نگهداری می کند اما بر اساس قانون کودکانی را که دارای سرپرست هستند مدتی پس از نگهداری به خانواده هایشان باز می گردانند و معمولا آن دسته از کودکان که به خانواده‌های خود تحویل داده می‌شوند ، دوباره به خیابان‌ها بازمی‌گردند و این یعنی برگشتن به خانه اول .

  %d8%a8%d9%84%d8%aa

  در این مورد محمدرضا عباسی معاون بهزیستی خوزستان گفته هم اکنون ۳۵۳ کودک در مراکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده بهزیستی نگهداری می شوند اما بر اساس قانون، شهرداری ها موظف به ساخت اماکنی برای ساماندهی کودکان خیابانی هستند اما شهرداری اهواز تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه نکرده است.

  همان طور که گفته شد جهت ساماندهی کودکان خیابانی ارگانهای بسیاری مثل شهرداری، نیروی انتظامی، سازمان های بهزیستی، خدمات درمانی و زندان ها ، استانداری و کمیته امداد و … مسئولیت دارند و باید همه به صورت هماهنگ به وظایف خود عمل کنند .  

  دود بی توجهی و عدم هما هنگی ارگانهای مسئول برای حل مشکل ساماندهی کودکان خیابانی ابتدا در چشم این کودکان بی گناه و بی پناه و پس از آن به چشم همه افراد جامعه خواهد رفت و خوزستان را در دراز مدت دچار مشکلات و آسیبهای غیر قابل جبرانی خواهد کرد .

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.