• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » مقدمات یکسان سازی نرخ ارز آماده شده است/ برای اجرایی شدن ۲ ماه زمان نیاز است
  کد خبر : 1990109

  مقدمات یکسان سازی نرخ ارز آماده شده است/ برای اجرایی شدن ۲ ماه زمان نیاز است

  مقدمات یکسان سازی نرخ ارز آماده شده است/ برای اجرایی شدن ۲ ماه زمان نیاز استReviewed by on Jan 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ظهر امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه پیشتر…

  مقدمات یکسان سازی نرخ ارز آماده شده است/ برای اجرایی شدن ۲ ماه زمان نیاز استReviewed by on Jan 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ظهر امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه پیشتر گفته بودم ۶ ماه بعد از اجرای برجام و تامین روابط کارگزاری، یکسان سازی نرخ ارز انجام خواهد شد گفت: در حال حاضر مقدمات اجرای کار آماده شده و به محض اینکه احساس کنیم این کار انجام شدنی است، عملیاتی خواهد شد و برای اجرای آن دو ماه زمان نیاز است.

  وی افزود: دلایل تغییر زمان‌بندی یکسان سازی نرخ ارز این بود که این اقدام نیازمند تامین پیش نیازها بود از جمله برقراری روابط کارگزاری مناسب و در حد نیاز و دیگری دسترسی بانک مرکزی به منابع. دستاوردهای برجام برای اقتصاد بسیار خوب بود اگرچه محدودیت هایی وجود دارد ولی نسبت به قبل از اجرای برجام شرایط اقتصادی تغییر کرده است.

  رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: این اتفاقات افق روشنی را پیش روی کشور نوید می‌دهد. حجم عمده‌ای در تجارت از طریق بانکی انجام شده و روابط الکترونیک و پیام رسان نظام بانکی توانسته است نظام بانکی را متحول کند. در حال حاضر مشکل برجام نیست و در روابط بانکی مسائل دیگری نیز وجود دارد که باید مورد توجه قرار دهیم از جمله استانداردهای بانکداری دنیا، نحوه تهیه گزارش مالی، استانداردهای حسابداری و مباحث حاکمیتی شرکتی باید در نظام بانکی متحول شود.

  سیف تصریح کرد: در نظام بانکی روند مثبتی داریم و امیدواریم با پیمودن این مسیر، یکسان سازی نرخ ارز عملیاتی شود. در خصوص راه انداز بورس ارز نیز باید بگویم در این خصوص در حال برنامه ریزی هستیم تا بازارهایی که با شفافیت معاملات ارزی را انجام می دهند این مسئله عملیاتی شود.

  وی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از این موضوعات بازار بین بانکی ارزی است که ارز حاصل از صادرات کالای غیرنفتی از آن مسیر وارد بازار شود و برای این منظور دستورالعمل هایی تهیه شده است که ظرف یک ماه آینده عملیاتی خواهد شد. مسئله بعدی معاملات خرید و فروش خرد است که ارز صرافی ها را تامین می کند که ۴۴۰ صرافی را پوشش می دهد که باید این معاملات ساماندهی شود.

  رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: مسئله دیگر ایجاد بازارهایی است که ارزهای خارج از ضوابط را تامین می‌کند که باید تحت انضباط بانکی ساماندهی با ثبات تری را ایجاد کند.

  سیف در خصوص احتمال تغییر نرخ ارز در سال آینده با توجه به اینکه در بودجه ۳ هزار و ۳۰۰ تومان آورده شده گفت: عموما موضوعاتی که در مذاکرات مجلس در زمینه نرخ ارز بحث می‌شود این نرخ محاسباتی است و به هیچ وجه در عمل الزامی برای تحقق وجود ندارد.

  وی در پایان گفت: در عمل نرخی که موثر واقع می شود مبنای عمل قرار خواهد گرفت بعنوان مثال در بودجه سال ۹۵ نرخ ارز سه هزار و ۱۰۰ تومان بود ولی نرخ معامله ۳ هزار و ۲۳۰ تومان است.به همین دلیل هدف یکسان سازی نرخ ارز را در پیش داریم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.