• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار پربازدید » وقتی”فرشته”نجات معتادان درد خماری امکانات می کشد
  کد خبر : 1989868

  وقتی”فرشته”نجات معتادان درد خماری امکانات می کشد

  وقتی”فرشته”نجات معتادان درد خماری امکانات می کشدReviewed by Aryan♥ on Jan 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیرافلاک؛ تصویر زنان ژولیده‌ای که تا کمر برای تامین غذای روزانه شان داخل سطل‌های بزرگ زباله شهری خم شده‌اند و و پول موادشان را لابه‌لای جیب های مردم جستجو می‌کنند،…

  وقتی"فرشته"نجات معتادان درد خماری امکانات می کشدReviewed by Aryan♥ on Jan 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیرافلاک؛ تصویر زنان ژولیده‌ای که تا کمر برای تامین غذای روزانه شان داخل سطل‌های بزرگ زباله شهری خم شده‌اند و و پول موادشان را لابه‌لای جیب های مردم جستجو می‌کنند، تصویردور از ذهنی نیست.

   

  اعتیاد بحرانی است که این روزها برای بسیاری از ما عادی شده است. شاید به خاطر گسترش روزافزون آن و یا شاید به خاطر ناامیدی ما از مبارزه‌ی درست و مؤثر با این بحران. اما واقعیت این است که اعتیاد همچون حیوانی درنده هر روز بسیاری از همنوعان ما را به کام خود می برد.

   

  پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: آمار اعتیاد زنان در سال ۸۰ حکایت از آن دارد که زنان، پنج درصد کل معتادان را تشکیل می دهند؛ حال آنکه در طرحی که سال ۹۰ اجرا شد و البته روش شناسی یا متدولوژی آن با طرح اولیه متفاوت بود، شاهد آن بودیم که این رقم به ۹ درصد رسیده و این، یعنی آنکه اعتیاد زنان در مجموع شمارش معتادان ۲ برابر شده است.

   

  بر همین اساس، ماده ۱۶ قانون مواد مخدر بیان می کند درصورتی ‌که فرد معتاد با وجود بستر مناسب برای درمان و وجود همه امکانات حاضر نشد برای ترک اقدام کند، متجاهر شناخته شده و در چنین شرایطی ناگزیر باید او را به مراکز درمان اجباری ارجاع داد.

   

  خسروی مسئول کمپ ماده ۱۶ زنان شهرستان خرم آباد اظهار کرد: کمپ ماده ۱۶ زنان تنها کمپ دولتی استان لرستان است که از سال ۱۳۹۳ و به همت ستاد مبارزه با مواد مخدر فعالیت خود را آغاز کرده است.

   

  وی در خصوص محل کمپ گفت: با وجود اینکه کمپ ماده ۱۶ تنها کمپ دولتی زنان معتاد در استان است اما دارای محلی نامناسب و فضایی کوچک و در محیطی آسیب پذیر قرار دارد.

    

  خسروی ظرفیت کمپ را ۳۰ نفر خواند و افزود: دوره های ترک برای خود معرف ها یک ماهه و برای کسانی که با حکم دادستانی معرفی می شوند ۳ تا ۶ ماه است البته باید گفت دوره خود معرف ها با درخواست خود فرد قابل تمدید است.

   

  وی در خصوص چگونگی فعالیت این مرکز گفت: ابتدا مددجویان به مدت ۸ الی ۱۲ ساعت در اتاق انفرادی نگهداری می شوند، در قرنطینه میزان و نوع مصرف و همچنین تست بیماری های پر خطر همچون ایدز از آن ها گرفته می شود و چنانچه سابقه ای در مرکز بیماری های خاص نداشته باشند به آنها اطلاع داده می شود.

   

  خسروی تصریح کرد: به علت کوچک بودن فضا معتادهای خود معرف و متجاهر دارای بیماری پر خطر در کنار هم قرار داده می شوند و فضایی برای جداسازی آنها وجود ندارد.

   

  مسئول کمپ ماده ۱۶ زنان با بیان اینکه خدمات ما همچون نور لیزر در بین تعداد زیادی نور افکن است گفت: به دلیل اینکه امکانات مرکز بسیار محدود است ما می توانیم فرد را تنها از لحاظ بدنی ترک دهیم و نقشی در ترک ذهنی و روانی  فرد نداشته باشیم به همین علت است که فرد پایش را از مرکز بیرون نگذاشته دوباره مبتلا می شود.

   

  خسروی با اشاره به اینکه سن اعتیاد در کشور به ۱۲ سال رسیده است گفت: داشتن خانواده هایی آسیب پذیر و خانواده هایی که محدودیت های بیش از حد برای فرزندان ایجاد می کنند از مهمترین عوامل گرایش افراد به مصرف مواد مخدر است، بیکاری دیگر عامل موثر در این زمینه است چرا که اگر فرد مشغله ذهنی داشته باشد فرصتی برای فکر کردن و کشیده شدن به این سمت را ندارد.

   

  این مسئول با ابراز اینکه پیشگیری از درمان بسیار راحت تر است گفت: در زمینه اعتیاد تمامی ارگان ها بایستی وارد عمل شوند و با اقدامات پیشگیرانه مانع افزایش روزافزون این معضل اجتماعی شوند.

   

  آموزش پرورش نقش مهمی در فرهنگ سازی خانواده ها  دارد و می تواند با برگزاری کلاس های آموزشی برای والدین، آن‌ها را نسبت به مسائل روز جامعه و آسیب هایی که می تواند برای فرزندانشان اتفاق بیفتد آگاه سازد.

   

   بیکاری جوانان عامل گرایش جوانان به مصرف مواد

  خسروی افزود: استان لرستان به باراندازی برای مواد مخدر تبدیل شده است چرا که بیکاری در این استان بیداد می کند و جوانی که فکر و مشغله ذهنی نداشته باشد خواه یا ناخواه به سمت مصرف مواد کشیده می شود و یک فرد معتاد قادر به تخریب یک شهر خواهد بود.

   

  این مسئول کمبود فضا و وسایل آموزشی را مهمترین دغدغه کمپ ماده ۱۶ زنان دانست و گفت: افراد تحت درمان ساعات طولانی را در پشت درهای بسته می گذرانند بدون اینکه به آن‌ها مهارتی و یا آموزش های خاصی داده شود، این افراد از کمترین وسیله سرگرم کننده ای محروم هستند.

   

  گاهی برخی از مددجویان دارای هنری هستند که می توانند به دیگر افراد مجموعه آموزش دهند ولی متاسفانه از آنجا که امکانات خاصی برایشان وجود ندارد این استعداد نهفته باقی می ماند.

   

  مسئول کمپ ماده ۱۶ زنان تاکید کرد: مدد جویی که ۳ تا ۶ ماه برای ترک اعتیاد آن زحمت کشیده شده طبیعی است که به محض اینکه وارد جامعه ای پر از فقر و استرس و بیکاری و نگاه های بد شود دوباره به مصرف مواد روی می آورد. لذا از مسئولین و خیرین  تقاضا دارم که به این افراد اعتماد کرده  با ایجاد موسساتی به اشتغال زایی آنان کمک کنند اکثر این افراد دارای مهارت هایی هستند که می توانند حداقل برای خود منبع درامد باشند.

   

  "سیده ستاره موسوی" کارشناس روانشناسی بالینی کمپ ماده ۱۶ زنان  در خصوص مفهوم اعتیاد به سفیرافلاک گفت: اعتیاد  یعنی خود را وقف کاری نکوهیده کردن و از نظر روانشناسی اعتیاد به مواد مخدر به گونه ای غیر مستقیم واکنش و پاسخی است مخرب در مقابل کنش های غیر قابل تحمل درونی و بیرونی فرد معتاد سعی می کند مشکلات و دردهای درونی خود مانند و افسردگی و محرومیت ها را کاهش داده و یا تسکین بخشد که در واقع انتخاب شیوه ای است ناسالم به منظور فرار از واقعیت های موجود.

   

  کارشناس روانشناسی بالینی اظهار کرد: اعتیاد یک بیماری اجتماعی است که عوارض جسمی و روحی دارد و تا زمانی که به علل گرایش بیمار توجه نشود درمان مقطعی است و فرد دوباره با کوچکترین آسیب گرفتار مواد اعتیاد آور می شود.

    

  موسوی اعتیاد را مختص یک جنس ندانست و تصریح کرد: در حوزه اعتیاد نبایستی زنان و مردان را از هم جدا کرد چرا که اعتیاد اختصاص به یک جنسیت، گروه های  شغلی وسنی و همچنین سطح تحصیلات ندارد.

   

  این کارشناس افزود: خانواده اولین محیطی است که فرزندان را با باورها، ارزش ها و هنجارهای جامعه آشنا می کند و به تدریج شخصیت فرزندان را بر اساس این عناصر شکل می دهد. اعتیاد والدین به سیگار یا مواد مخدر، موجب می شود تا فرزندان، رفتار آسیب زای آنها را الگو قرار داده و معتاد شوند.

   

   اعتیار زنان یعنی داشتن یک  جامعه بیمار

  با اعتیاد یک زن فقط یک فرد بیمار نمی شود بلکه کوچکترین عنصر سازنده اجتماع یعنی خانواده بیمار می شود و شیوع این بیماری در زنان جامعه را کم کم فلج می کند.

   

  وی در مورد عوامل زمینه ای گرایش زنان به مواد مخدر را این چنین برشمرد و گفت: زنان به دلایل مختلف اجتماعی، خانوادگی و فردی از قبیل نبود امکانات گذران اوقات فراغت، کشیدن سیگار و قلیان، مصرف مواد مخدر صنعتی جهت لاغری، دوستان ناباب، زندگی با فردی معتاد، نداشتن آگاهی و رشد نیافتن مهارت ها و تشدید محرومیت ها به سمت مصرف مواد مخدر گرایش پیدا می کنند.

   

  موسوی با بیان اینکه مصرف مواد مخدر سبب آسیب های روحی در زنان می شود افزود: بر اساس مطالعات انجام گرفته افسردگی شایع ترین بیماری در بین زنان معتاد است؛ اعتیاد در زنان باعث از بین رفتن قدرت تفکر و تصمیم گیری مناسب، بروز مشکلات فراوان در زمینه اشتغال و فعالیت های اجتماعی، فحشا و انحرافات جنسی، ارائه الگوی نامناسب رفتاری، می شود.

   

  وی تصریح کرد: در درمان اعتیاد پیش آگاهی بهتری در زنان نسبت به مردان وجود دارد و این مسئله امیدواری بیشتری در به نتیجه رسیدن اقدامات درمانی در زنان معتاد ایجاد می نماید.

   

  مهمترین مانع در درمان اعتیاد زنان باورها و نگرش های اجتماعی منفی موجود در جامعه است؛ اکثر افراد اعتیاد در مردان را یک بیماری ولی در زنان را یک موضوع غیر اخلاقی می دانند به همین خاطر زنان معتاد با درونی کردن نگرش موجود در جامعه  از درمان خود اجتناب می کنند.

   

  وی یادآور شد: یکی از راهکارهای درمانی اعتیاد به خصوص برای زنان تاکید بر مسایل مذهبی و معنوی است؛ چراکه تکیه گاهی بسیار محکم برایشان فراهم کرده و روند بهبودی را تسریع می‌بخشد.

   

  موسوی تاکید کرد: دولت و ارگان های مسئول باید تمهیدات ویژه برای پیشگیری از تمایل زنان به مصرف مواد مخدر بی اندیشند و با آموزش های لازم خانواده ها، زنان و دختران را در این زمینه آگاه تر سازند.

   

   "فرشته سیف اللهی" یکی از افرادی است که در اوج مصرف موادمخدر، سرانجام تصمیم به پاکی خود می گیرد و با پیوستن به کمپ ماده ۱۶ زنان و صرف فعل خواستن، بعد از سال ها اعتیاد، اینک زندگی را در کمال پاکی و در کنار کانون گرم خانواده می گذراند.

   فرشته سیف الهی

  فرشته در گفتگو با سفیر افلاک  در خصوص انگیزه اش برای مصرف مواد گفت: اعتیاد من به سال ها پیش برمی گردد اولین بار حدودا ۱۳ ساله بودم که شروع به مصرف مواد کردم و قریب به ۳۵۵سال اعتیاد فعال داشتم .

   

  شوهرم باعث شد که معتاد شوم

  مهمترین عاملی که باعث شد به سمت مواد بروم شوهرم بود چرا که با کوچکترین دردی که برایم پیش می آمد برای تسکینش مصرف مواد را پیشنهاد می داد؛ اوایل با تریاک شروع کردم واین اواخر به کراک و شیشه پناه بردم .

   

  این بهبود یافته با بیان اینکه روز به روز مصرف موادش بیشتر می شد گفت: بعد از مرگ شوهرم که اتفاقا در اثر تزریق مواد بود به خاطر التیام دردهایم بیش از پیش به مواد وابسته شدم و با مصرف مواد به یک آرامش کاذب می رسیدم.

   

  وی در مورد تامین هزینه موادش این چنین اظهار کرد: به خاطر مخارج اعتیادم مجبور به تکدی گری شدم؛ این اواخربه طور متوسط روزی ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان مواد می‌کشیدم وفقط با گدایی این پول را تهیه می کردم.

   

  مواد همه چیزم را گرفت

  فرشته با بیان اینکه اعتیاد ضربه بزرگی را به خانواده اش وارد کرده بود گفت: جدا از آسیب های جبران ناپذیری که بدنم متحمل شده است متاسفانه مصرف مواد باعث شد اختیار زندگی ام را از دست بدهم؛ دو فرزند پسرم را بر اثرتزریق از دست دادم و زندگی چهار دخترم هم در آستانه فروپاشی قرار گرفته بود.

   

  سیف الهی در پاسخ به این سوال که چه شد تصمیم به ترک گرفتی اظهار کرد: یک روز که مشغول گدایی بودم ماشین جمع آوری ستاد مواد مخدر سوارم کرده و مرا که  دیگر از مصرف مواد و از اینکه  دیگران مرا به چشم یک آدم حقیر نگاه می کنند خسته شده بودم راهی کمپ کردند.

   فرشته سیف الهی

  این بهبود یافته تصریح کرد: در کمپ با وجود اینکه امکانات بسیار محدود بود اما تلاش های دلسوزانه مسئولین کمپ و برگزاری کلاس های آموزشی و انگیزشی سبب شد که خودم را پیدا کنم چرا که مشخصه ما معتادان، احساس ترس، نداشتن اعتماد به نفس، ناامیدی و بی پناهی است و دادن امید در زمینه ترک اعتیاد بسیار راهگشاست.

   

  احساس می کنم ۶ ماه است که به دنیا آمده ام

  فرشته که اکنون ۶ ماه است که در پاکی کامل به سر می برد گفت: من تجربه تلخ ۳۵ سال مصرف مواد را داشتم و در این مدت به معنای واقعی زندگی ام را باخته بودم. اکنون احساس میکنم که یک کودک ۶ ماهه هستم وبایستی تمام گذشته را برای فرزندانم جبران کنم ؛ این مهمترین دلیلی است که فکر برگشت به مواد را به ذهنم راه نمیدهم.

   

  فرشته تاکید کرد: شخصی که با تمام سختی‌ها توانسته مصرف مواد مخدر را ‏ترک کند، نیازمند حمایت همه جانبه است؛ چرا که او مستعد این است که با کوچکترین ضربه ‏ای بشکند و دوباره به مسیر اشتباه گذشته بازگردد.‏ پس لازم است در جامعه این ظرفیت ایجاد شود که با بهبودیافتگان اعتیاد برخورد ‏درستی شود و به اصطلاح به آنها برچسب زده نشود.

   

   کمپ ترک اعتیاد دولتی زنان در انتظار حمایت

  حال باید گفت با وجود تاثیرگذاری مثبت مراکز و کمپ های ترک اعتیاد انتظار می رود مسئولین و خیرین برای حل مشکلات پایه ای این مجموعه ها وارد عمل شوند تا علاوه بر افزایش کارایی، آرامش خاطری را نیز برای پرسنل و خانواده های این افراد آسیب پذیر فراهم آورند.

   

   گزارشگر: پریسا قربانی نژاد

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.