• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , سیاسی » مصر در ششمین سالگرد انقلاب؛ خیزشی که تحریف و مصادره شد
  کد خبر : 1989831

  مصر در ششمین سالگرد انقلاب؛ خیزشی که تحریف و مصادره شد

  مصر در ششمین سالگرد انقلاب؛ خیزشی که تحریف و مصادره شدReviewed by Aryan♥ on Jan 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره، امروز (چهارشنبه) بیست و پنجم ژانویه ۲۰۱۷ میلادی مصادف با ششمین سالگرد پیروزی انقلاب ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۱ میلادی مصر است که به حاکمیت دیکتاتوری «حسنی مبارک»…

  مصر در ششمین سالگرد انقلاب؛ خیزشی که تحریف و مصادره شدReviewed by Aryan♥ on Jan 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره، امروز (چهارشنبه) بیست و پنجم ژانویه ۲۰۱۷ میلادی مصادف با ششمین سالگرد پیروزی انقلاب ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۱ میلادی مصر است که به حاکمیت دیکتاتوری «حسنی مبارک» در این کشور پایان داد.

  ۳ دهه حاکمیت نامبارک مبارک برای مردم مصر که با غارت و چپاول ثروت ها و منابع ملی، ریشه دواندن فساد در پیکره حکومت و رسوخ آن در جای جای حاکمیت همراه شده بود، رهاوردی جز فقر، بیکاری و تورم نداشت.

  لذا آنچه تحت عنوان مطالبات و خواسته‌های مردمی طی انقلاب مصر مطرح شد، در حقیقت درخواست جهت برخوردار شدن از ابتدایی‌ترین حقوق بشری و پیش پا افتاده‌ترین اصول و ارکان جوامع مدنی بود.

  تحریف و مصادره انقلاب

  وقوع انقلاب در مصر، کشوری که در طول تاریخ، همواره رهبری و هدایت جهان عرب را در دست داشت، امیدواری‌های بسیاری در دل ملل منطقه ایجاد کرد تا با ادامه خط مشی‌ این انقلاب، موجبات دگرگونی‌های ریشه‌ای و تحولات بزرگ در کشورهای منطقه شوند.

  اما محقق شدن این امید‌ها در گرو تحقق اهداف انقلاب ۲۵ ژانویه و مطالبات مردم انقلابی مصر بود که فقدان رهبری آگاه و آینده نگر، سرسپردگی رهبران جدید و وابستگی آنها به آمریکا و ورود قدرتمند و هدایت شده جریان ضد انقلاب داخلی و خارجی موجب شد، نه تنها هیچ یک از اهداف و خواسته‌های انقلاب مصر محقق نشوند، بلکه شرایط و اوضاع به سمتی سوق پیدا کند که بسیاری از مصری‌ها حسرت روزهای پیش از انقلاب را بخورند.

  فراخوان‌ نافرمانی مدنی

  فراخوان نافرمانی مدنی که شورای انقلابی مصر، متشکل از جریان‌ها و طرف‌های معارض این کشور آن را صادر و از مردم مصر خواسته بود، در سالروز پیروزی انقلاب ۲۵ ژانویه با هدف تشدید فشار بر نظام حاکم، به آن ملحق شوند، یکی از نمادها و نشانه‌های نارضایتی مصری‌ها از حکومت‌های پس از انقلاب و جهتی بود که به انقلاب‌اشان داده بودند.

  فراخوان نافرمانی مدنی درحالی داده شد که وزات کشور مصر پیش‌تر هرگونه تجمع و برگزاری تظاهرات در نزدیکی موسسات و مراکز حکومتی و نهادهای مردمی را ممنوع اعلام کرد.

  عدالت اجتماعی

  یکی از مهمترین اهداف انقلاب‌ها در جوامع بشری بهبود شاخص‌های اجتماعی از جمله «عدالت اجتماعی» است که انقلاب مصر نیز از آن مستثنی نیست، به گونه‌ای که یکی از شعارهای دولت‌های روی کار آمده پس از انقلاب در مصر تحقق عدالت اجتماعی بود.

  اما با وجود تمام شعارهای سر داده شد، پس از ۶ سال مصر از حیث عدالت اجتماعی همچنان در همان نقطه صفر است و از مفهوم عدالت اجتماعی تنها چند ماده قانونی است که در قانون اساسی جدید مصر گنجانده شده، اما در عمل جایی برای به منصه ظهور رسیدن نیافته است.

  همچنین درحالی که در بطن اصطلاحی چون عدالت اجتماعی مفاهیمی چون احترام به کرامت بشری و تامین نیازهای اساسی زندگی افراد جامعه از جمله ریشه‌کنی «فقر» در تمام اشکال آن نهفته است، شاهد هستیم که نه تنها هیچ یک از مفاهیم مذکور از زمان پیروزی انقلاب در مصر محقق نشدند، بلکه هرج و مرج سیاسی – اقتصادی و اجتماعی حاکم بر مصر پس از انقلاب موجب از بین رفتن اندک عدالت اجتماعی به ارث رسیده از حکومت‌های پیشین شد.

  به صفر رسیدن شاخص عدالت اجتماعی در مصر، موجب تغییر شکل و هیأت خشونت‌های اجتماعی و ظهور آنها به دو شکل و قالب جدید شد؛ خشونت سیاسی، کودتاها و برکناری‌ها و عزل‌های سیاسی را برای دولت‌های پس از انقلاب رقم زد و خشونت اجتماعی که به صورت اعتراض‌های مدنی و راهپیمایی‌های مردمی در مصر نمایان شد.

  براین اساس بسیاری از جامعه شناسان مصر تاکید می‌کنند، ۶ سال از انقلاب مصر شاخص عدالت اجتماعی در این کشور صفر است.

  اقتصاد روبه زوال و فروپاشی

  پس از شاخص عدالت اجتماعی که تمام معیارها و مقیاس‌های معیشتی فرد در جوامع بشری را مورد بررسی قرار می‌دهد، نگاهی به اقتصاد مصر و اوضاع حاکم بر این عرصه با استناد به گزارش ایران ویج به نقل از ‌های رسمی خواهیم داشت.

  پس از گذشت ۶ سال از پیروزی انقلاب ۲۵ ژانویه ناتوانی در باز پرداخت دیون دولت به رقم ۲۰ میلیارد دلار رسیده، زیان وارده از کاهش صادرات بین ۱۹ تا ۲۴ میلیارد دلار اعلام شده است.

  همچنین براساس اعلام بانک مرکزی مصر ۱۰ درصد از مردم کشور ۷۵ درصد از درآمدها و ثروت‌های کشور را در دست دارند و ۹۰ درصد جمعیت مصر تنها از ۲۵ درصد این منابع و درآمدهای حاصل از فروش و صادرات آنها بهره می‌برند تا در نتیجه شاهد تشدید اختلافات طبقاتی در جامعه مصر باشیم.

  بخش سیاحت و گردشگری بیشترین ضرر را از شرایط اقتصادی مصر پس از انقلاب متحمل شده  و بنابر اعلام بانک مرکزی مصر زیان وارده به این بخش در سال ۲۰۱۶ میلادی بالغ بر ۳.۴ میلیار دلار بود تا در مجموع خسارات وارده به وزارت سیاحت و گردشگری مصر از زمان پیروزی انقلاب در سال ۲۰۱۱ تا اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی به ۳۳ میلیارد دلار برسد.

  گزارش‌های بانک مرکزی مصر بدهی خارجی دولت مصر را تا پایان دسامبر گذشته ۶۰.۱ میلیارد دلار و بدهی‌های داخلی را ۲.۷ میلیارد دلار اعلام کرده است. این درحالی است که صندوق بین المللی پول تخمین زده بدهی های خارجی دولت مصر تا ۳ سال آینده به مرز ۱۰۲.۴ میلیارد دلار برسد.

  اما از حیث وضعیت معیشتی میانگین تورم در مصر در سال گذشته میلادی بین ۲۵ تا ۸۶ درصد در نوسان بوده است، به گونه ای که قیمت برخی کالاها در سال ۲۰۱۶ میلادی شاهد رشد ۵۰۰ درصدی در برخی کالاهای اساسی و داروهای خاص بوده که تاثیری مستقیم بر افزایش میانگین فقر در مصر داشته و آن را تا بیش از ۳۰ درصد در سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش داده است.

  به این ترتیب برنامه‌های اقتصادی کشور مانند فراهم کردن فرصت‌های شغالی برای جوانان، کاهش تورم، بالا بردن سطح خرید و تهیه مسکن در مصر شاهد هیچ گونه موفقیتی نبوده است.

  افزایش میزان بدهی‌ دولت،‌ تورم، افزایش قیمت کالاها، فروپاشی طبقه متوسط در هرم جایگاه اجتماعی، کاهش سودهای بانکی و کاهش ارزش پوند مصر در برابر ارزهای خارجی مهمترین بحران‌های مالی و اقتصادی است که طی سال ۲۰۱۶ مصر در را درگیر خود کرد.

  مفقود شدن ۳۲ میلیارد پوند مصر

  از ژوئیه سال ۲۰۱۳ تاکنون تخمین زده شده که مصر بیش از ۶۰ میلیارد دلار کمک مالی و وام دریافت کرده اما هزینه کرد این مبلغ تاکنون اعلام نشده است. به موازات مفقود شدن این مبلغ، در روزهای اخیر رسانه‌های مصری از مفقود شدن ۳۲ میلیارد پوند معادل ۱.۷۷ میلیارد دلار از بودجه دولت خبر می‌دهند و تاکنون هیچ مرجع و نهاد ذیصلاحی اقدامی در خصوص تشکیل کمیته حقیقت یاب جهت تحقیق در این زمینه انجام نداده است.

  بالطبع مفقود شدن چنین مبالغی و عدم تشکیل کمیته‌های حقیقت یاب جهت بررسی وضعیت اموال مفقود تاکید می‌کند، شاخص شفافیت در مصر در پایین میزان خود قرار دارد.

  ۶ سال و انقلابی که تاراج شد

  ۶ سال قبل در چنین روزی هزاران مصری به خیابان‌ها ریخته و خواستار زندگی شرافتمندانه، آزادی و عدالت اجتماعی شدند و ظرف ۱۸ روز حکومتی را سرنگون کردند که ۳۰ سال بر مصر حکومت می‌کرد. میدان التحریر به نماد انقلاب و پیروزی مردم مصر بر حکومتی مبدل شد که فساد در تمام سطوح و اشکال آن در پیکره اش رسوخ کرده بود.

  مردم انقلابی مصر رویاهایی چون بازگرداندن اموال ملی غارت شده، معرفی متهمان به دادگاه، لغو قراردادهای نفتی با اسرائیل، مجازات عاملان این قراردادها، دستگیری و محاکمه بازماندگان رژیم سابق و غیره را در سر می‌پروراندند.

  اما اکنون پس از گذشت شش سال نه تنها هیچ یک از این خواسته‌ها محقق نشدند، بلکه شاهد بازگشت بازماندگان رژیم سابق، آغازی مجدد بر غارت بیت المال، نفوذ مفسدان اقتصادی و شخصیت‌های دارای پرونده‌های سنگین جنایی با کمال احترام درحال بازگشت به کشور هستند.

  شکاف‌های عمیق در پیکره نظام

  ۶ سال پس از آن لحظه تاریخی که دستگاه‌های امنیتی و سرویس‌های اطلاعاتی حسنی مبارک با هم متحد شدند تا مانع سرنگونی وی در برابر خواست و اراده مردم شوند، می‌گذرد، در حالی که در عرض این ۶ سال هر روز اختلاف و شکافی جدید در داخل این نهادها و سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی بروز کرده با روی کار آمدن السیسی این اختلافات و شکاف‌ها به اوج خود رسیده‌ است.

  در تمام طول این سال‌ها تعامل دستگاه‌های امنیتی و سرویس‌های اطلاعاتی مصر به گونه‌ای بوده که مردم را دشمن تصور کرده و در هر مناسبتی به شدیدترین شکل ممکن آنها را سرکوب کرده‌اند. در طول این سال‌ها بارها گزارش‌هایی از آزار و اذیت و شکنجه شهروندان در پاسگاه‌های پلیس و زندان‌های امنیتی مصر منتشر شده و در مواردی شدت این شکنجه‌ها بحدی بوده که افراد جان خود را زیر شکنجه از دست داده‌اند.

  اوضاع حاکم بر دستگاه قضایی مصر نیز بهتر از شرایط نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آن نیست، همه نحوه قضاوت‌ها و صدور احکام در پرونده‌های بازماندگان رژیم سابق از جمله شخص حسنی مبارک و فرزندانش را به خاطر می‌آورند.

  همچنین نحوه تعامل این دستگاه با خانواده‌های شهدا، مجروحان و آسیب دیدگان طی حوادث انقلاب را نیز به یاد می‌آورند. به همین دلیل برخی از مردم مصر حکومت‌های روی کار آمده پس از انقلاب را ظالم‌تر از حکومت مبارک می‌دانند.

  خلاصه سخن

  آنچه به آن اشاره شد، تنها گوشه‌ای از مشکلات و چالش‌های حاکم بر مصر است که بار آن را باید شهروندانی بر دوش بکشند که دست مایه‌ای جز جانشان در زندگی ندارند. به همین دلیل برخی از افراد طبقات مستمند و فقیر مصر بر روزگار حسنی مبارک غبطه می‌خورند.

  بی‌شک غبطه‌ و افسوسی که امروز مردم مصر می‌خورند و یاس و ناامیدی که از بی‌توجهی مسئولان بر آنها عارض شده و عدم تحقق مطالبات و خواسته‌هایشان روزی چون بمبی ویرانگر به روی حاکمان مصر که تاکنون مردم را نادیده گرفته‌اند، منفجر خواهد شد. مگر آنکه به خود بیایند و برای سیل ویرانگر  چالش‌ها و مشکلات مصر چاره‌ اندیشی کنند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.