• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » نیروگاه سیکل ترکیبی کوثر شاه کلید توسعه ی صنعتی جنوب استان اردبیل
  کد خبر : 1989698

  نیروگاه سیکل ترکیبی کوثر شاه کلید توسعه ی صنعتی جنوب استان اردبیل

  نیروگاه سیکل ترکیبی کوثر شاه کلید توسعه ی صنعتی جنوب استان اردبیلReviewed by on Jan 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از کوثرخبر، سابقه ورود برق به ایران به سال ۱۲۸۴ باز می گردد که در آن زمان شخصی به نام محمدحسین امین‌الضرب، اولین دستگاه تولید…

  نیروگاه سیکل ترکیبی کوثر شاه کلید توسعه ی صنعتی جنوب استان اردبیلReviewed by on Jan 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از کوثرخبر، سابقه ورود برق به ایران به سال ۱۲۸۴ باز می گردد که در آن زمان شخصی به نام محمدحسین امین‌الضرب، اولین دستگاه تولید برق را از روسیه خریداری و با جلب نظر مسئولان شهر تهران در خیابان امیرکبیر فعلی کارخانه برق را راه اندازی کرد.توان تولیدی این کارخانه ۴۰۰ کیلو وات بود و می توانست روشنایی چند خیابان را تامین کند.

  بعدها  در سال ۱۳۱۳ اعلام شد که که تهران به ۶۰۰۰ کیلو وات برق نیاز دارد، در این سال با تصویب هیئت دولت برای خرید کارخانه ی ۶۰۰۰ کیلو واتی اشکودا اقدام شد که این کارخانه دارای چهار واحد صد و پنجاه کیلو واتی بود که در سال ۱۳۱۶ به بهره برداری رسید.با شروع جنگ جهانی دوم در سال ۱۳۱۸ مردم برای شنیدن اخبار رادیو نیاز به برق داشتند، این نیاز موجب هجوم مردم برای گرفتن امتیاز برق شد و در نتیجه به دلیل افزایش تقاضا سه موتور برق دیزلی  به قدرت ۳۹۰۰ کیلو وات در سال ۱۳۳۳ به  بهره برداری رسید.

  رشد صنایع و همچنین افزایش تقاضا برای گرفتن امتیاز برق باعث احداث نیروگاه های دیگر در کشور شد که تا به امروز این روند ادامه داشته  و در آینده نیز ادامه خواهد یافت، تا جایی که چندی پیش هوشنگ فلاحتیان معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو اذعان کرد که کشور سالانه به احداث ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید نیازمند است.

  طبق گفته ی این مقام وزارت نیرو برآوردها تا سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که تا آن زمان ۴۷۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید در کشور باید احداث شود.  بی شک  اقتصاد هر کشوری در گرو صنعت آن کشور میباشد و رشد صنعت نیز نیاز به زیرساخت هایی همچون تامین انرژی برق دارد.

  صنعت بیشترین سهم در مصرف انرژی برق را در یک کشور به خود اختصاص میدهد و هر کشوری که در تولید برق تعلل کند صنعت و در ورای آن اقتصاد آن کشور با مشکل مواجه خواهد شد و سیر نزولی به خود خواهد گرفت.

  با توجه به روند پیشرفت و توسعه کشور در سال های اخیر نیاز به تولید برق در ایران روز به روز در حال افزایش است؛ کلنگ زنی نیروگاه کوثر در ۱۶ خرداد سال جاری که با حضور دکتر علی آبادی مدیرعامل شرکت مپنا و جمعی از مسئولان استانی به انجام رسید اتفاقی بسیار مهم در تاریخ جنوب استان اردبیل و نویدبخش پیشرفت روزافزون منطقه خواهد بود.

  نیروگاه ۳۵ مگاواتی سیکل ترکیبی کوثر که با پیگیری های دکتر جلیل جعفری بنه خلخال نماینده ی مردم شریف خلخال و کوثر در مجلس نهم به ثمر رسیده است را باید شاه کلید توسعه ی صنعتی جنوب استان در نظر بگیریم، این نیروگاه که با سرمایه گذاری ۱۵۰۰ میلیارد ریالی  (60 میلیون دلار) شرکت مپنا ساخته خواهد شد بعد از نیروگاه زرند استان کرمان، دومین نیروگاه کوچک مقیاس کشور خواهد بود.

  احداث نیروگاههای سیکل ترکیبی مقیاس کوچک ((DG جزو سیاستهای جدید وزارت نیرو در صنعت برق در سالهای اخیر قرار گرفته است.

  برای تامین انرژی نقاط مصرف می بایست انرژی الکتریکی در نیروگاهها تولید و توسط خطوط انتقال و فوق توزیع و در نهایت توزیع به نقاط مصرف رسانده شود. اما اگر جهت تامین بخشی از بار شبکه بتوانیم انرژی الکتریکی را در محل مصرف تولید کنیم، می توانیم صرفه جویی قابل توجهی را در بخش تولید، انتقال و فوق توزیع شاهد باشیمشرکت های برق با افزایش میزان تقاضا برای انرژی الکتریکی، تجدید ساختار در صنعت برق و نیز افزایش راندمان واحدهای تولیدی کوچک، تمایل بیشتری برای بهره برداری از این واحدها در سیستم توزیع و در نزدیکی نقاط مصرف  پیدا کرده اند.

  به این واحدهای کوچک که به سیستم توزیع متصل می شوند تولید توزیع شده یا «تولید پراکنده » گفته می شود.این نیروگاه ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است ،برق تولیدی نیروگاههای بزرگ مقیاس در مسیر تولید، انتقال و توزیع حدود ۱۵ درصد تلفات دارد. بنابراین ایده ی نیروگاه های کوچک بر این مبنا شکل گرفته که نیروگاه در محل مصرف احداث شود و برق بدون نیاز به انتقال و حتی در شرایطی بدون نیاز به شبکه توزیع مورد مصرف قرار گیرد که به این ترتیب ما قادر خواهیم بود حداقل  15درصد درمصرف برق صرفه جویی کنیم.

  نیروگاههای کوچک مقیاس واحدهایی با ارزش افزوده، دوستدار محیط زیست و راندمان بالاهستند که نوع سیکل ترکیبی آنها با راندمان بالاتر و قدرت بهتر محسوب می شوند  که نیروگاه مقیاس کوچک کوثر هم از نوع سیکل ترکیبی خواهد بود.عواملی که سبب شده است تا احداث نبروگاه های مقیاس کوچک جزو سیاست های اصلی وزارت نیرو قرار بگیرد به شرح زیر میباشد:

  نیاز به تجدید ساختار در صنعت برق – صرفه‌جویی زیاد در مصرف انرژی –  کاهش تلفات و آزادسازی ظرفیت خطوط انتقال انرژی-  بهبود پروفیل ولتاژ-صرفه‌جویی اقتصادی برای مصرف کننده ی نهایی –  امکان استفاده از منابع انرژی اولیه متنوع مانند بیوگاز، گاز طبیعی و… افزایش امنیت تأمین انرژی برای مصرف کننده نهایی خصوصا درصنایع – انتشار آلاینده‌های زیست محیطی پایین – کیفیت برق و مسائل قابلیت اطمینان – رشد سریع تکنولوژی شرکت ۸۵٪ درصد از ظرفیت نصب شده شبکه برق کشور، با بیش از ۵۶۰۰۰ مگاوات و به ارزش قراردادی بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار را مهندسی، تامین کالا و تجهیزات، احداث یا سرمایه‌گذاری کرده یا اجرای آنها را، در دست انجام دارد.

  سرمایه فعلی مپنا، صنعت نیرو، اولین حوزه فعالیت گروه مپنا با ارزش دارایی ۱۰٫۰۰۰۰ میلیارد تومان است، که بخش عمده ساختار سازمانی گروه به آن اختصاص یافته است. مپنا با بیش از ۵۶۰۰۰ مگاوات، پروژه‌های نیروگاهی خاتمه یافته، در دست اجرا و آتی خود، در تأمین حدود ۹۰٪ درصد از ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور مشارکت فعال داشته است.

  از سوی دیگر گروه مپنا به عنوان سرمایه­‌گذار پروژه­های نیروگاهی، هم اکنون چندین پروژه را، در چارچوب روش‌های ساخت، بهره‌برداری و واگذاری، تملیک و بهره‌برداری با ظرفیت حدود ۷۰۰۰ مگاوات و ارزش بیش از ۲٫۵ میلیارد یورو، در دست اقدام دارد.

  همچنین گروه مپنا تنها سازنده کلیه تجهیزات اصلی نیروگاه‌های حرارتی، از جمله توربین‌های گازی و بخاری، تجهیزات جانبی توربین، پره توربین، ژنراتور، بویلرهای بازیاب حرارتی، بویلرهای معمولی و تجهیزات جانبی آنها تحت لیسانس شرکت‌های معتبر جهانی در ایران می‌باشد.

  در خرداد ماه سال ۱۳۹۲ گروه مپنا با آغاز احداث کارخانه تولید پره توربین بادی، فعالیت در عرصه انرژی‌های تجدیدپذیر را رسماً آغاز نموده است.

  چرایی احداث نیروگاه سیکل ترکیبی کوثر در مجاورت پست گنجگاه :در زمینه ی احداث نیروگاه مکانیابی آن یکی از پارمترهای بسیار مهم میباشد که به عواملی همچون دسترسی به سوخت، نزدیکی متعادل به مراکز مصرف، وجود نیروی کارگر متخصص، دسترسی به آب، زمین مورد نیاز، رشد منطقی همه ی نقاط کشور، بررسی های زمین شناسی، مطالعه ی شبکه و عدم آلودگی محیط زیست بستگی دارد.

  اما  همانگونه که اشاره شد نیروگاه های مقایس کوچک ویژگی منحصر به فردی دارند و آن مصرف برق تولیدی این نیروگاه در مناطق نزدیک به نیروگاه است به همین دلیل احداث آن در مجاورت پست های برق از نظر حذف شدن خطوط انتقال از محل تولید برق تا پست برق دارای توجیه اقتصادی و همچنین فنی(کاهش تلفات) است.

  سخن آخر با مسئولان منطقه و استان

  حال که نیروگاه سیکل ترکیبی کوثر که به گفته ی دکتر علی آبادی مدیرعامل شرکت مپنا، در نتیجه ۴ سال تلاش و پیگیری های خستگی ناپذیر دکتر جعفری نماینده ی پیشین مردم خلخال و کوثر به نتیجه رسیده است، انتظار میرود این نیروگاه با همکاری مسئولان استان و شهرستان با این غول صنعت برق در مدت ۲۲ ماه که پیش‏بینی شده است به بهره برداری برسد و زمینه آغاز حرکتی نوین در رشد صنعتی جنوب استان اردبیل فراهم شود . ان شاء الله.

   

  نیروگاه سیکل ترکیبی کوثر شاه کلید توسعه ی صنعتی جنوب استان اردبیل

   

  یادداشت از وحید نیاری

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.