• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار پربازدید » مسلمان واقعی از اجتماع دوری نمی‌کند/ کودکان کار مهربان‌ترین کودکان عالم هستند
  کد خبر : 1987776

  مسلمان واقعی از اجتماع دوری نمی‌کند/ کودکان کار مهربان‌ترین کودکان عالم هستند

  مسلمان واقعی از اجتماع دوری نمی‌کند/ کودکان کار مهربان‌ترین کودکان عالم هستندReviewed by Aryan♥ on Jan 23Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، این روزها ایران اسلامی بیش از هرچیزی در اندیشه اتفاق نادر و البته دلخراش رخ داده در ساختمان پلاسکوی تهران و قلب‌های ملتی است که از تاسف…

  مسلمان واقعی از اجتماع دوری نمی‌کند/ کودکان کار مهربان‌ترین کودکان عالم هستندReviewed by Aryan♥ on Jan 23Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، این روزها ایران اسلامی بیش از هرچیزی در اندیشه اتفاق نادر و البته دلخراش رخ داده در ساختمان پلاسکوی تهران و قلب‌های ملتی است که از تاسف و تاثر فشرده شده و اما در کنار این رخداد و نقدهایی که همگان به برخی رفتارهای مجاوران این اتفاق از سلفی گرفتن‌ها گرفته تا راه‌بندانی که مانع عبور از وسایل نقلیه امدادی شد دارند، باید به حجم حضور مردمی که برای کمک به همنوعان و هموطنان خود به میدان آمده بودند اشاره کرد.

  حضوری که نه در قاب تصویر گنجید و نه قلم‌ها را یارای بیان عظمت و عمق مهربانی آن بود که نشان از نوع دوستی و عاطفه مردمان سرزمین ایران اسلامی داشت و فارغ از همه آنچه که گذشت یک‌بار دیگر دو صحنه پُرفروغ را به نمایش گذاشت، صحنه اول رشادت بی‌بدیل فرزندان آتش‌نشان و فداکار میهن اسلامی و دومی صحنه بغض و عاطفه مردمی که تالم این حادثه روح آنها را خراشیده بود.

  به هر تقدیر فداکاری و نیکوکاری در رگ‌های ملت ایران همواره جاری بوده و هیچ‌گاه این مولفه از کالبد و جان مردمان ما جدا نشده است و در گوشه گوشه این مرز پهناور شاهد فروغ پر تپش این فداکاری‌ها بوده‌ایم که خطه سرسبز گلستان و شهرستان بلند آوازه گنبدکاووس نیز از این قاعده مستثنی نیست.

  از این رو گفت‌وگویی با عباس عباسخان معاون امور خیریه و نیکوکاری بنیاد فرهنگی طهورای شهرستان گنبدکاووس پیرامون اجرای طرح زمستانه که توسط اعضای این بنیاد در سطح دانشگاه‌های این شهرستان اجرایی شده است صورت داده‌ایم که مشروح آن را در ادامه مشاهده می‌کنید:

  فارس: درباره کلیت و حوزه فعالیت بنیاد فرهنگی توضیحاتی را ارائه بفرمائید؟

  عباسخان: بنیاد فرهنگی طهورا یک سازمان مردم نهاد با محوریت فعالیت‌های فرهنگی است که بر اساس اساسنامه خود در راستای ۱۲ محور حرکت‌های خود را با اهداف اعتلای فرهنگ ناب اسلامی و ایرانی اجرایی می‌کند و کاملا مستقل و مردمی است و تلاش شده است در این بنیاد از ظرفیت‌های مردمی برای پیشبرد اهداف استفاده شود.

  یکی از محورهای ۱۲ گانه این سازمان مردم نهاد اقدامات خیریه و نیکوکارانه است که بنده در این حوزه افتخار خدمت را به مردم عزیز شهرستان گنبدکاووس دارم و برنامه‌هایی را بر اساس چشم‌انداز مکتوب بنیاد به همراه دوستان و همکاران در حال اجرا هستیم.

  فارس: «طرح زمستانه» چیست و چه شد که جرقه این طرح در ذهن شما و دوستانتان زده شد؟

  عباسخان: نکته نخست این است که ماهیت کار ما در معاونت امور خیریه و نیکوکاری بنیاد فرهنگی طهورا همین اقدامات عام المنفعه و کمک به محرومان و مستضعفان به عنوان یک تکلیف و وظیفه انسانی و دینی است و از این رو تمامی ایده‌ها و طرح‌هایی که در جلسات این معاونت مطرح می‌شود حول همین موضوع است.

  اما نکته دیگر این است که طبیعتا جرقه این طرح در ابتدا باید در ذهن زده شده و بعد به طرح تبدیل شود که این جرقه زمانی به ذهن ما خورد که با دوستان و همکاران در خیابان و در امامزاده یحیی بن زید (ع) بخشی از کودکان کار را دیدیم که هر کدام به دلیلی مجبور به انجام این کار شده بودند و آنجا بود که تصمیم گرفتیم در حد وسع خود و توانمندی که مجموعه ما دارد این اقدام را انجام دهیم.

  فارس: کودکان کار را تا چه حد می‌شناسید؟

  عباسخان: شناخت نسبی از این افراد در طی این مدت و در طی حضور در اردوهای جهادی بسیج دانشجویی در روستاهای محروم به دست آورده‌ایم و مهم‌ترین چیزی که می‌توانیم در وصف این عزیزان بگوئیم این است که این کودکان که مهربان‌ترین کوکان عالم هستند، دستانی تنگ اما دل‌هایی بزرگ و دریایی دارند و قطعا جایگاهشان نزد ایزد یکتا به مراتب از بنده حقیر بالاتر خواهد بود.

  فارس: آیا در شهرستان گنبدکاووس هم کودکان کار حضور دارند؟

  عباسخان: اگر نخواهیم سیاه‌نمایی کرده و وضعیت شهرستان گنبدکاووس را که انصافا هر روز در حال پیشرفت (هر چند با سرعت کمتر از حد انتظار) است نادرست جلوه دهیم باید بگوئیم در حاشیه شهر و در برخی مناطق و سکونتگاه‌های غیررسمی شهر این کودکان حضور دارند که بعضا در درون شهر نیز دیده می‌شوند و البته متاسفانه امروز در اکثر شهرها و مناطق حضور دارند.

  فارس: رسالت مردم و به طور کلی عموم افراد را برای حضور در کارهای اجتماعی چقدر می‌دانید؟

  عباسخان: به نظر بنده کار برای محرومان و کمک به کسانی که نه به دلیل عدم هوش و توان بلکه به دلیل بی‌عدالتی‌های اجتماعی و یا برخی نامهربانی‌های رفتاری و خانوادگی به محرومیت دچار شده‌اند گروه، جناح، نهاد و سازمان نمی‌شناسد و حتی مسلمان و غیرمسلمان هم ندارد و هر کس که در این کشور زندگی می‌کند وظیفه دارد نسبت به هموطن خود دغدغه داشته و به این فکر کند که جامعه‌ای آباد داشته باشیم، هر چند در این میان جوان انقلابی، مومن و مسلمان باید دغدغه بیشتری نسبت به بقیه داشته باشد چون یک مسلمان واقعی هیچ وقت از اجتماع و حل مشکلات جامعه دوری نمی‌کند.

  فارس: فکر می‌کنید تا به امروز در ورود به موضوعات اجتماعی چقدر جامعه‌ای موفق بوده‌ایم؟

  عباسخان: از دو منظر می‌شود به این موضوع نگاه کرد، از یک سو همه دنیا بر این موضوع معترف هستند که مردم ایران اسلامی یکی از مهربان‌ترین و نوع دوست‌ترین جوامع در دنیا هستند و حتی شاهد بوده‌ایم که در رخ دادن حوادث غیرمترقبه در سایر کشورها نیز کمک‌های مردم ایران به مردم آسیب‌دیده همواره بیشترین حجم را به خود اختصاص داده است و اصولا جامعه‌ای هم‌بسته و نوع‌دوست هستیم.

  اما از سویی دیگر با توجه به سابقه دینی و تاریخی این سرزمین اسلامی و انتظاری که از مردم عزیز ایران اسلامی داریم وقتی می‌بینیم هنوز عده‌ای در محرومیت به سر می‌برند قطعا باید بگوییم نتوانسته‌ایم تا کنون در عرصه ورود به اجتماع و انجام رسالت‌هایمان در این حوزه موفق باشیم و این طرح‌های خیریه نیز هرچند یک اقدام و تلنگر مناسب است اما اگر حمایت‌های مسؤولان نباشد قطعا این طرح‌ها تنها به عنوان یک مُسَکِن عمل خواهد کرد.

  فارس: اجرای طرح زمستانه تا به امروز به کجا رسیده است؟

  عباسخان: در حال حاضر طرح در مراحل میانی خود است و ابتدا در دانشگاه آزاد اسلامی و با همکاری بسیج دانشجویی این دانشگاه اجرایی شده است و فراخوان این طرح را در سطح سایر دانشگاه‌ها ارسال کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم گستره آن را افزایش دهیم.

  فارس: چند نفر به شکل رسمی و غیررسمی مشغول به اجرای این طرح هستند؟

  عباس خان: چون کار به صورت مشترک در حال اجرا است باید از دوستان همکار ما در بسیج دانشجویی نیز آمار دقیق را پرسید اما از مجموعه معاونت بنیاد امور خیریه و نیکوکاری بنیاد فرهنگی طهورا سه نفر به صورت مستقیم مشغول اجرای طرح هستند و دو نفر نیز به صورت غیرمستقیم و پاره‌وقت در این مسیر به این عزیزان کمک می‌کنند.

  فارس: از اینکه چند جای دیگر این ایده و طرح را بعد از شما پیاده می‌کنند چه حسی دارید؟

  عباسخان: بله بند هم مطلع شدم که به لطف خدا این طرح همچون یک پویش مردمی فراگیر شده و در برخی نقاط دیگر نیز در حال اجراست و از این بابت بسیار خوشحال شدم و معتقدم وقتی هدف یکی است دیگر فرد و گروه انجام دهنده آن خیلی مهم نخواهد بود و آنچه مهم است انجام تکلیف و تلاش برای رسیدن به نتیجه مطلوب است.

  فارس: افراد چگونه باید در این طرح شرکت کنند و تا کنون چه میزان کمکی صورت گرفته است؟

  عباسخان: در این طرح افراد نیکوکار برای تهیه لباس گرم برای کودکان کار می‌توانند مبالغ نقدی خود را به شماره حساب اعلام شده واریز کرده و یا همچون کمک‌های غیرنقدی و البسه به مراکز اعلام شده از جمله دفاتر بسیج دانشجویی در دانشگاه‌ها و دفتر مرکزی بنیاد فرهنگی طهورا تحویل دهند البته کمک‌های نقدی به دلیل ایجاد امکان برای خرید لباس در اندازه‌های مختلف بهتر خواهد بود.

  پس از جمع‌آوری کمک‌ها بر اساس شناسایی میدانی و کسب اطلاع از نهادهای مربوط به همراه تنی چند از نیکوکاران این البسه به افراد مورد نظر اعطا خواهد شد و قطعا ملزومات حفظ کرامت و عزت انسانی این عزیزان نیز رعایت خواهد شد.

  تاکنون مبالغی به صورت نقد به مراکز معرفی شده تحویل شده است و چندین کت، کاپشن، ژاکت و تعدادی البسه دیگر نیز از سوی نیکوکاران اهدا شده است که باید کمک‌ها را از همه مراکز و دفاتر جمع‌آوری کرد و در انتهای اجرای طرح، گزارش کامل و مبسوط آن را به نیکوکاران عزیز و مردم تقدیم کرد.

  فارس: آیا برنامه‌های دیگری نیز برای آینده در دستور کار خود دارید؟

  عباسخان: همان‌طور که عرض کردم عموم فعالیت ما در معاونت امور خیریه بنیاد فرهنگی طهورا اینگونه برنامه‌هاست و بر اساس آنچه از پیش تعیین شده است برنامه‌ای ویژه برای نوروز داریم که به دلیل آنکه محتوای آن هنوز در شورای مرکزی به تصویب نرسیده است از بیان جزئیات آن معذوریم اما علاوه بر برنامه ویژه نوروز همکاری با گروه‌های جهادی دانشجویی نیز در دستور کار معاونت در تعطیلات نوروز قرار گرفته است.

  فارس: حرف دیگری اگر دارید که مطرح نکرده‌اید بفرمائید؟

  عباسخان: حرف خاصی نیست، فقط از همه مردم عزیز استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس می‌خواهم تا با حضور پررنگ‌تر خود در امور خیریه و حرکت‌های اجتماعی و محرومیت زدایی تلاش بیشتری برای آبادانی و گسترش عدالت اجتماعی در کشور و منطقه خودمان داشته باشیم و از خبرگزاری فارس نیز که به موضوع محرومیت توجه ویژه دارد به صورت ویژه تشکر می‌کنم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.