• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , حوادث » نعمت احمدی: درباره حادثه پلاسکو، شهرداری باید مسئولیت مدنی را قبول کند
  کد خبر : 1987651

  نعمت احمدی: درباره حادثه پلاسکو، شهرداری باید مسئولیت مدنی را قبول کند

  نعمت احمدی: درباره حادثه پلاسکو، شهرداری باید مسئولیت مدنی را قبول کندReviewed by Aryan♥ on Jan 23Rating: نعمت احمدی حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری در خصوص “حادثه پلاسکو و قصور عاملان” گفت: شهرداری از باب عدم اجرای قانون، مجرم و با عدم اجرای ماده ۵۵ قانون باعث خسارت شده است و باید مسئولیت مدنی…

  نعمت احمدی: درباره حادثه پلاسکو، شهرداری باید مسئولیت مدنی را قبول کندReviewed by Aryan♥ on Jan 23Rating:

  نعمت احمدی حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری در خصوص “حادثه پلاسکو و قصور عاملان” گفت: شهرداری از باب عدم اجرای قانون، مجرم و با عدم اجرای ماده ۵۵ قانون باعث خسارت شده است و باید مسئولیت مدنی را قبول کند.
   
  احمدی در گفت و گو با خبرنگار عصر ایران خاطرنشان کرد: برخی از افراد که به نوعی قصد چشم پوشی از سهل انگاری شهرداری را در این حادثه دارند پای کارگاه ها را وسط کشیده  و می گویند مقررات مربوط به جلوگیری از ادامه فعالیت کارگاه ها در حیطه اختیارات  وزارت کار بوده است.  اما این چندان صحیح نیست چرا که صحبت در مورد پاساژی شامل ۶۰۰ واحد تجاری است. بنابراین مقررات قانون کار نسبت به کارگاه ها منصرف از وضعیت کارگاه ها در این ساختمان است.
   
  نعمت احمدی: درباره حادثه پلاسکو، شهرداری باید مسئولیت مدنی را قبول کند

   وی یادآوری کرد: تبصره ۱۴ از ماده ۵۵ قانون ذیل عنوان وظایف شهرداری مشخص کرده است؛ “اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همچنین رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر‌ عمومی و اماکن عمومی که باعث زحمت و خسارت ساکنین شهرها باشد”در کلیه موارد مربوط به رفع خطر از بناها و غیره و رفع مزاحمت های مندرج در این ماده، شهرداری پس از کسب نظر مأمور فنی خود به مالکین یا ‌صاحبان اماکن یا صاحبان ادوات منصوب ابلاغ مهلت‌دار متناسبی صادر می‌ کند و اگر دستور شهرداری در مهلت معین به موقع اجر نشود، ‌شهرداری راساً با مراقبت مأمورین خود اقدام به رفع خطر یا مزاحمت خواهد نمود و هزینه مصروف را به اضافه ۱۵ درصد خسارت از طرف دریافت ‌خواهد کرد”.
   
  این حقوقدان افزود: وقتی سازمان یا نهاد شهرداری خطر ایمنی را مشاهده و تشحیص داده بود، باید برابر این تبصره بعد از اخطار و تعیین زمان، این هزینه را خودش متقبل  و باضافه ۱۵ درصد از مالک می گرفت.  این قانون است و اینکه می گویند ضمانت اجرائی ندارد هم توجیهی بی معنا است، قانون برای نوشتن  و زینت کتاب نیست. باید اجرا می شد.

  وی ادامه داد: از مواردی که شهرداری در دفاع از خود اظهار کرده است فرستادن چند باره اخطار است. همین حرف به معنی تخلف است اگر ۳۰ بار اخطار داده باشد یعنی ۳۰ بار تخلف کرده است. شهرداری به استناد همین تعداد اخطاری که ارسال کرده است، مسئولیت دارد. اخطار را برای زیبایی نمی فرستند بلکه برای اقدام است، اگر نوبت اول اخطار، اقدام مناسی صورت نگرفته است چرا برای بار دوم و سوم و الی آخر اخطار فرستادند؟!

  وکیل دادگستری با اشاره به اینکه حادثه پلاسکو اهمال نیست، بلکه تقصر و عدم اجرای قانون است، تاکید کرد: از نظر بنده شهرداری در این حد خاطی است که حتی دیه افراد جانباخته در این حادثه را هم باید بپردازد. و از لحاظ اینکه با عدم اجرای ماده ۵۵ باعث خسارت شده است، باید مسئولیت مدنی را قبول کند. 

  احمدی در پایان با اشاره به اینکه تعداد کمی (۱۰۰واحد) از این واحدها بیمه بوده اند، گفت؛ از این قضیه باید عبرت گرفت، همینطور که برای ماشین ها بیمه شخص ثالث را اجباری شده بیمه واحدهای تجاری هم به باور من باید الزام بشود. ضمن اینکه ساختمان های آلومینیوم و علاء الدین هم همین وضعیت را دارد و باید هر چه زودتر چاره ای اندیشیده شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)



  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.