• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار پربازدید » روشن کردن شمع هم مجوز می خواهد؟!
  کد خبر : 1986461

  روشن کردن شمع هم مجوز می خواهد؟!

  روشن کردن شمع هم مجوز می خواهد؟!Reviewed by Aryan♥ on Jan 22Rating: عصر ایران؛ سروش بامداد–  شامگاه جمعه اول بهمن ماه مردم ایران در نقاط مختلف کشور به صورت خودجوش در مقابل ایستگاه های آتش نشانی حضور یافتند و با روشن کردن شمع و اهدای گل هم یاد آتش نشانان فداکار و قربانی را گرامی…

  روشن کردن شمع هم مجوز می خواهد؟!Reviewed by Aryan♥ on Jan 22Rating:

  عصر ایران؛ سروش بامداد–  شامگاه جمعه اول بهمن ماه مردم ایران در نقاط مختلف کشور به صورت خودجوش در مقابل ایستگاه های آتش نشانی حضور یافتند و با روشن کردن شمع و اهدای گل هم یاد آتش نشانان فداکار و قربانی را گرامی داشتند و هم از همکاران آنان تقدیر کردند و به آنان دلگرمی دادند.

  این رفتار مدنی، مدرن و انسانی کورد توجه رسانه های جهان قرار گرفت و موج مثبتی را منتقل کرد.  
  در تبریز اما نیروی انتظامی مانع شد و معاون اجتماعی ناجا از حور خود جوش مردم به عنوان « هر نوع تجمع غیر قانونی و بدون مجوز از نظر نیروی انتظامی ممنوع است» و « مجوز قانونی از سوی دستگاه های مربوطه برای تجمع و روشن کردن شمع به یاد آتش نشانان در تبریز صادر نشده بود.»

    توضیح و توجیه  سرهنگ علی اسمعیل پوراین است: « در تجمع‌های قانونی، وظیفه نیروی انتظامی حل مسائل ترافیکی مسیرهای منتهی به تجمع، تأمین امنیت و آرامش شهروندان و شرکت‌کنندگان در تجمع است.»

     دلیل دیگر هم این که «برگزاری تجمع‌های غیرقانونی در سطح شهر ممکن است عواقب اجتماعی داشته باشد و نیروی انتظامی در قبال آن مسئول است.»

  با احترام به دغدغه های نیروی انتظامی که مانند آتش نشانان در هنگام حادثه نقش آنان روشن می شود و در باقی مواقع مکتوم است چند نکته را می توان به این بهانه یادآور شد:

  ۱- حادثه روز پنج شنبه رخ داد و مردم شامگاه جمعه می خواستند شمع روشن کنند. آیا همه کسانی که می خواستند ابراز هم دردی کنند باید برای درخواست مجوز اقدام می کردند یا یک نفر به نمایندگی از آنان باید مجوز می گرفت؟

  اما مگر این مردم هم دیگر را می شناختند که یک نماینده انتخا ب کنند و کجا و چگونه؟ به فرض که چنین انتخابی میسر بود به کجا باید مراجعه می کرد؟ خود جناب سرهنگ از تعبیر « دستگاه های مربوطه» استفاده کرده که به معنی آن است که نیروی انتظامی کافی نبوده است.

  ۲- آیا آذربایجان شرقی و مشخصا تبریز وضعیت متفاوتی دارد که در دیگرها شد و در اینجا مشکل اجاد می کرد؟

  ۳- اطلاق واژه «تجمع» به هر گرد هم آمدن مردمی نیز از سوء ظنی حکایت می کند که شایسته نیست.

  ۴- مقام پلیس به درستی گفته که وظیفه دارند امنیت شهروندان را تأمین کند ولی مگر کسانی که می خواستند شمع روشن کنند شهروند نبودند؟ این تصور که کسانی که می خواستند هم دردی کنند جماعت یا جمعیتی جدای مردم بودند به رابطه پلیس با مردم خدمت نمی کند.

  ۵- هر قدر هم توجیه شود اما این انگاره شکل می گیرد که انگار نوعی هراس از هر گردهم آیی وجود دارد در حالی که القای این ترس تنها هنگامی مرسوم است که حکومت نظامی اعلام شده باشد و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با نگاهی به تجربه های گذشته اعلام حکومت نظامی را در اصل ۷۹ « ممنوع» اعلام کرده است.

  دلیل اشاره به اصطلاح حکومت نطامی به این خاطر است که در نگاه مردم حکومت نظامی با دو ویژگی شناخته  می شد: اول: محدودیت ساعات تردد و ممنوعیت تجمع بیش از سه نفر.

  نیاز به تطویل و تفصیل کلام نیست و بیم آن هست که سوء تفاهم ایجاد کند. جان سخن این است که روشن کردن شمع و ابراز هم دردی با آتش نشانان قربانی در تهران را نمی توان تهدید کننده امنیت شهر دانست.

  پلیس البته باید مراقب باشد تا سوء استفاده ای صورت نپذیرد ولی نامحسوس تر، مهربان تر  و بلند نظرانه تر و نمی توان از مردم خواست برای هر کاری مجوز بگیرند و در غیر این صورت منتظر برخورد باشند.

  در واقع مشکل و چالش بر سر «سپهر عمومی» و فضاهای مشترک بین مردم و حاکمیت است. تکلیف حریم خصوصی روشن است که نمی توان وارد شد.

  تکلیف حریم و اندرونی دستگاه های اداری و نظامی و امنیتی و حکومتی هم روشن است که مردم باید مجوز داشته باشند و به جز این دو «سپهر عمومی» و فضای اجتماعی هم هست که بین مردم و حاکمیت تداخل و اشتراک وجود دارد و پلیس باید با ظرافت با این قضیه برخورد کند. چون سپهر عمومی متعلق به همه است…

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.