• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار پربازدید » ماجرای معوقات بیمه ای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان / تأمین اجتماعی اولین قسط بدهی خود را پرداخت کرد
  کد خبر : 1986302

  ماجرای معوقات بیمه ای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان / تأمین اجتماعی اولین قسط بدهی خود را پرداخت کرد

  ماجرای معوقات بیمه ای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان / تأمین اجتماعی اولین قسط بدهی خود را پرداخت کردReviewed by Aryan♥ on Jan 22Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صدای سلامت، بیمه مقوله ای است که بسیاری از مردم هر جامعه ای را با خود همراه…

  ماجرای معوقات بیمه ای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان / تأمین اجتماعی اولین قسط بدهی خود را پرداخت کردReviewed by Aryan♥ on Jan 22Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صدای سلامت، بیمه مقوله ای است که بسیاری از مردم هر جامعه ای را با خود همراه کرده است و در این بین بیمه های درمانی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. آمارها نشان می دهد حدود ۶۵ درصد مردم استان اصفهان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند و بر اساس همین آمارها، تأمین اجتماعی یکی از بیمه های درمانی مهم به شمار می رود که طبق قانون، مسئولیت این سازمان با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

  روند ظاهری بیمه ها بر همگان آشکار است؛ به طوری که بیماران برای مداوا به مراکز درمانی می روند و مراکز درمانی با اسنادی که از فرد مراجعه کننده در دست دارند به بیمه گذار مراجعه و هزینه های انجام شده را طبق قانون طلب می کنند و بیمه گذار موظف به پرداخت هزینه هاست. در این بین شاید برخی عوامل اقتصادی سبب شوند تا بیمه گذار نتواند به خوبی از پس تعهدات خود بر بیاید. تراکنش های مالی سازمان های بیمه گر در استانِ پر جمعیتی مانند اصفهان می تواند آن قدر زیاد باشد که اگر مدت کوتاهی از پرداخت آن غافل شوند، اعداد و رقم های بزرگی را به وجود آورند. به طوری که رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در آذر ماه خبر از طلب ۴۸۰ میلیارد تومانی این دانشگاه از بیمه ها داد(اینجا را کلیک کنید). اتفاقی که از همان روزها تب و تاب رسانه ای پیدا کرد و هر روز و هر روز صحبت هایی از این دست زیادتر شد تا وزیر بهداشت در همایش سراسر اساتید بسیجی در تهران، حرف هایی بی پرده تر و صریح تر از وضعیت مالی و ارتباط مالی وزارت بهداشت با تأمین اجتماعی زد که بلافاصله واکنش وزیر رفاه را در رسانه ملی در بر داشت.

  * صدای فیش های حقوقی از روستاهای محروم درآمد!

  طبق گفته های مسئولین استانی هر چه پیش تر رفتیم هم آمار روزهای بدهکاری تأمین اجتماعی به دانشگاه زیاد شد هم صفرهای رقم های بدهی ها خود را به رخ فیش حقوقی پرسنل و کادر دانشگاهی کشاند. چرا که گزارشات میدانی صدای سلامت از برخی بیمارستان های شهر اصفهان و شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های محروم حاکی از آن بود که دانشگاه علوم پزشکی حدود ۹ تا ۱۰ ماه و بلکه بیشتر است که حقوقی به آن ها پرداخت نکرده است. اتفاقی که شاید کمتر کسی از مردم آن را باور داشته باشند، اما حقیقت این است که این بدهی ها و رقم بالای آن، به اندازه کافی جیب دانشگاه علوم پزشکی را برای پرداخت حقوق خالی کرده است و از طرفی هم نمی تواند بیش از این منتظر باشد و باید فکری هم کارکنان خود از سطح شهر اصفهان تا نقاط محروم استان بکند.

  اواخر هفته گذشته خبری مبنی بر واکنش صریح و قاطع رئیس دانشگاه علوم پزشکی در برابر سکوت و وعده های عمل نشدنی تأمین اجتماعی منتشر شد. دانشگاه علوم پزشکی رسماً اعلام کرد که با توجه به عدم وصول مطالبات بیمارستان های تابعه این دانشگاه از سازمان تأمین اجتماعی لاجرم در قدم نخست، بیمارستان های امین، الزهرا(س)، شهید چمران و فیض اصفهان از فردا شنبه دوم بهمن ماه ۱۳۹۵ تا اطلاع ثانوی و یا زمان تعیین وضعیت تعهدات سازمان تأمین اجتماعی، بیماران الکتیو و مراجعه کنندگان کلینیک ویژه تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی را به صورت آزاد(با تعرفه دولتی) پذیرش خواهند کرد.

  * پرداخت بدهی تأمین اجتماعی به دانشگاه، تا آخر بهمن ماه

  این اطلاعیه و نامه ای که پیش از آن به تأمین اجتماعی ارسال شده بود واکنش جدی مسئولین تأمین اجتماعی استان را در پی داشت و با توجه به اهمیت ویژه آن، مسئولین را به میهمانی استاندار کشاند. جلسه ای که ساعت ها به طول کشید و خروجی آن موظف نمودن سازمان تأمین اجتماعی استان اصفهان برای پرداخت هزینه ها بود. بر اساس گزارش خبرنگار ما از این جلسه تأمین اجتماعی پس از تماس هایی که دکتر اعتصام پور، مدیر درمان تأمین اجتماعی اصفهان با دکتر نوربخش، رئیس سازمان تامین اجتماعی کشور در همان جلسه برقرار می کرد، موظف شد ده درصد از کل بدهی خود به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را پرداخت نماید که به گفته رئیس این دانشگاه، ده درصد توافق شده ظهر امروز واریز شد. ادامه توافق بر این اساس بود که سی درصد از بدهی هم تا دهم بهمن ماه و مابقی ما آخر بهمن ماه پرداخت شود و در صورت عدم اجرای توافقی که امروز با حضور استاندار صورت گرفت، دو مرتبه واکنش دانشگاه علوم پزشکی را در پی خواهد داشت.

  البته سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ما را با زوایای دیگری از این اطلاعیه آشنا کرد تا بهتر بدانیم که متولی امر سلامت در استان، نظر و توجه خود را به خوبی به مردم حفظ کرده است؛ چرا که بیمارستان هایی انتخاب شده است که در همان حوالی بیمارستان های تآمین اجتماعی هم هستند تا برای مردم مشکلی در این زمینه پیش نیاید. در همین زمینه رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: برای این که خدمات ارائه شده به بیماران با مشکل مواجه نشود، ناچاریم از بیمه شدگان تأمین اجتماعی که برای درمان به بیمارستان مراجعه می‌کنند، وجه نقد دریافت کنیم. در ازای آن نیز به بیماران صورتحساب می‌دهیم تا با مراجعه به تأمین اجتماعی هزینه درمان خود را دریافت کنند.

  دانشگاه علوم پزشکی در استان اصفهان متولی امر سلامت است و نمی تواند نسبت به موضوع سلامت مردم غافل باشد و یا هزینه هایی را بخواهد متحمل مردم بکند؛ چرا که این مجموعه و وزارت بالاسری آن با طرح تحول نظام سلامت داعیه دار کاهش پرداختی ها و افزایش رفاه مردم در امر سلامت هستند. شاید اگر از نگاهی دیگر به این موضوع بنگریم این برداشت را نداشته باشیم که دانشگاه علوم پزشکی به فکر رفاه و سلامت مردم نیست. شاید این واکنش دانشگاه، فرصتی برای وصول طلب های خود و به حرکت در آمدن چرخ های تأمین اجتماعی باشد. چرا که دانشگاه علوم پزشکی باید در برابر فیش های حقوقی ای پاسخگو بماند که صدایشان از روستاها و دهستان ها به دانشگاه نمی رسد. طلب هایی که مسئولین دانشگاه خود به انصاف گواهی می دهند به یک سالگی خود نزدیک می شود.

  * تآمین اجتماعی، آغازگر یک چرخه معیوب

  شاید ریشه این اختلاف طولانی مدت وزارت بهداشت و وزارت رفاه بر سر مسائل بیمه ای، جای دیگری جا خوش کرده باشد. مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این باره به صدای سلامت گفت: از ابتدای طرح تحول سلامت وزارت رفاه و سازمان تأمین اجتماعی بر سر تعرفه ها و پوشش خدمات و جبران هزینه های آن توافقاتی کردند و به این ترتیب طرح تحول سلامت آغاز شد.

  وی ادامه داد: متأسفانه تأمین اجتماعی باتوجه به مشکلات ساختاری و یا هر دلیل دیگری که دارد ، نسبت به تخصیص سهم درمان از محل حق بیمه ها، اقدامات لازم و کافی را انجام نداده و در نتیجه حدود یک سال است که پرداخت این سازمان به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با وقفه و تأخیر مواجه شده و چندین هزار میلیارد تومان از مطالبات دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان های تابعه آن ها پرداخت نشده است.

  کیانوش جهانپور ادامه داد: از طرف دیگر مطالبات شرکت های دارویی و تجهیزاتی و شرکت های پشتیبانی هم باقی مانده که ما موفق به پرداخت آن ها نشده ایم که این مسئله باعث شده این شرکت ها هم در آستانه ورشکستگی قرار بگیرند.

  به گفته جهانپور در واقع یک چرخه معیوبی تشکیل شده که ابتدای این زنجیره سازمان تأمین اجتماعی است.

  حیدرعلی عابدی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی هم بیان کرد که اگر همین رویه ادامه پیدا کند مجبور خواهد شد که سوالش را به صورت رسمی در مجلس از وزیر بپرسد. چرا که این موضوع، ملی و کشوری است و مشکلات درمانی مردم باید حل شود. با این توضیحات، حیات و تداوم ارائه خدمت با مشکل مواجه شده و با ادامه شرایط موجود، بیمارستان های تابعه دانشگاه های علوم پزشکی به مشکل بر خواهند خورد و امیدواریم این موضوع در سطح دو وزارت خانه حل و فصل شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.