• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , حوادث » مقصر اصلی حادثه پلاسکو کیست؟/ قانون داریم اما اجرا نداریم!
  کد خبر : 1985817

  مقصر اصلی حادثه پلاسکو کیست؟/ قانون داریم اما اجرا نداریم!

  مقصر اصلی حادثه پلاسکو کیست؟/ قانون داریم اما اجرا نداریم!Reviewed by Aryan♥ on Jan 21Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس، شخر فردا نوشت: فاجعه پلاسکو تلنگری دوباره بود برای یادآوری اینکه ۴۰ درصد از ساختمان های محدوده جمهوری تهران هشدار آتش نشانی گرفته اند. سازه هایی که…

  مقصر اصلی حادثه پلاسکو کیست؟/ قانون داریم اما اجرا نداریم!Reviewed by Aryan♥ on Jan 21Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس، شخر فردا نوشت: فاجعه پلاسکو تلنگری دوباره بود برای یادآوری اینکه ۴۰ درصد از ساختمان های محدوده جمهوری تهران هشدار آتش نشانی گرفته اند. سازه هایی که چند دهه از عمرشان می گذرد و بسیاری از آن ها هر چند کاربری مسکونی دارند اما بدون توجه به قانون از سوی مالکانشان به انبارهای کالا و لباس تبدیل شده اند. به همین علت ایمنی های لازم را در برابر هیچ حادثه ای ندارند و هر چند وقت یکبار شاهد آتش سوزی یکی از آنها هستیم. پلاسکو یکی از این سازه ها بود. ساختمانی که طی ۳ سال گذشته ۷بار هشدار آتش نشانی را دریافت کرد اما آب از آب تکان نخورد و مالک هم هیچ توجهی نکرد. همانند پاساژ علاء الدین که نزدیک به سه سال است طبقه هفتم آن از سوی مدیریت شهری ناایمن اعلام شده و قرار بوده تخریب شود اما مالک هربار توانسته با مراجعه به دیوان عدالت اداری رای تخریب را به تعویق بیندازد و معلوم نیست اسکلت آهنینش با آن همه کسبه ای که اصلا سند رسمی برای ثابت کردن ملکشان ندارند بر سر مردم فرو ریزد و فاجعه ای دیگر را رقم زند.

  در این بین سوال تکراری مطرح می شود و آن هم این است که بالاخره مقصر اصلی این ماجراها کیست؟ بگذارید کمی واقع بین باشیم. اگر در کشوری دیگر زندگی می کردیم پاسخ دادن به این سوال راحت تر بود زیرا مسئولان کشورهای دیگر هنگام وقوع حادثه خود در مقابل مردمشان می ایستند و عذرخواهی می کنند و با چهره ای آکنده از شرم صحنه را ترک می کنند. این در حالی است که در کشور ما وقتی حادثه ای رخ می دهد هر کس به سهم خود مسئول مورد نظرش را به رگبار می بندد و هیچ کدام از تیرخوردگان هم نه تنها عذر تقصیر نمی خواهند بلکه سعی می کنند با ارئه آمارهای متناقض و انداختن تقصیر به گردن یکدیگر خودشان را مبری کنند.

  قانون داریم ولی کیه که اجرا کنه !

  ابولفضل قناعتی، عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران در گفت و گو با شهرفرد بر این باور است که در چنین حوادثی نمی توان گفت چه کسی مقصر است. چراکه قانون داریم اما اجرای قانون نداریم. نمونه بارز آن هم حاج علاء الدین بزرگ است که طبقه هفتم ساختمان پر تمطراقش را سه سالی است که می خواهند تخریب کنند؛ اما هر بار توانسته با مراجعه به دیوان عدالت اداری اجرای رای را به تعویق بیندازد.

  قناعتی معتقد است که این تعویق ها نتیجه ای جز فروریختن ساختمان هایی همچون پلاسکو ندارد. واقعه ای که تنها نتیجه اش کشته شدن دهها انسان بی گناه است و البته ثروت اندوزی برخی را با مشکلاتی مواجه می کند.

  بنابراین اگر بخواهیم به طور دقیق بگوییم که مقصر اصلی این حوادث چه کسانی هستند شاید در مرحله اول تقصیر را به گردن خود مالکان بیندازیم. شاید هم قانونی که به هر کدام از دستگاههای متولی همچون شهرداری فقط تا جایی اجازه دخالت می دهد که بتواند تذکری سطحی بدهد و گاهی هم تمسخر شود. نه بیشتر و نه کمتر…

  عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران تاکید می کند که مسئولانی که این قانون ها را مشخص کرده اند باید آن را تغییر دهند. به عنوان مثال دیوان عدالت اداری نباید رای مدیریت شهری را بشکند. چراکه اتفاقات اخیر در شهر نشان داده که قوانینی که تا الان وجود داشته کارساز نبوده اند. بنابراین قانونگذار باید اختیارات شهردار را طوری مشحص کند که اگر آتش نشانی به این نتیجه رسید که ساختمانی در خصوص مبحث ۳ قانون مقررات ساختمان تخلفی دارد به سرعت پلمپ شود.

   

  مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

  بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.