• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , حوادث » علت تخریب ساختمان پلاسکو
  کد خبر : 1985324

  علت تخریب ساختمان پلاسکو

  علت تخریب ساختمان پلاسکوReviewed by Aryan♥ on Jan 21Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تهران نیوز ، در صبحگاه روز پنج شنبه سی ام دی ماه شعله های آتش سرکشیده از ساختمان قدیمی و معروف پلاسکو به تیتر اول خبرها تبدیل  گردید.شاید در دقایق اولیه حریق تصور رخ…

  علت تخریب ساختمان پلاسکوReviewed by Aryan♥ on Jan 21Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تهران نیوز ، در صبحگاه روز پنج شنبه سی ام دی ماه شعله های آتش سرکشیده از ساختمان قدیمی و معروف پلاسکو به تیتر اول خبرها تبدیل  گردید.شاید در دقایق اولیه حریق تصور رخ داد فاجعه ای عظیم در ساعاتی دیگر دور از ذهن بود

  در ساعات اولیه حریق شعله های سرکشیده از ساختمان در ذهن افراد تصورات و پیش بینی های مختلفی را رقم می زد

  به طور حتم این صحنه اولین هشداری را که در ذهن یک کارشناس سازه رقم می زد چیزی نبود جز خطر قریب الوقوع “خرابی پیش رونده” در ساختمان دچار حریق شده.

  اگر سری به دنیای علم و دانش در زمینه ساخت و ساز بزنیم در حوزه ادبیات فنی  واژه های “خرابی پیش رونده” “گسیختگی پیش رونده”  “انهدام پیش رونده” و یا واژه انکلیسی Progressive Collapse بسیار اشنا می باشد.

  خرابی پیش رونده پدیده ای می باشد  که ساختمان  بر اثر حذف یک یا چند عضو باربر در سازه بعلت های مختلف از جمله انفجار ،حریق و یا خوردگی و تسری آن به سایر عضو ها دچار انهدام و فروریزش می گردد.

  در حادثه ساختمان پلاسکو نیز با توجه به اینکه سازه ساختمان مذکور فلزی بوده و ساختمانهای فلزی در مقابل حریق آسیب پذیر می باشند و می بایست در این خصوص ایمن سازی لازم انجام می شد و با توجه به عدم ایمن سازی سازه ساختمان ،پس از حریق حرارت ناشی از آن باعث از بین رفتن قدرت باربری سازه در طبقات دچار حریق گردیده و انهدام طبقات بالا و تسری آن به طبقات پایین باعث ایجاد پدیده خرابی پیش رونده و انهدام سازه گردیده است که فروریزش ساختمان با توجه به زمان زیاد اتش سوزی و از بین رفتن قدرت باربری عضو های سازه ای ساختمان  قابل پیش بینی بود.

  البته در خبرها یکی از افراد حاضر در صحنه اعلام نمود که صدای انفجار منبع سوخت  شنیده شده است که این انفجار هم می تواند باعث حذف یک یا چند از  عضو های باربر سازه گردیده و دلیل مضاعفی در جهت خرابی پیش رونده گردد.

  در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا آیین نامه و دستورالعمل هایی برای بحث خرابی های پیش رونده تدوین گردیده و طراحان می بایست علاوه بر سایر الزامات آیین نامه ای کنترل ساختمان برای خرابی پیش رونده را مد نظر قرار دهند

  خوشبختانه در پیش نویس مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان ایران(پدافند غیر عامل) نیز مبحث خرابی پیشرونده مورد توجه قرار گرفته است.

  با توجه به حادثه ساختمان پلاسکو موارد ذیل قابل ذکر می باشد

  -ساختمانهای موجودی که از حساسیت بالایی برخوردار هستند در صورت خرابی صدمات جبران ناپذیری به بار خواهند آورد لذا می بایست علاوه بر مقاوم سازی در برابر بارهای لرزه ای همچون زلزله درمقابل پدیده خرابی پیش رونده مورد ارزیابی و مقاوم سازی قرار گیرند

  -هر چه سریعتر الزامات آیین نامه ای در خصوص خرابی پیش رونده تدوین و جهت اجرا از مبادی ذیربط ابلاغ  که دراینده در طراحی ساختمانها لحاظ گردد.

  -در تصاویر منتشر شده مشاهده می گردد در حین حریق افراد مختلفی در حال تردد در طبقات زیرین ساختمان می باشد و یا تعدادی از آتش نشانان عزیز در حال استراحت در طبقات پایین می باشند.لذا ضروریست به  نیروهای امدادی و آتش نشان ها در خصوص احتمال  وقوع خرابی های پیش رونده آموزشهای لازم داده شود که در صورت بروز این چنین حادثه هایی پیش بینی ها و ایمن سازی های لازم صورت پذیرد.

  – در  بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها به صراحت تاکید شده است که ایجاد تدابیر موثراقدامات  جهت رفع خطر از بناهایی که دارای خطر می باشند و در معابر و مکانهای عمومی قرار دارند بعهده شهرداری می باشد . وتبصره ذیل ان امده است  شهرداری پس از کسب نظر مأمور فنی خود به مالکین یا صاحبان اماکن یا صاحبان ادوات منصوب ابلاغ مهلت دار متناسبی صادر می نماید و اگر دستور شهرداری در مهلت معین به موقع اجراء گذاشته نشود شهرداری رأساً با مراقبت مأمورین خود اقدام به رفع خطر یا مزاحمت خواهد نمود و هزینه مصروف را به اضافه صدی پانزده خسارت از طرف دریافت خواهد کرد که متاسفانه در این مورد و موارد مشابه شهرداری صرفا به صدور ابلاغ بسنده نموده است.

  در پایان ضمن تسلیت به هموطنان عزیز که در غم از دست دادن این عزیزان عزادار می باشند ارزومندیم با به کار گیری علم و دانش از بروز حوادث مشابه جلوگیری گردد.

  مهندس حمیدرضا دشتی

  عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)



  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.