• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , سیاسی » دیرالزور؛ اجرای طرح تجزیه سوریه، این بار در شرق توسط آمریکا
  کد خبر : 1983979

  دیرالزور؛ اجرای طرح تجزیه سوریه، این بار در شرق توسط آمریکا

  دیرالزور؛ اجرای طرح تجزیه سوریه، این بار در شرق توسط آمریکاReviewed by Aryan♥ on Jan 20Rating: گروه بین الملل خبرگزاری فارس: سعید نصیری فر / یوسف گنجی زاده – ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۵؛ جنگنده‌های آمریکایی مواضع نیروهای ارتش سوریه را در شهر دیرالزور هدف قرار می دهند. در این حملات ۲۰۰ تن از نیروهای سوری کشته…

  دیرالزور؛ اجرای طرح تجزیه سوریه، این بار در شرق توسط آمریکاReviewed by Aryan♥ on Jan 20Rating:

  گروه بین الملل خبرگزاری فارس: سعید نصیری فر / یوسف گنجی زاده – ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۵؛ جنگنده‌های آمریکایی مواضع نیروهای ارتش سوریه را در شهر دیرالزور هدف قرار می دهند.

  در این حملات ۲۰۰ تن از نیروهای سوری کشته و زخمی می‌شوند و در نتیجه گروه تروریستی داعش می‌تواند برخی مناطق از جمله ارتفاعات راهبردی «الثرده» را در حومه فرودگاه اشغال کند.

  اگرچه نیروهای سوری ساعتی بعد توانستند عناصر داعش را از حومه فرودگاه عقب برانند اما حملات جنگنده‌های آمریکایی خسارات زیادی را برجای گذاشت؛ زیرا در مدت یک ساعت بمباران شدید هوایی، علاوه بر کشته شدن دهها تن از نیروهای ارتش، تجهیزات زیادی منهدم شد و همین مسئله خطوط دفاعی نیروهای سوری را تضعیف کرد.

  در خصوص حملات جنگنده‌های واشنگتن به مواضع ارتش سوریه در استان دیرالزور تحلیل‌های مختلفی ارائه شد اما واقعیت این بود که آمریکاییها این حملات را در ادامه عملی کردن طرح تجزیه سوریه انجام دادند.

  مرور تحولات میدانی سوریه در ۴ ماه گذشته نشان می دهد با موفقیتهای جبهه مقاومت در شمال این کشور، طرح دولت آمریکا برای تجزیه سوریه با چالش جدی مواجه شده است.

  باید به این نکته توجه داشت پاکسازی شهر حلب تمام رؤیاهای دولت آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن را برای تجزیه سوریه با شکست روبه رو کرد. علاوه بر شمال، پیشتر نیز این رویای آمریکاییها در جنوب، غرب و مرکز سوریه با شکست مواجه شد.

   همین شکستها کافی بود تا آمریکاییها سناریوی تجزیه سوریه را این بار در شرق این کشور و استان دیرالزور ادامه دهند. کاخ سفید در این طرح درصدد است ارتباط نیروهای سوری را با شرق این کشور قطع کند.

  با چراغ سبز دولت آمریکا، عناصر داعش این طرح را از سه ماه قبل عملیاتی کردند و در چندین مرحله تلاش کردند مناطق تحت کنترل دولت سوریه را در شهر دیرالزور اشغال کنند اما با مقاومت نیروهای سوری ناکام ماندند.

  قابل ذکر است گروه تروریستی داعش در سه سال گذشته علاوه بر استان الرقه، بخش وسیعی از استان دیرالزور، بیابانهای شرقی و البته خالی از جمعیت و شرق استان حمص را اشغال کرده است.

  در حال حاضر بخشهایی از شمال، غرب و مرکز شهر دیرالزور به همراه فرودگاه این شهر در اشغال عناصر تروریستی داعش نیست و مردم و نیروهای ارتش در این منطقه محاصره هستند.

  کمک رسانی به مردم محاصره شده در شهر دیرالزور از طریق فرودگاه این شهر صورت می گیرد اما تروریستها تلاش زیادی می کنند با اشغال این فرودگاه مانع از امداد رسانی به شهروندان شوند.

  با توجه به تحرکات ماههای گذشته آمریکا در شرق سوریه به نظر می رسد، ارتش سوریه و نیروهای مقاومت می‌بایست همزمان با آغاز عملیات در شهر حلب و خنثی سازی طرح تجزیه در مناطق شمالی، جبهه شرق این کشور را هم به ویژه در شرق استان حمص تقویت می کردند. 

  اندازه واقعی    

  بدون شک اگر تدارکات ویژه‌ای برای مقابله با طرحهای آمریکایی در شرق سوریه در نظر گرفته شده بود، همزمان با آزادی حلب، شاهد سقوط شهر راهبردی تدمر و محاصره نیروهای سوری در فرودگاه تی ۴ نبودیم و امکان پیشروهای نیروهای از شهر تدمر به سمت منطقه نفتی «آراک و سخنه» و در نهایت شهر دیرالزور وجود داشت.

  اما همه این تجربه ها نشان می دهد، زمان برای شکست طرح تجزیه سوریه در شرق این کشور هنوز تمام نشده و این فرصت در اختیار دولت سوریه و متحدانش وجود دارد.

  در حال حاضر نکته مهم این است که باید از سقوط مناطق تحت کنترل دولت در شهر دیرالزور جلوگیری شود در غیر این صورت بخشهای وسیعی از مرکز و شرق این کشور به اشغال تروریستهای داعش در می آید و آزادسازی این مناطق با توجه به بهانه‌های آمریکا برای مبارزه با داعش شاید سالها طول بکشد.

  یادآوری همین نکته کافیست که دولت آمریکا تجربه دیرالزور را پیشتر در استان الرقه و حسکه به مرحله اجرا درآورد و اگر فرصت از دست برود باید شاهد احداث پایگاه های نظامی آنان در دیرالزور و کوتاه شدن دست دولت سوریه از شرق این کشور بود.

  اما در بعد میدانی باید گفت که در یک هفته گذشته داعش تلاش کرده با جدا کردن فرودگاه و شهر از یکدیگر به اهداف خود دست یابد؛ موضوعی که در ماه های گذشته کمتر مورد توجه تروریستها قرار گرفته بود. تمرکز اصلی حملات داعش در این محور گورستان و منطقه العمال است.

  تروریستها تاکنون بر این مناطق تسلط آتش باری پیدا کرده و به صورت موقت برجاده منتهی به فرودگاه مسلط شده‌اند.

  با پیشروی تروریستها در این محور، نیروهای سوری در فرودگاه، محاصره و ارتباط آنان با شهر قطع شد. 

  در مقابل، ارتش سوریه و عشایر منطقه با کمک جنگنده های نیروی هوایی تلاش می کنند تروریستها را از این مناطق عقب برانند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.