• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بهداشت و سلامت » اجرای برنامه پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به نوزاد
  کد خبر : 1983549

  اجرای برنامه پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به نوزاد

  اجرای برنامه پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به نوزادReviewed by on Jan 19Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نبض شهر، لیلا هادی پور، کارشناس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور از اجرای موفق برنامه پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به نوزاد…

  اجرای برنامه پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به نوزادReviewed by on Jan 19Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نبض شهر، لیلا هادی پور، کارشناس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور از اجرای موفق برنامه پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به نوزاد خبر داد. در حاشیه نشست کشوری سلامت مادران اظهار داشت: اعتیاد تزریقی، روابط جنسی غیر ایمن و انتقال از مادر به کودک را از راههای اصلی انتقال آلودگی به HIVبه شمار می رود.

  وی گفت: پیشگیری از انتقال HIV به نوزاد به لحاظ هزینه های گزافی که در آینده متقبل خانواده و جامعه می گردد حائز اهمیت است.

  کارشناس سلامت مادران وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، در خصوص انتقال آلودگیHIV از مادر به کودک گفت: انتقال آلودگی می تواند در سه مرحله حین  بارداری، زمان زایمان و زمان شیردهی ایجاد شود.

  وی گفت: اکثر کودکانی که مبتلا به HIV هستند از این طریق مبتلا به ویروس شده اند.

  هادی پور به غربالگری ها و مراقبت های متناوب در پیش و حین بارداری و هنگام زایمان جهت شناسایی مادران آلوده و پیشگیری از انتقال ویروس به نوزاد اشاره نمود و گفت: اگر مداخله ای در این خصوص صورت نگیرد انتقال از مادر به کودک حدود ۲۰ تا ۴۵ درصد خواهد شد.

  وی در ادامه از پیشگیری اولیه از ابتلا زنان به عفونت HIV، پیشگیری از حاملگی ناخواسته در بین زنان مبتلا به HIV، پیشگیری از انتقال HIV از مادران مبتلا به کودکشان و فراهم سازی درمان، مراقبت و حمایت از زنان مبتلا به HIV، کودکان و خانواده هایشان به عنوان چهار رویکرد جامع پیشگیری از انتقال HIV به کودکان نامم  برد.

  کارشناس سلامت مادران وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادامه اظهار داشت : برنامه کشوری پیشگیری از انتقال HIV از مادر به نوزاد از سال ۱۳۹۳ به صورت پایلوت در ۱۶ دانشگاه علوم پزشکی کشور در ۱۷۰ واحد بهداشتی و ۴۰ بیمارستان منتخب در حال اجراست و تا پایان سال ۱۳۹۵ مقرر است این برنامه به تمامم دانشگاههای علوم پزشکی کشور تعمیم داده شود.

  کارشناس مسئول کنترل اچ ای وی/ ایدز معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت : برنامه کنترل HIV در مادران باردار از حدود ۲ سال قبل با مشارکت گروه سلامت مادران معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ۱۰ مرکز خدمات جامع سلامت و یک بیمارستان در شهرستان های مشهد و چناران به صورتت پایلوت در حال اجراست.

  حسین پور هدف از این برنامه را کنترل HIV در مادران باردار و پیشگیری از انتقال آن به کودک و شروع درمان مادر عنوان نمود و گفت : با توجه به جمعیت بالای حاشیه  نشینان شهر مشهد و به دنبال اجرای موفق طرح تحول سلامت در حاشیه شهر ، شروع این برنامه جهت جمعیت حاشیه شهر مشهد از بهمن ماه آغاز خواهد شد.

  وی اظهار امیدواری کرد:در سال آینده با تسریع این برنامه به کل مراکز خدمات جامع سلامت کلیه مادران باردار از نظر آلودگی به ویروس HIV مورد غربالگری قرار گیرند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.