• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بهداشت و سلامت » لزوم کاهش سن ازدواج/ میزان باروری جمعیت افزایش یابد
  کد خبر : 1981926

  لزوم کاهش سن ازدواج/ میزان باروری جمعیت افزایش یابد

  لزوم کاهش سن ازدواج/ میزان باروری جمعیت افزایش یابدReviewed by on Jan 18Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، محمد اسماعیل مطلق صبح چهارشنبه در کارگاه ازدواج سالم در بوشهر اظهار داشت: میزان باروری کلی براساس آخرین تحقیقات جمعیت شناسی ۱.۹ در کشور است ولی در سرشماری سال ۱۳۹۰ این نرخ ۱.۸…

  لزوم کاهش سن ازدواج/ میزان باروری جمعیت افزایش یابدReviewed by on Jan 18Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، محمد اسماعیل مطلق صبح چهارشنبه در کارگاه ازدواج سالم در بوشهر اظهار داشت: میزان باروری کلی براساس آخرین تحقیقات جمعیت شناسی ۱.۹ در کشور است ولی در سرشماری سال ۱۳۹۰ این نرخ ۱.۸ دهم است.

  وی ادامه داد: در استان‌های مختلف این نرخ متفاوت است؛ به طور مثال در استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان این نرخ بالای ۲.۱ دهم است ولی در استان گیلان و مازندران و تهران پائین تر از ۲.۱ دهم است.

  مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت اضافه کرد: بر اساس نظر جمعیت‌شناس‌ها اگر استانی که نرخ باروری آن کمتر از ۲.۱ است، این جمعیت در سال‌های بعد یعنی حدود ۲۰ سال بعد دچار آسیب و تعدیل سلامتی قرار می‌گیرد و تعداد سالمندتران جامعه زیاد خواهد شد و جمعیت جوان و پویا و بالنده کمتر خواهد شد.

  وی تصریح کرد: مسئولان باید تمام تلاش خود را به کار ببندند که هر سال نرخ باروری جمعیت نسبت به سال قبل به تدریج افزایش یابد. باید نخبگان، تحصیلکرده‌ها و آحاد جمعیت به افزایش این نرخ بیشتر کمک کنند چون در این زمینه بیشترین مشکل را داریم و نرخ باروری در این قشر کم است.

  اسماعیل مطلق بیان کرد: قشرهایی که وضعیت اقتصادی خوبی دارند نرخ رشد جمعیت در آنها کم است و باید برنامه‌ریزی کنید این نرخ را به ۲.۱ نزدیک شود؛ این قشرها باید اول ازدواج کنند و بعد از ازدواج فرزندآوری کنند و از تک فرزندی پیشگیری کنند و همه اینها پشتوانه علمی دارد.

  تک‌فرزندی آسیب‌زا است

  وی تصریح کرد: اگر اصرار وجود دارد که تک فرزندی نباشد، به علت این است که در کشورهای مختلف تحقیقاتی صورت گرفته و در کشور ایران نیز صورت گرفته است؛ آسیب‌ها و مشکلاتی که تک فرزندی برای جامعه و خانواده در آینده دارد، پدر و مادر پیر می‌شوند و فرزند خودش تنها است. در بسیاری از کشورها برای تک فرزندی قانون وضع کرده‌اند.

  مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت افزود: وزارت بهداشت و درمان بر روی سلامت تاکید دارد و اگر سلامت و ارتقای سواد سلامت را در کشور گسترش دهیم و مرگ را کاهش دهیم و ازدواج سالم داشته باشیم و سن ازدواج را کاهش دهیم و طلاق کاهش پیدا کند میزان باروری کلی به ۲.۱ نزدیک خواهد شد.

  وی گفت: اگر سن ازدواج دو سال پایین‌تر بیابید مشکل نرخ باروری کلی کشور کمتر خواهد شد. یکی از کارهایی که مسئولان باید دنبال کنند و ما در وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی دنبال می‌کنیم این است که باید نقش ازدواج در ارتقای سلامت مردم و ارتقای امید به زندگی مردم را افزایش دهیم.

  مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: مسئولان باید مردم را به ازدواج و نقش آن در ارتقای سلامت جامعه آگاه کرده و دیدشان را بهتر کنیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.