• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار پربازدید » کاشت ۱۲۱ هزار نهال در جنگل‌های هیرکانی مازندران
  کد خبر : 1979923

  کاشت ۱۲۱ هزار نهال در جنگل‌های هیرکانی مازندران

  کاشت ۱۲۱ هزار نهال در جنگل‌های هیرکانی مازندرانReviewed by Aryan♥ on Jan 16Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، ناصر مقدسی قائم‌مقام سازمان جنگل‌ها پیش از ظهر امروز در نشست خبری کمپین احیای جنگل‌های باستانی ایران با عنوان یادگاری زمین، اظهار داشت: طبق اعلام فائو طی ۲ قرن اخیر ۵۰…

  کاشت ۱۲۱ هزار نهال در جنگل‌های هیرکانی مازندرانReviewed by Aryan♥ on Jan 16Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، ناصر مقدسی قائم‌مقام سازمان جنگل‌ها پیش از ظهر امروز در نشست خبری کمپین احیای جنگل‌های باستانی ایران با عنوان یادگاری زمین، اظهار داشت: طبق اعلام فائو طی ۲ قرن اخیر ۵۰ درصد جنگل‌های دنیا در فرآیند صنعتی شدن و سطح محرومیت‌های واحدهایی همچون آفریقا و آمریکای لاتین از بین رفته است و سالانه سطح جنگل‌زدایی در دنیا ۱۲ میلیون هکتار است که می‌توان آن را فاجعه‌بار عنوان کرد.

  وی اضافه کرد: اکنون ۴ میلیارد هکتار جنگل در سطح دنیا وجود دارد و باید گفت بعد از انرژی جنگل‌زدایی با ۲۲ درصد تولید گاز گلخانه‌ای دومین علت افزایش گاز گلخانه‌ای در دنیاست.

  مقدسی با ا شاره به تخریب جنگل‌ها طی سال‌های اخیر به ویژه در شمال کشور تصریح کرد: کشور ما تنها ۷ تا ۸ درصد پوشش جنگلی جهان را دارد که باید در احیای آنها بکوشیم و رسانه‌ها می‌توانند با اطلاع‌رسانی و یادآوری مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها آنها را برای ورود به احیا و حراست از جنگل‌ها ترغیب کنند.

  وی با اشاره به ورود شرکت سامسونگ برای کاشت ۱۲۰ هزار نهال در جنگل‌های منطقه جواهرده مازندران، افزود: شرکت‌های خودروساز نیز یکی از منابع تولید گاز گلخانه‌ای هستند که امیدواریم در همین راستا نهضت جنگل‌کاری را تقویت کنند.

  به گفته مقدسی، ۲۵۰ هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی در منطقه مازندران امکان توسعه دارند که با توجه به آنچه در دوره گذار هستیم، باید ۷ معیار را برای ماندگاری جنگل و تغییر آن از سنتی به کلاسیک رعایت کنیم.

  قام‌مقام سازمان جنگل‌ها به توافق این سازمان با وزارت جنگل‌داری کره جنوبی اشاره کرد و گفت: سال گذشته با این کشور توافقی داشته‌ایم تا بتوانیم کار مشترکی را انجام دهیم که احتمالاً اجرای طرح پایلوت شرکت سامسونگ و کاشت ۱۲۱ هزار نهال در منطقه جنگلی می‌تواند ادامه داشته باشد.

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار فارس، به دلیل تغییر اقلیم کمبود آب شیرین و بیابان‌زایی، سازمان جنگل‌ها به دنبال جلب حمایت بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها و شرکت سامسونگ با ما و ایجاد کمپینی با محوریت محیط زیست سعی کرد تا با طی ۳ ماه گذشته و با همکاری سازمان جنگل‌ها در منطقه جواهرده نهال‌های درختان افرا، کاج را در حفره جنگلی منطقه جواهرده بکارد.

  به گفته سرافرازی مجری طرح کاشت نهال ۵۰ درصد نهال‌ها از نوع سوزنی و ۵۰ درصد پهن‌برگ هستند و این شرکت به مدت ۲ سال برای رشد نهال‌ها تعهد نگهداری آنها را بر عهده دارد و سپس آن را به عرصه منابع طبیعی تحویل خواهد داد. این تعداد نهال در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار از اراضی جنگلی کاشته شده است.

  بنا بر اعلام سازمان جنگل‌ها ۲۵۰ هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی امکان توسعه و کاشت درخت را دارند.

  نکته قابل توجه اینکه قرار است تا ۷ نقطه از این جنگل‌ها در یونسکو ثبت جهانی شود که اکنون در مراحل نهایی قرار دارد و به گفته مقدسی قائم‌مقام سازمان جنگل‌ها نقاطی انتخاب شده که بیشترین حجم تراکم و بکر بودن را داشته باشند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.