• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار پربازدید » مسئولان امر زکات به امور فرهنگی توجه داشته باشند
  کد خبر : 1978902

  مسئولان امر زکات به امور فرهنگی توجه داشته باشند

  مسئولان امر زکات به امور فرهنگی توجه داشته باشندReviewed by Aryan♥ on Jan 15Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام علی شکری در دیدار صبح یکشنبه خود با مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان سمنان به میزبانی اداره کل تبلیغات اسلامی استان در شاهرود با بیان اینکه زکات مانند نماز…

  مسئولان امر زکات به امور فرهنگی توجه داشته باشندReviewed by Aryan♥ on Jan 15Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام علی شکری در دیدار صبح یکشنبه خود با مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان سمنان به میزبانی اداره کل تبلیغات اسلامی استان در شاهرود با بیان اینکه زکات مانند نماز حکم الهی و قرآنی است، ابراز داشت: احکام ویژه زکات از قرآن استخراج شده و در منابر برای مردم بیان می شود حال آنکه اندکی از همین زکات جمع آوری شده از سوی مردم برای خروج قرآن از مهجوریت خرج نمی شود.

  وی افزود: نمی توان از لابلای آیات قرآن فریضه ای را استخراج کرد و به مردم بیان داشت اما سهمی از آن به قرآن اختصاص نداد لذا باید مسئولان و فعالان حوزه زکات درباره ترویج فرهنگ قرآنی به خصوص در بین اقشار محروم جامعه اهتمام داشته باشند.

  ترویج قرآن در جامعه باعث کاهش معضلات اجتماعی می شود

  رئیس ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی استان سمنان همچنین با تاکید بر اینکه ترویج قرآن در جامعه باعث کاهش معضلات اجتماعی می شود، گفت: اما این بدان معنا نیست که از کارهای عمرانی به خصوص در روستاها دست کشید لیکن از کمیته امداد می خواهیم در کنار هزینه زکات برای مسائل عمرانی روستاها مانند تکمیل مساجد و … به مقوله قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی نیز بپردازند.

  شکری با بیان اینکه امروز با کمترین هزینه می توان فرهنگ قرآنی را درجامعه نهادینه کرد، ابراز داشت: می توان از هزینه زکات در راه برگزاری نشست های قرآنی، تهیه قرآن برای نیازمندان و کمک به حفظ و ترویج معارف کلام خدا استفاده کرد و قاطعانه باید گفت هرکجا که قرآن کریم باشد آسیب های اجتماعی کمتر هستند.

  وی افزود: مقوله مهم دیگر فرهنگ است زکات در فرهنگ اسلامی نهادینه شده اما بخشی از آن حتی برای فرهنگ نیز هزینه نمی شود ما امروز باید با بهره گیری از فرهنگ، نیازمردم را برطرف کنیم اما باید بدانیم که این نیاز تنها در بخش عمرانی نیست در برخی موارد شاهد هستیم که نهادینه کردن یک فرهنگ دینی تا چه میزان می تواند اثربخش تر از ساخت و سازهای عمرانی در روستاها باشد از سوی دیگر ما باید به سمت خود اتکایی مردم و خروج آنها از فقر با مسائلی مانند خود اشتغالی و … باشیم وگرنه نیازهای اقتصادی مردم تمامی ندارد و تنها نمی توان به مردم هزینه های مادی پرداخت کرد که این امر، خود کار فرهنگی و برطرف کردن نیازهای مردم به دست خودشان است.

  شبکه تبلیغی نقش ویژه ای برای تبیین زکات در جامعه دارد

  مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان همچنین گفت: شبکه تبلیغی نقش ویژه ای برای تبیین زکات در جامعه دارد لذا این اداره کل با بهره گیری از ظرفیت های خود همواره در ترویج این فریضه پیشگام بوده است.

  شکری ضمن اشاره به همکاری‌های صورت گرفته در حوزه تبیین و ترویج زکات، ابراز داشت: وجود بیش از ۶۲خانه عالم روستایی، مبلغان، شبکه تبلیغی، تشکل های دین، هیئت های مذهبی، کانون مداحان، رسانه های وابسته و … در زمره ظرفیت های تبلیغات اسلامی برای اشاعه فریضه زکات است که خوشبختانه تاکنون به خوبی در این زمینه عمل شده است.

  وی افزود: همکاری های بسیار خوبی بین نهادهای زیرمجموعه رهبر معظم انقلاب اسلامی مانند کمیته امداد، اوقاف و سازمان تبلیغات وجود دارد که ما در این زمینه از تمام ظرفیت های خود بهره خواهیم برد.

  ضرورت تشکیل فراکسیون دستگاه‌های فرهنگی در استان سمنان

  عضو شورای زکات استان سمنان گفت: در چند سال گذشته متاسفانه به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها نقش سازمان تبلیغات در ترویج زکات نادیده گرفته می شد و کمیته امداد از سوی خود، روحانی و مبلغ به روستاها اعزام می کرد اما این رویه خوشبختانه با نگاه ویژه مسئولان فعلی اصلاح شده و امروز شاهد تعامل بسیار خوبی بین این دو نهاد هستیم.

  شکری بیان داشت: این تعامل حتی ما را برآن داشت تا بین دستگاه های زیر مجموعه رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان، فراکسیون دستگاه های فرهنگی را تشکیل دهیم تا درباره مسائل فرهنگی استان سمنان بحث و تبادل نظر صورت گیرد که البته این طرح ابتر ماند اما این بدان معنا نیست که راه های تعامل امروز بسته هستند.

  وی افزود: خوشبختانه نشست های بسیار خوب سه جانبه ای بین اوقاف، سازمان تبلیغات و کمیته امداد در سال های گذشته صورت گرفته که این نشست ها قطعا برای بهبود وضعیت قرهنگی استان در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.