• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » توریسم و گردشگری » نرخ بیکاری در جهرم ۱۸ درصد است
  کد خبر : 1978615

  نرخ بیکاری در جهرم ۱۸ درصد است

  نرخ بیکاری در جهرم ۱۸ درصد استReviewed by on Jan 15Rating: علیرضا صحرائیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: نرخ بیکاری در شهرستان جهرم بر اساس گزارش مرکز آمار ایران که سالانه و هر ۶ ماه یک‌بار اعلام می‌شود، در نیمه نخست سال ۱۸ درصد بوده و در نیمه دوم که فصل برداشت مرکبات است…

  نرخ بیکاری در جهرم ۱۸ درصد استReviewed by on Jan 15Rating:

  علیرضا صحرائیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: نرخ بیکاری در شهرستان جهرم بر اساس گزارش مرکز آمار ایران که سالانه و هر ۶ ماه یک‌بار اعلام می‌شود، در نیمه نخست سال ۱۸ درصد بوده و در نیمه دوم که فصل برداشت مرکبات است به ۱۴ درصد کاهش پیدا می‌کند.

  وی با اشاره به اینکه نیازمند به تغییر نگرش در اشتغال مردم هستیم، افزود: امکان گسترش استخدام‌ در دستگاه‌های اجرایی با توجه به مشکلات مالی موجود در کشور برای دولت وجود ندارد و باید با مشارکت مردم و حمایت دولت در ایجاد اشتغال برای جوانان تلاش شود.

  حمایت دولت از شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران

  فرماندار ویژه جهرم با اشاره به اینکه تشکیل تعاونی‌های توسعه و عمران فرصتی مناسب برای تولید اشتغال جوانان روستایی است، بیان کرد: بر اساس طرحی که سال ۸۹ به تصویب رسید دولت ملزم شد آن دسته از پروژه‌ها که امکان واگذاری به بخش خصوصی ندارد را به شرکت‌های تعاونی واگذار کند.

  وی با اشاره به این که دولت در صدد توسعه این تعاونی‌ها در سراسر کشور است، عنوان کرد: هیچ منعی برای سایر فعالیت‌های اقتصادی در این شرکت‌ها وجود ندارد و اعضا می‌توانند در تمام شاخه‌های اقتصادی از جمله خدمات، کشاورزی و صنعت فعالیت کنند.

  صحرائیان با تاکید بر توسعه اشتغال‌زایی با ایجاد طرح‌های مشارکتی، ایجاد این شرکت‌ها را تنها منحصر به روستاها دانست و گفت: طرح‌های مذکور باید در قالب شرکت‌های تعاونی انجام شود.

  فرماندار ویژه شهرستان جهرم حمایت از این شرکت‌ها را در قالب پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با سود ۳ درصد ویژه شرکت‌هایی با بیش از ۲۵ نفر عضو و سود ۷ درصد ویژه شرکت‌های تعاونی زیر ۲۵ نفر عضو برشمرد.

  عدم استقبال از طرح‌های گردشگری

   صحرائیان با اشاره به اینکه دهیاران باید طرح‌های قابل اجرا در روستاها را برای اخذ مجوزهای لازم به اداره‌های صنعت و معدن و جهاد کشاورزی ارائه کنند، طرح‌های گردشگری و مکانیزاسیون کشاورزی را از جمله طرح‌های مورد حمایت دولت دانست که تا کنون هیچ اقدامی برای تامین اعتبار در این زمینه توسط روستاییان شهرستان جهرم ارائه نشده است.

  وی، ضمانت این تسهیلات را حساب‌های واریز یارانه عنوان کرد که سقفی برای پرداخت تسهیلات نیز وجود ندارد.

  این مسئول با اشاره به حمایت دولت در زمینه طرح‌های اشتغال خانگی و اعطا تسهیلات برای آن گفت: میزان تسهیلات پرداخت شده در سال گذشته ۸۰۰ میلیون تومان با سقف پرداخت ۴ میلیون تومان بود که  انتظار داریم امسال سهم جهرم از این تسهیلات به یک میلیارد تومان برسد.

  وی با اشاره به پرداخت تسهیلات برای ۳۰۰ نوع شغل خانگی، اولویت پرداخت به روستاییان را از سیاست‌های دولت در این زمینه برشمرد که سهم سایر دستگاه‌ها نیز مشخص شده است.

  فرماندار ویژه شهرستان جهرم با یادآوری این که امسال ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به منظور حمایت از اشتغال‌زایی به ویژه اشتغال خانگی اختصاص پیدا کرده است، به خدمات این نهاد در بخش تعاون اشاره و اظهار کرد: تسهیلات ویژه تعاونی‌ها اگرچه گران است اما سقف مشخص برای پرداخت ندارد.

  ۲۹۰ هزار بیکار در استان

  وی استان فارس را برخوردار از ۲۹۰ هزار بیکار عنوان می‌کند و با اشاره به وجود ۳۳۰ هزار اتباع بیگانه مجاز و غیرمجاز در استان عنوان کرد: کارفرمایان اجازه استفاده از اتباع بیگانه غیرمجاز به عنوان نیروی کار در کارگاه‌ها و باغ‌ها ندارند.

  صحرائیان خواستار معرفی کارفرمایان استفاده کننده از نیروی کار غیرمجاز در شهر و روستاها شد و از دستگاه‌های اجرایی شهرستان خواست در امورات خود از نیروهای بومی استفاده کنند.

   وی با اشاره به این که دستمزدهای پرداخت شده به کارگرهای بیگانه برابر با کارگرهای بومی است، جریمه استفاده از اتباع غیرمجاز را به ازای هر نفر ۱۳۵ هزار تومان و ۶ ماه حبس برای خاطیان عنوان کرد.

  فرماندار ویژه جهرم با اشاره به این که بسیاری از کارگرهای بومی قائل به شغل‌های معمولی هستند به آمار بالای کارگران افغانی غیرمجاز در سطح شهرستان جهرم اشاره کرد که کارگروه اتباع خارجی در صدد برنامه‌ریزی برای طرد آنها و تبدیل جهرم به منطقه ممنوعه برای ورود اتباع بیگانه دارد.

  صحرائیان از مشکلات اساسی شهرستان در حوزه اشتغال را نبود مشاور عنوان کرد و گفت: آشنا نبودن افراد از شغل‌ها علت سردرگمی آنها و در نتیجه پایداری بیکاری است که در این زمینه برنامه داریم با جمع‌آوری طرح‌های متنوع اشتغال‌زایی و ارائه به متقاضیان آنها را در انتخاب شغل مورد نظر خود یاری کنیم.

   وی با اشاره به این که ظرفیت گردشگری در روستاهای شهرستان مغفول مانده است از حمایت این اداره به منظور توسعه اشتغال‌ در زمینه گردشگری خبر داد که تا کنون مورد استقبال واقع نشده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.