• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , رادیو و تلویزیون , فرهنگی و هنری » واکنش نماینده مجلس به حضور خوانندگان منشوری در سریال معمای شاه
  کد خبر : 1978109

  واکنش نماینده مجلس به حضور خوانندگان منشوری در سریال معمای شاه

    قاضی زاده نماینده ی مردم فریمان درباره ی حضور خوانندگان قبل از انقلاب در سریال معمای شاه توضیحاتی را بیان کرد. قاضی زاده:ادامه حضور خوانندگان منشوری در سریال معمای شاه مورد بررسی قرار خواهد گرفت! سریال «معمای شاه» روزهای آرامی را سپری می کرد تا این که آهنگی از ابراهیم حامدی آن را بار…

  ۲۸

   

  قاضی زاده نماینده ی مردم فریمان درباره ی حضور خوانندگان قبل از انقلاب در سریال معمای شاه توضیحاتی را بیان کرد.

  قاضی زاده:ادامه حضور خوانندگان منشوری در سریال معمای شاه مورد بررسی قرار خواهد گرفت!

  سریال «معمای شاه» روزهای آرامی را سپری می کرد تا این که آهنگی از ابراهیم حامدی آن را بار دیگر در صدر اخبار قرار داد. شنبه شب سکانسی از سریال در کاباره روایت می شد که محمود قربانی (سپند امیرسلیمانی) به همراه غلامرضا پهلوی(با بازی علی فرجام‌فر) به‌کاباره‌ای می‌روند که ابراهیم حامدی در آنجا مشغول آواز خواندن است.
  این بخش از سریال به طرفه العینی در کانال های تلگرامی دست به دست شد و هر کسی از ظن خود درباره آن نظر داد. پیش تر و همزمان با پخش صدای ویگن در «معمای شاه» خبر رسیده بود برخی آهنگ های پیش از انقلاب با گریم خواننده های شان در «معمای شاه» نشان داده خواهد شد.سید احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مردم فریمان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما درباره حضور ابی و دیگر خوانندگان در «معمای شاه» اظهارنظر کرده است.

  سرنوشت مبهم «معمای شاه»
  نخستین مساله ای که با سید احسان قاضی زاده در میان می گذاریم، دیدگاه شورای نظارت بر صدا و سیما درباره پخش صدای ابراهیم حامدی است:
  « در «معمای شاه» یک بیان تاریخی صورت گرفته است. ما باید موضوع را در شورای نظارت بر صدا و سیما بررسی کنیم و در آن جا فیلم صحنه مذکور را مرور خواهیم کرد و نتیجه بعد از بررسی اعلام می شود.»
  به قاضی زاده می گوییم خبرها حکایت از آن دارد که در روزهای آینده دیگر خواننده‌های قبل از انقلاب نیز به جمع کسانی که تصاویرشان در سریال «معمای شاه» پخش می‌شود، خواهند پیوست:
  «ما با صدای خواننده زن قطعا مشکل داریم و برای مان خط قرمز است؛ البته باید درباره صحت و سقم این که واقعا قرار است صدای زن پخش شود یا نه کسب اطلاع کنم . درباره این که دیگر خواننده های زمان شاه قرار است در «معمای شاه» مورد استفاده قرار گیرند، بزودی در شورا بررسی خواهیم کرد.»

  انتقادهای سابقه دار
  درباره این که واقعا شورای نظارت بر صدا و سیما ، مسولان تلویزیون را قانع می کنند که جلو پخش صدای دیگر خوانندهای پیش از انقلاب را بگیرند یا نه طی روزهای آینده و بعد از جلسه شورا معلوم می شود.
   سید احسان قاضی زاده هاشمی بحث را فراتر می می بیند و می گوید: 
  « قبلا دیدگاه هایی درباره «معمای شاه» به ما رسیده بود. انتقادهایی به خود بنده منعکس شد که به مسولان معاونت سیما ارائه دادم.»
  او رئوس انتقادها را این طور برمی شمرد:
  « مهم ترین انتقاد پررنگ تر نشان دادن نقش آیت الله طالقانی نسبت به نقش حضرت امام (ره) بود ، برخی از انتقادها هم نوع روایت تاریخ را شامل می شد که منتقدان معتقد بودند به روایت به ذکر منابع خاص و یا به نگاه و قاب کارگردان محدود شده و  همه چیز را در برنمی گیرد.»
    این نماینده مجلس در ادامه نظر شخصی خود را درباره دلایل بروز چنین انتقادهایی این طور بیان می کند: 
  « قالب سریال این بوده که بیان تاریخی داشته باشد و اگر مقطع مقطع روایت می شد شاهد قوام قصه می بودیم. و یا ملودرامی که از طریق خانواده دکتر وزیری شکل گرفته در خیلی موارد هماهنگ با ماهیت بیان تاریخی سریال نیست.»

  سریال خوب به صدای منشوری نیاز ندارد
  یکی از موارد مشترک در کامنت های مردم این است که «معمای شاه» با اضافه کرده خواننده های پیش از انقلاب قصد تزریق جذابیت کاذب دارد و از این طریق خواسته ضعف قصه را بپوشاند. قاضی زاده هاشمی هم چنین رایی دارد:‌
  «استفاده از ابزارهای متنوعی مثل خواننده ها و آهنگ های پیش از انقلاب برای نشان دادن فضا حقیقی بوده. اما بنظر من اگر بجای تاکید بر این موارد، تاکید بر قصه و بیان های تاریخی می بود سریال ماندگارتر می شد.  البته گزارش هایی داریم که بر آمار مخاطبان «معمای شاه» روز بروز افزوده شده. »

  چرا «معمای شاه» موفق نیست؟
  سید احسان قاضی زاده هاشمی به واسطه عضویت در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما بر سریال های تلویزیونی اشراف دارد برای همین می توان به دیدگاهش درباره کیفیت «معمای شاه» اعتماد کرد. او ابتدا می گوید: « موفق نشدم همه قسمت ها را بخاطر مشغله کاری ببینم. هر وقت فرصت می شود «معمای شاه» را می بینم اما سراغ بعضی سریال ها به دلیل کیفیت نازل شان نمی روم ؛‌مثل «همسایه ها» که از شبکه دو به شبکه نسیم رفته را نمی بینم. «معمای شاه» اما استراتژیک است.»

   با این مقدمه سراغ تحلیل چرایی عدم موفقیت سریال می رود:
  « من سطح مشاورهای سریال را خیلی قوی ندیدم ؛‌تعداد مشاورین و گروه نویسندگان در حوزه تحقیق فیلمنامه باید بیشتر می بود. یا حتی استفاده از لوکشین های متنوع سریال به لحاظ جذابیت بصری و داستانی قوی جا داشت قوی تر شود. حتما تحقیق زیاد شده اما این که پژوهش ها چطور تبدیل به قصه بشود مهم است. البته نسل جوان که متولد دهه شصت و هفتاد هستند سریال را می بینند منتهی بیشتر از بعد نگاه تاریخی؛ چون اطلاعات شان کم است. اما کاش جذابیت داستانی و بصری به مراتب بیشتر می بودکه نتیجه آبرومندانه تر می شد.»

   قاضی زاده هاشمی بار دیگر تاکید می کند اگر اثر قوی باشد نیاز به  افزوده کاذب ندارد:‌
  « فیلم هایی داریم که فضای آن زمان را بخوبی منتقل می کنند. شاید هزینه ها بالا می رفت اما سریال واقعی تر می شد. »

  منبع: cinemajournal.ir
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.