• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » حکایتی از مادران شاغل این عصر/زنان شاغل یک سر و هزار سودا
  کد خبر : 1977631

  حکایتی از مادران شاغل این عصر/زنان شاغل یک سر و هزار سودا

  حکایتی از مادران شاغل این عصر/زنان شاغل یک سر و هزار سوداReviewed by on Jan 14Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار شاخه طوبی: امروزه اشتغال زنان از مسائل مورد توجه در اجتماع محسوب می شود و زنان به علل گوناگون…

  حکایتی از مادران شاغل این عصر/زنان شاغل یک سر و هزار سوداReviewed by on Jan 14Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار شاخه طوبی: امروزه اشتغال زنان از مسائل مورد توجه در اجتماع محسوب می شود و زنان به علل گوناگون به کار کردن روی می آورند و اغلب مجبور می شوند علاوه بر مسئولیت های خود در خانه و تربیت فرزندان بار مسئولیت های اجتماعی را نیز به دوش بکشند. در اینجاست که ما با قشری به عنوان «زنان شاغل» روبه رو می شویم. افرادی که در دو جبهه مهم یعنی جامعه و خانواده مشغول خدمت و انجام وظیفه می باشند.

  در گذشته، زنان غالبا نقش مادر و همسر را به عهده داشتند و به انجام امور خانه می پرداختند. اگر هم در اموری مانند کشاورزی و دامداری و امثال آن شرکت داشتند دامنه چنین مشارکت هایی در حدی بسیار محدود و منحصر به تأمین نیازهای خانواده بود اما با تغییر شرایط اقتصادی و اجتماعی و پیچیده تر شدن تقسیم کار، امروزه زنان علاوه بر ایفای نقش های فوق، پذیرای مسئولیت های عمده تر نظیر اشتغال در بیرون از خانه می باشند.

  وقتی که پوسته شلوغی های  شهر را کنار می زنیم و خوب نگاه می کنیم زندگی های زیادی را می بینیم زندگی هایی که در خانه خانه این شهر جریان دارند آرام یا پر تلاطم، خلوت یا شلوغ، صبور یا کم طاقت، می گذرند و ما شور زندگی را در جای جای شهر حس می کنیم .

  از خیابان ها و کوچه ها یکی پس از دیگری گذشتیم تا میهمان خانمی شدیم که مثل خیلی دیگر از زنان این شهر علاوه بر بار مسئولیت کار در خانه بار مسئولیت اشتغال بیرون از منزل را دوشادوش همسرش به دوش می کشد.

  این گفت و گو را در ادامه بخوانید:

  شاخه طوبی: خودتان را معرفی کنید

  فاطمه سفیدیان هستم کارشناسی ارشد رشته مدیریت بازرگانی ، متاهل ، صاحب یک فرزند

  شاخه طوبی: از شغل خود بگویید:

  کارمند هستم و علاوه بر آن در دانشگاه هم تدریس می کنم، به طور متوسط در طول روز ۸ ساعت خارج از منزل کار می کنم .

  شاخه طوبی: به نظر شما چه دلیلی برای اشتغال زنان در خارج از منزل وجود دارد؟

  فکر می کنم دو دلیل کلی برای نیاز خانم ها به کار کردن وجود دارد:

  ۱)دلیل اقتصادی: برای کمک به خانواده، زمانی که دو طرف در یک خانواده کارمند باشند مرد به تنهایی نمی تواند نیاز های خانواده را تامین کند پس برای تامین هزینه ها زن هم باید کار کند.

  ۲)دلیل روانی: برای داشتن جایگاه و هویت در جامعه.

  شاخه طوبی: اگر روزی کارتان را از دست دهید فکر می کنید زندگی تان چه تغییری بکند؟

  اگر روزی بی کار شوم شاید از لحاظ تامین اقتصادی کمی شرایطمان سخت شود و اوضاع مالی مان به هم بریزد وشاید دچار افسردگی شوم و یک سری از توانمندی هایم را از دست بدهم .

  شاخه طوبی: از نظر شما اشتغال بانوان چه مزیتی برای آنان دارد؟

  من اعتقاد دارم که خانم های شاغل شخصیت اجتماعی قوی تری دارند و در برخورد های اجتماعی و روابط عوموی در جامعه قوی ترند پس می توانند فرزندانی با شخصیت اجتماعی قوی تر و اعتماد به نفس بالاتری را تربیت کنند.

  شاخه طوبی: به نظر شما کار خارج از منزل چه مشکلاتی برای یک زن ایجاد می کند؟

  کار خارج از منزل روند زندگی یک زنی را که قبلا خانه دار بوده را به هم می ریزد چون بیش  از نصف روزش را صرف کار می کند،  مجبور می شود برنامه هایش را مقداری فشرده تر پیش ببرد و گاهی روند عادی زندگی اش هم به هم میریزد و این مشکلات را خانواده هم به خوبی حس می کنند.

   زنان خانه دار از آنجایی که یک بخشی از روز را در خانه نیستند و در این زمان قطعا بچه به مادرش نیاز دارد. (به خصوص اگر کوچک باشد) در این حالت بچه مجبور است این نیاز را در مهد کودک یا نزد بستگانی چون پدربزرگ و مادر بزرگ رفع کند که قطعا جایگزین مادر نمی شوند. این بچه ها همیشه نگرانند که مادرشان در کنارشان نباشد حتی وقتی که در کنار مادر هستند.

  شغل هایی که استرس زیادی دارند آسیب های شدیدی به خانم ها می رساند شغل هایی مانند کارمندی بانک یا پرستاری و…. که بیماری های ناشی از اعصاب مانند مشکلات تیروئیدی بسیار در این زنان شایع است، زنان در این شغل ها خیلی بیشتر تحت فشار اند و شکسته می شوند و بیشتر به بیماری های روحی دچار می شوند و این مشکلات نا خود آگاه خانواده را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

  شاخه طوبی: با توجه به این که شاغل هستید فکر می کنید تا چه حد از پس وظیفه مادری و همسری خود برآمده اید؟

  من حس می کنم تا حد زیادی از پس وظیفه مادری و همسری ام بر آمده ام اما قطعا زمانی که تمام وقت در خانه ام شرایط  خیلی بهتر است به هر حال من نصف زمانی که خانم های خانه دار در منزلشان هستند نیستم و کاستی هایی پیش می آید؛ در حال حاضر فقط می توانم حداقل ها را برای خانواده ام انجام دهم و حد اقل ها فقط رضایت اولیه ایجاد می کنند.

  شاخه طوبی: کار کردن تا چه حدی بر روح و روان شما تاثیرگذار بوده؟

  تاثیر کار بر اعصاب و روان من عموما منفی بوده چون شغل پر استرسی دارم خستگی زیادی برایم به وجود می آید و حس می کنم این خستگی باعث ضعف و کندی در سیستم عصبی من می شود که بیماری های ناشی از این فشار ها و خستگی ها هم کم نیست؛خود من مدتی تیروئید بدنم دچار اختلال شده بود و کم کاری شدید تیروئید داشتم.

  شما فرض کنید امثال من نصف روز را سر کار یک جور تحت فشار قرار داریم و وقتی به خانه بر می گردیم جور دیگر به جای استراحت، مدام باید مراقب باشیم برای بچه مشکلی پیش نیاید،غذا دیر نشود ، لباس ها نشسته و چروک نمانند و خیلی کار های دیگر.

  شاخه طوبی: در چه صورتی فشار و استرس زنان شاغل کاهش می یابد؟

  زمانی این فشار کم می شود که یک درک متقابل در خانواده وجود داشته باشد و مرد این دیدگاه یک طرفه را نداشته باشد که با این که همسر من شاغل است باید بتواند این امکانات را برای من فراهم کند.

  شاخه طوبی: به نظر شما این امر چگونه امکان پذیر است؟

  به نظر من باید دوره هایی آموزشی برای زوج ها و خانواده ها در نظر گرفته شود و به آنها آموزش داده شود چگونه با مشکلانشان مواجه شوند.

  شاخه طوبی: کار کردن در خارج از منزل را برای خودتان مفید می دانید؟

  با همه ی این مشکلات باز هم فکر می کنم کار در خارج منزل باعث رشد من شده چون زمانی که شما وارد شغلی می شوید توانمندی هایی بدست می آورید که آنها را هیچ وقت در خانه به دست نخواهید آورد؛ مهم ترین آنها قدرت اعتماد به نفسی است که در وجود من ایجاد می شود.

  زمانی که شاغل می شوید یاد می گیرید که از لحظه لحظه هاتان به خوبی استفاده کنید. من خانم هایی را می شناسم که با وجود شاغل بودن ترشی و مربایشان را هم خودشان درست می کنند.

  شاخه طوبی: از انتظارات زنان شاغل برای ما بگویید

  زمان کاری درستی را باید برای خانم ها تعیین کنند این اشتباه محض است که زمان کاری زن و مرد یکی  باشد یک مرد می تواند بدون هیچ مشکلی ۸ صبح تا ۴ بعد از ظهر کار کند ولی یک زن با توجه به شرایط روحی ، توانایی جسمی و مسئولیتی که در قبال خانه و خانواده اش دارد حداقل  ظهر را باید در خانه باشد

  در اداره جات باید شغلی را برای زنان در نظر بگیرند که مناسب ویژگی های شخصیتی و جسمی شان باشد. موضوع دیگر مرخصی زایمان است که در بسیاری از مراکز سازمان ها به خصوص مراکز خصوصی به آن توجه نمی شود و زنان به شدت تحت فشاراند.

  شاخه طوبی: فکر می کنید اشتغال زنان با آمار روز افزون طلاق رابطه ای دارد؟

  از نظر من آمار روز افزون طلاق با اشتغال بانوان تا حدودی در ارتباط است و طلاق در خانم های کارمند بیشتر است. یک خانم شاغل از آنجایی که استرس کاری بالایی دارد قائدتا انتظار بیشتری از همسرش دارد

  وقتی این انتظار بر آورده نمی شود ترجیح می دهد از کسی که باورش نمی کند و متوجه تیازهایش نمی شود جدا شود و مستقل زندگی بکند و با توجه به داشتن درآمد مستقل و امکانات رفاهی این احتمال بیشتر هم می شود.

  شاخه طوبی: حرف آخر…

  امیدوارم بتوانید اولویت بندی درستی برای زندگی تان داشته باشید همانطور که می دانیم مادر بودن و همسر بودن نسبت به کارمند بودن در اولویت قرار دارد پس امید وارم تمام خانم های شاغل اول مادران و همسرانی خوب و موفق و سپس یک کارمندخوب باشند.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.