• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار پربازدید » محرومیت شدید درمانگاه تأمین اجتماعی اهر/ تبعیض در امکانات درمانی
  کد خبر : 1977546

  محرومیت شدید درمانگاه تأمین اجتماعی اهر/ تبعیض در امکانات درمانی

  محرومیت شدید درمانگاه تأمین اجتماعی اهر/ تبعیض در امکانات درمانیReviewed by Aryan♥ on Jan 14Rating: خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – مهدی دایلاری: اهر با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت به‌عنوان پنجمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی است. شهری که بزرگ‌ترین شهر منطقهٔ ارسباران به شمار می رود و به‌عنوان مرکز این منطقه شناخته می‌شود. درمانگاه تأمین…

  محرومیت شدید درمانگاه تأمین اجتماعی اهر/ تبعیض در امکانات درمانیReviewed by Aryan♥ on Jan 14Rating:

  خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – مهدی دایلاری: اهر با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت به‌عنوان پنجمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی است. شهری که بزرگ‌ترین شهر منطقهٔ ارسباران به شمار می رود و به‌عنوان مرکز این منطقه شناخته می‌شود.

  درمانگاه تأمین اجتماعی اهر یکی از درمانگاه‌های ملکی سازمان تأمین اجتماعی است که در زمینی به مساحت ٣۶۶٣ مترمربع با زیربنای ١٢٠٧ مترمربع احداث و در تیرماه ١٣٧٩ هم‌زمان با هفته تأمین اجتماعی مورد بهره‌برداری قرار گرفت، که همه‌روزه به‌غیراز ایام تعطیل رسمی در خدمت بیمه‌شدگان است.

  خدمات این مرکز شامل پزشک عمومی- دندانپزشکی- مامایی – داروخانه – آزمایشگاه – نوار قلب- تزریقات و پانسمان و اسپیرومتری است. درمانگاه اهر دارای سه پزشک عمومی است که با سیستم پذیرش زمان‌دار و رعایت نظم و حقوق بیماران ارائه خدمات می‌کنند.

  طی دریافت اعتراضات گوناگون از ازدحام و عدم رسیدگی مناسب به مراجعین درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان اهر، سری به درمانگاه تأمین اجتماعی این شهر می‌زنیم و گفتگویی با مراجعه‌کنندگان به این مرکز درمانی انجام می‌دهیم.

  بیشتر مردم منطقه ارسباران به مراکز درمانی اهر مراجعه می‌کنند

  اسد یزدان پناه یکی از شهروندان اهری در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: باوجوداینکه شهرستان اهر مرکز ثقل منطقه ارسباران است و اکثر مردم این شهرها قبل از مراجعه به تبریز به مراکز درمانی اهر مراجعه می‌کنند، این مرکز پاسخگوی نیاز این‌همه بیمار نیست و با داشتن تنها سه پزشک عمومی که روزانه باید ۶۰ بیمار را ویزیت کنند ولی بیش از ۱۰۰ بیمار را ویزیت می‌کنند، روزگار سختی را می‌گذرانند و به‌غیراز نوار قلب و آزمایشگاه هیچ‌کدام از امکانات دیگر اعم از رادیولوژی، سونوگرافی و آندوسکوپی وجود ندارد.

  فاطمه فلاحت پیشه نیز که برای مراجعه به پزشک عمومی به این درمانگاه آمده است، به خبرنگار مهر می‌گوید: درمانگاه‌های شهرهایی که بیشتر از ۲۰ هزار بیمه‌شده دارند باید تخصصی شوند حال‌آنکه اهر باوجود بیش از این میزان و با احتساب مراجعه‌کنندگان از شهرهای؛ کلیبر، ورزقان، هوراند و روستاهای اطراف آنان که آن‌ها نیز هیچ امکاناتی ندارند، این رقم به بیش از ۴۰ هزار بیمه‌شده‌ای می‌رسد که کمتر از بیمه‌شدگان شهرهایی مثل؛ شبستر، هشترود و سراب هستند که درمانگاه‌های مجهز با دستگاه‌ها و پزشکان متخصص و متعدد دارند.

  ضرورت ساخت درمانگاه تخصصی تأمین اجتماعی در اهر

  رقیه اسدی نیز که از یکی از روستاهای اهر به این درمانگاه آمده است در گفتگو با خبرنگار مهر بر ضرورت ساخت درمانگاه تخصصی تأمین اجتماعی در اهر تأکید می‌کند و می‌افزاید: من به‌عنوان یک بیمار که برای دندانپزشکی به درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان اهر مراجعه کرده بودم با یک نوبت بسیار طولانی شش‌ماهه مواجه شدم و از بیمه خودم ناامید شدم چراکه باوجود واریز کردن هزینه ماهانه بیمه تأمین اجتماعی، وجود محل درمانگاه تأمین اجتماعی، باید هزینه‌های گزافی برای مراجعه به پزشکان و مراکز درمانی خصوصی بپردازم.

  وی ادامه می‌دهد: آیا من به‌عنوان یک شهروند اهری و پرداخت ماهانه هزینه بسیار زیاد حق بیمه، مانند یک شهروند بنابی که سال‌هاست درمانگاه تخصصی تأمین اجتماعی دارد حق ندارم؟ چرا باید برای یک عمل ساده و حتی رادیولوژی، آندوسکوپی و … راه خطرناک جاده مرگ آذربایجان یعنی اهر-تبریز را با هزینه زیاد طی کنم؟ آیا این عدالت است؟ از مسئولین عزیز می‌خواهیم تا حق ما بیمه‌شدگان را ادا کنند این خواسته زیادی نیست.

  گفتنی است، شهرستان مشکین‌شهر استان اردبیل باوجود تعداد بیمه‌شده کمتر از ۱۰ هزار نفر، نه‌تنها دارای یک درمانگاه تأمین اجتماعی خصوصی است بلکه به‌تازگی کلنگ بیمارستان تأمین اجتماعی نیز به زمین زده‌شده است.

  شهرستان شبستر نیز باوجود بیمه‌شده کمتر از ۲۰ هزار نفر دارای یک درمانگاه تأمین اجتماعی است که دو شیفته کار می‌کند و مردم آن شهرها می‌توانند از حقوق طبیعی خود برخوردار شوند.

  این در حالی است که شهرستان اهر دارای پزشکان حاذق متعدد و ساختمان درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان اهر نیز ظرفیت جا دادن بخش‌های مختلف رادیولوژی و آندوسکوپی است.

  درمانگاه تأمین اجتماعی اهر نیازمند پزشکان متخصص است

  امین پور الله‌یار شهروند دیگری از شهرستان اهر نیز در این خصوص می‌گوید: هرگونه بیماری داشته باشی مثل بیماری‌های چشم، گوش و بینی، داخلی یا هرگونه بیماری‌های تخصصی که نیازمند پزشک متخصص است در این درمانگاه وجود نداشته و همه این‌گونه بیماران توسط پزشک عمومی ویزیت می‌شوند و عده زیادی از بیماران به دلیل تکمیل ظرفیت درمانگاه موفق به ویزیت نشده و مجبوری دست‌خالی برگشته و منتظر روزهای بعدی به امید دریافت خدمات باشند.

  برخی پزشکان متخصص به دلیل حقوق کم با درمانگاه همکاری نمی‌کنند

  رئیس درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان اهر نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه پزشکان متخصص به دلیل دریافت کم حقوق حاضر به همکاری با درمانگاه تأمین اجتماعی اهر نیستند، گفت: با توجه به مراجعه بیش از ۱۴ هزار نفر به‌طور متوسط در یک ماه به این درمانگاه، اهری‌ها درزمانی که می‌توانستند برجذب امکانات درمانی همکاری کنند، پا پیش نگذاشتند.

  محمود مرده‌کتانی اصل در پاسخ به اعتراضات مردمی اهر و منطقه ارسباران مبنی بر این‌که درمانگاه تأمین اجتماعی اهر از حیث امکانات درمانی در محرومیت قرار دارد، اظهار داشت: در حال حاضر درمانگاه تأمین اجتماعی اهر سه نفر پزشک عمومی دارد که روزانه بیش از ۲۵۰ بیمار را ویزیت می‌کنند و بااین‌وجود تعدادی از بیماران به دلیل کمبودها از خدمات پزشکی بهره‌مند نمی‌شوند.

  وی با اشاره به اینکه چارت سازمانی درمانگاه تأمین اجتماعی اهر ازنظر تعداد پزشکان عمومی دو نفر است، افزود: با تلاش و پیگیری‌هایی که صورت گرفته تعداد پزشکان عمومی درمانگاه تأمین اجتماعی اهر را به سه نفر افزایش داده‌ایم.

  مرده‌کتانی دلیل افزایش بیش‌ازحد مراجعه‌کنندگان را به درمانگاه تأمین اجتماعی اهر عدم توان مالی و ناتوانی در تأمین هزینه‌های درمانی مردم اعلام کرد و گفت: درمانگاه تأمین اجتماعی اهر به لحاظ این‌که هیچ‌وجهی دریافت نمی‌شود و مردم توان تأمین هزینه‌های درمانی را ندارند به این درمانگاه مراجعه می‌کنند و بر طبق همین روال هم بیماران و هم افراد سالم به این درمانگاه مراجعه می‌کنند.

  رئیس درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان اهر بابیان اینکه واریز حق بیمه به‌منزله استفاده افراد سالم از خدمات درمانی درمانگاه نیست بلکه بیمه شونده بایستی به آینده خانواده خود توجه داشته باشد، اظهار کرد: متأسفانه برخی‌ها نه‌تنها بیمار نیستند بلکه با تفکر طلب داروی رایگان از خدمات درمانگاه تأمین اجتماعی اهر بهره‌مند شده‌اند این در حالی است که اقدام این افراد باعث از بین رفتن حق‌وحقوق بیماران می‌شود.

  درمانگاه تأمین اجتماعی اهر به یک درمانگاه تخصصی ارتقا می‌یابد

  وی ادامه داد: برخی‌ها بر پزشکان درمانگاه تأمین اجتماعی اهر فشار می‌آورند که روزانه بیش از ۱۰۰ بیمار را ویزیت کند و این فشارها حاصل تفکرات غلط عده‌ای است که از بدو ورود سعی می‌کنند قبل از سایر بیماران ویزیت شوند و قانوناً هر پزشکی می‌تواند در زمان معین ۸۵ بیمار را ویزیت کند و بنده به‌عنوان رئیس مرکز می‌بایست ۴۲ نفر را ویزیت کنم ولی به دلیل مراجعه‌کنندگان زیاد حداقل روزانه بیش از ۱۰۰ بیمار را ویزیت می‌کنم.

  مرده‌کتانی اصل با تأکید بر اینکه به‌عنوان یک شهروند اهری برای این‌که اجازه ندهیم بیماران بدون دریافت خدمات درمانی درمانگاه را ترک کنند بر پزشکان فشار زیادی وارد می‌شود، اضافه کرد: باوجود کمبود امکانات و تلاش‌های مضاعف برای ارائه خدمات درمانی، از سوی برخی‌ها مورد توهین و برخوردهای ناشایستی قرار می‌گیریم و باوجود کمبود کادر پزشکی و درمانی هیچ‌گونه کم‌کاری نکرده‌ایم.

  رئیس درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان اهر در ادامه بیان کرد: زمانی که می‌بایست برای درمانگاه تأمین اجتماعی اهر امکانات جذب می‌شد اقداماتی صورت نگرفته درحالی‌که از زمان آغاز به کار بیمه تأمین اجتماعی در اهر، از تمامی اهری‌ها خواسته شد تا در این سازمان بیمه شوند و شهروندان اهری تمایلی به این کار نشان ندادند و از طرفی مردم شهرهای دیگر از این اقدام استقبال کردند که اکنون درمانگاه سایر شهرستان‌ها تخصصی‌شده و از امکانات بهتری برخوردار شده‌اند.

  وی با اشاره به اینکه درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان اهر به یک درمانگاه تخصصی ارتقاء می‌یابد، گفت: سازمان تأمین اجتماعی اردیبهشت‌ماه سال گذشته مجوزهای لازم را جهت ارتقاء درمانگاه تأمین اجتماعی اهر به مرکز تخصصی را صادر کرده ولی امکانات مرود نیاز را در اختیار قرار نداده‌اند همچنین برخی از پزشکان متخصص به دلیل پرداخت حقوق کم حاضر به همکاری با این مرکز نیستند.

  مرده‌کتانی اصل بابیان این‌که سه پزشک عمومی، داروخانه و بخش‌های آزمایشگاه، دندان‌پزشکی، تزریقات و مامایی در درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان اهر فعال هستند، افزود: برای راه‌اندازی بخش رادیولوژی بایستی نیروی متخصص کار استخدام کنیم و در حال حاضر اتاق رادیولوژی در این درمانگاه آماده‌شده ولی نیروی متخصص و پزشک نداریم.

  رئیس درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان اهر تصریح کرد: بنده از شش سال گذشته برای تأمین و تجهیز درمانگاه تأمین اجتماعی اهر به امکانات جدید تلاش کرده‌ام و این روال همچنان ادامه خواهد داشت درحالی‌که اگر مسئولان از بدو تأسیس این درمانگاه برای تجهیز تلاش می‌کردند اکنون کسی ناراضی نبود و از طرفی حتی اگر تعداد پزشکان عمومی درمانگاه تأمین اجتماعی اهر نیز شش نفر بود بازهم نمی‌توانستیم ازدحام جمعیت مراجعه‌کننده را کنترل و خدمات درمانی ارائه دهیم.

  وی با تأکید بر اینکه درمانگاه تأمین اجتماعی اهر حداقل برای ۷۵ هزار نفر از بیمه‌شدگان شهرستان‌های هریس، کلیبر، ورزقان و اهر و روستاها خدمات درمانی ارائه می‌دهد، گفت: هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهیم بیمارانی که از روستاها به این مرکز مراجعه کرده‌اند بدون بهره‌مندی از خدمات درمانی و پزشکی این درمانگاه را ترک کنند و حتی اضافه‌تر از ساعات کاری فعالیت می‌کنیم.

  مرده‌کتانی اصل در ادامه سخنان خود از مسئولان سازمان تأمین اجتماعی استان و کشور خواست تا در جهت ارتقاء کمی و کیفی خدمات درمانی درمانگاه تأمین اجتماعی اهر همکاری‌های لازم را داشته باشند، یادآور شد: مسئولان شهرستان اهر نیز می‌بایست در تأمین امکانات پزشکی و درمانی این درمانگاه نهایت همکاری را داشته باشند تا بتوانیم کمبودها را رفع کنیم.

  مراجعه ۱۴ هزار نفر به درمانگاه تأمین اجتماعی اهر طی یک ماه

  رئیس درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان اهر میانگین ماهانه بیماران مراجعه‌کننده به این درمانگاه را بیش از ۱۴ هزار نفر اعلام کرد، بیان داشت: تنها در یک ماه ۱۴ هزار نفر به پزشک عمومی، بخش دندان‌پزشکی، داروخانه، آزمایشگاه، مامایی، تزریقات و نوار قلب مراجعه کرده و از خدمات درمانی بهره‌مند شده‌اند.

  با توجه به گفته‌های رئیس درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان اهر، به نظر می‌رسد علیرغم داشتن جمعیت تحت پوشش این شهرستان نسبت به شهرستان‌های دیگر و یا شهرستان‌های هم‌جوار، تاکنون اقدامی از سوی مسئولین ذی‌ربط استانی و شهرستانی در جهت ارتقا، تجهیز و استخدام نیروهای متخصص صورت نگرفته که دود ناشی از این امر در حال حاضر به چشم بیمه‌شدگان این شهرستان و سایر شهرستان‌های هم‌جوار منطقه ارسباران می‌رود.

  بدون شک ارتقا این درمانگاه اعم از کادر و تجهیزات مربوطه همت مسئولین مربوطه را می‌طلبد و به نظر نمی‌رسد درخواست غیرمنطقی و غیرعملی باشد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.