• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » نگاهی به انتخاب فرماندار بوکان به عنوان فرماندار برتر در حوزه صیانت از حقوق شهروندی
  کد خبر : 1975466

  نگاهی به انتخاب فرماندار بوکان به عنوان فرماندار برتر در حوزه صیانت از حقوق شهروندی

  نگاهی به انتخاب فرماندار بوکان به عنوان فرماندار برتر در حوزه صیانت از حقوق شهروندیReviewed by on Jan 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مکریان،ضمن عرض تسلیت وفات بزرگمرد اعتدال و وحدت، آیه الله هاشمی رفسنجانی، هفته گذشته از سوی استاندار محترم استان آذربایجان غربی…

  نگاهی به انتخاب فرماندار بوکان به عنوان فرماندار برتر در حوزه صیانت از حقوق شهروندیReviewed by on Jan 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مکریان،ضمن عرض تسلیت وفات بزرگمرد اعتدال و وحدت، آیه الله هاشمی رفسنجانی، هفته گذشته از سوی استاندار محترم استان آذربایجان غربی فرماندار بوکان به عنوان  فرمانداری برتر در حوزه صیانت از حقوق شهروندی انتخاب و مورد تجلیل قرار گرفت. با توجه به تماسهای مکرر شهروندان و مخاطبان گرامی به نظر می رسد این موضوع نیازمند بررسی و واکاوی موشکافانه است که در این نوشتار به آن پرداخته شده است.

  الف- معرفی

  ریاست جمهوری طی ابلاغیه ای به وزیر کشور وقت با شماره ۱۶۹۴۹۳ مورخ ۲۱/۹/۸۷ ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان را در دو محور ذیل تشکیل داد:

  ۱-صیانت از حقوق شهروندی

  ۲-ترویج و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب

  و پیرو حکم مذکور طی نامه ۲۱۸۹۶۲ مورخ ۲۴/۱۱/۸۷  رویکردهای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب تشریح شدند. بنابراین یکی از وظایف وزارت کشور، تشکیل ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی است. مصوبه ۵۶۶ شورای انقلاب فرهنگی و مصوبه ۴۲۷ شورای فرهنگ عمومی که عموماً شامل برنامه های ۱۱ گانه ی تعیین شده در حوزه عفاف و حجاب و برنامه های ۱۲ گانه ی حوزه ی حقوق شهروندی براساس مصوبه ی ستاد مرکزی صیانت می باشد.می بایست جلسات ستاد صیانت هرسه ماه یکبار با ریاست رئیس ستاد برگزار گردد.

  برخی از وظایف و اختیارات و شاخص های عملیاتی این ستاد عبارت اند از:

  -آسیب‌شناسی علمی از تخلفات سازمانی احتمالی دستگاه‌ها و جلوگیری از تخلفات اداری

  -منشور شهروند منضبط و منشور وظایف خدمتگزاران مردم در رعایت قانون

  -هماهنگی و برنامه‌ریزی تبلیغات مناسب فرهنگی و اجتماعی در دفاع از حقوق شهروندی و امنیت عمومی و تقویت بهداشت و امنیت روانی جامعه و نشاط اجتماعی مردم

  -عملکرد دستگاه ها درحوزه رعایت حقوق شهروندی

  -ارائه آموزش مورد نیاز به منظور آشنایی مردم با قوانین اجتماعی و حقوق شان

  -تسریع درامور مراجعین درچارچوب طرح تکریم ارباب رجوع

  -رضایتمندی مردم و حل معضلات اجتماعی

  -پرهیز از برخورد سلیقه ای با مراجعین، حفظ کرامت و حقوق شهروندی مراجعان

  -رعایت حجاب در بین کارکنان اداره ها

  قابل یاداوری و پیشنهاد است که هر یک از اداره های دولتی و بخش غیردولتی می توانند چنین ستادی تشکیل دهند و کیفیت کار و خدمات و ارتباطات مردمی خود را ارتقا بخشند. بیشترین حجم کاری در راستای عملیاتی کردن اهداف این ستاد نیز بر عهده آموزش و پرورش، نیروهای انتظامی، شهرداری و معاونت سیاسی- اجتماعی فرمانداری هاست.

  ب- نقد و بررسی

  چهار دلیل اصلی ۱-ضعف عملکرد در پیشرفت و بهبود وضعیت معیشت زندگی مردم و ۲-عدم توانایی کنترل و مهار و یا کاهش تورم و رکود، ۳-سرخوردگی از فرجام برجام، ۴-پیش روی به سوی انتخابات ریاست جمهوری و ۵-همچنین تغییر رویه ی دولت از برنامه ها و پروژه های اقتصادی به سمت تبلیغات حقوق شهروندی موجب شده تا دولت به سوی حرکت های نمایشی و تبلیغاتی و پرکردن رزومه پیش برود. ستاد صیانت که هر۳ماه یکبار می بایست تشکیل جلسه می داد طی یکسال گذشته یک جلسه تشکیل داده است و در آن یک جلسه هم لوح تقدیر فرمانداری برتر در این حوزه به بوکان تعلق می گیرد. جای سوال دارد که:

  ۱-  اولویت رسیدگی به مشکلات و معضلات شهرستان بوکان حل مسئله بیکاری و کمبود اشتغال، نظارت و اتمام پروژه های داخلی شهرستان و دهها چراغ قرمز دیگر است که اگر استانداری محترم و به تبع آن فرمانداری شهرستان، قصد خدمت ماندگار  داشته باشند باید در این حوزه ها اقدامات جدی و صادقانه انجام دهند. جانشین قائم مقام وزیر کشور در بازرسی های ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی در نخستین جلسه ستاد صیانت از حقوق شهروندی و حریم امنیت عمومی که در ارومیه برگزار شد، اظهار داشت طلاق، اعتیاد، نزاع، تصادف و … از جمله مسائلی هستند که گریبانگیر جامعه ما هستند. اما در این حوزه ها چه کرده ایم؟

  ۲-  آقای استاندار،قطعاً باتوجه به شاخص ها و عملکردهای ستاد صیانت بوکان و فرماندار محترم چنین تقدیر و رتبه ی برتری به بوکان اعطا کرده اید آیا امکان دارد که گزارشی مختصر از این جلسات تشکیل شده و بودجه های داده شده و اقدامات و عملکردهای صورت گرفته ارائه دهید؟

  ۳-  فرمانداری بوکان در حوزه حجاب و عفاف کدام بودجه را دریافت داشته و کدام طرح ها را به اجرا گذاشته است؟

  ۴-  فرمانداری بوکان در حوزه شناسایی و پیشگیری از تخلفات اداری مثلاً شهرداری و… کدام طرح ها را به سرانجام رسانده است؟

  ۵-  آیا واقعاً تکریم ارباب رجوع در بخش ها و اداره های بوکان مثلاً شهرداری، دارایی، شورای شهر و حتی دفتر نمایندگی مجلس انجام می گیرد؟ (تکریم صرفاً خوش زبانی و قول مساعدت نیست)

  ۶-  تا پیش از سال ۹۴ کدام فرمانداری ها تقدیرنامه رتبه برتر ستاد صیانت را دریافت داشته اند؟ چرا به یکباره در سراسر ایران، حقوق شهروندی مورد توجه قرار گرفته (کمیته امداد نهاوند، آموزش‌وپرورش ناحیه یک شهرستان خرم‌آباد، فرمانداری آبیک، ستاد ابرکوه، شهرداری پاوه، اداره های سربیشه، فرمانداری نظرآباد، تامین اجتماعی دلیجان و…) و حتی این تقدیرنامه را به فرمانداری اورمیه (دیماه ۱۳۹۵) هم اعطا کرده اید. غیر از این است که می بایست بوکان هم چیزی دریافت می کرد؟

  این نکته ی مهمی است که متوجه باشیم ما نسبت به پیشرفت شهرستانمان و دریافت لوایح و تقدیرنامه ها و کسب موفقیت های مختلف، بدبین، حسود یا قدرناشناس نیستیم امّا این نوع تقدیرنامه ها ۳ معنی برجسته دارد:

  ۱-  نشان می دهد که در اولویت های شهرستان که نیاز جدی و مبرم به پیگیری و رسیدگی دارد مانند اشتغال، اتمام پروژه ها و… اقدامی انجام نشده و ذهن جامعه و مطالبه گری آنها را به سمت برنامه های نمایشی سوق می دهید. این مانند آن است که بیماری به امکانات دیالیز نیاز مبرم داشته باشد و شما به اخلاق پزشکِ بخش تقدیرنامه  بدهید و ژست بگیرد و رسانه ها هم به او تبریک بگویند و بیمار همچنان در حال… باشد.

  ۲-  دیدگاه مسئولین رده ی بالای کشوری و استانی نسبت به شهرستان بوکان به مانند استراتژی نمایشی نماینده از عملگرایی صادقانه تبدیل به نمایشی و صوری شده و پاسخ بازیگری این طرف را با زبان زرگری آن طرف می دهند. این جامعه و شهرستان گریبانگیر یک سری مشکلات است که واقعاً بسیاری از امورش به همّت خیّرین و مردم نهادها و انجمن های مردمی و ایثارگری انسان های شریف شهرستان پیش می رود و نوعی خودگردانی مردمی تداوم بخش نظم و حیات این جامعه است و لاجرم تقدیر بابت اصل ها را رها و به فرع چسبیده اید.

  ۳-  طی چندین مطلب و یادداشت منتشر شده در مُکریان از سوی صاحب نظران بوکانی یاداوری شده بود که در شهرستانی که  فرمانداری اش قلعه ی نماینده است و شورایش نماینده ی نماینده است و نماینده ای که همواره شرمنده است و شهرداری، به نسبت شهرستان بسیار ضعیف و ناکارآمد است و کسی خط کسی را نمی خواند و تمام بدبختی این شهرستان زیر سر مدیریت شما و نماینده است و اظهار امیدواری شده بود که شاید رتبه ۱۳چیزی به خاطرتان آوَرَد یا تعداد کشته های جاده هایش خَمی به ابرویتان آوَرَد. سد و سیلو و قطار و فرودگاهی که دسته ی کلنگشان مانده در دوران شاهی، شاید خنده ی تلخی بر لبانتان آوَرَد لذا ان شاءالله شجاعت علی و شور حسینی بلکه تغییری در رموز و روشِ کارتان آوَرَد که پاسخ و نتیجه اش این تقدیرنامه ی زیبا شد و متشکریم!

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.