• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار پربازدید » سبک زندگی اسلامی گام نخست اقتصاد مقاومتی است
  کد خبر : 1974836

  سبک زندگی اسلامی گام نخست اقتصاد مقاومتی است

  سبک زندگی اسلامی گام نخست اقتصاد مقاومتی استReviewed by Aryan♥ on Jan 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام ابوالحسن ایزدخواه صبح چهارشنبه در خلال کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی ویژه مبلغان اعزامی و مستقر تبلیغات اسلامی استان سمنان در مشهد، بیان داشت: روابط بین اعضای خانواده در راستای تحکیم وحدت…

  سبک زندگی اسلامی گام نخست اقتصاد مقاومتی استReviewed by Aryan♥ on Jan 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام ابوالحسن ایزدخواه صبح چهارشنبه در خلال کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی ویژه مبلغان اعزامی و مستقر تبلیغات اسلامی استان سمنان در مشهد، بیان داشت: روابط بین اعضای خانواده در راستای تحکیم وحدت و بنیان خانواده و تقسیم نقش ها در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر است اما باید دانست که تحقق شعار سال به معنای نخوردن و نپوشیدن معنا نمی شود.

  وی افزود: درباره اقتصاد مقاومتی باید در نظر داشت که شناخت نقش‌های اصلی هر عضو خانواده مانند، زن، شوهر، فرزند، پدر، مادر و … می تواند راهی برای رسیدن به اقتصاد پایدار باشد.

  این کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی با بیان اینکه خانواده ها باید مهارت های تقسیم وظایف را در زندگی بدانند، ابراز داشت: مرد سقف خانه است و زن ستون آن لذا باید در روابط خود کمال احتیاط را داشته باشند تا بنیان خانواده متزلزل نشود لذا مدیریت اقتصاد خانواده، همان اقتصاد مقاومتی و تلاش برای رسیدن به آن است.

  ایزدخواه افزود: جلوگیری از تجمل گرایی، عدم مقایسه ظاهر زندگی دیگران با باطن زندگی خود، قنائت و مناعت طبع به شیوه زندگی ائمه اطهار(ع)، حفظ آبروی افراد مختلف جامعه و اقشار، شراکت با فرزندان و آموختن قرض الحسنه به آنها و … در زمره مهارت‌هایی است که می تواند خانواده را در راستای نیل به شعار سال هدایت کند.

  وی بیان داشت: امروز باید دانست که اقتصاد مقاومتی در لابلای تعاملات روزمره خانواده ها نهفته است لیکن آموختن روابط بین زوجین و اعضای خانواده یکی از راه های تحقق آن است برای مثال خانواده نیازمند آرامش است و این امر جز در سایه بهبود تعاملات بین زوجین و فرزندان میسر نیست باید در نظر داشت که مرد مدیریت خارج از منزل را دارد و زن مدیرخانه است لذا باید در کمال احترام به نقش های یکدیگر، زن و شوهر مکمل هم باشند تا بتوانند اقتصاد خانواده را نیز به پیش ببرند.

  این کارشناس و مدرس حوزه علمیه مشهد با بیان اینکه هدف تشکیل خانواده لذت بردن از زندگی است، گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای خرج نکردن نیست و هرچند صرفه جویی و قنائت باید مد نظر قرار داشته باشد، از سوی دیگر می بایست آبروی دین را نیز نگهداشت برای مثال اقتصاد مقاومتی به معنای پوشیدن لباس های نادرست به قیمت ارزانی و صرفه جویی نیست چرا که این امر در سیره ائمه اطهار(ع) نیز دیده نمی شود.

  ایزدخواه با بیان اینکه مبلغان باید این مسائل را در منابر و سخنرانی‌های خود برای مردم تبیین کنند، ابراز داشت: بسیاری اقتصاد مقاومتی را در خرج نکردن و ذخیره می دانند حال آنکه برعکس، اقتصاد مقاومتی می تواند خرج کردن در راه ترویج دین مبین اسلام باشد تا در حفظ آبروی این دین مقدس گامی برداشته شود حال آنکه امروز باید از خودمان بپرسیم چه میزان از درآمدمان را صرف ترویج دین می کنیم؟ لذا پاسخ به این سوال، همان فاصله جامعه ما با تحقق شعار سال است.

  وی با تاکید بر اینکه بسیاری از رفتارهای مردان و زنان ما در خانه به بهانه اقتصاد مقاومتی اشتباه است، افزود: برخی مردان زن را اسیر جنگی می بینند و برخی زنان مرد را مانعی برای لذت بردن از زندگی که هر دوی این تفکرات غلط است و نباید به آنها قائل بود پس بهترین شیوه اداره زندگی رفع نیازهای طرفیت با مدیریت اقتصادی است و کسب این مهارت های اجتماعی می بایست مد نظر خانواده ها باشد.

  مدرس حوزه و دانشگاه پنج شرط را برای تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: اقتصاد مقاومتی باید بر حمایت از تولید داخلی تاکید کند و این نخستین اولویت تحقق شعار سال است و امروز مبلغان می بایست تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره تحقق شعار سال را مد نظر قرار داده و در منابر خود به این موضوعات تاکید کنند.

  ایزدخواه با بیان اینکه سبک زندگی اسلامی یکی از راه های رسیدن به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی است، ابراز داشت: در سه ماهه نخست سال گذشته، ۴۱تن مواد آرایشی مخصوص چشم به ایران وارد شده و این میزان غیر از لوازم آرایشی است که در داخل کشور تولید می شود که این امر فاجعه ای عظیم محسوب می شود که پول هزینه شده درباره این مواد، می تواند در تولید داخلی تحول زا باشد.

  وی افزود: مصرف ۱.۷میلیارد لیتر نوشابه گازدار در کشور در طول سال یکی دیگر از مواردی است که به تغییر سبک زندگی باز می گردد و هزینه هنگفت چندین میلیارد تومانی آن می تواند در بخش‌های تولیدی به کار رود اما متاسفانه این موضوعات همچنان در کشور مغفول مانده است.

  مدرس حوزه علمیه مشهد مقدس همچنین دومین ویژگی اقتصاد مقاومتی را تعادل در سود و صادرات محور یا برون زا بودن دانست و گفت: امروز در ژاپن ۹۳درصد صادرات را مواد تولیدی و هفت درصد را مواد خام شامل می شود حال آنکه در ایران ۹۳درصد محصولات خام صادر می شوند و تنها هفت درصد مواد تولید شده در کشور، صادر می شوند این امر درست در تضاد با اقتصاد مقاومتی است.

  ایزدخواه با ابراز تاسف از اینکه امروز متاسفانه بیشترین سود از تولید نصیب دلالان می شود، افزود: این نشان دهنده عدم توزیع متوازن سود در بخش تولید است که با عنایت به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در می یابیم که این امر درست در نقطه مقابل تحقق اقتصاد مقاومتی قرار دارد.

  وی افزود: سومین ویژگی اقتصاد مقاومتی درون زایی است، که ایران اسلامی با دارابودن ظرفیت های فراوانی مانند تولیدات در زمینه‌های فرش، صنایع دستی و … می تواند اثرگذار باشد.

  کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی، چهارمین ویژگی اقتصاد مقاومتی را دانش بنیان بودن آن دانست و ابراز داشت: این ویژگی درکنار خروج از اقتصاد دولتی به سوی سرمایه گذاری های بخش خصوصی دیگر ویژگی های اقتصاد مقاومتی و ضرورت تحقق شعار سال را شکل می دهند لیکن باید در برابر این امر هوشیار بود.

  ایزدخواه با بیان اینکه امروز مردم باید در اقتصاد شریک دولت باشند، ابراز داشت: اقتصاد باید به گونه ای مدیریت شود که دولت را به کوچک سازی سوق دهد تا شاهد افزایش سرمایه گذاری های بخش خصوصی باشیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.