• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , بهداشت و سلامت » اثربخشی درمان مبتنی بر دلبستگی بر کیفیت دلبستگی و مهارت‌های اجتماعی کودکان مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله‌ای
  کد خبر : 1974174

  اثربخشی درمان مبتنی بر دلبستگی بر کیفیت دلبستگی و مهارت‌های اجتماعی کودکان مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله‌ای

  اثربخشی درمان مبتنی بر دلبستگی بر کیفیت دلبستگی و مهارت‌های اجتماعی کودکان مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله‌ایReviewed by Aryan♥ on Jan 11Rating: چکیده:   زمینه و هدف: همزمان با افزایش میزان شیوع اختلال‌های روانی،  نگرانی در مورد سلامت روان کودکان و تاثیر آن بر  تحول کودک، در سال های اخیر به طور چشم گیری افزایش…

  اثربخشی درمان مبتنی بر دلبستگی بر کیفیت دلبستگی و مهارت‌های اجتماعی کودکان مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله‌ایReviewed by Aryan♥ on Jan 11Rating:

  چکیده:  

  زمینه و هدف: همزمان با افزایش میزان شیوع اختلال‌های روانی،  نگرانی در مورد سلامت روان کودکان و تاثیر آن بر  تحول کودک، در سال های اخیر به طور چشم گیری افزایش یافته است و بر همین اساس پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی درمان مبتنی بر دلبستگی بر کیفیت دلبستگی و مهارت‌های اجتماعی کودکان مبتلا به  اختلال نافرمانی مقابله‌ای انجام گرفت.

  روش: روش پژوهش از نوع نیمه­ آزمایشی با طرح پیش­آزمون – پس­آزمون با گروه گواه بود. برای این پژوهش ۳۰ کودک پسر با اختلال نافرمانی مقابله‌ای با روش نمونه­ گیری غیراحتمالی در دسترس از آموزشگاه ­های شهر اصفهان انتخاب و سپس از مادران آن ها جهت شرکت در پژوهش دعوت شد. گروه آزمایش ده جلسه آموزشی درمان مبتنی بر دلبستگی را دریافت کردند، در حالی­ که گروه گواه از این آموزش بی­ بهره بودند. ابزارهای پژوهش شامل پرسش نامه ارزیابی سلامت روان کودکان و نوجوانان (اسپرافکین، لانی، یونیتات و گادو، ۱۹۸۴)، پرسش نامه کیفیت دلبستگی (راندولف، ۲۰۰۴)، و پرسش نامه مهارت‌های اجتماعی ماتسن (۱۹۸۳) بود. داده­ های حاصل از پژوهش به شیوه تحلیل کواریانس تک­متغیره مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  یافته­ها: نتایج تحلیل نشان داد، آموزش متغیر مستقل بر مؤلفه­ های کیفیت دلبستگی و مهارت اجتماعی کودکان  مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله‌ای موثر بوده است (۰/۰۵=α).

  نتیجه ­گیری: بنابر یافته­ های حاصل از پژوهش، می ­توان از درمان مبتنی بر دلبستگی بر بهبود کیفیت دلبستگی و مهارت اجتماعی کودکان مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله‌ای بهره برد.

  واژه‌های کلیدی: درمان مبتنی بر دلبستگی، کیفیت دلبستگی، مهارت‌های اجتماعی، اختلال نافرمانی مقابله‌ای

  نویسندگان:

  مریم صدری ، مهدی زارع بهرام آبادی، مهناز غیاثی

  فصلنامه سلامت روانی کودک – سال سوم، شماره ۷، تابستان ۱۳۹۵.

  برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.